Renovace dřevěného zahradního nábytku - jak na to?

21.05.2021

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Dřevěný zahradní nábytek vypadá krásně a vytváří útulnou atmosféru, dokonale splývá s přírodním prostředím a umožňuje vám pohodlnou relaxací na zahradě. Aby však mohl dobře plnit svoji funkci a neztratil během času svůj estetický vzhled, musí být pravidelně impregnován, zejména je-li vyroben z domorodých dřevin, jako jsou borovice, dub, akácie, smrk nebo jasan.

V tomto článku:

1. Kdy je potřeba renovovat dřevěný nábytek?

2. Jak se připravit na práci?

3. Renovace zahradního nábytku - pokyny krok za krokem

4. Malovaní zahradního nábytku

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Jak zjistíme, že je čas na renovaci nábytku?

Na povrchu dřevěného zahradního nábytku, který je v zimním období ponechán venku (tzn. vystaven dešti, sněhu a mrazu), můžete vidět malé praskliny, škrábance nebo odlupování ochranného nátěru, zatímco v létě dřevěná zahradní architektura vlivem silného slunečního záření bledne a šedne. Mezi škodlivé atmosférické faktory, které mají vliv na stav dřevěného zahradního nábytku, patří také biologická koroze, tzn. ničení struktury dřeva bakteriemi, houbami a plísněmi, která se projevuje bělavým povlakem, nepříjemným zatuchlým zápachem, trouchnivěním a dokonce hnilobou.

Aby tomu zabránit a nemuset se zabývat renovací, můžete si pořídit zahradní nábytek z exotického dřeva (teak, merbau, bambus), který je však velmi drahý a obtížně přístupný a má velmi výraznou barvu a strukturu, takže není vhodný pro zařízení zahrady v tradičním selském stylu.

Dřevěný zahradní nábytek- Baumax.czDřevěný zahradní nábytek- Baumax.cz

Proč se vyplatí renovovat dřevěný zahradní nábytek?

Proč vyměňovat dřevěný zahradní nábytek za nový, když mu můžete s trochou námahy, dát druhý život? Dobře provedená renovace zcela změní vzhled jak sady zahradního nábytku, tak i zahradní houpačky a zahradní lavice. Díky použití vhodného přípravku můžete dřevo pouze osvěžit a impregnovat nebo dát nábytku zcela nový vzhled, například tak, že jej upravíte ve stylu vintage nebo glamour.

Renovace dřeva není ani složitá, ani časově náročná, takže ji můžete snadno provést sami. Existuje pouze jedna podmínka - váš zahradní nábytek je poškozený pouze na povrchu. Je to proto, že pokud poškození (například houba) ovlivní také samotnou strukturu dřeva, je jeho renovace zbytečná.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Renovace zahradního nábytku - jak se na ní připravit?

Pokud není příliš vlhké, studené nebo horké počasí, můžete začít s rekonstrukcí dřevěného zahradního nábytku (teplo totiž urychluje proces schnutí barvy a snižuje tím její životnost a přilnavost). Najděte si vhodné místo pro práci - terasa bude nejlepší, aby v případě deště nedošlo k navlhnutí schnoucího nábytku. Poté připravte impregnační prostředek, barvu a vhodné nářadí a příslušenství: Větší dřevěný nábytek, jako jsou zahradní stoly, lze natřít malířským válečkem, ale budete také potřebovat štětec, který vám umožní dosáhnout těžko přístupných zákoutí (je důležité, aby neměl volné štětiny, které by mohly zůstat na nábytku). K obroušení starého nátěru a vyrovnání povrchu dřeva můžete použít brusku nebo brusný papír s různou zrnitostí (například 320 a 180). K čištění nábytku budete určitě potřebovat kbelík s vodou a saponátem, hadřík. Sejde se případně i zahradní hadice. Připravte si také ochranné pracovní rukavice, díky nimž vám brusný papír nebo impregnace nepodráždí kůži.

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ

  Samotný způsob renovace zahradního nábytku závisí na tom, zda byl dříve impregnován. Pokud ano, můžete použít stejný typ impregnace nebo obrousit vrchní vrstvu a odhalit tak surové dřevo. Ukážeme vám, jak komplexně zrenovovat zahradní nábytek pomocí mořidla a akrylové barvy.

Dřevěný zahradní nábytek- Baumax.cz

Jak renovovat dřevěný zahradní nábytek - pokyny krok za krokem

Pokud máte takovou možnost, demontujte zahradní nábytek - zbavíte se tak těžko přístupných zákoutí. Bez ohledu na to, zda se starý ochranný povlak již začal loupat, zbavte se jej jedním ze tří možných způsobů: použijte ruční brusku, brusný papír (nejprve zrnitost 320, poté zrnitost 180, aby byl povrch rovný a hladký) nebo speciální chemický prostředek, který změkčuje barvu a usnadňuje její odstranění špachtlí. Opláchněte pouze vodou, poté odmastěte benzínem a počkejte, dokud úplně nevyschne.

Aby bylo dřevo chráněno před vnějšími vlivy, naneste na vlákno impregnační prostředek (může to být lakové mořidlo, lak na dřevo, mořidlo na dřevo nebo olej na dřevo). Než budete pokračovat v nanášení další vrstvy, použijte znovu hrubý brusný papír - tím se odstraní vyvýšená vlákna a zlepší se přilnavost další vrstvy lakového mořidla (nezapomeňte ji znovu odprášit).

Aby si zahradní nábytek zachoval svůj přirozený vzhled, je nejlepší se vzdát malování a zvolit jemný barvicí prostředek, který pouze prohloubí barvu dřeva a zvýrazní jeho strukturu. Pokud jim však chcete dodat zcela nový vzhled, použijte neprůhlednou barvu na dřevo a vytvořte ve své zahradě přesně takový nábytek, po kterém toužíte.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Malování zahradního nábytku

Pro malování dřeva na vybranou barvou jsou vhodné akrylové emaily a laky ve spreji.

Pokud se rozhodnete zahradní nábytek malovat (natírat) barvou, před použitím ji důkladně promíchejte, dokud nebude mít jednotnou barvu a konzistenci. Rozetřete jej válečkem nebo štětcem na povrchu zahradního nábytku, poté počkejte několik hodin a naneste další vrstvu (požadovaný počet vrstev závisí na typu přípravku, a informace o ní najdete na štítku od výrobce). V případě dřevěného nábytku s látkovými doplňky, jako jsou například zahradní lehátka, zahradní židle nebo zahradní rohové sedací soupravy, dávejte pozor, abyste látkový sedák omylem nezabarvily, protože skvrny od barvy bude obtížně odstranit.

Hotovo! Obnovený zahradní nábytek můžete použít, jakmile je suchý, což může v závislosti na povětrnostních podmínkách trvat až několik hodin. Po této době teprve vyhodnotíte také konečný vizuální efekt. Pokud pečlivě provedete renovaci, bude váš zahradní nábytek vypadat jako nový, bude vám sloužit ještě mnoho dalších sezón, dodá vaší zahradě jedinečný charakter a poslouží jako útulné místo k venkovnímu odpočinku.

Stejným způsobem můžete impregnovat a malovat dřevěný nábytek na balkón a terasu, zahradní sauny, zahradní domky na nářadí, ploty a pergoly a také terasové desky a podesty.


 


 

 

 

 

Zpět