Proč zvolit na podlahu dlažbu v imitaci dřeva?

01.05.2023

Přírodní dřevo je velmi oblíbený a krásný materiál, který se často používá na podlahy. Podlahová prkna však vyžadují řádnou péči a důkladnou renovaci každých několik let. Nejsou vhodné do kuchyní a koupelen, protože absorbují vlhkost. Na trhu existuje několik materiálů, které mohou nahradit dřevěné parkety: doporučujeme zejména dřevěné obklady.

Název dřevěných dlaždic pojmenovává rozmanitou sadu produktů s velmi odlišnými vlastnostmi. Zahrnuje terakotu, porcelánové dlaždice, slínek a dokonce i glazuru a mozaiky nebo dekory. Všechny typy mají jeden společný prvek: napodobují přirozenou strukturu dřeva, jeho texturu a barvy. Bytový designeři a uživatelé oceňují možnost jejich použití na obtížných místech, kde by bylo přírodní dřevo vystaveno poškození, vlhku nebo poškrábání. Dřevěné dlaždice vypadají obzvláště působivě na větších prostorech, jako jsou podlahy.

Výběr typu podlahy je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, která děláme při zařizování interiéru. Ne všechny dřevěné obklady lze použít jako podlahovou dekoraci. Nástěnné obklady musí splňovat požadavky na pokládku podlahy, protože se rychle opotřebovávají pokud jsou vystaveny otěru, nárazům těžkých předmětů nebo mrazu. Nižší odolnost je způsobena výrobou a vypalováním při nižší teplotě, co ale způsobuje, že ve výsledku mají širší škálu barev a vzorů. Různé typy keramických obkladů mají také mírně odlišné parametry, vyplývající z použitých materiálů a technologie výroby.

Dlažba imitace dřeva - Baumax.cz


V tomto článku:

1. Typy dlaždic v imitaci dřeva:

2. Co stojí vzít v úvahu při výběru dlaždic v imitaci dřeva?

3. Jak sladit dlažbu v imitaci dřeva se stylem interiéru?Typy dlaždic v imitaci dřeva:

  • glazura,
  • terakota,
  • slínek,
  • mozaiky,
  • dekory,
  • gres

Ze zmíněných typů lze jako podlahové krytiny použít pouze gres, slínek a terakotu.

Dlažba - Baumax.cz

• Gres - má velmi tvrdý povrch, odolný proti mechanickému poškození nebo účinkům různých chemikálií.

• Terakota - je o něco méně odolná než gres, ale lze ji použít na podlahu obývacího pokoje nebo jídelny. Pro terakotu je charakteristický mírně rustikální vzhled, který v interiéru vytváří útulnou atmosféru.

• Slínek – vypalovaný z hlíny, mírně rustikální, v internetovém obchodě BauMax nabízíme dva obklady v dekoru imitace dřeva

Keramické dlažby se dodávají ve třech typech povrchové úpravy: matné, lesklé a lappato - kombinující obě varianty.

Při výběru dlažby v imitaci dřeva si můžeme vybrat z různých velikostí. Ze zřejmých důvodů vypadají podlahové dlaždice ve velikosti připomínající podlahová prkna obzvláště zajímavě. Je velmi módní pokládat jej způsobem, který odráží klasické parketové vzory: rybí kost nebo šachovnice, ale můžete si vybrat dlaždice s hotovým vzorem tohoto typu.

Co stojí vzít v úvahu při výběru dlaždic v imitaci dřeva?

Nejdůležitější parametry, které je třeba vzít v úvahu při výběru podlahových dlaždic:

• Otěruvzdornost - označen koeficientem PEI od I do V, kde nejvyšší hodnota znamená také nejlepší odolnost proti oděru. Pro místnosti, kde nenosíme boty a tím podlaha není vystavena poškrábání, můžete zvolit výrobky nižší třidy.

• Mrazuvzdornost- nutná při výběru dlaždic na venkovní použití nebo nevytápěné místnosti. Je označena symbolem sněhové vločky na obalu.

• Protiskluznost - je označen písmenem R (R9-R13), kde R9 je základní hodnota (tzn. protiskluzný bude pouze v minimální míře) a R13 znamená hrubý a prakticky neklouzavý povrch, ale velmi náchylný ke znečištění.

Dlažba do koupelny - Baumax.cz

Jak sladit dlažbu v imitaci dřeva se stylem interiéru?

Dlažba v imitaci dřeva je materiálem, který je stejně stylový a univerzální jako dřevo, které napodobují. Použité k zařízení interiéru dodají teplo, útulnost a domácí atmosféru.

Pro skandinávský nebo provensálský styl jsou vhodné světlé odstíny s viditelnou kresbou letokruhu nebo ty, které připomínají bělené desky. Naopak k interiérům v rustikálním, klasickém nebo vintage stylu skvěle ladí podlahy v barvě zlatých a béžových dřevin. Dlaždice v dekoru tmavých dřevin ideálně pasuji do loftových interiérů a interiérů v moderním stylu.


NECHTE SE INSPIROVAT!


Jaký vzor pokládky dlažby na podlahu vybrat?


Nejnovější kolekce keramických obkladů


Epoxidová spárovací hmota na obklady a dlažby – co to je a kde ji použít?


 

Zpět