Obývací pokoj v rustikálním stylu - 10 nejzajímavějších doplňků

19.11.2021

Návrat k přírodě a tradici je v současnosti jedním z nejzajímavějších trendů v interiérovém designu. Pokud idylická nálada venkovských domů, přírodních materiálů a živých rostlin navazují u vás pocit pohodlí, rustikální styl vás jistě osloví! Není potřeba hned vyměnit veškeré vybavení, abyste vnesli do interiéru čerstvý vzduch a změnili jeho design. Poradíme vám, jak zařídit obývací pokoj v rustikálním stylu pomocí jednoduchých doplňků!

 

Obývací pokoj- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Rustikální styl - čím se vyznačuje
2. Komoda nebo vitrína v rustikálním stylu
3. Pohodlná pohovka v rustikálním obývacím pokoji
4. Přírodní materiály
5. Rustikální koberec
6. Rostliny v obývacím pokoji
7. Doplňky v retro stylu
8. Proutěné inspirace
9. Rustikální obývací pokoj s krbem
10. Ostatní doplňky - dřevo a kámenRustikální styl - čím se vyznačuje

Interiér obývacího pokoje v rustikálním stylu by měl připomínat tradiční venkovský dům z první poloviny 20. století. Veškerý dřevěný nábytek a další dřevěné prvky jsou zde vřele vítány. Ideálně by to měl být nejen nábytek do obývacího pokoje, ale také dřevěné podlahy – panely a desky, a pokud máme trochu fantazie a manuální zručnosti – také dřevěné trámy pod stropem.
Stůl do obývacího pokoje, židle, komody do obývacího pokoje - tento typ nábytku lze stylizovat na starý. V místnosti zařízené v rustikálním stylu jsou nejžádanější surové masivní dřevo, bělené nebo postaršené povrchy. Dominují zde přírodní barvy a dekory  – bílá , hnědá, cihla, dřevo atd.
V interiéru připomínajícím venkovskou chatu je žádaným prvkem do obývacího pokoje krb, stěny s cihlovou nebo kamennou povrchovou úpravou. Kromě toho přírodní látky a materiály, jako je vlna nebo len, a také litina, ocel a keramika.
Obývací pokoj v rustikálním stylu by neměl naopak obsahovat plastové prvky, typické moderní řešení, ale ani ozdoby v glamour stylu nebo designový nábytek a barvy jako stříbrná nebo zlatá. Každý z těchto prvků by narušil charakter interiéru v rustikálním stylu. Pojďme se podívat na některé zajímavé doplňky, kterými můžete úspěšně zatraktivnit svůj obývací pokoj a navést idylickou, venkovskou atmosféru.

 

Obývací pokoj- Baumax.cz

 

Kredenc nebo vitrína v rustikálním stylu


Kredenc vyrobený z masivního dřeva, nutně v přírodním odstínu, dokonale zapadne do interiéru obývacího pokoje v rustikálním stylu. V ideálním případě by dřevo mělo mít viditelnou kresbu letokruhů a strukturu, která není nutně dokonalá. V případě nábytku v tomto stylu dobře vypadají praskliny, suky, nejednotný odstín atd. Jako kredenc poslouží rovněž další kusy nábytku, zejména prosklené vitríny a regály. Jejich interiér můžete dodatečně zatraktivnit jemným podsvícením. Umístíme-li za sklo dekorace, které ladí s charakterem našeho rustikálního obývacího pokoje, bude světlo s teplým odstínem hrát obrovskou roli při vytváření klimatu venkovského domu. Kredenc navíc poskytne praktický úložný prostor v obývacím pokoji.
 

 

Komody- Baumax.cz

 

Pohodlná pohovka v rustikálním obývacím pokoji


Úkolem pohovky do obývacího pokoje v rustikálním stylu je poskytnout dostatečné množství pohodlného prostoru k sezení pro celou rodinu. Vyberte tedy velký a měkký nábytek, nejlépe čalouněný nábytek –ne však nutně moderní sedací soupravy. Obývací pokoj v rustikálním stylu stojí za to vybavit nábytkem, jako jsou klasické gauče nebo pohodlné měkké pufy. V tomto případě nejlepší volbou budou ty v přírodní barvě – nemusí být nezbytně v hnědé a béžové. Rustikální aranžmá odkazují na tradici, takže vhodné budou všechny odstíny modré, zelené a dokonce i červené, pokud je ozdobí vzor odkazující na venkovské motivy.
 

Pohovky- Baumax.cz

 

Přírodní materiály


Dalším nezbytným doplňkem rustikálního domova jsou všemožné textilie v přírodních barvách. Použijte stará osvědčená řešení - těžké vlněné koberce, bavlněné závěsy, lněné povlaky na polštáře. Tyto typy doplňků lze použít, pokud nechcete v interiéru měnit nábytek. Ke změně vzhledu interiéru stačí položit na pohovku velkou deku nebo přidat další textilie, například polštáře.
Z dostupných barev se zaměřme na ty spojené s venkovskou atmosférou – bílou, šedou, hnědou a béžovou, ale také barevné copánky, lidové motivy atp.

 

Rustikální koberec


Mezi textilními doplňky v rustikálním obývacím pokoji hraje zvláštní roli koberec. Pro váš interiér můžete použít velký tradiční koberec s hustým rounem, který si často pamatujeme z domu našich babiček, a rovněž jednoduchý bavlněný nebo lněný, který se často nacházel na podlaze ve venkovském domě. Koberce v rustikálním stylu dělají obývací pokoj útulným a teplým - nejen vizuálně, ale také fyzicky.

 

Rostliny- Baumax.cz


 

Rostliny v obývacím pokoji


Květiny hrají v interiérovém designu obrovskou roli. Rustikální styl je plný barevných přírodních dekorací, např. polních květin nasbíraných na louce - vlčí máky, chrpy, sedmikrásky atd. Pečlivě naaranžované do jednoduché, ale zdobené barevnými kresby (ne nutně dokonalými) vázy, krásně ozdobí rustikální stůl či jiný nábytek – police, regály, ale také okenní  parapety a podlahu.
Interiér našeho bytu se samozřejmě neobejde bez rostlin v květináčích. Vzdejme se ovšem všech těch módních a exotických rostlin, jako jsou orchideje nebo sanseviery. Nechte podlahu ve vašem rustikálním obývacím pokoji „rozkvést“ dekorativním kapradím a různými kvetoucími rostlinami.

 

Obývací pokoj- Baumax.cz

 

Doplňky v retro stylu


Retro je jiný styl interiérového designu, ale některé prvky má společné s rustikálním stylem. Naše aranžmá získá jedinečnou atmosféru, když obývací pokoj vyzdobíme prvky, jako je starý šicí stroj, petrolejka a dokonce i rádio ve stylu z minulých časů.
K rustikálnímu stylu ladí také bytové doplňky ve starém stylu - uspořádané tak, aby byly samozřejmě viditelné. Patří sem například pánev zavěšená na zdi, starý hrnec volně položený poblíž jídelny, dřevěné naběračky a lžíce, kterými byla zeď zdobena atd.

 

Proutěné inspirace


Koše, mísy, křesla a židle do obývacího pokoje z tradičního, známého a po staletí používaného proutí jsou zároveň dekorací a funkčnímí výrobky, které v interiéru vašeho rustikálního obývacího pokoje rozhodně musíte mít! Vypadají nejen idylicky, ale jsou také odolné a praktické. Ve skutečnosti proutí nabízí nekonečné možnosti, jak ozdobit obývací pokoj v rustikálním stylu. V obchodech najdete mimo jine: proutěné nádoby, prostírání na stůl a dokonce i koberečky!
 

Rustikální obývací pokoj s krbem


Přestože v našich klimatických podmínkách častěji než krby najdeme na venkově kachlové kamna, útulnější atmosféry jistě dosáhnete, když obohatíte váš obývací pokoj v rustikálním stylu právě o prvek interiérového designu jakým je krb. Teplo páleného dřeva vnáší do pokoje jedinečnou atmosféru.
Takové řešení samozřejmě nelze použít všude. Alternativou k tradičnímu krbu je biokrb. Nic vám nebrání v jeho instalaci také v panelovém bytě!

 

Pohovky- Baumax.cz

 

Ostatní doplňky - dřevo a kámen


Kámen a dřevo se používají především k povrchové úpravě podlah, jako je dřevěný nábytek, ale také jako jsou dekorace všeho druhu. Rustikální styl zahrnuje různé druhy lidových motivů, dřevěné figurky, obrazy na stěnách nebo kamenné dekorace.
V pravé staré venkovské chalupě najdeme mimo jine: stoličky vyřezávané z pařezů, stoly vyrobené z jednoduchých kusů dřeva, lavice a truhly. Ve skutečnosti bude fungovat jakýkoliv nápad! Jakmile docílíte úžasného klimatu  rustikálního stylu, určitě se budete cítit jako ve skutečné venkovské chatě!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do kuchyně Livia Nábytek do kuchyně Ines Nábytek do kuchyně Livia HR Nábytek do kuchyně VITA III


 

 

 

Zpět