Jak zařídit předzahrádku před vstupem do domu

17.08.2021


Předzahrádka je svým způsobem vizitkou každého majitele domu. Hosté přicházející do vašeho domu a kolemjdoucí procházející se ulicemi často věnují pozornost věcem, jako je prostor na pozemku před vašimi dveřmi. Neposekaná tráva, neořezané keře a nekvalitní zahradní nábytek často výrazně snižují estetickou hodnotu zahrady. Pokud plánujete zahradní úpravu a hledáte způsob, jak jedinečně vyzdobit zahradu před domem, přečtěte si náš článek.

Zahrada- Baumax.cz
 


V tomto článku:

1. Aranžmá předzahrádky – jaký styl zvolit?
2. Čemu se v předzahrádce vyvarovat?
3. Rostlinné kompozice před domem
4. Úprava zahrady před domem – stromy a květiny
5. Atraktivní zahradní dekorace a osvětlení
6. Jak zařídit předzahrádku – shrnutíZahrada a stavebniny
 

Aranžmá předzahrádky – jaký styl zvolit?


Zahrada před domem má obvykle: malou dlažební kostku nebo dlažbu vedoucí ke dveřím, příjezdovou cestu pro auta a volný, zelený prostor obklopující přední vchod na každé straně. Vzhledem k tomu, že tato část zahrady je svým způsobem prodloužením domu, je důležité, aby byla udržovaná a měla reprezentativní vzhled.
Mnoho lidí navrhuje svou zahradu ve stylu podobném tomu, ve kterém je uspořádán domácí interiér. Někteří architekti tvrdí, že zahrada před domem je ukázkou toho, co máme očekávat, když vejdeme dovnitř. Zajímavou variantou je tedy plynulý přechod ze zahradní zóny do interiéru. Můžeme toho dosáhnout pomocí použití stejných prvků jako na fasádu. Rovněž podobné dekorace a ozdoby navedou stejný styl aranžmá. Příkladem je použití stejných materiálů, např. stejného typu obložení stěn, cihel nebo dřevěných prvků jak před vstupní halou, tak v přední části domu samotného. Důležité také je, aby i samotná zahradní architektura byla udržovaná v podobných barvách. Vyberte si světlé, jemné barvy, které uvítají vaše hosty decentním a příjemným vzhledem. Věnujte pozornost tomu, jaké barvy dominuji a vybírejte materiály a dekorace, které zapadají do nastaveného vzorce. Pokud máte malou verandu těsně před vstupem do domu, ujistěte se, že váš zahradní nábytek odpovídá stylu, který je vidět hned po vstupu do domu. Pokud jste si například zařídili byt v rustikálním stylu, vyberte si dřevěné, přírodní zahradní sestavy, a k nim ladící ratanové zahradní stoly a židle nebo dřevěná zahradní lehátka se světlými podsedáky.

 

Čemu se v předzahrádce vyvarovat?


Předzahrádka by měla mít více formální charakter než relaxační. Všechny zahradní sedací soupravy by měly být umístěny v zadní části zahrady. Před vchodové dveře si můžete umístit jednotlivá zahradní křesla nebo ozdobné zahradní lavice, na kterých budete moci chvíli sedět se svými hosty nebo sousedy. Jelikož předzahrádka je viditelná zóna, při stolování venku nebo relaxaci na lehátku – nebudete mít dostatečné soukromí. Jídelní zahradní stoly a další zahradní jídelní soupravy proto vždy dejte za dům. Umožní vám to tiché, pohodlné a intimní posezení. Před vstupem do domu také nedávejte zahradní sušák na prádlo a za žádných okolností také kompostér. Tato oblast by měla být pohledná, elegantní a bez jakéhokoliv dalšího vybavení, které vnese do prostoru chaos. Pokud máte takovou možnost – zkuste skrýt popelnice, které jsou z praktických důvodů často umístěny v přední části zahrady. Nádoby můžete přikrýt dřevěnými prkny nebo je zamaskovat břečťanem a popínavými rostlinami, které odpoutají váš zrak od popelnice. To vše vám pomůže dokonale upravit předzahrádku a výrazně zvednout její estetickou hodnotu.

Protože předzahrádka by měla být pohledná a uklizená, postarejte se o všechny rostliny. Pravidelné pěstování a ochrana rostlin a také správné zavlažování zahrady (
Zahradní zavlažování ) jsou základem péče o vegetaci. Pravidelně odstraňujte plevel a odkvetlé rostliny. Trávník pravidelně sekejte a zametejte listí na cestě vedoucí ke vchodovým dveřím. Všechny rostliny vysazené v květináčích by měly být snadné na údržbu, aby mohly být ozdobou, nikoliv péče o ně nepříjemnou povinností. Rostliny, které jsou náročné na údržbu nebo krátce kvetou, by měly být vysazeny v jiných místech na zahradě.

Květiny- Baumax.cz

Rostlinné kompozice před domem


Před dům vysaďte rostliny, které tam zůstanou po celý rok. Je však známo, že ne všechny květiny a keře vydrží všechny roční období a některé druhy a odrůdy zůstanou atraktivní jen 2 nebo 3 měsíce.

To je důvod, proč byste měli před nákupem rostlin věnovat pozornost několika základním faktorům:

- období kvetení – vyberte si rostliny, které kvetou nejdéle a rovněž ty, které si zachovávají svůj dekorativní vzhled po maximální počet měsíců v roce-

- dekorativnost – ozdobou rostlin nejsou jen barevné květiny, ale často také jedinečné listy – vybírejte kompozice keřů nebo rozvětvených květin, jejichž listy budou tvořit také jedinečnou, zelenou ozdobou

- cykličnost – výsadba druhů, které budou střídavě kvést, je dokonalým řešením pro úpravu zahrady – když se blíží konec kvetení některých rostlin, rozkvetou další krásné záhony

- velikost rostlin – s velikostí rostlin nemůžete přehánět, aby jejich široké listy neblokovaly cestu a samotný průchod od brány ke vstupním dveřím byl snadný a pohodlný

- shoda druhů – je nesmírně důležité sladit druhy rostlin s podmínkami stanovišť, aby květiny a keře zakořenily v půdě, kterou máte před domem, a neodumřely předčasně

Dobrým nápadem pro uspořádání předzahrádky je výsadba v této častí zahrady keřů, trvalek a jednoletých druhů rostlin. O keře je poměrně snadná péče. Některé druhy vyžadují občasné ořezávání větviček ale nic jiného. Keře přinesou vaší zahradě pocit stability a trvanlivosti. Když k tomu přidáte jednoleté rostliny a základ z trvalek, vytvoříte jedinečný efekt a zatraktivníte svoji zahradu. Růže, mimo jiné, jsou skvělou ozdobou nemovitosti. Ačkoliv si někteří lidé myslí, že tyto keře jsou náročné na údržbu, naopak nevyžadují mnoho práce. Hlavní věcí je zasadit je na dobře osluněné místo.  Na zimní období si můžete vybrat jalovce, borovice, buxus nebo borovice kleče. Tyto druhy dokonale zapadnou do aranžmá předzahrádky v chladných měsících.

Rostliny- Baumax.cz


Pamatujte, že při aranžování předzahrádky před vaším domem, se musíte ujistit, že dokonale odpovídá vašemu vkusu. Výběr vegetace pouze na základě doporučení jiných lidí nebo kvůli příznivým půdním podmínkám vás nemusí uspokojit. Vybírejte jen ty rostliny, které potěší váš zrak, protože budete zodpovědní za to, se o ně každý den starat. Je důležité, abyste se ve své zahradě cítili příjemně, a aby se o zelený prostor o jakém toužíte, vyplatilo pečovat a udržovat ho ve skvělé kondici. Bohužel mnoho lidí zařizuje svoji zahradu způsobem, který jim brání v pozdější péči o rostliny kvůli nedostatku znalostí o jednotlivých rostlinách. Není těžké navrhnout dokonalou, barevnou zahradu s různými květinami. Potřebujete, ale adekvátní znalosti o způsobu péče o vysazenou vegetaci, a také čas na péči o tak náročnou zahradu. Čím více květin a keřů si vyberete, tím více času budete muset věnovat jejich zalévání a prořezávání.

 

Úprava zahrady před domem – stromy a květiny


Prostor zahrady před domem není největší, ale i na tomto místě se můžete rozhodnout zasadit aspoň jeden strom. Strom však musí být přizpůsoben velikosti předního prostoru a výšce vašeho domu. Zvažte, zda chcete, aby poskytoval stín pro konkrétní zónu, nebo je lepší jej posadit ve vzdálenosti od domu. Můžete jej zasadit hned vedle vstupní brány nebo na úrovni cesty vedoucí ke dveřím. Pamatujte, že výsadba příliš mnoha stromů může váš domov zcela zastínit a ovlivnit estetiku této zahradní části. Pokud vaše předzahrádka není příliš velká, zvolte menší stromky, které v létě poslouží jako zelené dekorace nemovitosti, a v zimě se budou perfektně hodit k zavěšení na nich barevných svítidel. Nejčastěji vybíranými stromky do zahrady jsou: smrky, javory, magnólie, jabloně, jedle a lípy.

Pro mnoho lidí jsou nejdůležitější dekorativní částí zahrady samotné květiny. Mohou být rozděleny do dvou skupin: do květináčů a na záhony. Květiny v květináčích jsou obvykle umístěny v blízkosti domu, např. na verandě, a lze je měnit i několikrát během roku. Obzvláště typické sezónní druhy, které hrají svou roli pouze po určitou dobu, vyžadují od majitelů cyklickou náhradu. Záhonové květiny lze vysadit podél zdi domu nebo v místě, podél kterého vede cesta ke vchodovým dveřím. Na jaře stojí za to volit takové druhy, jako jsou sedmikrásky a macešky, v létě dokonalou volbou budou pelargónie, verbeny a begónie. Na podzim zase chryzantémy a vřesy, které jsou docela populární. Oblíbeným řešením v posledních letech je výsadba trvalek spolu s jednoletými rostlinami do květináčů.

Zahrada- Baumax.cz

 

Atraktivní zahradní dekorace a osvětlení


Důležitými prvky, které můžou vaši zahradu zatraktivnit, jsou závěsné dekorace namontované na plot nebo bránu a volně stojící ozdoby, např. dřevěné figurky, lampiony, svíčky, barevná svítidla nebo designové květináče. Vaše cesta vedoucí ke vchodovým dveřím může také být ozdobena barevnými kameny. Takové malé dekorativní prvky dodávají předzahrádce mimořádné kouzlo. Vaši hoste, se rozhodně zastaví u těchto zajímavých a krásných dekorací, aby zblízka ocenili aranžmá. Na zahradě se často používají ozdoby ve formě svítidel namontovaných kolem stromů nebo v blízkosti podkroví. Dodávají kouzlo večeru, když trávíte čas na zahradě s rodinou nebo přáteli.
Venkovní osvětlení a lampy jsou dalším důležitým prvkem. Hlavní zahradní lampy by měly být namontovány v podkroví, aby osvětlily přední dveře a část trávníku před vstupem do domu. Na verandě je důležité zajistit vhodné osvětlení – zejména v místě, kde stojí stůl a zahradní rohové soupravy. Potom bude možné stolovat se venku až do pozdních večerních hodin. V případě volně stojících lampionů nebo světel umístěných do trávy – je třeba je vnímat spíše jako ozdoby než hlavní osvětlení, které osvětluje zahradu v noci. Lucerny jsou perfektní podél cest vedoucích k předním dveřím a poblíž míst k posezeni. Vytvářejí jedinečnou atmosféru a některé z nich mají také funkci ohřívaní. Design vaší zahrady založený na vhodném osvětlení vám také poskytne větší pocit bezpečí. Některá světla se senzorem pohybu vás upozorní na situaci, kdy se někdo přiblíží k bráně nebo vchodovým dveřím.

Jak zařídit předzahrádku – shrnutí


Vaše předzahrádka by měla být příjemná a krásná především pro vás a vaši rodinu. Příliš mnoho vegetace nebo příliš náročný typ trávníku na údržbu může z péče o zeleň, udělat místo pohodové víkendové aktivity nepříjemnou fušku. Při navrhování zahrady mějte proto na paměti, že velikost rostlin by měla odpovídat prostoru, který máme před domem, nikoliv zahlcovat prostor svým objemem a velikostí. Doufáme, že tipy, které uvádíme, vám budou užitečné při aranžování vaší předzahrádky, a výsledný vzhled prostoru v přední části domu bude atraktivní. Hodně štěstí!


        NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Zahradní sety Zahradní jídelní sety
Zahradní sety Zahradní jídelní sety Zahradní houpačky Zahradní křesla


 

Zpět