Matrace pro miminko – jakou vybrat? Řiďte se těmito 5 faktory

22.04.2021

 

Vhodně zvolená matrace pro kojence znamená klidné, bezpečné a prospané noci - pro dítě i jeho rodiče! Je také zárukou zdravé páteře a minimalizování rizik vadného držení těla. Malé děti tráví většinu dne v posteli. Proto musíme zvolit kvalitní matraci vyrobenou z prodyšného materiálu s odpovídající tvrdostí. Pokud tedy plánujeme výbavičku pro miminko, nezapomeňme na dobře vybavenou postýlku.

Matrace a rošty - Baumax.cz

Jak vybrat správnou matraci pro miminko?

Správně zvolená matrace podporuje vývoj dítěte. Není tedy vhodné ji zdědit od starších sourozenců, a ani pořídit  z nekvalitních materiálů. Špatný výběr matrace nejen snižuje kvalitu spánku, ale může dokonce způsobit zakřivení páteře a vadné držení těla.

Pro začátek samozřejmě bereme v úvahu rozměry. V supermarketech existuje mnoho různých velikostí - velké matrace 140 × 200 nebo matrace 120 × 200 jsou samozřejmě volbou pro rodiče, ne pro batole. Matrace pro miminka mají obvykle rozměry 60 × 120 nebo 70 × 140. Větší, například 80 × 140, jsou perfektní, pokud neplánujete rychlou výměnu postýlky - takto velké postele jsou vhodné i pro několikaleté dítě. Na větší jednolůžkové matrace, např. matrace 80 × 200 nebo matrace 90 × 200 přijde teprve čas. Je to volba spíše pro teenagera.

Matrace pro novorozence musí být pružná a přizpůsobit se tělu dítěte a jeho pohybům. Neměla by být příliš tvrdá nebo příliš měkká. Pouze matrace, která se přizpůsobí tvaru těla, poskytne přiměřenou podporu intenzivně se rozvíjející páteři.

Matrace pro novorozence musí zajistit správnou cirkulaci vzduchu. V opačném případě se dítě bude potit, což výrazně sníží jeho pohodlí při spánku. I když dítě nevykazuje žádné příznaky alergie, zvolte antialergické přípravky z přírodních materiálů. To platí nejen pro výplň, ale také pro prvky, jako je potah a dokonce i samotná postýlka.

A ještě jedna věc - kupujeme pouze matrace s atestem a certifikátem kvality. Nejlevnější výrobek neznámého původu neposkytne dítěti odpovídající pohodlí a nemusí být bezpečný, nemluvě o správné tvrdosti.

Nelze ignorovat otázku dítěte spícího s rodičem. Takzvaný cosleeping je trend podporovaný psychology - blízkost rodičů má velmi dobrý vliv na pocit bezpečí a rozvoje dítěte. Na plánování společného spánku by se mělo však myslet již ve fázi zařizování ložnice. Především musí být postel rodičů velká - taková, která je vhodná pro matraci 160 × 200, nebo dokonce pro matraci 180 × 200. Tvrdou matraci vyměňte za matraci, která vyhovuje potřebám kojence. Měli byste také pamatovat na vytvoření bezpečného prostoru pro vaše dítě - noční stolky a další nábytek do ložnice by měly být dostatečně daleko od matrace, aby se o něj batole při spánku nezranilo. Je také nutné použít pevné postelové rošty.

Matrace a rošty - Baumax.cz

Nejlepší typy dětských matrací

Výběr dětských matrací je velký - od tradičních pružinových matrací po vrchní matrace, které se používají hlavně k vyrovnání povrchu staré použité matrace. Matrace se liší tloušťkou, tvrdostí, cirkulací vzduchu a odolností proti roztočům. Která kojenecká matrace bude nejlepší? Níže jsou uvedeny nejpopulárnější a nejoblíbenější dětské matrace:

Latexové matrace velmi dobře podporují páteř dítěte a přizpůsobují se jeho výšce. Mají antialergické vlastnosti a nerozvíjejí se v nich roztoči ani houby. Latexová matrace má specializovaný systém kanálů, díky nimž dětská pokožka „dýchá“ a batole se během spánku nepotí. To zaručuje pohodlný spánek. Zmenšuje také riziko vzniku tzv. potniček.

Kokosové matrace jsou antialergické a poskytují vynikající ventilaci. Kokosová vlákna jsou uvnitř pokryta bavlnou - to je nejpřirozenější sada, jakou si lze představit. Vzhledem k tomu, že kokosové matrace jsou poměrně tvrdé, rodiče často volí varianty s pěnou. Mezi dvěma vrstvami kokosových vláken je měkká polyuretanová pěna. Taková matrace pro kojence je pohodlná a perfektně se přizpůsobuje tvaru těla.

Pružinové matrace, které vůbec nemusí být  přežitkem. Matrace s pružiny typu Bonnell se doporučují zejména dětem. Pružiny uvnitř jsou obklopeny pěnovou nebo kokosovou taštičkou- podle modelu. Největší pohodlí a bezpečnost poskytuje matrace s pětinásobnými pružinami - obecně platí, že čím více pružin, tím lépe.

Nejlevnější variantou jsou pěnové matrace. Výplň z polyuretanové pěny se bohužel poměrně snadno deformuje, proto je lepší použít matraci z vysoce elastické pěny. Taková matrace podporuje správný vývoj páteře malého dítěte, má odpovídající tvrdost a použitý materiál zajišťuje bezpečnost novorozence.

Termoplastické matrace jsou vyráběny speciální technologií, díky které mění svoji tuhost v závislosti na tělesné teplotě. Pokud se rozhodneme pro takovou matraci, nemělo by naše dítě spát v místnosti při teplotě pod 17 stupňů C, protože pak je vrstva příliš tvrdá. Tento typ kojenecké matrace je navíc velmi nákladným řešením.

Matrace a rošty - Baumax.cz

Pěnové nebo pružinové matrace?

Jakou zvolit matraci pro kojence, aby byla pohodlná, hygienická, prodyšná a vykazovala všechny ostatní vlastnosti požadované pro malé dítě? Kokosová a latexová matrace budou velmi dobré a antialergické, ale jsou jedním z dražších řešení. Na výběr máme také ekonomičtější, ale zároveň s bezpečným řešením v podobě - pěnové matrace a pružinové matrace.

Co hledat při výběru nejlepší dětské matrace? Za prvé, atesty a certifikáty bezpečnosti a nezávadnosti pro dítě. Pro malé i starší děti lze vybrat opravdu pevnou a kvalitní matraci, vyrobenou na dětskou postýlku.

Do dětské postýlky jsou vhodné pěnové i pružinové matrace. Jak již bylo zmíněno dříve, v prvním případě je nejlepší vysoce  elastická pěna. Při výběru pružinové matrace zvolte pouze takovou, u které je pružina obalená pěnou nebo kokosovým vláknem. Tradiční pružinové matrace nejsou vhodné pro kojence ani pro starší dítě.

Samozřejmě bude časem nutné vyměnit dětskou postýlku a matraci za větší. Mnoho rodičů se rozhodne koupit větší matraci ihned. Matrace o rozměrech 100 × 200 úspěšně uspokojí potřeby dětí ve věku 7 až 8 let a je to volba orientovaná na budoucnost.

Při nákupu vhodné matrace pro kojence stojí za to přemýšlet o dalších řešeních, jako jsou například zásuvky pod postele nebo úložné boxy na hračky. Pokud jste ještě v obchodě, zjistěte, zda nepotřebujete vhodné příslušenství, jako jsou šrouby, hřebíky atd., nebo dokonce vhodné nářadí.

Pokud již víme, jakou matraci zvolit pro dítě, postarejme se o zbytek dekoru. Nepochybně budete potřebovat pohodlnou komodu do ložnice, do které se vejde veškeré oblečení, deky a další doplňky, které malé dítě potřebuje. Velká a prostorná šatní skříň do ložnice bude také užitečná - díky tomu bude prostor dokonale uspořádaný a bezpečný i pro malé děti!


 

Zpět