Nejlepší rohové sedací soupravy s funkcí spaní

31.01.2022

Kvalita spánku je rozhodující proto, aby jste zahájili den v dobré náladě, plni energie a byli připraveni čelit všem náročným úkolům. Z těchto důvodů je tak důležité poskytnout v noci pohodlné místo k odpočinku a spánku. Ne každý si může dovolit samostatnou ložnici, naštěstí existuje mnoho rohových sedacích souprav se spací funkcí, které pohodlnou postel úspěšně nahradí. Co zvážit při výběru rozkládací pohovky do obývacího pokoje?

 


V tomto článku:

1. Rohové pohovky na každodenní a příležitostní spaní

2. Způsoby rozkládání – jaký rozkládací mechanismus sedací soupravy je nejlepší pro každodenní použití

3. Velikost nábytku a spací plochy 

4. Kapacita úložného prostoru na lůžkoviny

5. Na co dalšího si dát pozor při koupi rohové pohovky se spací funkcí ?

- Výplň nábytku 

- Materiál čalounění

- Výška sedáku a funkce spánkuRohové sedací soupravy- Baumax.cz

Rohové pohovky na každodenní a příležitostní spaní

Rohové sedací soupravy doporučované na příležitostné přespání mají především zajistit komfort používání v sedě nebo vleže a byly navrženy s ohledem na tyto účely. Nabízejí sice místo na spaní, ale to většinou vzniká spojením sedáku s opěradlem nebo rozkládací plochou, takže jsou během spaní cítit jak spoje, tak ozdobné prošívání či knoflíky. Může se také stát, že jednotlivé díly budou mít jinou výšku, výplň nebo míru opotřebení (sedák se „opotřebí“ rychleji než opěrák). Tyto rohové sedací soupravy se spací funkcí  jsou ideální pro hosty, kteří zůstanou přes noc, ale nejsou optimální volbou pro členy domácnosti, kteří na nich plánují pravidelně spát. Je tomu tak z několika důvodů. 

Při sezení se nejlépe odpočívá na měkké pohovce, dostatečný komfort spánku zajišťuje pouze tvrdší a pružnější povrch. Z tohoto důvodu věnují výrobci rohových sedacích souprav se spací funkcí každodenního spaní největší pozornost povrchu, který vznikne po rozložení nábytku. Měl by být hladký, rovný a mít stejnou výplň. Pokud tedy kupujete rozkládací rohovou pohovku, která má sloužit jako pohovka a postel zároveň, nevolte nábytek na první pohled  - elegantní design lahodí oku, ale nestačí na to, aby jste se ráno cítili jako skřivani. Důležité je, aby rohová sedačka byla šitá na míru vašim potřebám, včetně  provedení a rozkládacího mechanismu. Pamatujte, že k sezení může být rozkládací sedací souprava pohodlná, ale na spaní už ne tolik. U nás si proto můžete vyzkoušet, zda zvolená sedací souprava s úložným prostorem bude pro vás ta pravá. Při výběru si můžete na ní nejen sednou, ale i lehnout, protože jen tak zjistíte, zda se vám na ni bude pohodlně spát.

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz

Způsoby rozkládání – jaký rozkládací mechanismus sedací soupravy je nejlepší pro každodenní použití

Způsob rozložení sedací soupravy zajištuje nejen snadné skládaní a rozkládání soupravy, ale také komfort používání spací plochy, její velikosti a přítomnosti matrace integrované s nábytkem. Některé sedací soupravy lze rozložit jednou rukou bez nutnosti odsouvání od stěny, jiné se rozkládají o něco hůře, ale mají spolehlivější rozkládací mechanismus.

Většina rohových sedacích souprav dostupných na trhu má rozkládací mechanismus vhodný pro příležitostné používání, např. typu Delfín, Puma, sedák (belgický mechanismus) nebo click-clack. Rohová sedačka s belgickým mechanismem je sice vybavena rozkládací matrací, ale vypadá spíše jako skládací postel a její konstrukce není příliš stabilní, zvláště pro osoby s větší tělesnou hmotností.

Pro každodenní spaní se doporučují spíše rohové rozkládací pohovky s velmi oblíbeným mechanismem typu DL. Při rozkládání tohoto typu nábytku se sedák mírně zvedne a posune dopředu. Do takto vzniklého volného prostoru se pak spustí opěrák, což zaručí rovnou plochu lůžka. Rohová rozkládací souprava tohoto typu je vybavena úložným prostorem a k sedací soupravě jsou často navíc přidané dekorativní polštáře. 

Velikost nábytku a spací plochy 

Zatímco majitelé prostorných obývacích pokojů mají na výběr, a mohou si vybrat tzv. rohové sedací soupravy do U (se dvěma lenoškami), v případě malého prostoru budou mnohem lepší rohové sedací soupravy do L. Před koupí konkrétního modelu se ujistěte, že vybraný kus nábytku se vejde do vašeho obývacího pokoje – složený a rozložený. Rozložený nábytek by vám neměl bránit v přístupu na balkón nebo k jinému nábytku. Mějte na paměti, že pohovky v obchodě se zdají menší, než ve skutečnosti jsou, a proto například rohová sedací souprava ve tvaru l, která se v obchodě zda být vhodná, ve skutečnosti zahltí váš obývací pokoj. Je proto vždy dobré si vše změřit. 

Jak zjistit, zda má vybraná rohová sedací souprava správnou velikost a máte na ni doma dostatek místa? K tomuto účelu postačí malířská páska - nalepte ji na podlahu v místě, kde plánujete umístit rohovou sedačku tak, aby odpovídala jejím rozměrům. Můžete tak zjistit a být si jistí, že nový kus nábytku nebude bránit v pohybu po obývacím pokoji ani při otevírání dveří do pokoje.

Velmi důležitá je také velikost plochy lůžka. Předpokládá se, že dospělý člověk potřebuje na to, aby se  pohodlně vyspal, prostor široký alespoň 60 cm a o 20 cm delší, než je jeho výška.

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz

Kapacita úložného prostoru na lůžkoviny

Většina rohových sedacích souprav se spací funkcí má úložný prostor na ložní prádlo a lůžkoviny, ale jeho velikost a umístění se liší v závislosti na modelu. Pokud chcete dodatečný úložný prostor, bude skvělou volbou rohová sedací souprava s DL rozkládacím mechanismem. Tento kus nábytku poskytuje nejen komfort odpočinku, ale má pod sedákem ukrytou dostatečně velkou nádobu na to, aby se do ní kromě lůžkovin vešly rovněž další textilie a například sezónní oblečení. Někdy mají takové rohy dva kontejnery - druhý úložný prostor je obvykle v části pod lenoškou.

Kontejner na lůžkoviny je bezesporu velkou výhodou zejména v malém obývacím pokoji, kde není místo pro další nábytek, jako je šatní skříň nebo komoda. Na druhou stranu to může nepříznivě ovlivnit vzhled gauče – rohové pohovky bez úložného prostoru vypadají optický lehčí, často mají zajímavější tvary a provedení, díky čemu vypadají spíše jako pohovky.

Sedací soupravy- Baumax.cz

Na co dalšího si dát pozor při koupi rohové pohovky se spací funkcí ?

Výplň nábytku 

Při nákupu rohové pohovky se spací funkcí zohledněte typ výplně. Pohodlný nábytek má výplň s vysoce elastické nebo termoelastické pěny pod čalouněním a místo vlnité pružiny má pružiny typu bonell. 

Pro další zlepšení komfortu vašeho spánku můžete použít tenkou vrchní matraci, která vyrovná spací plochu, a zároveň ochrání sedačku .

Materiál čalounění

Rohové pohovky se spací funkcí se liší rovněž materiálem čalounění. Kožené rohové sedací soupravy vypadají nesmírně elegantně, ale musíte počítat s tím, že jsou na dotek studené. Pokud tedy chcete teplé a měkké čalounění, které je efektní a odolné, zvolte umělou látku, například velur.

Ty nejlepší rozkládací rohové sedačky stojí až několik desítek tisíc korun, takže se vyplatí vybrat si model, který místo toho, aby po pár měsících omrzel, bude členům domácnosti sloužit po mnoho let. Důležitá je zde nejen kvalita čalounění, ale také barva materiálu – čím univerzálnější, tím lepší. Oblíbené jsou především šedé rohové pohovky, které skvěle zapadnou do každého interiéru, takže nehrozí, že by se po změně dekoru interiéru již nehodily.

Výška sedáku a funkce spánku

Při nákupu rohové sedací soupravy málokdo věnuje pozornost výšce spací plochy. To je chyba, protože ranní vstávání z příliš nízkého sedáku není příliš pohodlné a zatěžuje páteř, což může z dlouhodobého hlediska vyústit v bolesti zad.

Váháte, jakou rohovou sedací soupravu vybrat? Je pro vás lepší rohová rozkládací pohovka nebo klasický model s úložným prostorem? Důležitý je materiál z jakého je vyrobena nebo opěrné polštáře v sadě? Nebo fakt, že je doprava v ceně. Seznamte se s nabídkou internetových obchodů, prohlédněte si hodnocení, které sedací soupravy jsou nejpopulárnější a jakmile najdete konkrétní model, navštivte obchod s nábytkem a ujistěte se, že je moderní sedací souprava zároveň praktická, pohodlná a efektní. V tomto případě - rozkládací sedací souprava s místem na spaní má být totiž nejen atraktivní na pohled, příjemná na dotek, ale hlavně pohodlná na sezení a spaní a snadno rozložitelná. 

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

Pohovky na spaní – kde budou fungovat?
Pokládání panelů symetrické nebo asymetrické
Co je lepší, postel nebo rozkládací pohovka Podívejte se s námi a vyberte si tu nejlepší variantu pro vás!

 

Zpět