Samonosný bazén – názory, ceny, výhody a nevýhody

03.08.2021

Je těžké nesouhlasit s tvrzením, že v horkých dnech má zahradní bazén cenu zlata. Poskytuje ochlazení, umožňuje aktivní odpočinek na čerstvém vzduchu s rodinou nebo přáteli a je také ideální pro výuku plavání pro děti. Díky takové investici se můžete ponořit do vody, kdykoliv budete chtít, místo toho, abyste jeli na veřejné koupaliště, čekali v dlouhé frontě, pokaždé platili za benzín a vstupenky.

Zatímco zapuštěný zahradní bazén je velmi drahý a vyžaduje dostatečně velký venkovní prostor, přenosné bazény jsou řešením na každý rozpočet a skvělým řešením pro zahradu. Můžeme si vybrat ze tří typů bazénů, které se liší designem a účelem – nafukovací, samonosné nebo s kovovou konstrukcí.  

V následujícím článku se budeme plně věnovat samonosným bazénům, které jsou úspěšným kompromisem mezi nejlevnějšími a nejčastěji nakupovanými pro děti nafukovacími bazény a bazény s kovovou konstrukcí, které mají největší rozměry a životnost, ale také nejsložitější konstrukci a nejvyšší provozní náklady.

Bazény- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Co je to samonosný bazén? Jaké jsou jeho výhody?

2. Kde je nejlépe umístit samonosné bazény?

3. Proč samonosné bazény jsou tak populární na zahradách?

4. Typy, rozměry a ceny samonosných zahradních bazénů

5. Zahradní samonosné bazény: s čerpadlem nebo bez něj?

6. Jakou značku zahradních bazénů doporučujeme?Bazény- Baumax.cz

Co je to samonosný bazén? Jaké jsou jeho výhody?

Samonosné bazény používají zákony fyziky – kulatý tvar bazénům dodává voda nalitá dovnitř, tlaková síla, která tlačí na stěny. Charakteristický je také nafukovací límec obklopující okraje, který zabraňuje vylití vody a slouží jako pohodlná podpěra pro lidi lenošící v bazénu.

Bazény- Baumax.cz

Proč samonosné bazény jsou tak populární na zahradách?

Za prvé, tyto zahradní bazény jsou ideální pro celé rodiny, včetně dětí. Nemají kovové konstrukční prvky, o které by se mohli uvolněně hrající se děti pořezat nebo si narazit hlavu a způsobit si zranění.

Samonosný bazén je také mnohem odolnější než nafukovací bazén. Pro jeho výrobu se používají silné a velmi odolné proti mechanickému poškození PVC materiály, jako je polyvinylchlorid. Límec je nejvíce vystaven případnému prasknutí nebo poškození, ale v případě potřeby jeho oprava bude trvat jen chvilku a neovlivní to komfort používání zahradního bazénu (k tomu se používají speciální opravné sady na bazény.

Na rozdíl od bazénů s kovovou konstrukcí  (Rámové bazény) se samonosný bazén velmi snadno rozkládá a po složení zabírá velmi málo místa, takže jej lze uskladnit do jakéhokoliv úložného prostoru. Sám o sobě je také lehký, že se s ním můžete před nalitím vody volně pohybovat a vybrat si optimální místo na zahradě – podle toho, zda chcete jej umístit na slunci nebo ve stínu, aby byla relaxace na zahradě podle vašich představ. Přesun zahradního bazénu výrazně usnadňuje použití speciální plachty na zemi. Rovněž stojí za to koupit si bazénovou podložku, která chrání trávník a zahradní bazén proti oděru.

Bazény- Baumax.cz

Kde je nejlépe umístit samonosné bazény?

Zahradní samonosné bazény by měly být umístěny na rovném povrchu, aby z nich během používání nevytekla voda. Nedostatek stability může také poškodit bazén v důsledku příliš vysokého tlaku vody na jedné ze stěn. Nezáleží na tom, zda je půda zpevněná – zatímco stojaté bazény s kovovou konstrukcí je nejlépe umístit na betonový podklad, expanzní bazény bude nejlíp položit na trávu nebo na písku.

Před položením bazénu odstraňte všechny kameny a větvičky, které by mohly gumový povlak poškodit nebo dokonce propíchnout. Na druhé straně před naplněním bazénu vodou věnujte pozornost umístění otvoru pro jeho odčerpání.

Typy, rozměry a ceny samonosných zahradních bazénů

Na trhu jsou dostupné jak samonosné bazény pro děti o průměru menším než 2 metry, tak zahradní bazény pro dospělé o délce několik metrů a hloubce větší než metr. Zatímco první se používají hlavně k ochlazení a postříkání vodou, druhé umožňují nejen plavání, ale také potápění. Snadno se do nich vejde až 10 osob, stejně jako různé bazénové příslušenství (Příslušenství k bazénům), jako jsou nafukovací matrace, míče a záchranné kruhy. Stojí za to vědět, že pokud plánujete naučit děti plavat, měl by být zahradní bazén hluboký alespoň 60-70 centimetrů.

Cena samonosného bazénu závisí především na jeho velikosti (objemu a průměru) a pohybuje se od 450,00 Kč do 1600,00 Kč, ačkoliv jsou k dispozici také oválné bazény, které stojí až 2700,00 Kč. Důležité je vědět, že čím větší je zahradní bazén, tím více vody spotřebujete a tím vyšší jsou provozní náklady bazénu.

Bazény- Baumax.cz

Zahradní samonosné bazény: s čerpadlem nebo bez něj?

Voda v intenzivně využívaném bazénu se rychle zašpiní, vyžaduje proto pravidelné čištění a její sezónní výměnu. Jak často, to ovšem zaleží na mnoha faktorech, především na tom, zda si před vstupem do bazénu opláchneme písek z nohou, kolik lidí jej používá, jaké příslušenství k čištění bazénu máme a zda používáme bazénové kryty, které zabraní padání listí ze stromů a hmyzu do vody.

Pokud si chcete usnadnit život, zvažte nákup filtračního čerpadla pro zahradní bazén. Na výběr jsou dva typy čerpadel – kartušová a písková filtrace:

Bazénová čerpadla s kartušovou filtrací – tento typ filtrace se doporučuje používat v malých bazénech. V nich se nečistoty zadržují na takzvaném kartušovém filtru, který se však poměrně rychle ucpává a přestává dobře plnit svoji roli. Filtr lze vyčistit, ale musí být vyměněn alespoň několikrát za sezónu (v průměru každé dva týdny).

Bazénová čerpadla s pískovou filtrací – jsou mnohem dražší než kartušová, ale fungují mnohem efektivněji, proto se mnohem lépe hodí pro bazény s větší kapacitou (od 10 000 litrů). Je důležité, aby pravidelně oplachovat filtr čerpadla, aby se zabránilo hromadění bakterií a hub na jeho povrchu. Písek je potřeba vyměnit po dvou sezónách.

Jakou značku zahradních bazénů doporučujeme?

V našem internetovém obchodě máme v nabídce samonosné bazény známé a oceňované společnosti Bestway, která nabízí také profesionální bazény s kovovou konstrukcí pro dospělé a malé nafukovací dětské bazény, bazénová čerpadla – různé typy, filtrační vložky a bazénové příslušenství jako jsou bazénové žebříky, bazénové teploměry, podložky pod bazén a bazénové hadice.

Samonosné bazény Bestway se liší velikostí, kapacitou a účelem. Všechny modely mají vynikající kvalitu a pevnost, díky čemuž se nedeformují ani při opakovaném skládání, rozkládání a přemisťování. Vyznačují se také vysokou odolností proti mechanickému poškození vlivům povětrnostních podmínek.

 

Jaký z nich je lepší zvolit – samonosný nebo s kovovou konstrukcí? Souhrn


Klíčem k tomuto rozhodnutí jsou individuální preference. Bazén s kovovou konstrukcí stojí více, vyžaduje prostorný pozemek nebo zahradu a vyžaduje více času na výběr vhodného modelu a jeho montáži, jakož i pravidelnou péči a filtrování vody.

Ke koupi samonosného bazénu stačí spontánní rozhodnutí, pár tisíc korun v peněžence a pár volných metrů čtverečních na zahradě. Kromě toho lze takový bazén přemístit, a dokonce si jej vzít na dovolenou. Jeho rozložení je omezeno na nalití vody a jeho skládání spočívá v odčerpávání téže vody.

Zahradní samonosné bazény jsou proto ideálním řešením pro lidi, kteří si cení pohodlí a tráví svůj volný čas v malém rodinném kruhu v teplých dnech, zatímco zahradní bazény s kovovou konstrukcí se doporučují majitelům velkých pozemků, amatérům plavání a letních akcí na zahradě.


INSPIRUJTE SE !!! 

Vířivky Zahradní sety Hračky na zahradu Sauny

 

 

Zpět