Zahradní houpačka - Jakou vybrat? Doporučujeme ověřená řešení

09.02.2021

 

Houpačky jsou stále populárnějším prvkem našich zahrad. Není divu, poskytují odpočinek a zábavu pro celou rodinu. Kdo z nás

nemá rád příjemné pohoupání v soukromí zahrady? Houpačky se stejně jako ostatní zahradní nábytek liší velikostí, tvarem, materiálem, zpracováním a odolností vůči povětrnostním podmínkám. Pokud plánujete koupit zahradní houpačku, vyberte si model, který vám bude sloužit mnoho let.

Zahradní houpačky - Baumax.cz

Zahradní houpačky pro děti i dospělé - dostupné modely

Ačkoliv některé modely houpaček jsou určeny k použití pro celou rodinu, stojí za to zkontrolovat, zda splňují všechny bezpečnostní požadavky.

Zahradní houpačky určené pro dospělé vypadají trochu jinak než ty pro děti.

Nejpopulárnější a nejuniverzálnější jsou velké dvou- , tří, nebo čtyřmístní houpačky. Jsou široké od jednoho metru do cca 250 cm. Můžete si na ně pohodlně lehnout, zdřímnout si, sedět ve větší skupině, houpat své ratolesti, nebo se houpat při čtení knihy.

Houpačky pro jednoho většinou májí zajímavý design ve tvaru pohodlného pleteného koše zavěšeného na kovovém rámu, obvykle vyrobené z látky nebo technoratanu. Díky svému oválnému tvaru získal tento typ zahradních křesel zvláštní název - čapí hnízdo. Měkké polštáře na sedáku a opěradle, lákají svou měkkostí a zároveň vypadají velmi stylově. Tyto houpačky nezabírají mnoho místa, proto často zdobí terasy a větší balkony, umístěné vedle stylových konferenčních stolků.

K zahradním houpačkám patří také tzv. brazilské závěsné houpací křeslo. Je vyrobeno z látky, má horní dřevěnou vzpěru a kovový hák pro zavěšení ke stropu. Vypadá jako houpací sít, ale je stabilnější a je vhodné spíše k sezení než k ležení. Brazilské křesla mohou mít loketní opěrky a polstrovaní, které kopíruje tvar těla.

Několikaleté děti ocení obyčejnou plastovou  houpačku mnohem víc než pohodlné křeslo, obzvláště pokud má výraznou barvu a vestavený klakson. Tyto typy zahradních houpaček pro děti mají obvykle bezpečnostní pásy, které chrání dítě před pádem. Školáci si naopak nejvíce užijí houpání na klasickém rovném sedáku z plastu. Díky tomu získají větší svobodu pohybu a schopnost provádět na zahradě jednoduché akrobacie. Důležité je nejen zavěsit houpačku ve správné výšce, ale také se ujistěte, že je používaná vhodným způsobem.

Zahradní houpačky - Baumax.cz

Co vzít v potaz při výběru zahradní houpačky?

V případě pochybností jakou zvolit zahradní houpačku, je nejlepší věnovat pozornost materiálu a způsobu provedení, maximálnímu přípustnému zatížení a pohodlí při používaní.

V závislosti na použitém materiálu rozlišujeme houpačky: dřevěné, kovové (nejčastěji vyrobené z hliníku), plastové nebo technoratanové:

Dřevěná houpačka na zahradě, obklopená zelení vypadá velmi esteticky. Může být vyrobena například z borovice, která vyžaduje pravidelnou impregnaci, nebo z mnohem odolnějšího exotického dřeva, které je však drahé a svým vzhledem nevyhovuje tradiční tuzemské zahradě. Pro vytvoření idylické atmosféry je nejlepší použít trámy ze surového dřeva s viditelnou kresbou dřeva a zabarvením. Pokud však dáváme přednost elegantní zahradě v provensálském stylu, perfektní bude dřevěná zahradní houpačka natřená bílou barvou, patinovaná, ozdobená polštáři s jemnými květinovými vzory.

Oblíbené jsou také houpačky, jejichž rám a sedák jsou vyrobeny z nerezu nebo plastu. Zahradní houpačka s plastovou konstrukcí je levná, lehká a odolná vůči povětrnostním podmínkám. Nemá však velkou stabilitu ani pevnost a při větším zatížení může snadno dojít k mechanickému poškození, a proto plastové houpačky jsou primárně vhodné pro děti.

Stále oblíbenější pro relaxaci na čerstvém vzduchu jsou poměrně drahé, ale velmi stylové houpačky z technoratanu. Vyznačují se zajímavým designem a odolností, takže není je potřeba schovávat v průběhu deště. Tento typ houpačky je vhodný zejména pro zahrady navržené v moderním stylu, ve kterých budou doplňkem k  technoratanovému zahradnímu nábytku.

Při výběru houpačky na zahradu určitě stojí za to věnovat pozornost maximálnímu zatížení doporučenému výrobcem. Nesmíme ho překročit ani o několik kilogramů, a proto je tak důležité přemýšlet o tom, kolik lidí ji bude současně používat, a zvolit model dostatečně velký, aby se do něj snadno vešla celá rodina.

Zahradní houpačky mohou mít další vybavení, například pohyblivý přístřešek, který nás chrání před sluncem, nebo zadní a boční závěsy chránící před větrem. S takovým vybavením si nemusíte dělat starosti pří menším dešti nebo obávat se mokrých polštářů. Stejně užitečný může být také baldachýn, obzvlášť pokud je houpačka umístěna na slunném místě. V tomto případě baldachýn bude fungovat stejně jako zahradní slunečník.

Abyste si byli jisti, že tvar a konstrukce zahradní houpačky zaručí pohodlí a bezpečnost používání, je nejlepší ji otestovat  v obchodě. Zjistíme tak zda je posezení komfortní a rozsah pohybu houpačky odpovídá naším požadavkům. Můžeme také rovnou zvolit pro houpačku a ostatní zahradní nábytek ozdobné textilie, jako jsou zahradní polštáře nebo přehozy.

 

Jaké místo vybrat pro zahradní houpačku? Jak přizpůsobit velikost houpačky velikosti zahrady?

 

Než vybereme houpačku, která splňuje naše očekávání, přemýšlejme, kam ji chceme umístit. Prostorná zahrada nám dává neomezené možností (sauny, zahradní bazény, zahradní trampolíny), ale v případě menší zahrádky je rozhodující velikost konstrukce. I když se do ní  snadno vejde vybraná houpačka, může stěsnit dostupný prostor, a když umístíme na zahradu jiný nábytek, například zahradní stůl a židle nebo zahradní lavice, budete mít velmi málo místa.

Stojí za to připomenout, že čtyřmístná zahradní houpačka je v samotném sedáku široká asi 2 metry a vzhledem ke své hmotnosti by měla stát na stabilním povrchu, nejlépe vytvrzeném betonem nebo posypaném štěrkem. Na druhou stranu kdekoliv na trávníku lze umístit menší, a proto lehčí zahradní houpačku (podobně jako zahradní lehátka), ovšem by měla  být chráněna před větrem, který by ji mohl v silném poryvu převrátit.


 

Jaká zahradní houpačka poskytne největší bezpečí?

Dobrá zahradní houpačka je ta, která má stabilní konstrukci - odpovídající rozteč a tloušťku nohou, rám vyrobený z odolného materiálu a spojený se sedákem pomocí kvalitních prvků (pružiny, lana, řetězy), které vydrží maximální doporučené zatížení. Musí mít také správně profilované opěradlo, být odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a pevně ukotvená v zemi nebo betonu. Závěsná zahradní houpačka pro menší děti by měla mít nepodmíněně bezpečnostní pásy, které je ochrání před možným pádem.


 


 

 

Zpět