Uspořádání malé kuchyně v panelovém domě – jak zařídit malou kuchyň

12.10.2021

Bydlíte v paneláku? Malá kuchyně v panelákovém bytě je často velkou výzvou pro uspořádání, se kterou se mnozí z nás musí potýkat. Bez ohledu na to, zda máte malou nebo velkou místnost, určitě chcete, aby byla pohodlná, funkční a elegantní. Je těžké si představit, že by kuchyně – považovaná za srdce domova – taková nebyla. Jak tedy zařídit malý interiér, aby spojil styl, pohodlí a prostornost? Máme několik osvědčených způsobů, jak toho dosáhnout. Jste jistě zvědaví jaké? Zveme vás k přečtení následujícího článku. Naši odborníci radí, jak zařídit malou kuchyň v panelákovém bytě nebo kuchyňský kout v garsonce, aby prostor nebyl omezený a místnost funkčně uspořádaná.
 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Kuchyňský nábytek pro malou kuchyň – zajímavé nápady pro uspořádání malé kuchyně
2. Jaké jsou rozměry modulárního nábytku?
3. Čeho se vzdát a čím vybavit malou kuchyň?
4. Uspořádání malé kuchyně v paneláku – dostatek úložného prostoru
5. Jak zařídit kuchyň v paneláku? Využijte prostor na 100%
6. Co na stěny v malé kuchyni?Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Kuchyňský nábytek pro malou kuchyň – zajímavé nápady pro uspořádání malé kuchyně

Jaké prvky zvolit pro uspořádání malé kuchyně v paneláku? Existuje několik možností, které vám umožní zařídit funkční místnost a maximálně využít dostupný prostor.

Sestavy kuchyňského nábytku

Hotové sestavy kuchyňského nábytku jsou kompaktní sady, pomocí kterých můžete uspořádat kuchyňský prostor. Sada se skládá ze stojících a závěsných skříněk uspořádaných v jedné řadě. Sestava tohoto typu bude dobře fungovat v úzkých kuchyních. Umístěná na jedné ze stěn vytvoří pohodlnou zónu pro přípravu jídel a vaření. Jaké prvky jsou součástí sady. Nejběžnější jsou stojící kuchyňské skříňky se dvířky, skříňky se zásuvkami, skříňky pod dřez a kuchyňské skříňky pro instalaci trouby a sporáku. Závěsné kuchyňské skříňky s klasickými otočnými dvířky, skříňky s výklopnými dvířky, skříňky nad digestoř, a také otevřené police. Dokonalým doplňkem jednoduchých kuchyňských sestav jsou rohové jídelní soupravy, které elegantně a prakticky organizují prostor pro stolování. Rohová lavice a malý stůl, které jsou součástí rohové soupravy, nezabírají mnoho místa a umožňují využít a prakticky zařídit roh kuchyně.
Jak zařídit malou kuchyň v panelákovém bytě – aranžmá kuchyně – ukázkové řešení

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Modulární kuchyňský nábytek

Druhým, velmi praktickým řešením je modulární kuchyňský nábytek. Jeho velkou výhodou je široká škála možností uspořádání pomocí nabízených jednotlivými modulů. Pouze vy rozhodujete o tom, které prvky budou ve vaší kuchyni a v jaké kombinaci. Můžete si například vybrat pouze spodní skříňky a bez horní zástavby. Nebo můžete maximálně využít dostupný prostor a vytvořit dvouřadou nástěnnou jednotku. Vznikne tak velmi praktický a prostorný úložný prostor, který se bude hodit v každé domácnosti. Z jakých prvků můžete vybírat? Je jich opravdu hodně. Zde je několik příkladů kuchyňských skříněk:
• závěsné s jednokřídlými dveřmi,
• závěsné s dvojitými dveřmi,
• závěsné s výklopnými dvířky,
• závěsné police,
• nad digestoř;
• stojící s jednokřídlými dveřmi,
• stojící s dvojitými dveřmi,
• rohové,
• pod dřez,
• pro vestavbu: trouba, myčka, sporák nebo indukce.
Stojí za to dodat, že většina spodních skříněk může být uspořádána ve tvaru ostrova.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Jaké jsou rozměry modulárního nábytku?

Od 15 cm do 80 cm a dokonce 90 cm. A právě tato rozmanitost rozměrů vám umožňuje je přizpůsobit každé malé kuchyni s využitím 100 % prostoru. Uspořádání malé kuchyně pomocí modulárního nábytku je jedním z nejlepších možných řešení.

Kuchyň na míru

Třetí možností je nábytek na míru. Kuchyně tohoto typu jsou 100 % přizpůsobeny velikosti interiéru a jeho potřebám. Bohužel její největší nevýhodou je cena. Sestavy na míru nejsou levné, a ne každý si je může dovolit. Pokud přece jen chcete, aby bylo zařízení kuchyně elegantní a funkční, můžete si vybrat jedno ze dvou předchozích řešení.
 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Malý rohový kuchyňský nábytek

Malé byty jako jsou garsonky mají často kuchyň otevřenou do obývacího pokoje nebo kuchyňský kout v jednom rohu místnosti. Rohový kuchyňský nábytek bude pro tento typ interiéru ideální. Je dobrým příkladem toho, jak zařídit malou kuchyň v panelákovém bytě a co víc, udělat ji funkční. Rohový nábytek, nebo jinými slovy ve tvaru písmene L, pomůže zařídit malou kuchyň se zachováním tzv. pracovního trojúhelníku, který je zase ukazatelem dobré organizace a pohodlné práce.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


 

Pokud přemýšlíte, jak zařídit malou kuchyň v paneláku, klidně si vyberte jedno z výše uvedených řešení. Pamatujte, že hlavním pravidlem aranžmá by vždy mělo být přizpůsobení vybavení potřebám konkrétního interiéru.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Co místo kuchyňského stolu? - malá kuchyň v paneláku

Kuchyňský nábytek pro malou kuchyni samozřejmě není všechno. Často je potřeba v ní umístit stůl a židle. Co dělat, když přes veškerou snahu není dostatek místa na samostatný kus nábytku? Alternativou k rozkládacímu stolu pro malou kuchyň je vysouvací stůl. Tento prvek si můžete objednat u truhláře nebo si jej vyrobit sami. Není to vůbec složitý úkol.  Mezi pracovní deskou a skříňky lze umístit přídavnou deska stolu, o něco nižší než ostatní. Lze ji také instalovat do jedné z horních zásuvek. Toto řešení je opravdu praktické a účelné.
 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Někdy může být stůl v kuchyni nahrazen prodloužením pracovní desky. V tomto případě může být ve stejné výšce jako pracovní prostor, nebo může být o něco níže, což umožní oddělit jídelní prostor. Pokud deska je dostatečně dlouhá, vejde se pod něj dokonce lavička nebo pár stoliček, které poslouží k sezení během jídla. O takovém řešení stojí za zvážení zejména tam, kde je kuchyňský ostrůvek. Toto řešení úspěšně nahradí stůl.
Dalším zajímavým řešením je umístění desky stolu pod okno – jako rozšíření parapetu. Pod kuchyňským oknem je často umístěn radiátor, a proto není tento prostor vždy zastavěný. Proto lze i malý okenní parapet úspěšně rozšířit a vytvořit tak funkční místo k jídlu s bonusem jakým je výhled z okna.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Čeho se vzdát a čím naopak vybavit malou kuchyň?

Malá kuchyně má svá pravidla. Jaké vybavení ponechat a čeho se vzdát – je opravdu obtížná otázka, zvláště pokud si myslíme, že vše je nezbytné a potřebné pro každodenní fungování. Rozdělením věcí na více a méně důležité získáte jistotu, že nezaplníte místnost nepotřebnými věcmi. Uspořádání interiéru je velmi často uměním kompromisu. Z mnoho prvků nemusíte úplně rezignovat, stačí je upravit a přizpůsobit konkrétním potřebám. Vsaďte na multifunkční nábytek a doplňky v kompaktním provedení, např.:
• jednokomorový dřez,
• varná deska se dvěma hořáky,
• trouba s mikrovlnkou,
• kompaktní myčka 45 cm místo klasických 60 cm.
• skládací, mobilní nábytek.
Pamatujte! Díky takovým vychytávkám se nemusíte zbavovat potřebného vybavení z kuchyně, které by jinak ztěžovalo pohyb a práci. Malá kuchyně může být opravdu velmi funkční, nejdůležitější je její dobré uspořádání a umění kompromisu při vytváření aranžmá.

 

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Uspořádání malé kuchyně v paneláku – dostatek úložného prostoru

Jak zařídit malou kuchyň? Pokud hledáte nápad aranžmá malé kuchyni v panelákovém bytě, v první řadě si dobře rozmyslete úložný prostor. Malé kuchyně mají úplně jiná pravidla než velké místnosti tohoto typu. Stojí za to vzdát se nadměrného vystavování zařízení a dekorací. Pracovní deska by měla byt prázdná, bez zbytečných věcí na ni umístěných, aby místnost vypadala opticky větší.
Někteří nemají rádi exponovaní kuchyňských zařízení. Jiní je naopak touží ukázat. Pokud patříte do první skupiny, investujte do moderního vybavení, jako jsou cargo koše, věšáky, kuchyňské závěsné lišty, zásobník na příbory a organizéry. Skvělým řešením pro malou kuchyň v panelovém domě je také pořízení horních skříněk sahajících až ke stropu. Pokud se pro takové rozhodnete, nezapomeňte zvolit světlá, lehká a jemná čela, která nebudou dominovat v interiéru, a naopak zdůrazní kuchyňské pracovní desky. Příliš tmavá kuchyňská čela nejsou vhodná pro malé kuchyně, jelikož opticky se bude zdát místnost ještě menší a stísněnější, než ve skutečnosti je.
Pokud přemýšlíte, jak zařídit v paneláku velmi malou kuchyň a zároveň rádi máte vše po ruce, pořiďte si řadu hlubokých spodních skříněk a místo uzavřených závěsných skříněk zavěste otevřené police. Umístěte tam hrnky, talíře nebo nádoby na sypké produkty. Co dá takové řešení? Malá kuchyň bude vypadat lehká a prostorná.

 Modulární kuchyně MERCADO- Baumax.cz

 

Jak zařídit kuchyň v paneláku? Využijte prostor na 100%

Jak zařídit malou kuchyň v paneláku? Malá, dobře organizovaná kuchyně je taková, kde byl využit každý centimetr prostoru. O prázdných rozích nebo nezařízených odstupech mezi nábytkem nemůže být řeč. Pokud chcete využít 100 % dostupného prostoru, investujte do kuchyňských skříněk s chytrým systémem výsuvných skříněk nebo skříněk s cargo systémy. Díky nim lze úložný prostor nábytku zcela zaplnit a používání kuchyně se tak stane skutečným potěšením.

 

 Modulární kuchyně MERCADO- Baumax.cz


Co na stěny v malé kuchyni?

Dalším chytrým řešením, které se stále častěji používá k optickému zvětšení malé kuchyně, je umístění fototapety nad pracovní desku. Díky nástěnnému motivu na zdi bude vypadat kuchyň prostornější. Z čistě praktických důvodů by nástěnná fototapeta měla být pokryta sklem. Protější stěna by měla zůstat jednobarevná a světlá. Neměla by být nijak zdobená, protože to by jen zdůraznilo tvar malého interiéru.
Při uspořádání kuchyně, která je malá, stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že podélné pruhy kuchyň opticky prodlužují. K optickému zvětšení mohou přispět jak pruhy na stěnách, tak podlaha v podélném uspořádání. Stojí za to zvážit použití svislých polic regálů a vzorů na zeď. Dalším prvkem jsou zrcadla, která hrají důležitou roli pro optické zvětšení místností. Zrcadla vytvářejí dojem hloubky, pokud jsou umístěny v podélné linii nad pracovními deskami nebo na opačné straně nábytku. Zrcadlo může odvádět pozornost od stěny a vizuálně zvětšovat prostor. Na druhou stranu zrcadlo vše odráží. Pokud ovšem kuchyň není udržovaná v dokonalém pořádku, a je považovaná za pracovní místnost a zároveň je na kuchyňské desce umístěno mnoho kuchyňských doplňků, použití zrcadla není vhodné. To jen naopak zvýší dojem nepořádku a chaosu.

 

 Modulární kuchyně MERCADO- Baumax.czRole osvětlení

Kuchyně s malou plochou vyžaduje výběr vhodného osvětlení. Světlo hraje důležitou roli v každé kuchyni. Díky dobře zvolenému osvětlení můžete vytvořit jedinečnou atmosféru, a navíc zesvětlit místo, kde se připravují jídla. Stojí za to přemýšlet o použití malých stropních svítidel. Nástěnná svítidla osvětlují pracovní desku a opticky prodlužují kus nábytku, a tím i celou místnost. Kromě toho můžete těsně nad ostrov namontovat závěsnou lampu, a tím zdůraznit celkové aranžmá.

 

 Modulární kuchyně MERCADO- Baumax.cz

Pokud hledáte nábytek do malého interiéru, určitě navštivte naši prodejnu BauMax. V naší nabídce najdete kuchyňské vybavení, dekorativní prvky, osvětlení, pracovní desky, baterie a dřezy, a to vše v nejvyšší kvalitě za dostupnou cenu.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!
 

Nábytek do kuchyně Sonia II Nábytek do kuchyně Vita Dřezy Camea Nábytek do kuchyně Charlotte

 

 

Zpět