Jak čistit matraci? Podívejte se na naše účinné způsoby

06.05.2021

 

Výběr matrace je velmi důležitý - kvalitní produkt zajišťuje adekvátní regeneraci a podporuje zdravý spánek. Zatímco si však pamatujeme na nejdůležitější otázky při nákupu, když už matraci používáme, někdy zapomínáme na její hygienu. Mezitím je její údržba stejně důležitá jako materiál, ze kterého je matrace, výplň nebo její konstrukce vyrobena. Jak vyčistit matraci od odolných skvrn a jak se o ni starat každý den?

Matrace a rošty - Baumax.cz

Jak vyčistit matraci?

Matraci není nutné čistit při každé výměně povlečení, ale mělo by se to dělat pravidelně. Matrace hromadí nejen prach, ale také roztoče, bakterie a houby. V noci se více či méně potíme a díky loupání pokožky se pot stává ideální živnou půdou pro mikroorganismy. Prostěradlo není pro ně bohužel dostatečnou bariérou.

Matrace, která je čištěna příliš zřídka, může u alergiků způsobit alergii a zhoršit její nepříjemné příznaky. Výsledkem je, že naše postele neposkytují kvalitu spánku, jakou by měly. Některé matrace se samozřejmě čistí snadněji než jiné. Modely vybavené vnějším potahem se zipem lze dokonce vyprat v pračce. Chcete-li matraci účinně vyčistit, aniž byste se obávali jej poškodit, dodržujte doporučení výrobce.

Čištění matrace však není vždy tak jednoduché. Velké matrace 180 x 200 nebo dokonce matrace 160 x 200 bez potahu by se neměli příliš namočit - budou dlouho schnout a namočený materiál se zhoršuje a ztrácí své vlastnosti. Základním způsobem čištění matrace - bez ohledu na její velikost - je proto její luxování.

Při výměně povlečení stačí matraci vyluxovat, ne méně než každé 2–3 měsíce. Pomocí vysavače očistíme povrch od prachu, roztočů, pylu a jiných mechanických nečistot. Takové čištění matrace rozhodně stojí za to provádět pravidelně - umožní vám to udržovat čistou matraci každý den.

Matrace- Baumax.cz

Hygiena matrace – větrání

Kromě luxování matrace byste ji měli pravidelně větrat. Čím déle je materiál vystaven příznivým účinkům čerstvého vzduchu, tím méně roztočů a vlhkosti v něm zůstane. Nejlepší pro větrání matrace jsou teplé, suché dny s více či méně intenzivním poryvem větru. Během této doby můžeme luxovat a čistit rošt do postele a další nábytek do ložnice.

Pokud je to možné, pěnové matrace a jiné je potřeba čas od času obracet - to se samozřejmě týká pouze oboustranných výrobků. Díky tomu se z materiálu odpaří vlhkost a zmizí deformace od roštu postele.

Postele- Baumax.cz

Mokré čištění matrace

Není vždy možné vyprat matraci v pračce. Alternativou k tomuto řešení je čištění matrace parním čističem. Kokosové matrace nebo jiné stačí vyčistit čistou vodou. V případě obtížných skvrn použijte jemné čisticí prostředky určené k mytí čalounění automobilu nebo čalounických látek. V obchodech je mimo jiné najdeme v sekci autodoplňky/ autopříslušenství. Horká pára pod vysokým tlakem nejen odstraňuje nečistoty, ale také matraci důkladně zbaví mikroorganismů - včetně škodlivých bakterií a alergenů.

Osvěžení matrace žínkou odstraní nepříjemné pachy a skvrny. Nezapomeňte však zvolit čistící prostředky s jemnou vůní nebo bezvonné. To, co nám voní v autě, nemusí být při spánku nutně příjemné! Jak často čistit matraci parním čističem? Nejlépe každé 3 měsíce. To platí zejména pro alergiky, kteří potřebují opravdu hygienické místo na spaní.

Odstraňování skvrn pomocí sody

Nejen dětské matrace mívají skvrny a jsou špinavé. I velké matrace140 x 200 pro dospělé mohou zežloutnout od potu a jiných nečistot. Vysavač takové skvrny z matrace neodstraní. Ani tlakový čistič si často neporadí s extrémně obtížnými skvrny.

Jak vyčistit matraci od odolných skvrn? Nepoužívejte na ně silné čisticí prostředky. K čištění matrace jsou nejlepší přírodní látky - zejména jedlá soda. Chcete-li odstranit skvrny, stačí rozpustit dvě lžíce jedlé sody s trochou vody - měla by mít konzistenci pasty, ne tekutiny. Naneste vyrobenou pastu na skvrnu a nechte ji 30 minut působit. Po této době ji stačí setřít vlhkým hadříkem.

Soda odstraní z matrace i silné skvrny. Důležité je, že sodu můžete také použit k suchému čištění. Bez ohledu na to, zda máme malé matrace 80x200, nebo větší matrace typu bonell nebo jinou, nebudete potřebovat hodně sody k osvěžení materiálu. Naneste malé množství přípravku na sítko a poté jej rozsypte po celé ploše matrace. Po několika hodinách jej vyluxujte - získáte čistou, svěží matrací bez vůně! Navíc soda absorbuje vlhkost, která se - ať se nám to líbí nebo ne - hromadí uvnitř matrace.

Matrace a rošty- Baumax.cz

Peroxid vodíku, citronová šťáva

Existují také další domácí způsoby, jak se zbavit skvrny. Jak čistit matraci pomocí peroxidu vodíku? To je jeden z nejjednodušších způsobů. Naneste roztok na skvrnu, počkejte několik minut a poté materiál otřete vlhkou houbou nebo hadříkem. Peroxid vodíku je vhodný i pro ty nejodolnější nečistoty. Nezapomeňte však jej používat v menším množství. Aby taštičkové matrace nebo jiné příliš nenamokly - jinak budeme mít problém s odstraněním z nich vlhkosti.

Nejlepším způsobem, jak odstranit skvrnu od krve, je sůl a studená voda. Nejprve posypte skvrnu větším množstvím soli a poté matraci opláchněte vodou - čím chladnější, tím lépe. V případě čištění skvrn od krve nejlepšího efektu dosáhnete, pokud to uděláme ihned. Čím déle budete čekat, tím obtížnější bude matraci vyčistit.

Přírodním způsobem odstranění skvrny je také voda s citronem. Půl sklenice citronové šťávy rozpusťte ve sklenici vody. Roztok dejte na skvrnu a po několika minutách ji umyjte. Těžko odolná skvrna by měla navždy zmizet!

Upozornění! Bez ohledu na to, jaký způsob čištění matrace jste zvolili, nikdy nepokládejte přikrývky a polštáře na matraci, která není úplně suchá. Nerozkládejte ani přehoz přes postel. Vlhká matrace přispěje k opětovnému růstu škodlivých mikroorganismů.

Čas na výměnu?

Bohužel i ty nejkvalitnější matrace 120x200, větší a mnohem menší - matrace  90x200 - časem ztrácejí své vlastnosti, správný tvar a hygienické hodnoty. Pokud vysávání, soda a další ošetření již nestačí a odolné skvrny nelze vyčistit, je patrné, že současná matrace dosloužila.  

Takže pokud právě vyměňujete nábytek - šatní skříně do ložnice nebo noční stolky - možná by také stálo za to popřemýšlet o nové matraci? Pokud je náš model již starý, zvažte nákup matrace vyrobené dle moderních technologií a ekologických materiálů. A také zda nestojí vyměnit malé matrace 100x200 (samozřejmě s rošty) za větší?

Zajímavým řešením jsou také povrchové matrace - obvykle se používají k zakrytí již opotřebovaných matrací nebo pohovek. Takovou matraci je snadné vyčistit sodou nebo jinými způsoby.

Luxovaní, roztok jedlé sody, citron, parní čistič - bez ohledu na zvolený způsob čištění, stojí za to pravidelně čistit matraci. Díky tomu zajistíme sobě i svým blízkým hygienu a klidný a bezpečný spánek každý den!


 

 

 

Zpět