Světlé laminátové podlahy – do jakých interiérů se budou hodit?

08.12.2021

Podlaha v obývacím pokoji, ložnici nebo předsíni má obrovský vliv na to, jak vnímáme interiér. Podlaha místnost zesvětlí nebo ztmaví, opticky zvětší nebo zútulní. Ještě donedávna většina z nás považovala tmavé podlahy za praktičtější – kvůli tomu, že nečistoty a prach se zdají být na tmavé podlaze méně viditelné. Dnes však vedou světlé panely. Zjistěte, do jakých interiérů se hodí, a poznejte jejich výhody.

 


V tomto článku:
1. Podlahové panely – jaké si vybrat
2. Světlé podlahové panely – do jakých interiérů jsou vhodné
3. Jak sladit podlahové panely s nábytkem
4. Vybíráme laminatové podlahové panely - na co si dát pozor

 Podlahové panely – jaké si vybrat


Než se rozhodnete pro barvu a texturu podlahy, zvažte, jaký materiál bude nejlepší do vašeho bytu nebo domu. Můžete si vybrat mezi produkty, které se liší vlastnostmi, vzhledem a životností. Důležitý je i cenový rozdíl, proto se vyplatí spočítat si podlahovou plochu předem a zvážit, jaký typ materiálu si můžeme dovolit.


Dřevěné podlahy - nejžádanější z dostupných materiálů, dřevěné panely a desky se vyznačují odolností, pevností, ale také přírodním vzhledem a skutečnou hřejivostí. Poskytují dobrou zvukovou izolaci a s vhodnou podložkou je lze použít také pro podlahové vytápění. Nevýhodou dřeva je jeho vysoká cena, nutnost pravidelné údržby a změna vzhledu během let používání (i když i tuto vlastnost lze považovat za výhodu).


Laminátové podlahy - laminátové panely jsou nejoblíbenější ze všech dokončovacích materiálů. Tyto typy výrobků jsou dostupné v různých třídách oděru a jsou odolné proti poškrábání a trvanlivé. Navíc jsou jednou z nejlevnějších alternativ ke dřevu a snadno se instalují. Nevýhodou podlahových panelů je jejich špatná akustická a tepelná izolace.


Vinylové podlahy – vinylová prkna vyrobená z plně syntetického materiálu se nabízejí v široké škále vzorů, barev a textur. Z nabídky naší prodejny si můžete vybrat panely, které imitují nejen vzhled dřeva, ale také kamene a dokonce betonu. Jsou velmi tenké, odolné, otěruvzdorné a zcela odolné proti vlhkosti.
Mezi dostupnými produkty existují také alternativní řešení jako jsou například dýhované podlahové panely. Samozřejmě ne všechny materiály se osvědčí jako praktické v každé místnosti. Například v koupelně lze teoreticky použít přírodní dřevo, nicméně většina majitelů bytů dává přednost laminovaným panelům, které jsou odolnější vůči vodě a snáze se udržují v čistotě.

 


 

Světlé podlahové panely – do jakých interiérů jsou vhodné


Laminátové panely ve světlých barvách jsou ideální pro jakékoliv aranžmá. Velmi světlé podlahy se perfektně hodí do módních interiérů ve skandinávském stylu. Podlaha v dekoru světlého dubu nebo bělené borovice se skvěle hodí k bílému nábytku, typickému pro tento styl aranžmá. Davají pocit lehkosti a opticky zvětšují interiér. Kladou důraz také na čistotu interiéru – vlastnost, která je ve skandinávských obývacích pokojích nebo ložnicích nesmírně důležitá.


Interiéry v rustikálním stylu nejlépe doplní dřevěná podlaha nebo její imitace. Dobrou volbou pro taková aranžmá je světlý dub – čím více suků a nedokonalostí, tím lépe. Takové podlahové panely vypadají skvěle s různými textiliemi - například lněným kobercem nebo silnými přehozy na pohovku.
Milovníky nejpopulárnějších stylů aražmá, tedy moderního a klasického, určitě není nutné přesvědčovat ke světlým barvám. Přirozenost je vždy v ceně - podlahové panely dostupné v naší prodejně vytvoří stylovou podlahu, která bude ladit s nábytkem a zařízením v různých barvách.


Při hledání řešení, které bude dokonale ladit ke stylu interiéru vašeho obývacího pokoje, kuchyně, ložnice nebo koupelny, nevynechejte ani trochu odvážnější řešení. Jsou to podlahové panely v neobvyklých barvách, např. zelená, žlutá nebo bílá. Samozřejmě nevypadají tak přirozeně jako dub nebo borovice, ale v tom případě o takový efekt nejde.
Laminátové panely a desky ve světlých barvách jsou ideální pro interiéry ve stylu art deco, loftovém, námořnickém nebo středomořském stylu. Podlahy v módní lahvově zelené barvě se hodí například k aranžmá ve stylu urban jungle.


 

 

Jak sladit podlahové panely s nábytkem


Sladění nábytku se světlou podlahou je poměrně jednoduché. Ve skutečnosti budou dostupné na trhu nábytkové prvky dobře fungovat s většinou ostatních barev. Bílý nábytek do obývacího pokoje se perfektně hodí ke světlé podlaze. Do místností, jako je obývací pokoj nebo kuchyně, můžeme také bez problémů umístit vitríny a regály, nebo sedací soupravy do obývacího pokoje a gauče v tmavých barvách.
Ve skutečnosti nezáleží tolik na samotných barvách, ale na tom, jak je k sobě sladíme. Nejdůležitějším pravidlem, které je třeba dodržovat při zařizování jakékoliv místnosti, je použití maximálně tří základních barev. Zohledňujeme nábytek, interiérové dveře a stěny. Nejčastěji ladíme podlahu ke dveřím a zárubním – tak aby dohromady tvořily estetickou kompozici. Laminátová podlaha nebo keramická dlažba se mohou barevně zcela lišit od nábytku a stěn. Dokonce i kontrastní barvy lze spolu kombinovat. Důležité je nepřekročit pravidlo tří barev. V opačném případě vytvoříme efekt chaosu, a to není dobrý způsob, jak získat estetický interiér.


 

 

Vybíráme laminatové podlahové panely - na co si dát pozor


Dub, borovice, smrk – dekor a barva podlahových panelů je důležitá, ale při výběru nekvalitního materiálu na podlahu se z ní dlouho těšit nebudeme. Nízká cena se přitom nemusí nutně promítat do nízké kvality a naopak drahá investice nezaručuje dlouhé roky používání. Pojďme se tedy podívat na několik vlastností produktů dostupných v obchodech.


Tloušťka panelů. Čím je silnější podlahový panel, tím je pevnější, má lepší tepelnou a akustickou izolaci a je odolnější proti poškození. Samozřejmě ne do každé místnosti jsou potřebné velmi silné panely. V těch méně frekventovaných a méně intenzivně používaných postačí produkty střední tloušťky.


Třída otěru. Pro intenzivně využívané místnosti, jako je obývací pokoj, předsíň nebo kancelář, je potřeba volit podlahové panely s vysokou třídou otěru. Nemusíte přitom hned kupovat výrobek nejvyšší možné třídy – ty jsou určeny hlavně do veřejných prostorů.


Montáž. Snadná a rychlá instalace pomocí click systému nebo lepené panely - dostupná řešení umožňují zvolit způsob spojování panelů podle potřeb a dovedností člověka, který se bude finální úpravou zabývat. Modely na Click budou samozřejmě dražší, ale nevyžadují mimo jiné nákup lepidla.


Spojení. Podlahové panely mají různé typy spojení. Například V-spára - hrany jednotlivých panelů jsou frézované, díky čemu lépe napodobují vzhled přírodního dřeva.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Vinylové podlahy Laminátové podlahy Dřevěné podlahy PVC podlahové krytiny

 

Zpět