Jak si vyrobit zahradní houpačku z palet?

15.08.2021

 

Pohodlná relaxace na  zahradě nebo na terase není možná bez zahradního nábytku. Základním prvkem vybavení venkovního prostoru je obvykle jídelní souprava (zahradní stolyzahradní židle) nebo volnočasový set  (lavička a zahradní křesla), je však obtížné si představit rekreační pozemek bez vybavení jako jsou zahradní lehátkahoupací sítě nebo zahradní houpačky.

Zahradní houpačky- Baumax.cz


V tomto článku:
1. DIY paletová houpačka - jaké jsou její výhody?
2. Co budete potřebovat pro výrobu paletové houpačky?
3. DIY paletová houpačka - jak na to krok za krokem?
4. Jak zavěsit paletovou houpačku na zahradě?
5. Jaké doplňky se vyplatí koupit pro paletovou houpačku? 

Zahradní houpačky- Baumax.cz

V jarní a letní sezóně zahradní houpačky rádi využívají nejen děti, ale i dospělí, kteří na nich tráví čas popíjením kávy, čtením knih nebo odpoledním spánkem na čerstvém vzduchu. Nákup zahradní houpačky pro několik  osob je však docela nákladný, takže pokud chcete ušetřit, můžete si ji postavit sami.

Zní to jako velká výzva? Opak je pravdou! Vše co potřebujete je jeden teplejší víkend, několik palet, základní nářadí a trochu nadšení. Máte na výběr - necháte se unést svou vlastní kreativitou a využijte svůj talent pro kutilství nebo si uděláte houpačku pomocí hotového projektu, jehož podrobný popis naleznete níže.


 
DIY paletová houpačka - jaké jsou její výhody?


 
Zahradní nábytek z palet má obvykle velmi jednoduchou konstrukci, ale nabízí mnoho možností personalizace, díky nimž obvykle vypadá velmi originálně. V závislosti na tom, jak jej dokončíte a jaké doplňky použijete, můžete jej snadno sladit s téměř jakýmkoliv stylem interiéru - od skandinávského, přes boho a rustikální, až po  industriální a dokonce i glamour styl. Není divu, že paletové soupravy zahradního nábytku a zahradní lavičky nyní najdete v mnoha módních  restauracích a jejich předzahrádkách.

Pokud není vám lhostejná otázka ekologie, bude pro vás důležitý argument, že paletový zahradní nábytek nepřispívá k kácení stromů a je recyklovatelný, takže se jedná o řešení šetrné k přírodě. Vypadá také velmi venkovně a dokonale splyne s přírodním prostředím zahrady, zejména pokud k jejich dekoraci použijete béžové nebo zelené polštáře.
Kromě toho bude houpačka z palet vyrobena na míru vašim potřebám a bude také jedinečná, díky čemuž vaše zahrada získá originální kus nábytku. Můžete zapojit starší děti do jednoduchých činností, které (stejně jako vy) potěší, když uvidí výsledek společné práce. A pokud se po nějaké době rozhodnete, že je čas změnit vzhled houpačky, snadno ji změníte - stačí ji natřít  a vyměnit polštáře za nové. Nezapomeňte však na pravidelnou impregnaci, díky které vám nábytek z palet bude sloužit po mnoho sezón.

Zahradní houpačky- Baumax.cz

Co budete potřebovat pro výrobu paletové houpačky?

 

- Dvě palety - jedna bude sloužit jako sedadlo, druhá jako opěradlo
- Třetí paleta nebo dlouhá deska pro další prvky
- Bruska nebo brusný papír, který odstraní třísky a vyhladí povrch palet
- Dlouhý kus lana - dostatečně silný, aby unesl velké zatížení
- Šrouby a aku šroubovák nebo kladivo a hřebíky
- Šrouby s okem, matice a podložky
- Ruční pila nebo kotoučová pila
- Impregnace, lak na dřevo  nebo olej na dřevo
- Štětec nebo malířský váleček  pro nanesení impregnace
- Barva  na dřevěné povrchy - pokud má být vaše paleta malovaná
- Měřicí nástroje: úhloměr a pravítko

Zahradní houpačky- Baumax.cz


DIY paletová houpačka - jak na to krok za krokem?

Nejprve připravte sedadlo. Paletu vyřízněte do požadované hloubky a poté ji důkladně obruste bruskou nebo brusným papírem - z důvodu estetiky a bezpečnosti budoucích uživatelů by měl být povrch dokonale hladký.

Z palety určené pro opěradlo houpačky odřízněte spodní desku a přilehlé bloky, díky nimž vytvoříte vybrání, do kterého vložíte sedadlo.

K spojení obou palet použijte příčníky - mohou to být desky vyříznuté ze třetí europalety nebo jiné desky. Nejprve nastavte palety do jejich konečné polohy (ta kratší, sloužící jako sedačka, by měla být přitlačena k opěradlu tak, aby vyplnila celé vybraní do hloubky), a poté je sešroubujte dohromady pomocí šroubů. Umístěte nosníky diagonálně k vnějším okrajům obou palet a nakreslete čáry řezu. Po odříznutí nosníků je přišroubujte k paletám - tímto způsobem zesílíte houpačku a získáte boční podpěry.

Obruste všechny ostré hrany, aby se nikdo nezranil. Poté houpačku impregnujte speciálním přípravkem nebo ji natřete barvou na dřevo, čímž získáte barvu odpovídající ostatnímu zahradnímu nábytku. Natřením palet ochrannou vrstvou budou odolné vůči povětrnostním podmínkám, jako jsou déšť, sníh a silné sluneční záření. Po impregnaci nebo natření houpačky počkejte minimálně 24 hodin, dokud nebude zcela suchá.

Zahradní houpačky- Baumax.cz
 

Jak zavěsit paletovou houpačku na zahradě?

Konstrukce zahradní houpačky je připravena. Nyní zvažte, jak ji pověsit. Nejjednodušší je našroubovat šrouby s oky v horní části bočních nosníků a připevnit k nim lano, které lze zavěsit na silnou větev stromu nebo předem připravený stojan. Pokud chcete, aby paletová houpačka unesla větší zátěž a byla stabilnější, umístěte šrouby s očky také na přední části sedadla a použijte další lano.
 
Dalším řešením je přibít ke kmenům dvou sousedních stromů dřevěné sloupy příčného nosníku nebo ukotvit sloupy  v zemi a připevnit k nim háky, které poslouží k připevnění lana , na kterém bude viset houpačka z palet.

Zahradní houpačky- Baumax.cz


 Jaké doplňky se vyplatí koupit pro paletovou houpačku?


 
Aby zahradní houpačka vyrobená z palet byla pohodlná k použití, musíte si na její sedák a opěradlo položit vhodné velikosti matrace nebo měkké polštáře. Zahradní polštáře lze zakoupit nebo ušít samému, ale jejich potah musí být vyroben z vhodné látky, která odolá dešti a vlhkosti, například z polyesteru.
 
Pokud má být houpačka vyrobená z palet zastíněna, zvažte instalaci střechy - plachta natažená mezi stromy bude ideálním řešením a bude vás chránit před sluncem a deštěm.
 
Chcete-li dát relaxační zóně útulný charakter, použijte LED osvětlenízahradní dekorace, jako jsou stylové zahradní květináče, lucerny nebo zahradní fontány.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Zahradní architektura Bazény Zahradní lehátka
Zahradní architektura Bazény Zahradní lehátka

 

Zpět