Jaké zvolit osvětlení pro zahradní altán?

11.03.2021

 

Zahrada je místem relaxace, kde můžeme pracovat nebo odpočívat a užívat si čerstvého vzduchu a zeleně. Pokud jej správně uspořádáme, bude připomínat pohádkovou krajinu a zároveň bude funkční a snadný k údržbě. Napomůže nám v tom zahradní architektura, ke které patří zahradní altány, pavilony, domky na nářadí a dřevníky, ploty, zahradní jezírka, markýzy a dokonce i kompostéry.

Zahradní altány jsou obzvlášť oblíbené zejména mezi milovníky trávení času na zahradě. Vypadají skvěle a zároveň nabízejí stín, mohou chránit před deštěm a větrem a sloužit jako místo setkání, samozřejmě, pokud do něj dáme pohodlný zahradní nábytek. Aby však po západu slunce fungovaly stejně dobře, musíme zajistit jejich správné osvětlení a venkovní lampy. Díky tomu budeme moci altán využívat kdykoliv a při vynaložení malého úsilí vytvoříme extrémně klimatický prostor, ve kterém budeme rádi trávit večery s rodinou a přáteli.

Venkovní osvětlení - Baumax.cz

Osvětlení zahradního altánu - hlavní zdroje energie nebo jak instalovat světlo na zahradě

Nejjednodušším řešením je připravit místo pro altán a přemýšlet o jeho osvětlení již ve fázi výstavby altánu. Aby bylo možné získat přístup k elektřině, stačí elektroinstalaci položit do země. Záležitost se komplikuje, pokud se rozhodneme pro koupi zahradního domku nebo altánu až po nějaké době, když už máme udržovaný trávník a je nám líto rozkopat  zahradu. Elektrický kabel můžeme vést vrchem, ale nevypadá to příliš esteticky, pokud ho částečně neschováme mezi větvemi stromů nebo na něj nezavěsíme dekorativní LED lampy jako dodatečné osvětlení. Často se používá, i když to není příliš bezpečné, tažení kabelu po zemi, aby poskytnout světlo pro grilování nebo party. Tímto způsobem riskujeme, že o něj zakopneme a pokud se prodlužovací kabel namočí nebo je kabel poškozen, následky mohou být mnohem horší.

Lepším řešením je použít jako zdroj energie malý generátor energie, ale je to spojeno se značnými náklady. Podstatně méně zaplatíme za osvětlení zahradního altánu, pokud zvolíme solární zahradní lampy, které jsou napájeny solární energií, díky čemu jejích použití nevyžaduje další náklady. Jejich nevýhodou však je, že vyzařují málo světla, a proto tento typ zahradní lampy nebude fungovat, když například chceme číst knihu nebo hrát karty.

Zahradní svítidla a osvětlení - Baumax.cz

Vhodné osvětlení pro zahradní altán - závěsné lampy nebo nástěnná svítidla?

Venkovní závěsná svítidla a venkovní nástěnná svítidla jsou skvělé pro altán. Volba závisí výhradně na našich preferencích ohledně osvětlení a koncepci uspořádání zóny pro volný čas. Oba světelné zdroje mají svoje výhody a nevýhody.

Závěsné svítidlo je montované na strop, což umožňuje osvětlit celý zahradní altán se všemi jeho zákoutími. V ideálním případě by mělo být alespoň jedno svítidlo umístěno přímo nad stolem. Vzhled zahradní lampy volíme podle stylu altánu. Pokud altán je navržen v rustikálním stylu, budou LED zahradní lampy imitující staré petrolejové lampy nebo ty s technoratanovým stínidlem vypadat skvěle. Pro milovníky moderního stylu doporučujeme prosklená stínítka s kovovými prvky nebo asymetrické modely ve výraznější barvě. Na druhou stranu ploché závěsné svítidlo, které je na první pohled neviditelné, je nejvhodnější volbou pro osvětlení minimalistického prostoru altánu.

Zahradní nástěnné lampy, stejně jako závěsné lampy, mohou mít žárovku nebo LED pásku. Jsou perfektní, pokud chceme v altánu vytvořit intimní atmosféru, namísto jednoho silného zdroje světla se zaměřením na mnohem intimnější bodové osvětlení připevněné ke stěnám. Nástěnná svítidla mohou být vyrobena z různých materiálů, jako je měď, ocel, hliník nebo plast. Stojí za to je sladit s ostatními prvky zařízení, aby byl interiér altánu uspořádán v jednotném stylu. Pokud jde o funkčnost, nástěnné lampy s pohybovým senzorem jsou velmi praktické a rozsvítí se vždy, když přejdeme kolem.

Zahradní svítidla a osvětlení - Baumax.cz

Osvětlení vchodu a cesty k altánu - jaké zahradní svítidla byste si měli vybrat?

Osvětlený by měl být nejen zahradní altán, ale také vchod a cesta vedoucí k altánu. V opačném případě jej po západu slunce nebudeme moci bezpečně používat.

Existuje mnoho možností na výběr. Dobrým nápadem pro osvětlení přední části altánu jsou již zmíněné solární lampy, které můžeme zapichovat do země jednu vedle druhé. Můžeme také zvolit jiné typy osvětlení dostupné na trhu. Zahradní stojací svítidla budou vypadat stylově, ale vyžadují příslušnou podzemní instalaci. Pokud je chceme umístit podél cesty, potřebujeme několik kusů, takže stojí za to přemýšlet o energeticky úsporných LED svítidlech. Dalším řešením jsou venkovní reflektory a venkovní nástěnná svítidla. Rozdíl je v tom, že bodové světlo poskytuje mnohem silnější světlo než běžná lampa, takže k osvětlení přední části domu a části zahrady vedoucí k altánu často stačí pouze jeden světelný zdroj tohoto typu.

Jak si vybrat zahradní osvětlení pro altán?

Nejdříve se musíte rozhodnout, zda dáváte přednost silnému osvětlení altánu, nebo chcete intimnější atmosféru. Poté si vybereme nástěnná svítidla nebo zahradní závěsná svítidla, která zapadnou do aranžmá zařizovaného prostoru. Pamatujte, že svítidlo neplní jen funkci osvětlení altánu, ale může být také designovým dekorativním prvkem.

Je však důležité, aby se  při výběru řídit nejen vlastním vkusem. Altán je zřídka zcela uzavřený, proto by v něm instalovaná svítidla měly být přizpůsobeny pro práci v měnících se povětrnostních podmínkách, což znamená být odolné vůči velkým výkyvům teploty, dešti, vlhkosti a silnému větru. Bezpečné používání a bezporuchový provoz jsou zaručeny vysoce kvalitním materiálem a zvýšenou ochranou proti vlhkosti a prachu označenou symbolem IP.

Pokud již máme instalaci svítidel v altánu hotovou, můžeme si dokoupit další doplňky a dekorace, jako jsou zahradní květináče, záhonky a zahradní polštáře. K vytvoření kouzelné atmosféry na zahradě nám pomůže také zahradní fontánka nebo zahradní jezírko. Takto upravená zahrada je zárukou krásných letních večerů a zdrojem radosti pro celou rodinu.

Zpět