Chemie do vířivky

17.05.2021

Vířivky- Baumax.cz

V posledních letech se naše zahrady změnily k nepoznání. Zahradní prostor již není místem uspořádaným pouze květinami, keři a stromy. V současné době je zahrada také místem pro - elegantní, pohodlný zahradní nábytek, zahradní bazény, zahradní trampolíny, zahradní hračky pro děti, zahradní houpačky, houpací sítě a zahradní vířivky. To, co bylo donedávna synonymem luxusu, se dnes stává běžnou záležitostí. Nikoho tedy nepřekvapuje pohled na zahradní spa, vířivku nebo vany s hydromasáží. Stále častěji se zaměřujeme na pohodlnou relaxaci doma a na zahradě.

Žádný zahradní bazén ani vířivka nemůže správně fungovat bez vhodné bazénové chemie a přípravků na úpravu vody. Do čeho se vyplatí investovat? Jaké prostředky jsou nejlepší pro každodenní péči o vodu ve vířivce? Poradíme!

Čistá voda ve vířivce – jaká chemie je vhodná pro vířivku?

Teplá voda, uvolňující bubliny, příjemná masáž - doporučujeme častý pobyt ve vířivce. Aby byl odpočinek a relaxace bezpečná, musíte však pravidelně kontrolovat stav vody. Specifické podmínky, které vznikají v SPA vířivkách, zvyšují riziko vzniku bakterií a virů, jakož i řas a hub. Aby se zabránilo vzniku těchto nežádaných prvků, je nutné řádně dbát na hygienu vířivky a vody v ní. Doporučuje se používat chemii připravenou speciálně pro tento účel. Stojí za to vědět, že vířivka vyžaduje mírně odlišné přípravky než běžné přípravky bazénové chemie pro zahradní bazény.

Vířivky- Baumax.cz

Čemu věnovat zvláštní pozornost? Zde jsou naše tipy

Udržování správného pH vody ve vířivce

Hodnota pH je měřítkem stupně kyselosti dané kapaliny - v našem případě vody. Čím je kapalina kyselejší, tím nižší je její hodnota pH. Může se pohybovat od 0 do 14, ale není to určeno jednou jednotkou, pH je základní parametr, který určuje kvalitu vody ve vířivce. V případě, že jsou zahradní vířivky intenzivně využívány, úroveň pH rychle stoupá, takže je velmi důležité jej systematicky sledovat. Zvýšení úrovně pH je přirozený proces, ale stojí za to udržovat pH na úrovni kolem 7,2. Příliš nízká úroveň pH je škodlivá jak pro uživatele vířivky, tak pro samotné zařízení. Může způsobit podráždění pokožky a vířivka bude vystavena korozi. Pokud je úroveň pH příliš vysoká, voda se zakalí a výsledkem budou nečistoty a sediment.

K testování pH vody ve vířivce použijte proužkový tester pH. Testy jsou k dispozici ve většině hobby marketů, které nabízejí bazénové příslušenství v oddělení zahrady. Tento test vám umožní rychle a velmi jednoduše kontrolovat úroveň pH vody. Měření je velmi snadné - stačí ponořit testovací proužek na několik sekund do vody a poté porovnat barvu proužku s přiloženou stupnicí, která ukazuje hladinu pH.

Pokud je úroveň pH příliš vysoká nebo příliš nízká, je nutná úprava pH. S tím vám pomohou speciální regulátory. Jedná se o přípravky určené pro bazény a zahradní vířivky. Umožňují účinné a rychlé obnovení správného pH. Péče o vodu pomocí regulátoru je opravdu jednoduchá a samotný prostředek je bezpečný.

Vířivky- Baumax.cz

Jaké chemii použít pro dezinfekci vody?

Bazénová chemie pro dezinfekci vířivky je sada speciálních přípravků ve formě tekutin nebo granulí, které umožňují rychlé a účinné čištění vody ve vířivce, odstranění řas a bakterií.

Dezinfekce má za úkol zničit bakterie a houby, které se objevují ve vířivce. Malý objem vody v nádrži a teplá voda poskytují ideální prostředí pro vývoj různých mikroorganismů. Z tohoto důvodu je nutné vířivku systematicky dezinfikovat. Vířivka potřebuje dezinfekci, i když používáte nejlepší filtry, bazénové vysavače a bazénová čerpadla.

Nejúčinnější bazénová chemie pro dezinfekci vířivky je založená na bázi chloru. Chlor je nejúčinnějším přípravkem při odstraňování znečišťujících látek, bakterií, virů a řas už po mnoho let. Pro mnohé je nejvhodnějším řešením použití chlorovaných tablet. Zvláště se doporučuje provést nárazového chlorování, které vodu vyčistí a krystalizuje. Pokud se vířivka používá často, může být jednou za měsíc provedena tzv. šoková chlorace. Jak to udělat? Do vody se přidává zvýšená dávka chloru - v souladu s pokyny pro daný přípravek. Tuto úpravu se vyplatí aplikovat při napouštění čerstvé vody a v případě zelené a kalné vody. Bezprostředně po ošetření chlorem bude jeho hodnota ve vodě asi 3,0 mg / l. Proto je třeba pamatovat, že vířivku lze používat pouze při hodnotě chloru ve vodě  do 1,0 mg/l. Pokles na takovou hodnotu obvykle trvá několik hodin.

Vířivky- Baumax.cz

Vířivky – výměna vody

Jak víte, voda ve vířivce, navzdory filtraci, časem ztrácí svou čistotu a průhlednost, a proto vyžaduje výměnu. Vodu ve spa - vířivce je potřeba měnit každé 2-3 měsíce a při této příležitosti se vždy vyplatí vířivku umýt. Takové opakování umožňuje udržovat vhodné parametry a průhlednost vody. Kromě toho se doporučuje při výměně vody použít prostředek na úpravu vody. Na trhu existuje mnoho prostředků, které můžete místo chloru použít k ošetření vody, a které zabrání množení řas a hub.

Pamatujte! Při výměně vody jsou někdy neocenitelné startovací sady bazénové chemie.

Čištění vířivky - Které prostředky jsou nejlepší?

Čisticí prostředky pro bazény a vířivky a hygienické čisticí prostředky nejsou jen přípravky na úpravu vody, ale také prostředky na čistění vířivky. Každá často používaná vířivka, se časem znečistí. Čištění vířivky by mělo být samozřejmostí jako čištění vany v koupelně. Kdy je nejlepší vyčistit vířivku? A co k čištění použít?

Okamžik výměny vody ve vířivce je ideální příležitostí pro kosmetická ošetření. Když je nádrž prázdná, je možné důkladně a účinně odstranit všechny nečistoty. Nenechte se zmást dojmem, že pokud nečistoty nevidíte, že tam nejsou. Ve vířivce se množí bakterie a houby, proto se při výměně vody vždy vyplatí  těchto nežádoucích faktorů zbavit.

Co použít pro čištění filtru?

Filtry jsou zařízení, bez nichž by řádná péče o vodu ve vířivce a bazénu nebyla možná. Bohužel na jejich čištění často zapomínáme. Dezinfekce filtrů zabraňují jejich opotřebení a nadměrné spotřebě. Proto pravidelné čištění je tak důležité. Četnost mytí závisí na frekvenci používání filtrů ve vířivkách.

Vyjměte filtrační vložku z čerpadla a opláchněte ji, včetně mezer. K čištění filtru nepoužívejte chemikálie, neotírejte jej ani neškrábejte, protože byste zničili jeho povlak. Správně očištěný filtr by měl být bílý. Pamatujte, že dezinfekce filtru nenahrazuje jeho výměnu, ale určitě prodlouží jeho životnost. Pravidelně čištěný bazénový filtr se časem poškodí. Pokud je filtr po umytí stále znečištěný, vyměňte ho.

Pamatujte! Chemie pro vířivku - může poškodit filtr - používejte ji tedy s mírou!

 

Pokud hledáte bazénovou chemii a chemii pro čištění a údržbu zahradních vířivek, určitě navštivte náš obchod BauMax. Nabízíme největší výběr příslušenství pro bazén a bazénových doplňků, které vám pomohou udržet čistou a krystalickou vodu a užít si bezpečnou relaxaci.

 

 

Zpět