Kolik místa budeme potřebovat pro jídelní stůl?

09.08.2021


Kolik místa v jídelně budeme potřebovat pro stůl, závisí na mnoha faktorech. Dispozice bytu, velikost jídelny, ať už máte kuchyňský kout nebo samostatnou jídelnu, a především velikost stolu, který plánujete dát do své jídelny. Pokud žijete sami a málokdy přijímáte hosty, váš stůl a židle nemusí být velké. Umístit takový nábytek do obývacího pokoje nebude velká výzva. Záležitost může být trochu komplikovanější, když máte velkou rodinu nebo když ve svém obývacím pokoji často pořádáte velké akce, během nichž sedí u stolu mnoho hostů.
V níže uvedeném článku vám poradíme, jak umístit stůl v jídelně, kolik místa je potřeba na nábytek do jídelny a jak prostor pohodlně naplánovat, tak, aby vaše jídelna byla funkční a zároveň stylová. Pokud právě zařizujete byt nebo plánujete rekonstrukci jídelny, tento článek vám může poskytnout spoustu inspirace!

Jídelní sety- Baumax.cz
 

 

1. Kolik místa budete potřebovat pro stůl?

2. Kolik místa u stolu je potřeba pro jednu osobu?

3. Kolik místa je potřeba na jednu židli u stolu?

4. Stůl se židlemi – přizpůsobení dispozici interiéruJídelní sety- Baumax.cz

Kolik místa budete potřebovat pro stůl?


Kolik místa je zapotřebí pro kuchyňský stůl a židle, závisí především na tom, kolik lidí u něj bude sedět. Pokud hledáte tradiční jídelní stůl pro maximálně 4 osoby, můžete uvažovat o stolech pro 4 nebo 6 osob. Pokud naopak plánujete větší rodinná setkání nebo ve vašem domě žije více osob – zvažte koupi stolu pro osm nebo deset lidí. Jídelní stoly a kuchyňské stoly pro dospělé by měly mít výšku alespoň 80 cm. Toto je standardní výška dostupná v každém obchodě s nábytkem. Pokud jde o rozměry, jako jsou šířka a délka stolu – musíte je upravit podle vlastních preferencí.
Při výběru stolu se musíte rozhodnout, jakou maximální velikost si můžete dovolit. Další velmi důležitou věcí je samotná geometrie stolu. Pokud zvolíte obdélníkový nebo kulatý stůl, budou zabírat o něco méně místa než podlouhlý obdélníkový stůl. Při rozhodování byste se měli řídit především funkčností. Stůl a židle by ve vašem obývacím pokoji neměly zabírat mnoho místa. Pokud se rozhodnete pro příliš široký nebo příliš dlouhý stůl, může zabrat většinu volného prostoru v místnosti, a proto bude pohyb mezi kuchyní a obývacím pokojem velmi nepohodlný. Hrany jsou dalším důležitým problémem, zejména pro rodiny s malými dětmi. Ostré hrany stolu v kombinaci s pobíhajícími dětmi mohou vytvářet nebezpečí. Proto, pokud se rozhodnete koupit hranatý stůl, tzn. čtvercový nebo obdélníkový, nezapomeňte zabezpečit hrany stolu silikonovými nebo pěnovými chrániči rohů.

Jídelní sety- Baumax.cz
 

Kolik místa u stolu je potřeba pro jednu osobu?


Je velmi důležité určit, kolik místa u stolu je zapotřebí pro jednu osobu, abyste mohli pohodlně se stolovat, aniž byste se dotýkali nebo šťouchali s osobou sedící vedle vás. Totiž namačkat další židle ke stolu není těžké. Samotné zařizování interiéru způsobem, ve kterém se nadměrně hromadí předměty na jednom místě, nepůsobí esteticky a vnáší do místnosti nepříjemný tlak a chaos. Každá osoba sedící u stolu by měla mít alespoň 60 cm volného prostoru, aby mohla pohodlně jíst. Důležitou otázkou je nejen vzdálenost mezi sedícími osoby u stolu, ale také hloubka místa. Je to místo pro talíř, skleničky nebo sklenici a ubrousek. Aby bylo možné snadno umístit prostírání pro hosty, je zde zapotřebí cca 40 cm na délku pro jednu osobu a jednu židli. V případě kulatého stolu se můžeme vzdát délky na účet šířky a rozmístit uspořádání příborů a talířů trochu jiným způsobem.

Jídelní sety- Baumax.cz
 

Kolik místa je potřeba na jednu židli u stolu?


Abychom členům domácnosti a hostům poskytli potřebné pohodlí při jídle a společenském setkání, měli bychom věnovat zvláštní pozornost rozestupu samotných židlí. Soustředění se pouze na velikost desky stolu a její vizuální kvality nestačí k tomu, aby poskytnout všem u stolu dostatečné pohodlí. Stojí za to zvážit, kolik prostoru pro stůl se židlemi je potřeba připravit, aby se každý mohl svobodně pohybovat a přesouvat svou židli.
Pro židli je potřeba ponechat prostor nejméně 70 cm vzadu, aby bylo možné ji pohodlně vysunout. Veškerý kuchyňský nábytek, nábytek do obývacího pokoje, a dokonce ani samotná zeď, by neměly být blíže, než je uvedena vzdálenost. Samozřejmě hodně závisí na typu stolu, který kupujeme, a na jaké místo umístíme sadu se židlemi v obývacím pokoji.  Jídelní stoly  umístěny uprostřed místnosti, poskytují mnohem více prostoru pro uspořádání židlí. Pak si nemusíme dělat starosti s manipulací se židlí, protože ta je od ostatního nábytku k desce stolu dostatečně daleko.
Pamatujte, že rady ohledně vzdálenosti mezi židlemi a prostorem u stolu platí nejen pro tradiční židle, ale také pro barové židle. Takovým příkladem mohou být židle hokery, které musí také splňovat základní kritéria pro udržení přiměřeného odstupu, aby je každý z hostů mohl pohodlně používat.

Stůl se židlemi – přizpůsobení dispozici interiéru


Stůl se židlemi v jídelně může se stát srdcem místnosti, proto je nesmírně důležité přizpůsobit stůl a desku stolu s ostatním nábytkem a doplňkům do obývacího pokoje. Pokud je stůl se židlemi v kuchyni, můžete se rozhodnout pro hotové sestavy kuchyňského nábytku nebo moderní kuchyně na míru, které vám dávají možnost koupit si stůl a židle, které budou v jednotném stylu jako ostatní nábytek. Pokud umístíte stůl v obývacím pokoji, zvažte, zda kulatý nebo naopak hranatý model lépe doplní celkové aranžmá obývacího pokoje, nebo zda je lepší rozhodnout se pro obdélníkový stůl větších rozměrů s vkusnými, vysokými židlemi. Když postavíte stůl ke zdi, pamatujte, že přijdete o nejméně dvě další místa. Poslední věc, které byste měli věnovat pozornost, je samotná deska stolu. Pokud máte ve svém obývacím pokoji podlahové panely a desky na podlaze (podlahy), bude skvělou volbou dřevěný stůl, který dokonale zapadne do interiéru.


INSPIRUJTE SE !!! 

Nábytek do kuchyně Sonia II Nábytek do kuchyně Magnum Graphit Mat Nábytek do kuchyně Natalia Bílý Nábytek do kuchyně Next III

 

Zpět