Jak uspořádat nábytek na zahradě?

24.07.2021


Při hledání nápadu na pohodlnou a klimatickou zahradu často stojíme před otázkou, jak uspořádat zahradní nábytek tak, aby byl na jedné straně co nejvíce funkční a na druhé straně vytvářel elegantní a útulné aranžmá zahradního prostoru. Principy výzdoby, ať už doma, na terase, na balkóně nebo na zahradě, jsou stejné. Klíčem k úspěchu je vkus, vhodné barevné kombinace a soudnost v množství použitých doplňků.
Pokud potřebujete inspiraci a zajímavé nápady, jak uspořádat sady zahradního nábytku, přečtěte si náš článek. Naši odborníci pro vás připravili jednoduché triky, díky nimž si zařídíte vysněnou zahradu, potěšíte své hosty a vytvoříte ideální místo relaxace na zahradě.


V tomto článku:


1. Jak funkčně uspořádat zahradní nábytek?
2. Doplňte svůj životní styl
3. Vyberte centrální místo - nábytek v hlavní roli
4. Vytvořte volný průchod – rohová pohovka
5. Uspořádání malých zahrad - sada zahradního nábytku
6. Doplňky pro dobrou náladu a pohodlí
7. Klasika vždy v módě - dřevěný zahradní nábytek

NECHTE SE INSPIROVAT!!!

 Zahradní nábytek- Baumax.cz


Jak funkčně uspořádat zahradní nábytek?


Zahrada je jedním z těch míst, kde byste se měli cítit pohodlně a klidně. Chcete-li vytvořit místo pohodlného odpočinku přizpůsobené vašim potřebám, poslechněte svou intuici. Vyberte si zahradní nábytek, zahradní lehátka, zahradní houpačky, zahradní lavičky nebo houpací sítě, které nejvíce odpovídají vašemu vkusu. Nedívejte se na trendy, módu, hotová aranžmá a zahrady z obálek časopisů. Jsou krásné, ale nemají duši a klima zaručující blažený klid. Pokud si chcete pohodlně odpočinout, obklopte se svými oblíbenými barvami, látkami a doplňky. Sázejte na jeden konkrétní styl a snažte se jej udržet pro celé aranžmá. Jednotný dekor, dokonale kombinovaný nábytek a dekorace poskytnou fenomenální výsledek. Zahradní koutek na čtení můžete uspořádat pomocí zavěšeného křesla vajíčka a dřevěného stolu. Technoratanový zahradní nábytek je vynikající alternativou, která vám umožní vytvářet fantastické kompozice. Velmi oblíbený je také dřevěný zahradní nábytek. Již dlouho je známo, že kdekoliv se ve výzdobě objeví dřevo, klid a harmonii máte zaručené.

Zahradní nábytek- Baumax.cz
 

Doplňte svůj životní styl


Už víte, že nábytkové soupravy by měly být přizpůsobeny vašim potřebám. Pokud je váš zahradní prostor primárně využíván jako místo k rodinnému stolování- společné obědy a večeře v teplých letních dnech, vyberte si zahradní jídelní sety. Pokud si ceníte pohodlí a rádi pijete odpolední kávu venku, bude zahradní sedací souprava dokonalým řešením. Souprava může obsahovat zahradní křesla, zahradní rohové sedací soupravy, kterých součástí jsou pohodlné zahradní polštáře, stejně jako stůl nebo malý stolek. Výhodou sady je možnost naprosto libovolně skládat jednotlivé prvky a přizpůsobit je velikosti zahrady a potřebám jejich uživatelů.
I na malých prostorech lze vytvářet oddělené oblasti a zóny. Například jídelní soupravu umístěte vedle ohniště nebo grilu, čím vytvoříte oddělenou zónu. Díky tomu získá vaše zahrada, balkón a terasa dynamickou energii a poskytne pohodlné místo pro mnoho aktivit.

 

Houpací křeslo- Baumax.cz

Vyberte centrální místo - nábytek v hlavní roli


Jakmile si vyberete ten nejlepší nábytek pro vaši terasu, balkón nebo zahradu, přemýšlejte o uspořádání jednotlivých prvků. Dobrým řešením, zaručujícím zajímavé uspořádání, je umístit nábytek na centrální místo v zahradě. Toto řešení má dvě výhody. Zaprvé pěkně vyplní zahradní prostor a za druhé zjednoduší a zpřístupní přístup k jednotlivým kusům nábytku.
Centrálním místem zahradního uspořádání může být také krb, kolem kterého můžete uspořádat křesla, lehátka nebo zahradní rohovou sedací soupravu. Stojí za to použít v hlavní roli vždy jeden konkrétní prvek, který bude základem pro kombinování a přidávání dalšího příslušenství.

 

Vytvořte volný průchod – rohová pohovka


Stejně jako v případě zařizování domácnosti by uspořádání nábytku a dekorativních prvků na zahradě mělo umožňovat volný pohyb mezi jednotlivými body. Pamatujte, že příliš mnoho nábytku a doplňků může způsobit chaos v interiéru zahrady a znemožnit tak volný pohyb v něm. Zahradní nábytek nemůže „zabírat“ místo na zahradě, terase a balkónu. Má být jemným dekorativním prvkem, sloužícím pro pohodlnou rekreaci v přírodě. Pro elegantní a tlumené aranžmá můžete použít: zahradní technoratanový nábytek, dřevěný zahradní nábytek, plastový zahradní nábytek a kovový zahradní nábytek.
Bez ohledu na velikost vaší zahrady bude dobrým řešením optimální vybavení jejího prostoru. Zvažte svůj výběr doplňků a dekorací, zejména těch větších velikostí. Mohou významně zmenšit prostor a tím udělat zahradu nefunkční. Místo trpaslíků, velkých dekorativních květináčů a rozložitých keřů zvolte zahradní dekorace, které zdůrazní její charakter a dodají větší kouzlo. Mohou to být svíčky nebo lucerny, závěsné lampičky, květiny v malých květináčích, barevné polštáře, měkké deky a přikrývky. Tyto malé dekorativní prvky dokonale „zahřejí“ prostor a vytvoří útulnou domácí atmosféru. Navíc tyto prvky dokonale zdůrazní krásný zahradní nábytek, jak technoratanový, tak dřevěný.

 

Uspořádání malých zahrad - sada zahradního nábytku


Malé zahrady, balkóny a terasy vyžadují zvláštní plánování a dobrou organizaci. Ideálním řešením  budou pro ně malé sady zahradního nábytku z ratanu, technoratanu nebo dřeva, které na jedné straně zorganizují relaxační část a na druhé straně ponechají dostatek volného místa. Nábytek ozdobený pohodlnými polštáři vytvoří útulné zahradní uspořádání.
Když se rozhodujete pro pohodlnou zahradní rohovou sedací soupravu, zahradní křesla, židle nebo lavice, nezapomeňte pro ně vybrat vhodný stůl. Ve srovnání s jinými kusy nábytku ten nemůže být příliš vysoký, ale ani příliš nízký. Měl by být také vyroben ze stejného materiálu jako ostatní nábytek. Pokud se rozhodnete pro ratan nebo technoratan, ať každý kus nábytku bude ze stejného materiálu - technoratanu. Podobně se dřevem nebo kovem.
Pro pohovky, sedačky a modulární rohové sedací soupravy bude perfektní pevný, odolný, dřevěný konferenční stolek s další policí, kterou lze použít na odložení knih, novin nebo jiné drobné předměty. Pro židle je lepší zvolit vyšší stůl, který zaručuje správné držení těla, a zároveň si budete moc v pohodě vychutnat odpolední čaj. Ideální zahradní stoly pro malé prostory jsou rozkládací - umožňují vám ušetřit místo, když nejsou používané.


Markízy- Baumax.cz

Doplňky pro dobrou náladu a pohodlí


Nábytek na terasu, balkón nebo zahradu vždy skvěle vypadá ve společnosti útulných doplňků. V této roli jsou nenahraditelné různé druhy textilií a vhodné osvětlení. Jakmile najdete to nejlepší místo pro svůj nábytek, přidejte doplňky a barevné akcenty, které budou odrážet váš vkus, osobnost a styl, kterým chcete ozdobit svou zahradu nebo terasu. Zajímavé rostliny a osvětlení mohou zabrat o něco více, takže na to pamatujte při výběru dalších doplňků.
Pamatujte! Ratanové nebo technoratanové sedací soupravy zdobené barevnými polštáři jsou skutečným hitem této sezóny! Je třeba zdůraznit, že technoratan a ratan jsou výrobky odolné vůči měnícím se povětrnostním vlivům. Kvalitní materiál zaručuje dlouhou životnost nábytku.

 

Zajistěte stín


Zvažte počet osob, kteří vaši zahradu navštíví, a ujistěte se, že alespoň jedno nebo dvě místa jsou v obzvlášť horkých dnech zcela ve stínu. Využijte přirozeně zastíněné oblasti na vaší zahradě, použijte markýzy, pergoly, zahradní slunečníky nebo jiné prvky a způsoby, jak vytvořit stín. Zatímco slunečné místo je vhodnější pro chladné jarní nebo podzimní ráno, vždy stojí za to mít alternativu v podobě stínu. Celkově najdete rovnováhu, která vám umožní užít si slunce a zároveň chlad ve stínu.
 

Slunečníky- Baumax.cz

Posezení u bazénu


Při aranžování zahradního nábytku vedle bazénu jsou nejlepším řešením modulární kusy nábytků, jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Aby byla blažená relaxace u bazénu příjemná a pohodlná, pro uspořádání této zóny vyberte si zahradní lehátka, zahradní houpačky a houpací sítě. Vy i vaše děti budete z nich mít požitek. Nezapomeňte je však umístit v bezpečné vzdálenosti od vodní hladiny.
 

Zahradní osvětlení


Adekvátní osvětlení doplňuje každé zahradní uspořádání a vytváří útulnou atmosféru. Správně vybrané lampy a světýlka jsou stejně důležité jako výběr rostlin nebo jiných architektonických prvků v zahradě. Osvětlení prodlužuje dobu používání zahrady a jistě usnadní pohyb na jejím území po setmění. Může však plnit ještě jednu důležitou funkci - dekorativní. Svítidla na zahradu, terasu a balkón, správně přizpůsobená naším podmínkám a potřebám, vytvoří mimořádnou atmosféru a dodají prostoru jedinečný charakter.

 

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Klasika vždy v módě - dřevěný zahradní nábytek


Pokud jste milovníkem přírody, ekologie a boho stylu, vyberte si zahradní dřevěný nábytek s rozkládacími stoly nebo klasické sady stolů se židlemi s polohovatelnými opěradly. Nábytek ze dřeva je jedinečný a elegantní, ale vyžaduje trochu více naší pozornosti a pravidelné péče, protože není tak odolný vůči vlivům povětrnostních podmínek. Dřevo je třeba čas od času impregnovat a chránit před deštěm a vlhkostí - nejméně jednou ročně je nutné olejování.
Shrnutí
Zahradní nábytek by vám měl sloužit svou funkčností a těšit svým vzhledem. Než si tedy vyberete a uspořádáte konkrétní sadu zahradního nábytků, naplánujte si celkové aranžmá. Díky promyšlenému uspořádání nábytek a doplňky se vzájemně doplní a vytvoří okouzlující dekor a ideální relaxační zónu.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Zahradní architektura
Zahradní architektura Bazény Zahradní grily

 

Zpět