Jak vymalovat obývací pokoj?

14.12.2021

Přemýšleli jste někdy o tom, jak barvy stěn v obývacím pokoji ovlivňují vaší pohodu a vizuální vyjádření prostoru? Jsou velmi důležité při uspořádání místnosti - mohou ji dát výraz nebo naopak ztlumit interiér a dát mu minimalistický a jednoduchý vzhled. Stěny v obývacím pokoji by měly ladit nejen s nábytkem, ale také s osvětlením, vnitřním uspořádáním a denním světlem proudícím dovnitř.


V tomto článku:


1. Stěny v obývacím pokoji - jedna nebo více barev?
2. Nejmódnější barvy stěn v obývacím pokoji
3. Barvy stěn interiéru a nábytkuPokud nevíte, jak vymalovat obývací pokoj, před výběrem barvy si odpovězte na základní otázku - jaká je funkce této místnosti ve vašem domě? Často tam přijímáte návštěvy? Bude to spíše místnost určená ke společnému stravování a relaxaci s rodinou? Nebo možná potřebujete oživit interiér, protože jste extrovert a vyhovují vám výrazné živé barvy? Tyto a další důležité tipy pro uspořádání obývacího pokoje přinášíme v našem článku. Proto, pokud vás zajímá, jak vymalovat obývací pokoj tak, aby barvy odpovídaly vašim preferencím a částečně i charakteru – přečtěte si obsah článku.

 

Stěny v obývacím pokoji - jedna nebo více barev?


Barvy stěn v obývacím pokoji lze natřít všechny stejnou barvou nebo můžete zvolit originální řešení, kterým je barevná kombinace jedné stěny s výraznou barvou se třemi stěnami (nebo dvěma) ve světlém, jemném odstínu. V poslední době se pro obývací pokoje používá také technika malování tří stěn krémovými, bílými tóny a jejich kombinace s jednou stěnou v intenzivním odstínu. Různé barevné kombinace: bílá v kombinaci s fialovou, červenou, stejně jako odstín šedé a láhvově zelené budou pro obývací pokoj ideální. Pokud nemáte dost odvahy natřít stěnu tímto způsobem, můžete oživit obývací pokoj zajímavým prvkem, který si jistě všimne každý návštěvník - vybarvit výklenek na televizi. Tento jeden bod v obývacím pokoji se zcela jinou barvou stěny jistě dá interiéru nevšední vzhled.
Barvy použité na stěny v obývacím pokoji mají úžasný efekt na finální úpravu interiéru a stejně na doplňky, které použijeme v obývacím pokoji. Pokud jste milovníkem bohatě zdobených interiérů, zvolte jednoduše stejnou barvou. Výrazné doplňky v kombinaci s intenzivními barvami stěn vnesou do vašeho interiéru zbytečný chaos. Přebytek barev může být v tomto případě nevhodný. Věnujte také pozornost tomu, jaké vybavení použijete pro interiér. Nábytek do obývacího pokoje, který jste si koupili, by měl tvořit souvislý celek a místnost mít jednotný vzhled. Světlá křesla do obývacího pokoje nebo pohovky do obývacího pokoje budou ladit s jakoukoliv barvou stěny, takže tlumený výběr sedací soupravy v tlumených odstínech bude dokonalou volbou. Totéž platí pro obývací stěny do obývacího pokoje, TV stolky nebo malé komody do obývacího pokoje (Komody do obýváku
). Pokud zeď v obývacím pokoji, podél které umístíte nábytek, bude mít intenzivní barvu - pak by nábytek měl být v decentním odstínu nebo mít přírodní dekor, např. dub nebo borovice.

Nejmódnější barvy stěn v obývacím pokoji


Příznivci živých interiérů se rozhodnou koupit barvu, která je odvážná svou intenzitou a natřou ní fragmenty stěn nebo jejich celý povrch; žlutá, zlatá, hnědá nebo dokonce oranžová. V jídelně můžeme take použít sytě zelenou barvou, protože takový odstín na stěnách zaostřuje smysly a dodává interiéru silnou energii. Velmi módním řešením je všem dobře známý námořnický styl, tzn. modrá v kombinaci s bílou. Interiéry inspirované  tímto motivem dokonale ozdobí také další doplňky s námořní tématikou, jako jsou lampy ve tvaru kotvy nebo tmavě modré a bílé vitríny a police.
Při výběru odstínu stojí za to věnovat zvláštní pozornost velikosti obývacího pokoje. Světlá paleta barev, tzn.; béžová, krémová, ecru a světle šedá opticky zvětší prostor a vytvoří  neutrální pozadí místnosti. Pokud tedy chcete svůj obývací pokoj vizuálně zvětšit, rozhodněte se pro jemné, decentní barvy. Velký a prostorný pokoj lze dokonale kombinovat s tmavými odstíny na stěny.  Barvy jako černá, tmavě šedá nebo hnědá budou vypadat skvěle v prostorných interiérech.
Pokud se rozhodnete pro světlé tóny ve svém obývacím pokoji, ale chcete zároveň oživit  interiér, pamatujte, že můžete použít zajímavé dekorativní prvky a doplňky. Barevné koberce, deky, přehozy nebo dokonce květináče umístěné na viditelných místech v obývacím pokoji vám pomohou přidat interiéru atraktivní vzhled. Je třeba podotknout, že světlé odstíny na stěnách interiéru jsou nadčasovou a vždy bezpečnou klasikou.

Barvy stěn interiéru a nábytku


Je velmi důležité pamatovat na zásadu jednotnosti. Velké obývací stěny do obývacího pokoje, a také stoly do obývacího pokoje, musí ladit s barvou stěn, podlah a osvětlení. Tento princip v bytovém designu platí pro všechny domácí prostory. Pokud se rozhodnete vymalovat obývací pokoj ve světlých odstínech nebo zvolíte klasickou bílou, nemusí mít barvu nebo dekor nábytku, není tolik podstatná. Pokud vás však lakají módní kombinace různých barev, měli by jste váš nábytek sladit barevně s uspořádáním místnosti. V takovém případě vhodnou volbou bude výběr skříní a obývací stěny v bílé barvě nebo v přírodním dekoru dřeva. Jak jsme již zmínili - tento princip je třeba dodržovat při uspořádání jakékoliv místnosti, takže pokud jste si dosud nevybrali vhodný nábytek, zveme vás, abyste se seznámili s naší nabídkou nábytku:


• kuchyňský nábytek
koupelnový nábytek
kancelářský nábytek
nábytek do dětského pokoje
• nábytek do předsíně.


Doufáme, že vám náš článek pomůže vybrat si barvu stěn pro váš obývací pokoj a dalších místností! Nezapomeňte, že pokud chcete vizuálně zvětšit malý prostor, měli byste volit světlé odstíny. Pokud naopak, světlé nebo bílé stěny neodpovídají vašemu stylu a váš obývací pokoj je prostorný - doporučujeme vám zvážit módní šedou, hnědou nebo tmavě modrou.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do obývacího pokoje Sven III
Nábytek do obývacího pokoje Paris Nábytek do obývacího pokoje Evora I Nábytek do obývacího pokoje Livinio II Nábytek do obývacího pokoje Sven III
Zpět