Pokládání panelů symetrické nebo asymetrické

11.01.2022

V současné době se na trhu objevila velmi široká škála dostupných produktů pro konečnou úpravu podlahy v domě či bytě. Podlahové panely jsou skvělou alternativou dřevěných podlah. Pro výběr podlahových dílců hovoří spektrum jejich vlastností spolu s výhodnou cenou. Laminátové panely milují zákazníci pro jejich snadnou instalaci a velmi široký výběr dostupných provedení. Podlahové dílce jsou vícevrstvé, přičemž jejich vzhled zajišťuje vrchní vrstva, tzv. dekor. Jde o vrstvu, na kterou výrobci tisknou vzor, tedy například dekor dubu, díky kterému mají panely vzhled přírodního dřeva. Dostupné jsou i další dekory, které mohou být imitací kamene nebo architektonického betonu. Vše záleží jaké řešení pro svůj interiér zvolíte. Všechny dekory vypadají velmi přirozeně. V článku níže jsme připravili pro vás malý návod a nejdůležitější etapy práce při pokládce podlahových dílců. Také si povíme, jak podlahové panely pokládat a jaký směr pokládky panelů zvolit.


V tomto článku:

1.Příprava podkladu pro pokládku panelů

2. Čím začít pokládku podlahových panelů

3. Proč byste měli začít pokládku podlahových dílců na sucho

4. Praktické rady ohledně podlahových panelů

5. Pár slov k ukončení podlahyPříprava podkladu pro pokládku panelů

Pokládání podlahových panelů není náročná práce, i když je potřeba se na to řádně připravit. Budete také potřebovat vhodné nástroje, ale také trpělivost a přesnost. Než se pustíte do jakýchkoliv prací, je třeba řádně připravit podklad v místě pokládky. Dobrý podklad ovlivní správné uspořádání panelů. Podklad by měl být suchý, rovný a tvrdý. Pouze splnění těchto tři faktorů zaručí váš úspěch v práci. Panely je možné rovněž umístit na povrch, jako je keramická dlažba nebo dřevěná podlaha. Nejdůležitější je, aby byl původní povrch stabilní a nepohyblivý. Pro vytvoření rovného podkladu se používá samonivelační potěr. Je třeba ovšem dbát na to, aby vlhkost nepřesáhla 2 %. Až bude podklad hotový, pomyslete na dveře a odstraňte podlahové lišty a nábytek. Vyplatí se také předem určit, jak budou dveře v daném stavebním otvoru namontovány, a v jakých místech budou spojené různé podlahové krytiny. Budete tak moci použít vhodné přechodové lišty. Pokládáte-li vinylová prkna RIGID jako plovoucí podlahu, jejich dílce nejsou trvale připevněny k předchozímu podkladu, ale jsou umístěny na něm. Nezapomeňte, že před instalací panelů je třeba použít na podklad parotěsnou fólii o tloušťce cca 0,2 mm. To ochrání vinylové podlahy RIGID před vlhkostí. Teprve v dalším kroku by měla být položena akustická izolace. Při pokládce nové podlahy na starou dřevěnou podlahu, není potřeba používat parotěsnou fólii a akustickou izolaci. V tomto případě je již podlaha vespod izolovaná. Druhou výjimkou je použití řešení, jakým je použití podložky s integrovanou izolací, např. křemenných podložek. Podložka je velmi individuální záležitostí a je možné použít více řešení.

 

Vinylové podlahy- Baumax.cz

 

Čím začít pokládku podlahových panelů

Aby se vyhnout případným problémům, stojí za to věnovat pozornost přípravě – o čem zákazníci často zapomínají nebo jednoduše nejsou informováni. Po přinesení podlahových panelů LVT domů je potřeba je aklimatizovat. Co to v praxi znamená? Pokládka panelů v místnosti by neměla začít dříve než 48 hodin po jejich složení v místnosti, kde budou instalovány. Aklimatizace způsobí, že materiál si „zvykne“ na podmínky převládající v dané místnosti. Dílce získají správný tvar a po instalaci se nebudou deformovat ani roztahovat vlivem tepla. Tento postup nám v budoucnu může ušetřit případné problémy. Panely se stále častěji montují na tzv. click systém. Každá deska má na jedné straně pero a na opačné straně drážku. Pouze stačí zacvaknutí, aby dílce k sobě zapadly, a tím se spojily. To je mnohem jednodušší metoda instalace, než v případě lepidla. Důležitým krokem je také správné změření plochy místnosti, co vám může ušetřit nutnost řezaní více prvků. Vyplatí se pořádně zjistit, zda bude nutné řezat poslední pruh podlahy. Jestli ano, vyplatí se panely položit tak, aby měly počáteční a poslední díl podobnou šířku.

Proč byste měli začít pokládku podlahových dílců na sucho

Odborníci doporučují před instalací podlahových dílců na starou podlahu je položit nejdříve na sucho. Jen tak jsme schopní zkontrolovat, zda máme dostačující počet desek na pokládku podlahy, ale rovněž zkontrolovat místa spojení jednotných prken. Podlahy položené jako plovoucí se nedotýkají zdi a jiných konstrukčních prvků, které jsou v místnosti. Ujistěte se proto, že je mezi zdí a panely ponechána dilatační spára. Tato na pohled nevzhledná místa zakryjete podlahovými lišty např. soklovými lištami, díky kterým budou spáry při pohledu méně viditelné. Dilatační spáry by měly mít přiměřenou vzdálenost. Neměly by být větší ani menší než 1-1,5 cm. Pro snadnější vytvoření správné šířky dilatační spáry bude vhodné použít tzv. dilatační klíny umístěné u zdi.

 

Pohovky- Baumax.cz

 

Praktické rady ohledně podlahových panelů

Mezi mnoha osvědčenými metodami pokládky podlahy jedna věc stojí za pozornost. V závislosti na vašich preferencích stylu je velmi důležité umístit panel rovnoběžně s dopadem slunečního světla, jinými slovy kolmo k oknu. Díky této metodě a zejména v případě podlahových panelů bez technologie zvané v-groove nebudou jednotlivé prvky přitahovat zvláštní pozornost. Jestli je v místnosti více oken, obzvlášť pokud je každé okno jinak orientované, orientačním bodem může být okno naproti vstupním dveřím. Dobrým a doporučeným pravidlem při montáži je začít montáž s použitím celého dílce, bez nutnosti jeho řezaní. Díky tomu budete mít při práci méně odpadu. V tomto případě umístěte desku do první řady perem ke stěně. Pokud jsou v domě instalační prvky, jako jsou trubky k radiátorům nebo zárubně, ale rovněž krby či sloupy, také nezapomeňte i na ně použít dilatační spáru jako v případě stěn.

Nejlepší způsob, jak panely spojit, je začít od kratších stran desek. Teprve poté se pak k předchozí řadě připojí další pruh. Nejlepší je posunout desky o 20-40 cm. Pokud spojování bude příliš obtížné můžete použít gumové kladívko. Když již máte položeno více řad podlahy, můžete panely stlačit pomocí montážních svorek.

 

Vinylové podlahy- Baumax.cz


Pár slov k ukončení podlahy

Po položení panelů můžete parotěsnou fólii odříznout ostrým nožem. Spáry mezi deskami lze naopak vyplnit speciálním voskem. Díky tomu budou panely ve spojích těsnější. Po cca 12 hodinách můžete začít pokládat soklové lišty nebo přechodové lišty. Stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že soklové lišty jsou připevněny ke stěně a ne k podlaze. Nejlepší je pro jejich připevnění použít montážní lepidlo a malé hřebíky. Panely tak budou moci pracovat a nevzniknou nevzhledné mezery. Výsledného efektu dosáhnete vytřením podlahy vodou.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Jak položit podlahové panely - módní vzory pro podlahy
Podlahové panely pro podlahové vytápění – co byste o nich měli vědět
Pro jaké interiéry jsou vhodné světlé podlahové panely?

 

Zpět