Návrh kuchyně

10.07.2021

Kuchyň je jedna z nejdůležitějších místností v domě – právě zde obvykle trávíme čas s rodinou, učíme se vařit nové pokrmy a připravovat jídlo pro sebe a své blízké. Mnozí z nás začínají svůj den v kuchyni přípravou aromatické kávy a zde také obvykle po práci směřujeme své kroky k přípravě večeře. Kuchyň často funguje jako jídelna, zejména pokud je propojena s obývacím pokojem, ale může také sloužit jako místo pro práci, a proto musí být návrh kuchyně dobře promyšlen. Jak navrhnout kuchyň? Jaký kuchyňský nábytek byste si měli vybrat? Tato místnost by měla být především funkční, snadná k udržování čistoty a pořádku a také být bezpečná pro členy domácnosti. Čemu ještě je potřeba věnovat pozornost?


V tomto článku:

1. Nejdůležitější pravidla při navrhování kuchyně

2. Pokoj s kuchyňským koutem a kuchyň otevřená do obývacího pokoje

3. Navrhněte si kuchyň podle svých potřeb!

4. Jak určit zóny v kuchyni?

5. Ergonomická kuchyň

6. Maličkosti, které oceníte

7. INSPIRUJTE SE !!!  

 

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Nejdůležitější pravidla při navrhování kuchyně

Navrhování kuchyně je skutečnou výzvou! Než se do toho pustíte, musíte nejprve vzít na zřetel velikost a umístění kuchyně v domě. Pokud navrhujeme dům, který je právě ve výstavbě, jsme v nejlepší situaci, protože máme možnost přizpůsobit vše našim očekáváním a potřebám. V situaci, kdy je budova již ve výstavbě, nebo když kupujeme nově postavený byt, budeme muset trochu přemýšlet, aby byl návrh kuchyně plně uspokojující.

Pokoj s kuchyňským koutem a kuchyň otevřená do obývacího pokoje

Výběr komponentů, které budou tvořit nábytek v kuchyni (Moderní kuchyně a jídelna), je dobré sladit s ostatními interiéry – pokud máte otevřenou kuchyň, ujistěte se, že interiéry budou vzájemně ladit. Pokud máte garsonku, bylo by dobré, aby nábytek v obývacím pokoji (Obývací pokoj) nějak navazoval na kuchyň.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Jak navrhnout kuchyň?

Kuchyň si můžeme navrhnout sami nebo s pomocí odborníka. Spolupráce s interiérovým designérem nám umožní vytvořit jedinečná aranžmá plná neobvyklých řešení – ale pokud si chcete projekt vytvořit sami, použijte některý z online plánovačů. Prvotně je třeba změřit pečlivě místnost – výsledné rozměry spolu s nákresem místnosti nanést na plánek spolu s uspořádáním skříněk, to pomůže vyhnout se chybám a nesouladu při následném zařizování. Měření by mělo být přesné a mělo by zahrnovat všechny nestandartní prvky nebo nerovnosti – zkontrolujte rovinu pomocí vodováhy na několika úrovních výšky stěny a pomocí úhelníku zkontrolujte všechny úhly. Vneste do návrhu všechny zásuvky, vypínače a konektory a poté určete styl, barvy a materiály, ve kterých chcete zachovat vzhled místnosti. Naplánujte si rozpočet, který můžete pro tento účel přidělit.

Kuchynské linky- Baumax.cz

Návrh kuchyně krok za krokem

Při navrhování kuchyně je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, z nichž nejdůležitější je povrch místnosti. V malé kuchyni se musíte zaměřit na minimalismus a vzdát se zbytečného vybavení. Skříňky (Skříňky do kuchyně) by měly být úzké, ale prostorné, aby se do nich vešly všechny kuchyňské doplňky (Kuchyňské přislušenství), nádobí a zásoby potravin – pro inspiraci vám může posloužit koupelnový nábytek a nábytek do předsíní, které jsou obvykle úzké, ale zároveň mají objemný úložný prostor. Pokuste se nainstalovat co nejvíce zavěšených skříněk, použijte praktické nábytkové příslušenství. V případě velké kuchyně máte při její navrhování větší volnost, ale neumísťujte nábytek a spotřebiče příliš daleko od sebe, abyste nedělali při přípravě jídla příliš mnoho zbytečných kroků. Kuchyňský nábytek je obvykle umístěn do tvaru písmena I (v malých interiérech), U a L (ve větších místnostech) nebo ve dvou řadách.

Navrhněte si kuchyň podle svých potřeb!

Uspořádání kuchyně a jejího vybavení by mělo být přizpůsobeno počtu členů domácnosti a jejich potřebám – člověk, který žije sám, nebude potřebovat obrovskou myčku a lednici, ale s každou další osobou v domácnosti budou větší potřeby například, zvětší se počet skříněk, protože je třeba skladovat více potravin, stejně jako nádobí a příborů.

Jak určit zóny v kuchyni?

Ve fázi navrhování určete pracovní zóny – vyberte místo pro:

  • zásoby (lednice a skříňky);
  • skladování potravin,
  • kuchyňského náčiní,
  • nádobí; mokrá zóna, tzn. dřez a odpadky;
  • příprava jídla (hlavní pracovní deska a pokud je to možné, pomocné Kuchyňské pracovní desky);
  • zóna vaření.

Než přenesete své nápady do projektu, je třeba zvážit několik dalších věcí.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Dispozice kuchyně a pořadí prováděných činností

Ergonomické navržení celé kuchyňské linky je důležité – zohledněte ji již ve fázi návrhu. Základní pravidla předpokládají, že při vaření byste měli uspořádat nábytek a vybavení tak, aby to usnadnilo celý proces přípravy jídla, takže odpadkové koše by měl být pod dřezem, na pravé straně by měla být pracovní deska a trochu dále sporák, lednička na začátku nebo na konci tohoto uspořádání (v závislosti na uspořádání místnosti). Toto uspořádání se samozřejmě vztahuje na praváky – v případě leváků by mělo být celé uspořádání obráceně. Dalším důležitým aspektem vašeho návrhu by měl být rozestup nejdůležitějších spotřebičů, jako jsou lednice, trouba se sporákem a dřez – při vaření byste měli být schopni překonat kuchyň v několika krocích, takže tyto spotřebiče by měly být ve vzdálenosti mezi 120 a 210 cm od sebe.

Jak vytvořit praktickou kuchyň?

Čemu ještě jinému byste měli při navrhování věnovat pozornost? Plynový sporák by neměl být umístěn vedle okna (vítr může způsobit požár) a také lednice (kvůli možnosti zahřátí slunečním světlem). Lednice by také neměla být umístěna vedle sporáku a trouby (kvůli teplotním rozdílům těchto zařízení). Rovněž stojí za to namontovat skříňky se zásuvkami na příbory a police na koření na úrovni očí a na dosah ruky.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

 

Ergonomická kuchyň

Co ještě zajistí, že bude kuchyň během používání ergonomická a pohodlná? Pracovní deska u ledničky, která usnadňuje odkládání nakoupených produktů. Když už mluvíme o pracovních deskách, tak ta hlavní by měla být snadná k údržbě a odolná proti poškrábání a vodě – její rozměry by měly být přizpůsobeny velikostí místnosti, ale doporučená délka je mezi 60 a 120 cm.

Maličkosti, které oceníte

Při navrhování kuchyňského prostoru stojí za to věnovat pozornost počtu zásuvek – měli byste jich mít dostatek, abyste mohli připojit všechny potřebné domácí spotřebiče. Kávovar, rychlovarná konvice, toustovač ... přemýšlejte o tom, co je ve vaší kuchyni ještě potřeba, a určete vhodné místo pro tyto spotřebiče. V kuchyni by mělo být také další osvětlení – nejlépe ho namontovat do zavěšených skříní, aby se osvětlily pracovní desky a pracovní plochy. Také stojí za to mít v kuchyní židli nebo taburet – pokud máte rádi moderní styl, podívejte se do kategorie čalouněný nábytek a vyberte si taburet, který bude vyhovovat vašim očekáváním!

Další produkty určené k uspořádání kuchyně naleznete v obchodě BauMax. Čeká na vás tady přátelský servis a široká škála produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.


INSPIRUJTE SE !!! 

Kuchyňský nábytek Obývací pokoj Dekorační obklady vnitřní Čalouněný nábytek

 

Zpět