Jak renovovat staré dveře?

29.05.2021

Vchodové dveře- Baumax.cz

Pokud už vaše dveře nevypadají atraktivně jako dřív, nemusíte je vyměňovat za nové - vše, co potřebujete, je ochota a trochu základních manuálních dovedností, díky nimž budou dveře znovu vypadat svěže a originálně. Jak obnovit dveře tak, aby byl výsledek uspokojivý? Poradíme vám, jak efektivně renovovat staré dveře.

V tomto článku:

1. Příprava k pracím

2. Renovace: čištění dveří, broušení, lakování

3. Dokončení prací


Renovace starých dveří - před zahájením práce

Než zahájíme proces renovace dveří, měli bychom zkontrolovat, zda je to vůbec možné. Interiérové dveře by měly být pečlivě zkontrolovány, počínaje dveřním křídlem a konče zárubněmi. Pokud jsou naše dřevěné dveře poškozeny, loupe se barva, dveře mají drobné mezery nebo jsou poškozeny prvky jako je kování, renovace povrchu dveří by neměla být extrémně obtížná nebo nákladná. Pokud si však všimneme stopy po přítomnosti kůrovců nebo dřevo začalo hnít a je silně poškozené - je lepší se vzdát renovace a koupit nové dveře.

Měli bychom také myslet na přípravu místa, kam můžeme dát tzv. tesařské kozy, na které můžeme pohodlně pokládat staré dveře během všech rekonstrukčních prací.

Při renovaci dřevěných dveří byste neměli zapomenout odšroubovat a očistit kovové prvky, jako jsou: klika, panty, zámek dveří, kování nebo cedule s číslem – ty je potřeba také osvěžit a natřít. Pokud jsou dveře prosklené, skla je třeba opatrně vyndat a zajistit nebo dobře zakrýt, aby nedošlo k jejich poškození nebo přelakování.

Vchodové dveře- Baumax.cz

Renovace dveří krok za krokem

Staré dřevěné dveře, i když mají své leta, mohou si uchovat (udržet) docela dobrý stav, což nám dává příležitost k úspěšnému obnovení dveří. Jak renovovat staré dřevěné dveře a kde začít s prací?

  • Odstranění staré barvy ze dveří

Staré, poškozené interiérové ​​dveře se škrábanci a prasklinami nebo odlupující se barvou kazí výsledný efekt i pečlivě dokončených interiérů. Za účelem renovace starých dveří je třeba v prvním kroku odstranit starý nátěr. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je horkovzdušná pistole (k dostání v obchodech s nářadím). Vlivem horkého vzduchu se olejové barvy smršťují a na jejich povrchu se objevují charakteristické bubliny. Spálenou vrstvu lze seškrábnout špachtlí. Je důležité nepřikládat horkovzdušnou pistoli příliš blízko k povrchu, který se má očistit - spolu s barvou můžeme poškodit vrchní vrstvu dřeva.

Druhým způsobem, jak se zbavit starého nátěru, je pokrytí jeho povrchu speciálními chemickými přípravkami gelové konzistence. Aplikujete je štětcem a poté nechte působit dle návodu od výrobce na obalu. Stěrkou seškrábněte změkčenou vrstvu barvy. Výrobky tohoto typu jsou ideální pro dřevěné dveře zdobené reliéfy, ze kterých lze měkkou barvu snadno odstranit ocelovou brusnou vlnou nebo drátěným kartáčem.

Dalším způsobem jak obnovit interiérové dveře je použití speciální škrabky na odstranění barvy ze dřeva - jedná se o metodu pro zkušenější kutily, zejména pro ty, kteří mají zkušenosti s truhlářskými pracemi. Nadměrný tlak nebo nesprávné vedení škrabky mohou na dřevě způsobit rýhy a škrábance. Ve všech případech je nutné používat ochrannou masku, rukavice a brýle.

  • Broušení dveří

Po odstranění barvy by měl být povrch dveří obroušen - bruskou nebo brusným papírem. Broušením odstraníme zbytky barev z těžko přístupných míst, jako např. štěrbiny nebo mezery, a také vrstvu impregnace odolné vůči vysokým teplotám. Tento krok je rovněž nezbytný k dosažení rovnoměrného a hladkého povrchu dveřního křídla a zárubní.

ODBORNÍK RADÍ!

Čím vyšší číslo brusného papíru, tím menší je pravděpodobnost poškození dřeva. Použitím jemnozrnného brusného papíru efektivně odstraníte barvy a impregnaci, zbavíte se také viditelných škrábanců, které zanechal hrubozrnný brusný papír.

Pořiďte si brusný papír nebo brusné kostky s příslušnou zrnitostí. Po dokončení práce je nutné pečlivé utřít prach. Nejlépe - nejprve suchým hadříkem, poté vlhkým (nezapomeňte počkat, až povrch uschne). V tomto kroku věnujte pozornost tomu, zda jsou ve dveřích nějaké větší úbytky. Pokud objevíme mezery nebo poškození, musíte je obrousit, vyčistit a suché dveře vyplnit tmelem. Vyplňte mezery speciálním tmelem určeným pro dřevo. Totéž udělejte se zárubní – obruste a vyčistěte.

  • Malování dveří

Posledním krokem renovace je malování dřevěných dveří. Na vyčištěné a obroušené dveře naneste novou barvu nebo lak. Pokud chcete ponechat kresbu letokruhů, zvolte lak. Nebude to však dobrá volba, pokud jste vyplnili tmelem příliš mnoho úbytku.

Při renovaci vchodových dveří pečlivě vybírejte barvu. Vchodové dveře jsou vystaveny vlivům povětrnostních podmínek, proto musí být přiměřeně chráněny proti teplotním změnám a vlhkosti. Nejlepším řešením je zvolit barvu určenou pro vchodové dveře a impregnaci.

Při nátěru vchodových dveří stojí za to nejprve nanést vrstvu základního nátěru a teprve poté je natřít vybranou barvou - nanesením dvou nebo dokonce tří vrstev získáte jednotnou barvu. Při nanášení každé další vrstvy měl by povrch té předchozí nejdříve zaschnout. A co víc, po natření dveří první vrstvou je můžete jemně obrousit brusným papírem. Při malování je velmi užitečné uložit dveře tak, aby se minimalizovalo riziko nevzhledných skvrn. Proto je vhodné použít tesařské kozy.

Renovace dveří - dokončovací prvky

Renovace dveří by nebyla úplná bez renovace všech kovových prvků. Pamatujte, že kování, zámky a panty podléhají také opotřebení - někdy je jejich renovace mnohem obtížnější nebo nemožná. Abyste neriskovaly problémy se správným fungováním dveří, je nejlepší tyto prvky po natření dveřního křídla a zárubně vyměnit za nové: zejména pokud nebyly řádně udržovány. Přemalované dveře mohou vypadat dobře, ale pokud použijeme poškozené kování a zámky, je pravděpodobné, že nebudou fungovat správně, a také nebudou správně utěsněny ani bezpečné. Zámek a klika jsou prvky, které si sami snadno vyměníte.

Renovace dveří často spočívá jen v tom, dát jim originální vzhled, někdy stačí vyměnit starou kliku za novou. Můžete také experimentovat se stylem přidáním obyčejným, jednoduchým dveřím bohatě zdobenou kouli dveří nebo kliku. Zajímavým a užitečným doplňkem může být hledáček, který lze vyměnit nebo originálně ozdobit, například rámečkem.

V nabídce našeho obchodu najdete: dveře a kliky, shrnovací dveře, posuvné interiérové ​​dveře, dveře na objednávku, bílé interiérové ​​dveře, zárubně pro interiérové dveře, zárubně na objednávku.


 


SPIRUJTE SE !!! 

Nábytek do předsíně Vchodové dveře Schodovky
Interiérové dveře Nábytek do předsíně Vchodové dveře Schodovky

 

Zpět