Jaká bazénová chemie bude vhodná?

22.03.2021

 

Každý majitel zahradního bazénu by měl myslet na správnou péči a pravidelné čištění bazénu. Pokud se chcete dozvědět o osvědčených metodách udržování křišťálově čisté vody v bazénu, přečtěte si tento článek. Aby voda v bazénu zůstala po celou sezónu čistá a bez bakterií a mikroorganismů, musí se o ni pravidelně starat. V rámci péče jsou nezbytné takové procesy, jako je filtrace vody, dezinfekce vody, regulace hladiny Ph, odstraňování řas a koagulace.

Bazény - Baumax.cz

Připravili jsme pro vás seznam nejúčinnějších přípravků v oblasti bazénové chemie, díky kterým se s tímto úkolem snadno poradíte.

Která bazénová chemie je nejlepší?

Při rozhodování o koupi zahradního bazénu nezapomeňte na bazénovou chemii, která upravuje vodu v bazénu. Bez něj je používání bazénu prakticky nemožné, a navíc může být škodlivé a nebezpečné pro zdraví vaše i vašich blízkých.

Abyste udrželi správnou hladinu pH vody, její krystaličnost a dobrou kvalitu, měli byste pravidelně používat příslušenství pro zahradní bazény. Tablety, prášky, tekuté přípravky – výběr je obrovský. Bez ohledu na to, zda se jedná o zahradní bazény, bazény s kovovou konstrukcí, samonosné bazény, vířivky s hydromasáží nebo dětské bazény – všechny vyžadují systematické čištění a neustálou péči stejným způsobem.

Jaká opatření byste si měli vybrat pro bazén? Která bazénová chemie bude fungovat nejlépe? Zde je seznam: bazénový chlór; startovací sady bazénové chemie; aktivní kyslík do bazénu; přípravky proti řasám v bazénu; bazénové flokulanty a koagulanty; přípravky pro úpravu pH.

Bazény - Baumax.cz

Za co je zodpovědná a k čemu se používá bazénová chemie?

Péče o bazénovou vodu pomáhá udržet její bezvadný stav používáním vhodných chemikálií. Úspory na údržbě jsou diskutovatelné, jelikož je obnovení krystalicky čisté vody a její kvality mnohem nákladnější než pravidelné dávkování bazénové chemie. Je velmi obtížné odstranit řasy, řasy ze dna a stěn bazénu, jakož i z instalačních trubek nebo z filtrace. Hodnota pH vody by měla být udržována na takové úrovni, aby se lidé, kteří používají bazén, v něm cítili komfortně, neměli podrážděnou pokožku, pálení očí, a rovněž nebyl cítit nepříjemný zápach, a aby se nepřenášely bakterie a choroboplodné zárodky. Je třeba si uvědomit, že z bakteriologického hlediska musí mít voda v bazénu kvalitu pitné vody. Proto je velmi důležité dezinfikovat, pravidelně používat chlor a vybavit se vhodnou bazénovou chemií.

Chlor pro bazén

Chlor je rychlý a intenzivně působící prostředek pro použití v bazénech, určený k dezinfekci vody v bazénu. Účinně odstraňuje všechny houby, bakterie, organické znečišťující látky a víry. Kromě toho dělá vodu čistou a koupel mnohem příjemnější. I malé množství bakterií může způsobit nepříjemné, svědivé a zarudlé kožní vyrážky a v extrémních případech dokonce vést k nebezpečnému stavu vyžadujícímu hospitalizaci. Chlorace vody je proto jednou ze základních metod prevence nepříjemných vedlejších účinků koupání. Chlor v bazénu je produkt, který si dobře poradí se zelenou vodou a řasami, které se objevují v bazénu. Chrání proti výskytu řas, zbavuje vodu znečišťujících látek a obnovuje krystalický vzhled vody.

Bazény - Baumax.cz

Startovací sada bazénové chemie

Jedná se o hotovou, dokonale sestavenou sadu produktů, které vám umožní připravovat a upravovat vodu v bazénu hned po jeho naplnění před první koupelí. Sada bazénové chemie rychle a snadno připraví bazén na novou koupací sezónu. V přiloženém průvodci „ABC of the Pool“ se dozvíte, jak postupovat, aby koupaní v bazénu bylo potěšením.

Aktivní kyslík do bazénu

Funguje podobně jako chlor. Bakterie, víry a další znečišťující látky ve vodě bazénu jsou oxidovány aktivními látkami obsaženými v přípravcích. Voda nemá charakteristický zápach, který se vyskytuje při použití chlóru. Zůstává příjemná a měkká. Díky tomu je aktivní kyslík častou volbou uživatelů soukromých bazénů. Účinné látky rozkládají nečistoty ve vodě. Obrazně lze říct, že se jedná o druh chemického filtru, protože viditelné nečistoty se rozkládají na neviditelné částice. Účinky jsou okamžité a viditelné pouhým okem. Velkou výhodou aktivního kyslíku je možnost využití bazénu hodinu po dezinfekci vody a v případě chloru se tato doba prodlouží na 2-3 hodiny.

Anti řasa do bazénu

Jak sám název napovídá, přípravek je určený k odstraňovaní řas a růstu řas v bazénu.

V praxi jej používáme ve dvou případech:

1. Když je voda v bazénu čistá a chceme zabránit růstu řas v bazénu.

2. Když kvůli zanedbání se v bazénu objevily řasy a voda je zelená

Flokulanty a koagulanty

Flokulanty a koagulanty – to jsou látky, které umožňují snadné odstraňování nečistot z vody. Jak fungují flokulanty? V zásadě vážou rozpuštěné malé částice ve větší, aby je bylo možné snadno vyjmout z bazénu, například při filtraci vody. Znečištění vody může pocházet z různých zdrojů – nejčastějšími jsou řasy. Je obtížné se jim vyhnout, zejména při intenzivním využívání bazénu.

Bazény - Baumax.cz

Přípravky na úpravu pH vody

Optimální pH vody v bazénu by měla mít hodnotu v rozmezí 7,0 - 7,4 pH při její účinné úpravě a měla by být kontrolována alespoň jednou týdně příslušným testerem. Správná hodnota pH zabraňuje poškození materiálů, ze kterých je bazén a jeho vybavení vyrobeno, a zaručuje komfort pro uživatele bazénu. Udržování správného pH vody zabraňuje nadměrné spotřebě chemických dezinfekčních prostředků, protože jejich účinnost klesá při vyšších úrovních pH.

Některé nečistoty, které se objevují v bazénu, jsou tak malé, že je filtry nemohou zachytit. K odstranění by měla být použita koagulační nebo flokulační činidla, která jsou schopná vázat menší molekuly do větších nebo provádět jejich adsorpci na povrchu flokulantu. V důsledku tohoto ošetření se nečistoty usazují na filtru a voda zůstává krystalicky čirá.

Nezáleží na tom, zda je váš bazén velký nebo malý. Adekvátní hygiena vody, péče o její kvalitu a udržování čistoty bazénu jsou základem pro úspěšný odpočinek. S produkty dostupnými v našem obchodě je to velmi snadné. Podívejte se!

Veškerou bazénovou chemii, filtry a bazénová čerpadla najdete v obchodě BauMax. Poskytujeme přátelský a profesionální servis a širokou nabídku produktů. Zadbejte o relaxaci na zahradě a vytvořte ty nejlepší podmínky pro letní odpočinek.

Zpět