Lavice z dřevěné kulatiny - jak ji vyrobit? Zjistěte!

03.05.2021

 

Dřevo je univerzální, přírodní a krásný materiál, který se nejčastěji používá k výrobě zahradního nábytku. Pokud hledáte způsoby, jak vnést do vaší zahrady trochu rustikálního kouzla, můžeme namísto tradiční dřevěné lavice vyrobit srubovou lavici. I když se to na první pohled nezdá, vyrobit tuto pevnou a velkou lavici není složitější než klasickou lavici. Zjistěte, jak snadné je ji vyrobit z recyklovaného materiálu!

Zahradní lavice- Baumax.cz

Dřevo - nejlepší materiál

Zahradní nábytek nabízený v obchodech je vyroben z různých materiálů - kovu, plastu, ratanu, technoratanu, umělé hmoty a nejčastěji jen ze dřeva. Jedná se o ekologický, snadno dostupný materiál, který je vizuálně i fyzicky teplý. Na rozdíl od většiny ostatních materiálů je zpracování dřeva snadné i na vlastní zahradě. Při správné péči může zahradní nábytková souprava ze dřeva stát venku po mnoho let, aniž by ztratila své vlastnosti a atraktivní vzhled.

Které dřevo je nejlepší pro zahradní jídelní nábytek a ostatní nábytek? Dub je považován za jeden z nejušlechtilejších a nejodolnějších druhů dřeva. Souprava: zahradní stůl a židle je nejen odolná vůči povětrnostním podmínkám a dokonce i mechanickému poškození, ale zvládne také nejvyšší možné zatížení. Dub funguje opravdu skvěle, pokud chcete vyrobit zahradní lavice pro více lidí.

Levnější variantou jsou velmi oblíbené zahradní rohové soupravy a jiný nábytek z bukového dřeva a borovice. Snadno dostupné, vyznačují se nejen nižší cenou, ale také snadným zpracováním. Kvůli kratší životnosti však zahradní nábytek z těchto materiálů vyžaduje častější impregnaci.

Samozřejmě si můžete vybrat také zahradní lavici z exotického dřeva, např. teaku. Zajímavé, originální letokruhy a kresba dřeva, atraktivní barva, velmi vysoká odolnost a minimální údržba odlišují tento materiál od jiných druhů dřeva. Bohužel, vyrobit zahradní lavici z takového materiálu vyžaduje větší investici. Vzhledem k ceně a obtížnější dostupnosti je nábytek z exotického dřeva považován za luxusní produkt.

Zahradní lavice- Baumax.cz

Lavice z dřevěné kulatiny - jak ji vyrobit?

Zahradní sedací soupravy mohou představovat značné výdaje- zvláště, když požadujete pevný a kvalitní produkt. Ovšem vyrobit si lavici samému není tak složité - stačí si pořídit materiál a základní nástroje. Alternativou k tradičnímu zahradnímu nábytku je srubová lavice. Získat potřebný materiál není ani obtížné, ani nákladné. Zajímavým řešením je využití recyklovaného dřeva, zbytků starých elektrických sloupů nebo odpadů z těžby dřeva.

Pro  začátek najdete vhodné místo. Vzhledem ke své hmotnosti nebudou zahradní lavice vhodné pro přemisťování. Proto stojí za to dobře naplánovat jejich umístění.

K výrobě zahradní srubovou lavicí potřebujete:

  • 7 dřevěných trámů o délce 2 metry,
  • 2 dřevěné trámy 80 cm,
  • 4 betonové bloky,
  • 1 m2 bitumenové střešní lepenky,
  • kovové úhelníky a šrouby a také nářadí: brusku,
  • aku šroubovák,
  • vodováhu atd.

Kulatiny bude pravděpodobně nutné oříznout na správnou šířku. Nemusí být však úplně rovné. Jemné nedostatky dodají lavici přirozené kouzlo.

Zahradní lavice- Baumax.cz

Základ pro lavici

Aby si lavice i přes měnící se povětrnostní podmínky zachovala stabilitu, musí být dobře ukotvena v zemi. Celá konstrukce je založena na čtyřech betonových blocích - zakopaných do země na podkladu z cementu a pískového štěrku, dva na každé straně. Aby lavička stála rovně, musíme pamatovat na vyrovnání bloků. Pro tento účel budeme potřebovat nářadí jako je mimo jiné vodováha. Pro bezproblémovou instalaci lze takto připravené betonové nohy pokrýt dokola suchým betonem.

Následně vyřízněte dva obdélníkové kusy bitumenové střešní lepenky takovým způsobem, aby chránila horní povrch bloků. Položíme na to dřevěné kulatiny. Krytina nebude viditelná, zato poskytne dobrou ochranu dřevěným prvkům.

Příprava trámu na lavici

Veškerý dřevěný zahradní nábytek - ať už jde o lavičky nebo vyrobené samému zahradní houpačky nebo stoly - vyžaduje odpovídající ochranu. Bez ohledu na to, zda je lavice vyrobena z desek nebo trámů, musí být dřevo řádně připraveno. Nejprve povrch důkladně očistěte a poté obruste.

Při broušení dřeva stojí za to zanechat stopy ručního tesaní - ne příliš velké, ale dostatečně viditelné, aby lavici dodalo jedinečný rustikální vzhled. Poté použijete základní impregnací na dřevo - ochrání dřevěný sedák a opěradlo před škůdci, plísněmi, ničivou vlhkostí, modrou skvrnou a rozpadem.

Zahradní nábytek získá až 6 letou ochranu, pokud navíc použijete ochrannou a dekorativní impregnaci vytvářející povlak. Naše zahradní srubová lavice získá krásný, matný povrch a částečně transparentní impregnace zdůrazní jedinečný vzor letokruhů. Kvalitní přípravky zajišťují ochranu dřevěných povrchů také před UV paprsky, vodou a sněhem.

Zahradní lavice- Baumax.cz

Montáž dřevěných kulatin

Nejprve sestavte sedadlo. Dvě kratší kulatiny, dlouhé 80 cm, budou tvořit nohy lavice. Položte je na dříve vyrobené betonové základy podél řady bloků. Pak přes ně položte čtyři delší, 2 metry dlouhé kulatiny. Sedák upevněte pomocí kovových úhelníků. Dalším krokem je výroba opěradla ze dřeva. K sedáku připevněte dvě ze zbývajících dlouhých dřevěných kulatin. V tomto případě budete také potřebovat kovové úhelníky.

Aby naše zahradní lavice s opěradlem měla také dřevěné područky, využijte poslední delší trám, který zbyl. Ořízněte jej na vhodnou délku a stejně jako prvky opěradla je připevněte k sedáku.

Tímto způsobem jste vyrobili dřevěnou lavici - krásnou, rustikální, připomínající lavice na horách, umístěné podél stezek nebo kolem ohniště. Náš zahradní nábytek samozřejmě nemusí mít tak surový vzhled jako ty běžně dostupné. Aby byly útulnější, stojí za to položit zahradní polštáře, vyzdobit prostor kolem květináčů s květinami, použít osvětlení a venkovní lampy nebo dokonce přidat dekorace a ozdoby.


 

Zpět