Modulární kuchyň nebo kuchyň na míru – kterou zvolit?

12.07.2021

Kuchyně je místem, kde každý den trávíte spoustu času přípravou jídel nebo popíjením kávy ve společnosti svých blízkých. Není to jen srdce domova, ale také království gurmánských nadšenců, takže by mělo vypadat útulně a elegantně a zároveň být dobře vybavené a funkční. Dokonalá kuchyně se skládá z mnoha prvků – podlahová úprava a obklady stěn, uspořádání skřínek, kvalitní domácí spotřebiče, osvětlení, ozdobní prvky.
Pokud plánujete rekonstrukci kuchyně, pravděpodobně strávíte většinu času výběrem kuchyňského nábytku. Samozřejmě si můžete objednat hotovou linku, ale modulární kuchyňský nábytek a nábytek na míru poskytují mnohem větší možnosti uspořádání. Který z nich bude ve vaší kuchyni fungovat lépe, závisí především na jeho velikosti a tvaru, stejně jako na počtu členů domácnosti, jejich životním stylu a individuálních preferencích
.


 
V tomto článku:

1. Čím začít rekonstrukci kuchyně?

2. Jaké jsou výhody nábytku na míru?

3. Modulární kuchyně a sada kuchyňského nábytku – rozdíly

4. Jak navrhnout modulární kuchyň?

5. INSPIRUJTE SE !!! Nábytek do jídelny-Baumax.cz

 

Rekonstrukce kuchyně – začněte konceptem

Ať už dáváte přednost modulárním kuchyním nebo kuchyním na míru, musíte si nejprve vytvořit koncepční návrh a hledat inspiraci, než začnete s renovací. V současné době jsou nejpopulárnější kuchyně v tlumených barvách, a mezi nimi bílý kuchyňský nábytek a šedý kuchyňský nábytek v kombinaci s výraznými barevnými doplňky, jako jsou výrazné dekorativní panely nebo barevné kuchyňské spotřebiče. Chcete-li se dozvědět o aktuálních trendech a možnostech, prohlédněte si katalogy s hotovými kuchyňskými aranžmá a navštivte vybraný obchod s nábytkem. Tímto způsobem zjistíte, který styl se vám líbí nejvíce – tradiční, moderní, industriální nebo možná glamour?

Zvažte, jak nejčastěji trávíte čas v kuchyni, kolik lidí ji používá a zda potřebujete spoustu úložného prostoru (řešením jsou horní skříňky až ke stropu). Malou kuchyni můžete opticky zvětšit a zesvětlit tím, že ji spojíte s obývacím pokojem, ale pamatujte, že pak by aranžmá celku měly vzájemně vzhledově ladit.

V případě velkého prostoru zvažte oddělení samostatné jídelní části nebo umístění kuchyňského ostrůvku, díky čemuž získáte další pracovní místo. Pokud naopak máte děti, postarejte se o jejích bezpečí, instalací bezpečných úchytek a pojistek na vestavěné spotřebiče. Dokončení kuchyně je velká investice, takže je lepší si vše předem naplánovat než pak myslet na nákladné změny.

Modulové kuchyně Mercado- Baumax.cz

Nábytek na míru – jaké jsou jeho výhody?

Kuchyň na míru je zcela individuální projekt, který zohlední váš smysl pro estetiku i vaše potřeby. Díky tomuto řešení můžete vytvořit místo, které je nejen osobní, ale také zcela jedinečné, což mu dodává nádech originality nebo odráží vaši individualitu.

Kuchyňský nábytek na míru vám umožňuje optimálně využít dostupný prostor, a proto je ideální pro malé místnosti neobvyklého tvaru, například úzké kuchyně v bytových domech a podkrovních bytech plných zkosených stěn.

Zástavba kuchyně se řeší nejen s ohledem na rozměry místnosti, ale také s ohledem na kuchyňské spotřebiče, které lze umístit, tak aby byly viditelné nebo vestavit do skříněk (což odpovídá současnému módnímu minimalismu a usnadňuje udržování pořádku). Pokud si najmete interiérového designéra, bude to další náklad, ale získáte mnoho cenných tipů, jak získat efektivní, ale praktický prostor pro vaření.

Vybavení kuchyně nábytkem na míru má také své nevýhody – největší nevýhodou je jejich vysoká cena a dlouhá čekací doba na realizaci.

Kuchynské linky- Baumax.cz

Modulární kuchyně – v čem se liší od hotové kuchyňské linky?

Modulární sady kuchyňského nábytku jsou často mylně zaměňovány se sadami hotových kuchyňských sad, které stačí přivézt domů a nainstalovat do kuchyně. Modulární nábytek mezitím nabízí mnohem větší možnosti individualizace a podobně jako nábytek na míru jsou vyráběny dle návrhu.

Když se rozhodnete pro modulární kuchyň, nakonfigurujete si sami nejen kuchyňské skříňky (korpusy různých velikostí), ale také rovnou si vyberete kuchyňské dvířka, kuchyňské pracovní desky a dokončovací příslušenství.

Pomocí modulárního nábytku můžete dosáhnout velkolepého efektu v krátké době a za relativně nízkou cenu. Při výběru vhodné kuchyně v obchodě s nábytkem vám pomůžou zkušení prodejní poradci, kteří se nejprve seznámí s vašimi preferencemi a poté pro vás vytvoří návrh, s ohledem na potřebné úpravy a nabídne nekonvenční řešení. Pokud však máte jasno v otázce vzhledu své nové kuchyně, můžete si ji jednoduše objednat také online.

Návrh modulární kuchyně krok za krokem

Některé e-shopy s nábytkem poskytují software pro vytvoření vlastního návrhu kuchyně, který je užitečný, ale rozhodně není nutný. Neobejdete se však bez pravítka, kousku papíru a tužky.

Kuchynské linky- Baumax.cz
Modulové kuchyně Mercado- Baumax.cz

Výchozím bodem pro realizaci návrhu kuchyně je přesné změření místnosti – podlahy a každé stěny. Nakreslete vnitřní pohled a poté označte okna a všechny přípojky. Naplánujte, kde budou umístěny domácí spotřebiče, a zda mají být vestavené. Pokud ano, budete pro ně potřebovat další moduly.

Hotovo? Je čas na nejtěžší úkol, tzn. nakreslení rozvržení skříněk pomocí korpusů dostupných v daném obchodě (nabídka zahrnuje spodní kuchyňské skříňky, závěsné horní kuchyňské skříňky, rohové kuchyňské skříňky a dřezové skříňky). Po navržení kuchyně s dostatkem úložného prostoru, navrhněte vizuální stránku modulárního nábytku.

Nejprve vyberte barvu a povrch nábytkových čel (s leskem nebo bez lesku, hladké nebo frézované, plné nebo prosklené, moderní nebo rustikální). Poté se rozhodněte, zda upřednostňujete dveře vybavené tradičními úchytky nebo dotykovým otevíráním se systémem tip-on s funkcí tichého zavírání (běžně známým jako systém click-clack).

Další volba se týká horní pracovní desky (dřevěné, laminované nebo kamenné) a nohou (mohou být viditelné nebo zakryté kuchyňskými sokly) - díky nim bude pracovní deska ve správné výšce. V této fázi je potřeba také vybrat pro modulární kuchyňský nábytek ukončovací lišty k pracovní desce, kuchyňské baterie a nástěnné dekorační panely do kuchyně.

Když je už návrh modulární kuchyně připraven, můžete uspořádat zbytek místnosti – vybrat jídelní stoly a židle a přemýšlet o osvětlení, dekorativních prvcích a kuchyňském příslušenství a doplňcích. Pokud máte dostatek místa a rozhodnete se postavit kuchyňský ostrov, dejte k němu židle hokery a barové stoličky, ke kterým se moderní kuchyňský nábytek perfektně hodí.

Již víte, jaké argumenty hovoří ve prospěch modulárního nábytku a nábytku na míru. Teď už jen musíte přemýšlet o tom, jak by měla vaše vysněná kuchyně vypadat, a začít s jejím návrhem. Rozhodně to není snadný úkol, ale pokud mu věnujete dostatek času a pozornosti, konečný efekt rekonstrukce předčí vaše nejsmělejší očekávání.


INSPIRUJTE SE !!! 

Kuchyňský nábytek Dlažby a obklady Vybavení kuchyně
Kuchyňský nábytek Dlažby a obklady Dřezy Vybavení kuchyně

 

 

Zpět