Jak zařídit zahradu? Co a kdy zasadit? Poradíme!

15.04.2021

 

Uspořádání krásné zahrady nevyžaduje najímání zahradníka. Můžeme navrhnout a zařídit jak domácí zahradu, tak velký pozemek, pokud máme připravený nápad na zahradu a dostatek času a nadšení jej realizovat.

Jak to udělat? Nejprve musíte vytvořit projekt a odhadnout cenu celé investice. V závislosti na finančních možnostech si můžeme dovolit velmi efektivní uspořádání zahrady nebo zvolit o něco ekonomičtější variantu pomocí několika osvědčených řešení. V tomto článku navrhujeme, na co se soustředit při tvoření krásné a nenákladné zahrady, která bude snadná na údržbu a vydrží po mnoho let.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Jak zařídit zahradu a kdy je nejlepší čas na práci?

 

Pokud to jen umožňují finance, je nejlepší začít se zahradními pracemi ve fázi stavby domu. Díky tomu se můžete okamžitě ujistit, že jsou provedeny všechny potřebné instalace, jako jsou rozvody vody a přípojky elektřiny, které umožní například osvětlení zahradního altánu. Stojí za to uchovat úrodnou půdu z místa výkopu a poté ji použít při výsadbě rostlin.

Zima je optimální čas pro vytvoření návrhu zahrady a předběžného odhadu nákladů. Na jaře pak budeme moci realizovat náš plán příznivý pro zemní práce. Klíčem je vhodný výběr druhů stromů, keřů, rostlin a květin k podmínkám v naší zahradě. Při jejich výsadbě byste se měli snažit zachovat barevný a prostorový řád a sladit je s okolím pozemku, aby celek vypadal jednotně a esteticky.

Výchozím bodem pro návrh zahrady na míru je analýza potřeb budoucích uživatelů. Je třeba zvážit, zda bude sloužit k relaxaci s rodinou, nebo spojíme relaxaci na zahradě s venkovními akcemi a častými návštěvami hostů. Na pozemku by měl být takový zahradní nábytek a prvky malé zahradní architektury, které nám umožní po náročném dni si zdřímnout (lehátka, houpací sítě), ale také trávit čas s blízkými a přáteli (zahradní stůl a zahradní křesla, zahradní houpačka, zahradní gril). Pro děti je vhodné zařídit hřiště, jehož součástí může být například zahradní trampolína, pískoviště a hračky do písku nebo nafukovací bazén se skluzavkou.

Pokud již víme, co by mělo být v naší zahradě, je na čase rozhodnout, jaký styl by zahrada měla mít. Zatímco minimalistické tvary a ocelové prvky odpovídají moderním aranžmá, tradiční zahrady jsou plné proutí a dřeva, které krásně zapadá do přírodního prostředí, ale vyžaduje pravidelnou impregnaci. Univerzálním řešením je oblíbený zahradní nábytek z ratanu, který je atraktivní na pohled a odolný vůči měnícím se povětrnostním podmínkám. Kvalitní technoratanové zahradní stoly a židle mohou stát venku po celý rok, což je dělá velmi oblíbenými. Proto taky často zdobí elegantní terasy.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Jednotlivé etapy zahradní úpravy

Pokud vytváříme zahradu na místě, kde ještě nikdy nebyla, měli bychom postupovat podle následujících kroků:

 

Provádění zemních prací a odvodnění půdy

Terén pozemku je málo kdy ihned vhodný pro zahradní úpravu. Měl by být tvarován tak, aby se voda po dešti nehromadila v náhodných žlabech, ale proudila požadovaným směrem. Někdy půda vyžaduje hnojení na místech, kde plánujeme výsadbu, jindy zase vyžaduje pomoc profesionální meliorační společnosti a provedení lineárního odvodnění nebo odvodnění z perforovaných trubek. Pokud naopak plánujete mít vodní nádrže, jako je zahradní jezírko nebo zahradní bazén, nezapomeňte v této fázi provést příslušné výkopy.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Příprava zahradních instalací

Pokud tento krok předejdete, budete muset trávník rozkopat. Bez inženýrských sítí kolem domu nebude zahrada funkční. Minimálně půl metru pod zemí, v bezpečné vzdálenosti od kořenů stromů a vodovodních potrubí, jsou řádně chráněny kabely napájející osvětlení a venkovní lampy a také elektrické zásuvky potřebné k připojení zařízení napájených elektrickou energií, jako je sekačka na trávu. Také stojí za to přemýšlet o instalaci hadic a zavlažovačů do země a vytvoření automatického zavlažovacího systému, který po příslušném naprogramování zalije vegetaci bez naší účasti.

 

Vytvrzování povrchu a konstrukce drobné architektury

 

Každá funkční zahrada a pozemek by měly mít alespoň několik zpevněných ploch - včetně příjezdové cesty a cest k domu a dalších důležitých prvků zahrady, jako je altán, jezírko nebo květinové záhony. Je třeba poznamenat, že tyto povrchy by měly být nejen stabilní, ale také protiskluzové. Dřevo, i když vypadá efektivně po dešti, se stává kluzkým a vyžaduje také impregnaci, takže v této roli nebude fungovat dobře. Cesta z dlažebních kamenů, kamenných desek, kompozitních desek nebo štěrku nám poslouží mnohem lépe.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Výsadba rostlin na zahradě

 

Před výsadbou rostlin na záhony si vyberte ty, kterým budeme moci poskytnout dostatečné nasluněné místo. Rovněž stojí za to investovat do druhů rostlin, které vypadají dobře po celý rok a nevyžadují příliš časově náročnou péči. Pro začínající zahradníky se doporučují keře a trvalky nebo odolné rostliny. Měli bychom také dávat pozor, abychom to nepřeháněli s množstvím barev, a tak abychom nevnesli do zahrady chaos - květiny ve 2–3 hlavních barvách stačí k vytvoření zajímavé kompozice.

Zahrada a stavebniny- Baumax.cz

Zajímavé nápady pro terénní úpravy zahrad

 

Malá zahrada a velká zelená plocha by měly být uspořádány trochu jinak. Pokud chceme prostor zvětšit, můžeme to udělat pomocí stromů - poblíž plotu bychom měli vysadit odrůdy s listy nebo jehličnany v odstínu zelené a modré, které budou splývat s oblohou a vypadat jako její pokračování. Na velkém pozemku pak budou nejlépe vypadat keře, rostliny a květiny vysazené ve skupinách a oddělené trávou nebo trvalkami. Takové barevné ostrovy uspořádají prostor a zároveň jednotlivé druhy nebudou muset mezi sebou soutěžit o světlo, vodu a živiny.

Pro vytvoření soukromí, ochrany před zraky sousedů, větrem a prachem, stojí za to vysadit živý plot hustých keřů (například dřišťál). Když dorostou do požadované velikosti, stačí je pravidelně stříhat. Pokud naopak máme zeď místo síťovaného plotu, je nejlepší jej zakrýt vinnou révou, například rychle rostoucím břečťanem obecným. Vinna réva bude vypadat působivě také na panelovém plotu, který odděluje relaxační zónu nebo tvoří střechu pergoly, kde najde své místo například látková závěsné zahradní křeslo nebo technoratanová zahradní jídelní souprava.

V módních zahradách jsou tradiční květinové záhony stále častěji nahrazovány originálními kompozicemi v eklektickém stylu. Skládají se z květináčů, stejných barev a struktur, a dřevěných truhlíků nebo palet, ze kterých můžeme také vyrobit levný zahradní nábytek.

Zaneprázdnění lidé by se měli rozhodnout pro praktickou zahradu, o kterou se nebudou muset starat  za cenu veškerého svého volného času. Místo trávníku na pozemku mohou vysázet zahradní rostliny, které nevyžadují prořezávání ani sekání. Dalším funkčním řešením je pokládka umělé trávy v rolích, ale je poměrně nákladná a doporučuje se zejména na svažitém terénu, kde se osivo nemusí přijat. Bude to mnohem levnější, pokud část trávníku nahradíte ozdobným štěrkem, drceným kamenem, čedičovou drtí nebo zahradní kůrou (aby nepřerostla plevelem, stačí ji položit na vrstvu materiálu, například geotextilii).


 

 

 

Zpět