Návrh zahradní houpačky - kde začít? Co potřebujete? Kolik to bude stát? Zjistěte!

12.05.2021

 

Houpačka je nepostradatelným dekorativním prvkem zahrady, kde si děti hrají. Houpačku rádi využijí i dospělí, pro které to bude, skvěly způsob relaxace a odpočinku. Vyrobit si vlastní houpačku znamená nejen úsporu peněz, ale také velkou spokojenost a možnost dokonalého sladění jejího vzhledu s aranžmá zahrady. Zjistěte, jak si vytvořit pohodlnou a bezpečnou konstrukci a kolik vás to bude stát.

Zahradní houpačky- Baumax.cz

Zahradní houpačka - kovová nebo dřevěná

V obchodech jsou dostupné kovové a dřevěné zahradní houpačky. Každá z nich má své výhody a nevýhody. Kovové konstrukce se snáze montují, nevyžadují impregnaci a v případě potřeby je lze snáze přemístit na jiné místo. Bohužel kvůli složitému zpracování nebudeme schopni vyrobit si vlastní kovovou houpačku. Potřebovali bychom profesionální nářadí, pokročilé zařízení a specializované dovednosti. Pokud chcete mít na zahradě kovovou houpačku, je nejlepší si koupit hotový výrobek.

V případě dřevěné houpačky to vypadá úplně jinak. Dřevěný zahradní nábytek lze vyrobit ručně, a materiály k její výrobě lze zakoupit v jakémkoliv stavebnictví nebo hobby marketu v oddělení zahrady. Také si sami určujeme rozměry: délku a šířku houpaček. Dřevěné konstrukce vypadají v zahradním prostoru skvěle - svým designem ladí s přírodní vegetací, stromy, terasy a dalšími prvky, jako jsou houpací sítě, zahradní altány, pergoly atd. Pravidelně impregnované mají také delší životnost – v případě poškození lze houpačku snadno opravit, což bohužel nelze říci o kovových houpačkách.

Zahradní houpačky- Baumax.cz

Typy dřevěných houpaček

Dřevěné zahradní houpačky lze v zásadě rozdělit na dětské houpačky a ty pro celou rodinu. Liší se nejen rozměry, ale také použitými bezpečnostními systémy. Zahradní houpačky pro děti mohou stát samostatně nebo jako součást větší konstrukce, například se skluzavkou. Aby byly bezpečné a mohly plnit svou roli, musí být umístěny ve volném prostoru. Dobře naplánované dětské hřiště vyžaduje místo pro volný pohyb a zábavu - bez obavy z případné nehody. Zahradní hračky pro děti jako je houpačka mohou mít sedák vyroben z jedné dřevěné desky nebo mohou mít speciální opěradla a pojistku v podobě řetězu.

Zahradní houpačka pro celou rodinu může být velká jako zahradní lavice nebo zcela rovná. V závislosti od návrhu konstrukce může mít pohodlné opěradlo, loketní opěrky, a dokonce i stříšku. Bez ohledu na své rozměry a tvar musí mít zahradní houpačka pevný, dobře navržený a stabilní rám. Popisem krok za krokem, jak si vyrobit zahradní houpačku, se zaměříme na tento nejdůležitější prvek.

Zahradní houpačky- Baumax.cz

Jak si vyrobit dřevěnou zahradní houpačku krok za krokem

Aby byl zahradní nábytek pevný a funkční, musí být správně navržen. Pro zahradní houpačku se nejlépe hodí silné dřevěné kulatiny nebo hranoly. K sestavení jednoduchých konstrukcí stačí velmi málo materiálu. Můžete vyrobit sedák houpačky pro dítě nebo dospělého z rovné desky nebo koupit hotový sedák, např. z pevného plastu.

Jaký druh dřeva je nejlepší pro zahradní houpačku? Především smrk a borovice - odrůdy jehličnatých stromů. Sibiřský modřín také bude vhodnou volbou. Pamatujte, že nosníky pro rám by měly mít vhodný průměr - nejméně 10 cm. Pouze tak zajistí stabilitu konstrukce houpačky.

Pojďme se tedy podívat na to, jak vyrobit zahradní houpačku s jednoduchým designem - dostatečně pevnou, aby udržela hmotnost dítěte a dospělého.

Budete potřebovat následující nástroje a materiály:

  • 9 dřevěných kulatin nebo hranolů.
  • Dřevěné prkno nebo hotový sedák.
  • Úhelníky.
  • Silné řetězy.
  • Háky s podložkami a maticemi.
  • Šrouby.
  • Vrtačky.
  • Sada vrtáků.
  • Dláto.

Krok 1: Připravte prkna, hranoly

Před zahájením montážních prací je nutné hranoly oříznout na příslušné rozměry. Budeme potřebovat:

5 hranolů o délce 3 metry

4 hranoly dlouhé 1,5 metrů.

Všechny dřevěné hranoly pro houpačku je potřeba obrousit brusným papírem a natřít technickým benzínem. Poté dřevěné prvky natřete bezbarvou impregnací. Když uschnou, natřete je vybranou barvu. V ideálním případě by měla barva ladit s dalšími prvky na zahradě, jako jsou zahradní stoly nebo sady zahradního nábytku.

Krok 2: Montáž konstrukce

Dřevěná houpačka by měla stát na tvrdé, zhutněné zemi. Začínáme spojením dvou nejdelších hranolů dohromady, co vytvoří trojúhelník, a tím základnu naší zahradní houpačky. Do hranolů udělejte drážky odpovídající šířky, aby nosníky do sebe zapadly. Pomocí vrtačky a vrtáků do dřeva do nich navrtejte otvory a pomocí šroubů a podložek spojte tyto dva prvky.

Hranoly by se měly prolínat přibližně 25 cm pod vrcholem. Díky tomu vzniknou v horní části dřevěné houpačky malé trojúhelníky, na kterých bude umístěn vodorovný nosník. Nezapomeňte upravit délku šroubů podle úhlopříčky nosníku.

Asi 50 cm nad zemí zpevněte konstrukci pomocí tzv. vzpěr - vodorovně namontované nosníky. Boky zahradní houpačky mají tedy tvar písmene A.

Krok 3: Ukotvení do země

Aby byla zahradní houpačka stabilní a bezpečná, musí být řádně ukotvena. Existují dvě řešení, ze kterých si můžete vybrat: zakopat do země nejméně 50 cm hluboko nebo použit speciální kotvy. Druhá možnost je rozhodně lepší. Za prvé proto, že dřevo není vystaveno vlhkosti, a za druhé proto, že je stabilnější.

Pro zahradní houpačku jsou nejlepší kovové kotvy díky své odolnosti proti korozi a dlouhé životnosti. Při kotvení konstrukce do země nezapomeňte, aby měla na obou stranách stejné rozměry.

Krok 4: Montáž horního nosníku a sedáku

Horní nosník připevňujeme až po ukotvení dřevěné zahradní houpačky. Stejně jako dříve, prvky spojte pevnými šrouby. Poté pod úhlem 60 stupňů připevněte poslední dva krátké hranoly - k bočním a horním nosníkům.

Naše dřevěná houpačka musí mít samozřejmě také sedák. Za tímto účelem připevněte háky k hornímu nosníku. Pokud houpačku budou používat také dospělí, zvolte místo háků objímky s karabinou. Řetězy k nim připevněte pomocí karabiny a na druhou stranu- stejným způsobem namontujte sedák.

Houpačka poskytne jejím uživatelům jedinečnou relaxaci na zahradě. Úspěšně nahradí zahradní židle nebo zahradní lehátka. V závislosti na použitých materiálech, velikosti a tvaru houpačky se náklady na výrobu takového zahradního doplňku pohybují od … do … Kč.

Aby vaše houpačka vydržela po mnoho let, je potřeba pamatovat na pravidelnou impregnaci dřeva a v případě potřeby co nejdříve opravit případné poškození. Díky tomu bude zahradní houpačka poskytovat skvělou zábavu a krásně zdobit zahradu každý den!

Zpět