Kolik vitamínů c do bazénu

16.04.2022

Vlastní zahradní bazén je skutečný poklad. Radost z letních koupelí se dá jen těžko srovnat s něčím jiným. Není divu, že se stal jedním z nejvyhledávanějších prvků zahradního a pozemkového designu. Výrobci každým rokem připravují nové a větší produkty, snaží se zajistit co největší komfort používání. Velký bazén, i když je bezpochyby pohodlný a praktický, vyžaduje zvláštní péči a údržbu. Čistá voda je v bazénu prioritou. Chcete-li si užít křišťálově čistou vodu v bazénu a bezpečnou zábavu ve vodě, stojí za to pořídit si vhodnou filtraci a prostředky na čištění bazénové vody. Jedním z mnoha přípravků pro úpravu bazénové vody je kyselina L askorbová neboli vitamín C pro bazénovou vodu.

Pokud jste zvědaví, jak správně pečovat o vodu v bazénu přečtěte si tento článek a dozvíte se vše o kyselině askorbové, jako přípravku, který může rychle vyčistit vodu a podpořit účinek bazénové chemie.

Bazény- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Sada bazénové chemie - ABC čisté vody v bazénu

2. Co dává kyselina L askorbová vodě v bazénu - použití vitamínu C

3. Může být užívání kyseliny askorbové nebezpečné nebo škodlivé? Je její užívání vhodné?

4. Vyplatí se používat vitamín C v zahradním bazénu?

5. Používaní vitamínu C v zahradním bazénu

6. Na co se vyplatí pamatovat!Sada bazénové chemie - ABC čisté vody v bazénu

Bazénová chemie je obecně řečeno sada přípravků, jejichž úkolem je vyčistit, dezinfikovat a upravovat vodu v bazénu. Pomáhá udržovat optimální parametry vody, aby bylo koupání v bazénu bezpečné. Pravidelné používání bazénové chemie a filtrace umožňuje udržovat bazén v perfektním stavu, např. zajišťuje vhodnou hodnotu pH vody a zabraňuje tvorbě řas nebo množení bakterií. Mezi nejoblíbenější prostředky patří: chlor do bazénu, aktivní kyslík do bazenu, bazénové přípravky proti řasám, flokulanty a koagulanty.

Sady bazénové chemie obsahují přípravky pro dezinfekci, vločkování, úpravu hodnoty pH a čištění vody.

Kyselina L askorbová se používá jak na podporu chemie, tak posílení čisticího procesu. Nenahrazuje bazénovou chemii a rozhodně nemá tak dobré dezinfekční vlastnosti jako hotové profesionální přípravky.

Bazény- Baumax.cz

Co dává kyselina L askorbová vodě v bazénu - použití vitamínu C

Vitamín C neboli kyselina askorbová, je známá svými úžasnými léčivými vlastnostmi. Běžně využívaná v medicíně, jako doplněk stravy a přirozená podpora organismu najde uplatnění i v jiných oblastech, jako je dnes zmiňovaná úprava vody v zahradním bazénu.

Jak vitamín C působí na vodu? Kyselina askorbová pravidelně přidávaná do vody rychle snižuje množství železa ve vodě. Má tedy redukční účinek, což je jistým způsobem rozdílný účinek od nejznámější bazénové chemie, chloru. Vitamín C přítomný ve vodě způsobuje rozpouštění hydroxidů železa a v důsledku toho se snižuje hodnota pH vody. Kyselina askorbová má silný antioxidační účinek na železo obsažené ve vodě a mění jeho hodnotu.

Zde je ovšem potřeba jasně říct, že vitamín C v bazénu neodstraní železo z vody. Ve skutečnosti jen není dočasně viditelné pouhým okem. Voda se zdá být čistá a průhledná. Ze stěn bazénu mizí žlutohnědé skvrny, což je známka nánosu železa. Kyselina L askorbová přidaná do bazénové vody má silný antioxidační účinek. To je důvod, proč, když přidáme vitamín C do zelené vody, velmi rychle změní barvu a stane se průhlednou. Působení kyseliny askorbové je okamžité. Bohužel jde také o krátkodobý účinek.  

Někteří lidé se mylně domnívají, že kyselina askorbová je dostatečným doplňkem k úpravě a dezinfekci vody. To je bohužel nejčastější mýtus. Vitamín C podporuje, ale nenahrazuje bazénovou chemii.

Stojanové bazény a samonosné bazény vyžadují pravidelné používání profesionální filtraci a bazénové chemii.

Vitamín C nezlepší kvalitu vody trvale. Jeho jedinou výhodou je dočasný dojem čistoty. Pro zlepšení hodnoty pH vody můžete samozřejmě použít kyselinu askorbovou, ale pro trvalé čištění nádrže je bezpodmínečně nutné používat bazénovou chemii, filtry a čerpadla na čištění vody v bazénu.

Bazény- Baumax.cz

Může být užívání kyseliny askorbové nebezpečné nebo škodlivé? Je její užívání vhodné?

Vitamín C, ačkoli je znám jako vitamín zdraví, může mít někdy negativní vliv na stav vody v bazénu. Snížení hodnoty pH narušuje celkovou vodní rovnováhu a snižuje zásaditost. Bazén, ve kterém se používá kyselina askorbová, je obtížné udržovat dlouhodobě v čistotě. Vitamín C má okamžitý, ale krátkodobý účinek. Jakmile zkrystalizuje, voda zežloutne. V důsledku toho se může zakalit ještě více než původně.

 

Pamatujte!

Kyselina askorbová je organická kyselina, která silně snižuje hodnotu pH vody, ale účinně ji nečistí. Pokud chcete čistou vodu v bazénu, zvolte bazénovou chemii.

 

Vyplatí se používat vitamín C v zahradním bazénu?

Zkusme se na věc podívat objektivně a prakticky. Při znalosti krátkodobého účinku kyseliny askorbové se odpověď zdá jednoduchá - nestojí to za to. Přestože je účinek užívání kyseliny askorbové na zakalenou vodu okamžitý, není trvalý a nedokáže vodu dlouhodobě vyčistit, jak je to v případě chloru.

Na čem každému majiteli bazénu záleží, je udržovat stále čistou vodu, kterou se vám jen pomocí vitamínu C nepodaří zajistit. Kyselina askorbová není vhodná pro čištění bazénů. Nedezinfikuje vodu, neodstraňuje řasy a bakterie. Lze ji jen rychle a krátkodobě vyčistit, ale aby bylo bazén možné bezpečně používat, je nezbytná a nenahraditelná bazénová chemie a neustálá filtrace.

Jediným trvalým efektem používání kyseliny askorbové je odstranění skvrn, které se nachází na stěnách bazénu, i když podle našeho názoru i v tomto případě vám poslouží profesionální přípravky lépe.

 

Používaní vitamínu C v zahradním bazénu

Pokud nutně musíte použít vitamín C k tomu, aby dočasně vyčistit vodu v bazénu, musíte dodržet správné množství, které přidáte do vody. Vhodné je pro použití množství 50-70 mg kyseliny L askorbové na 1 m3 vody. K dezinfekci lze použít kyselinu askorbovou nebo citrónovou. Tato rychlá kůra vám pomůže zbavit se hnědé vody. Pamatujte však, že také účinek bude mít krátkodobý efekt.

Balení tekuté kyseliny askorbové často obsahuje krátký návod popisující, jak jej používat. Většina použití je založena na 5 jednoduchých krocích.

  1. Naplňte kbelík bazénovou vodou
  2. Nasypte kyselinu L-askorbovou do kbelíku v množství cca 50-70 gramů na 1 kubický metr vody,
  3. Míchejte do rozpuštění,
  4. Nalijte do bazénu,
  5. Vodu v bazénu promíchejte.

Po přidání kyseliny askorbové do vody ponechte bazénový filtr zapnutý. Použití vitamínu C způsobí, že zakalená voda okamžitě získá svůj krystalický vzhled.

Bazény- Baumax.cz

Na co se vyplatí pamatovat!

Pokud chcete mít vodu v zahradním bazénu čistou a průzračnou po dlouhou dobu, používejte pravidelně bazénovou chemii, filtraci kontrolujte hodnotu pH vody a také používejte bazénové příslušenství určené k čištění a dezinfekci. Velký zahradní bazén nemůže efektivně fungovat bez filtru a čerpadla, které z vody neustále odstraňují veškeré nečistoty. Pamatujte také před prvním použitím bazénu vyčistit a upravit vodu, tak aby byla vhodná pro použití.

Pro větší účinnost a lepší výsledky můžete použít bazénový vysavač nebo síťku, která pomáhá zachytit větší nečistoty z nádrže. Toto a další příslušenství k bazénům, jak i zahradní bazény můžete zakoupit v našem obchodě Bau Max. Na internetu v našem e-shopu najdete kompletní nabídku produktů, stejně jak tipy, rady a inspirace jak pečovat o zahradní bazény, a to jak před prvním použitím, tak během cele koupací sezóny.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Bazénová chemie pro zahradní bazén


Chemie do vířivky


Jaká bazénová chemie bude vhodná?


 

Zpět