Materiál na lehátka. Jaký zvolit?

02.06.2021

Zahradní lehátka- Baumax.cz

Zahradní lehátka jsou stále častěji nenahraditelným a mimořádně pohodlným prvkem vybavení zahrady nebo terasy. Pokud chceme, aby nám dobře sloužily a po dlouhou dobu, stojí za to si je správně vybrat. Nejprve věnujte pozornost materiálu, ze kterého byly vyrobeny, a jakou látkou jsou pokryty. Výběr vhodné látky na lehátko je velmi důležitý, protože správně vybraná látka vám umožní užívat si nábytek po dlouhou dobu. Jak si vybrat nejlepší materiály pro zahradní nábytek?

V tomto článku:

1. Zahradní lehátka – obecné informace

2. Jaké látky se používají v zahradním nábytku?

3. Druhy látek

4. Jak čistit zahradní lehátka?

5. INSPIRUJTE SE !!!

Zahradní lehátka, dostupná k prodeji, mohou být vyrobeny z mnoha různých materiálů a vyplněny různými druhy látek. Správná volba dokončovacího materiálu pro nábytek má velký vliv nejen na jeho vzhled, ale také na životnost. Při rozhodování o koupi vhodného zahradního nábytku nebo lehátka vezměte v úvahu produkt, jehož provedení zajistí životnost po mnoho let. V současné době jedním z nejoblíbenějších materiálu pro lehátka a zahradní technoratanový nábytek. Technoratan – je materiál mimořádně odolný vůči povětrnostním podmínkám, praktický, snadno se čistí a je elegantní. Velmi oblíbená jsou také plastová zahradní lehátka, dřevěná lehátka nebo hliníková lehátka. Rám lehátka je stejně důležitý jako látka, kterou bylo lehátko potaženo. Je k dispozici v mnoha mnoho různých provedeních.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

Jakou lehátkovinu zvolit?

Než vyneseme zahradní nábytek na terasu, stojí za to zkontrolovat, zda potřebuje osvěžení nebo renovaci. Někdy stačí vyměnit pouze čalounění, polštáře na sedáky nebo potahy, ze které je lehátko vyrobeno.

Lehátkoviny jsou nejčastěji textilie a netkané textilie vyrobené z kvalitní bavlny. Bavlna tohoto typu musí plnit několik funkcí současně, má být především pevná a odolná proti roztržení a natolik silná, aby udržela hmotnost uživatele. Musí také poskytovat pohodlí během používání, takže by měla být příjemná na dotek. Lehátkoviny by také měly vypadat esteticky. Efektivní kombinace barev, jejich sytosti nebo vhodných vzorů má velký vliv na výběr konkrétní látky při aranžování terasy.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

Jaké existují typy lehátkovin?

Výběr vhodné látky pro zahradní lehátko je velmi důležitý, zvláště když vezmete v úvahu jejich odolnost vůči povětrnostním podmínkám. A co víc, potahy lehátek v živých, výrazných barvách dokonale navádějí atmosféru dovolené a bezstarostnou letní náladu, radost a relaxaci. Látka, jejíž složení ji činí pevnou, odolnou proti roztržení a zároveň se snadno čistí, nám umožní používat nábytek po dlouhou dobu a bez jakýchkoliv problémů. Základem jsou proto pevné lehátkoviny. Stojí za to zjistit, jaké typy textilií se prodávají a které z nich budou vhodné pro váš nábytek. Začněte tím, že při výběru lehátka na zahradu, terasu nebo balkón zvolíte produkt, který vám bude sloužit po mnoho sezón. K potažení lehátka lze použít materiály jako: polyester, cordura, džínovina, len, kepr, dakota nebo plachtovina.

 

  • Polyester

Nejpopulárnější lehátkovinou je polyester, jehož nejdůležitější vlastností je odolnost proti vodě. Polyesterové tkaniny se nejčastěji používají při výrobě polštářů a podsedáku nebo potahů. Díky vlastnostem materiálu, z něhož jsou vyrobeny, mohou být bezpečně vystaveny slunci a jiným povětrnostním podmínkám. Lehátko potažené polyesterem je relativně odolné, snadno se čistí, a navíc tato látka je dostupná ve velmi široké škále barev a vzorů, takže si můžete vybrat zajímavý a originální zahradní nábytek. Z polyesteru se také vyrábí látka – imitace lnu, která má hydrofobní vlastnosti.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

  • Plachtovina

Plachtovina je druh látky, který se nejčastěji používá k výrobě plachetnic nebo plachet. Vyznačuje se poměrně silnou plošnou hmotností a pevnou vazbou, díky níž je extrémně pevná, odolná proti prodření a roztržení. Bohužel patří k relativně tuhým a drsným látkám. Tento pocit postupem času slábne, látka získává hebkost, aniž by ztratila svou pevnost.

  • Cordura. Vysoce kvalitní látka s extrémní pevností

Cordura je látka s odolností větší než ostatní látky dostupné na trhu. Používá se k výrobě tašek, pytlů, batohů a je také ideální jako materiál na lehátka. Lze ji také použít na čalounění zahradního nábytku. Patří k typu polyesterových tkanin. Jedna strana je pokryta mírně drsným povrchem, zatímco druhá má výrazně hladší vrstvu PVC. Tento materiál je zcela vodoodpudivý. Měli bychom si však pamatovat, že lehátko vyrobené z tohoto materiálu ztratí po nějaké době a při dlouhodobém nebo intenzivním používání své vlastnosti, protože PVC tkanina se může začít drolit.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

  • Kepr

Dalším pozoruhodným čalounickým materiálem na lehátka je kepr, tzn. pevný a silný výrobek, jehož nejdůležitější vlastností je vysoká odolnost proti roztržení a zbarvení. Díky tomu se polštáře, lehátka nebo čalounění vyrobené z kepru příliš rychle nezničí. Kepr je také odolný vůči vyblednutí barev, i když je vystaven intenzivnímu slunečnímu záření.

  • Džínovina s hydrofobní úpravou

Originální a neobvyklou látkou používanou k čalounění zahradního nábytku je také džínovina s hydrofobní úpravou. Tento materiál má charakteristickou riflovou vazbu a je také velmi odolný a nepružný. Tento typ látky je ideální na potahy nábytku, zahradní polštáře a také jako materiál na tašky. Džínovina s hydrofobní úpravou je vyrobena z polyesteru. Na trhu jsou k dispozici jednobarevné a potištěné džínoviny.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

  • Bavlněná plátna na lehátka

Při vyjmenovaní látek na lehátka a lehátkovin nelze ignorovat tak důležitou a univerzální textilií, jako je bavlna. Bavlna je skvělý materiál na potahy lehátek, křesel a židlí. Textilie na lehátka, které jsou vyrobeny ze 100% bavlny, mohou být extrémně odolné proti roztržení a velkému zatížení. Tato látka je obecně dostupná a odolná vůči povětrnostním podmínkám. Vyznačuje se také širokou škálou barev a vzorů. Můžete se rozhodnout pro námořnické pruhy, květinové motivy, barevné, energické pruhy, listy, slunečnice, které dokonale ladí k lehátkům na terasu, zahradu a pláž.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

Jak čistit textilie na lehátka?

Textilie na lehátka je dobré prát až po velmi silném znečištění nebo před začátkem sezóny, abyste osvěžili zaprášené polštáře nebo čalounění. Během používání se občas objeví také skvrny od trávy, bláta nebo jídla. Potahy na polštáře a jiné je nejlépe čistit dle doporučeni výrobce. Návod najdete na štítku potahu nebo v popisu materiálu. Většinu látek lze prát v pračce při teplotě cca 40 stupňů Celsia.


INSPIRUJTE SE !!!

Vířivky
Zahradní nábytek Vířivky Zahradní slunečníky Zahradní houpačky

 

Zpět