Jak zesvětlit tmavou místnost

22.02.2022

Jednou z nejčastějších otázek našich zákazníků je, jak zesvětlit tmavou místnost? Špatně osvětlené interiéry jsou problémem, který se týká mnoha z nás, a se kterým si mnozí neví rady. Nedostatek oken v místnosti způsobuje, že byty působí ponurým a mnohem menším dojmem, než ve skutečnosti jsou. Jak zařídit tmavou místnost bez dostatku přirozeného světla tak, aby byla útulná, světlá a komfortní?

Naši odborníci připravili několik zajímavých návrhů, jak vnést do místnosti v bytě v panelovém domě trochu světla a udělat z ní světlý a prostorný interiér.

Zajímá vás, jak prosvětlit interiér? Existují nějaké účinné způsoby, jak interiér zesvětlit? Podívejte se na naše tipy a inspirace, které můžete použít ve svém interiéru.

Pohovky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. ​Jaké barvy budou fungovat v tmavých interiérech  - jak vymalovat tmavou místnost

2. Na co je dobré pamatovat při malování stěn?

3. Jaký nábytek použít do tmavých místností? Poradíme, jak prosvětlit tmavý obývací pokoj.

4. Jak prosvětlit obývací pokoj pomocí nábytku?

5. Vhodné osvětlení do tmavého bytu - bílé světlo nebo žluté světlo? Které je lepší?

6. Prosvětlení místnosti – pravidla ABC, která je třeba mít na paměti při zařizování tmavých místností     Jaké barvy budou fungovat v tmavých interiérech  - jak vymalovat tmavou místnost

Že barvy mají velký vliv na vzhled místnosti, se ví už dlouho. Vyplatí se je použít k prosvětlení tmavých interiérů bez oken a zdroje přirozeného světla. Skvěle se zde budou hodit světlé pastelové barvy, klasická bílá, béžová nebo světlá šedá.

Na co je dobré pamatovat při malování stěn?

Je lepší se vyhnout intenzivním tmavým barvám, které interiér opticky zmenšují a více ztmavují. Chcete-li bezpodmínečně vnést tmavší barvu do tmavé místnosti, vyberte si jen jednu ze stěn. Pokud je barev příliš mnoho, tmavá místnost bude také působit přitlačujícím dojmem a vizuálně vypadat mnohem menší. Natření stěn světlou barvou oživí ponurou místnost a rozhodně ji optický zvětší.

 

Pohovky- Baumax.cz

Jaký nábytek použít do tmavých místností? Poradíme, jak prosvětlit tmavý obývací pokoj.

Důležitým pravidlem při zařizování tmavých místností je správný výběr nábytku, dekorací, textilií a doplňků, které by se neměly v málo prosvětlené místnosti nadměrně používat.

Kusy nábytku do tmavých místností by neměly být příliš mohutné ani příliš tmavé. Velkými prvky můžete místnost zbytečně zahltit. Jak zesvětlit interiér pomocí nábytku? Za prvé, můžete vybrat světlá nábytková  čela, a také lehké konstrukční prvky vybavení. Komody do obývacího pokoje, šatní skříně, vitríny a regály s čely ve vysokém lesku budou dokonale odrážet světlo. Díky tomu bude mít tmavá místnosti více světla. 

Nábytek, který vám pomůže zesvětlit interiér, má články se zrcadly nebo sklem. V případě, že takový zvolíte, můžete mít jistotu, že prosvětlí tmavou místnost a navíc ji opticky zvětší.

Pamatujte!

Nábytek do obývacího pokoje s lesklým povrchem je prvkem, který krásně odráží světlo a tím zesvětlí interiér.


Nepřehánějte to s doplňky, textiliemi a dekoracemi. Pokud je v malé místnosti okno, nezakrývejte jej těžkými závěsy v tmavých barvách. Použijte raději lehké průsvitné žaluzie nebo světlé bílé záclony. Pamatujte, že nepoužívání závěsů na okna patří k často používaným trikům při zařizování interiéru, pokud jej potřebujete opticky zvětšit a prosvětlit.Čeho se vyvarovat a čeho se zbavit, aby místnosti dodatečně nezahltit? Jsou to jistě velké, těžké kusy nábytku v tmavých barvách. Masivní šatní skříně a regály, které vypadají perfektně ve velkých světlých obývacích pokojích, se nebudou v malé tmavé místnosti určitě dobře prezentovat. Chcete-li zařídit světlý interiér, vyberte si světlý, lehký nábytek na nožičkách, který dodatečně zdůrazní lehkost modulů. Do tmavé místnosti nevybírejte ani sedací soupravy s tmavým čalouněním. V malé tmavé místnosti budou takové nábytkové prvky vypadat mnohem větší než prezentované v obchodě s nábytkem.  

 

Křeslá- Baumax.cz

Jak prosvětlit obývací pokoj pomocí nábytku?

I přes to, že obývací pokoj je místnost, která vzhledem ke svému účelu musí být funkční, a proto často vyžaduje použití mnoha kusů nábytku, při jejím zařizování se zaměřte na minimalismus. Zkuste se vzdát těch prvků, které nutně nepotřebujete. Použijte bílou barvu na strop a také na stěny. 

Zbavením se zbytečných prvků, vám pomůže prosvětlit místnost, která díky této úpravě získá prostornost a funkčnost.

Pamatujte! Není nic horšího než když je interiér „zahlcený“ a ponurý ! Minimalismus se vždy ubrání a bude vždy aktuální.

Vhodné osvětlení do tmavého bytu - bílé světlo nebo žluté světlo? Které je lepší?

Nedostatek denního světla je největším prokletím malých bytů. Pokud váš byt není dostatečně světlý, bude zřejmé, že potřebuje dobré osvětlení. Pokud chcete byt prosvětlit, musíte bezpodmínečně pamatovat na vhodné osvětlení. Závěsná svítidla na strop, stojací lampy, bodové osvětlení, LED svítidla, nástěnná svítidla, a noční lampičky, to vše dohromady krásně prosvětlí interiér, a udělá jej útulnějším. Teplé světlo vám pomůže rozzářit byt. Všude tam, kam nedosáhne sluneční světlo, bude mít umělé osvětlení dvojí význam. Ujistěte se, že v každé místnosti je několik světelných bodů. Jedna závěsná bílá lampa nebo lampa z průhledného skla umístěná na strop nemusí stačit. Byty, ve kterých je málo přirozeného světla, vyžadují umístění světelných bodů na mnoha místech.

 

Pohovky- Baumax.cz

Prosvětlení místnosti – pravidla ABC, která je třeba mít na paměti při zařizování tmavých místností       

  • Méně je lépe! Odstraňte přebytečné kusy nábytku, dekorace a těžké textilie,  které místnost navíc zatěžují a zahlcují. Barvy nábytku by samozřejmě měly být světlé, doplněné sklem nebo zrcadlem, které dokonale odráží světlo.
  • Bílé světlo je nejúčinnějším způsobem pro zesvětlení interiéru. Je mnohem světlejší než žluté, takže bude perfektní i pro opravdu tmavé místnosti.
  • Stěny natřené tmavými intenzivními barvami místnost potlačí a ztmaví. Nepoužívejte je, pokud chcete místnost prosvětlit.
  • Při malování stěn pamatujte, že čím jsou tmavší barvy, tím horší bude konečný efekt. Výběr správné barvy stěn je opravdu důležitý. Stěna natřená bílou nebo jinou světlou barvou místnost opticky zvětší a prosvětlí.
  • Vyberte ozdoby a dekorace, které odrážejí světlo. Zrcadla různých tvarů zavěšená na stěně, místo obrazů, zesvětlí obývací pokoj a vnesou do něj útulnou atmosféru. Dekorace z průhledných materiálů, jako jsou vázy nebo sošky umístěné na skleněné desce stolu, dodají interiéru charakter a celému aranžmá osobitý šmrnc.

Doufáme, že naše tipy na prosvětlení interiéru vám budou nápomocné. Jde o to hlavně vědět, jaká barva, ale i vybavení budou vhodné do tmavých interiérů. Taková proměna nemusí být ani náročná, ani nákladná. Pokud jde o doplňky, ale také prvky vybavení či jiné potřebné materiály, vše najdete v nabídce našeho obchodu. 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

Obývací pokoj s cihlou na zdi
Jak vymalovat obývací pokoj?
Obývací pokoj v rustikálním stylu - 10 nejzajímavějších doplňků

 

Zpět