Jakou matraci vybrat pro alergika

10.05.2021

 

Pokud vám téma alergií není cizí, určitě víte, že provádění každodenních činností, včetně usínání za přítomnosti alergenů, není snadné a bezproblémové. Zhoršující se příznaky alergií - jako jsou slzení očí, rýma nebo svědění kůže - jsou obzvláště nepříjemné, když jste unaveni po celém dni a chcete si lehnout do postele, ale bohužel ještě nemáte matraci pro alergiky. Víte, čím se liší matrace? Které jsou nejlepší: pěnové matrace, taštičkové matrace nebo matrace typu bonell? Vyplatí se koupit vrchní matrace? Jsou kokosové matrace opravdu nejlepší pro alergiky? Zjistěte, jaké parametry matrace je třeba vzít v úvahu a na co je ještě třeba dávat pozor při výběru antialergických matrací, aby spánek byl zase potěšením.

Matrace a rošty - Baumax.cz

Antialergická matrace - pro a proti

Okolí postele alergika

Spánek je nesmírně důležitou součástí dne. Život s alergií nemusí být noční můrou, ale alergici si jistě dobře uvědomují, že pokusy usnout v přítomnosti nahromaděných alergenů nebo prachu mohou příznaky alergie zhoršit. Proto by toaletní stolky a komody měly být umístěny co nejdále od postele. Dlouhodobé spaní mezi alergeny může mít za následek obtěžující dušnost a dokonce i spánkovou apnoe. Abyste tomu zabránili a mohli si v noci odpočinout, můžete přijmout dočasná opatření, jako jsou léky ke zmírnění alergie, ale u těžkých alergií bude dříve či později nutné zakoupit vhodnou matraci.

Matrace a rošty - Baumax.cz

Standartní a antialergická matrace

Standartní matrace, i když je mimořádně pohodlná, bohužel obvykle je plná roztočů a alergenů, jako je prach, pyl, zvířecí srst, plísně a houby. I při zachování vysoké úrovně hygieny nejsme schopni tyto částice úplně vyloučit z bytu a vzduchu. Důvodem, proč se mnoho lidí rozhodne nekoupit speciální matraci, je její cena. Je pravda, že cena antialergické matrace je vysoká, ale pohoda a klid, který s ní získáte, stojí za to.

Jaké jsou výhody matrace pro alergiky?

Jaké výhody dává antialergická matrace? Především nižší riziko alergií nebo nemocí způsobených alergeny, jakož i slabší příznaky alergií na částice usazené v matracích. Spánek na antialergické matraci je navíc pohodlný a vhodný pro páteř, takže můžete počítat s lepší kvalitou a komfortem spánku. Antialergické matrace jsou navíc vyrobeny z bezpečných materiálů, proto se doporučují i ​​pro děti. Dětské matrace mohou mít také antialergické vlastnosti.

Dlouhá životnost

V jejich prospěch hovoří také skutečnost, že mají dlouhou životnost - samozřejmě je časem nutné je vyměnit, zejména pokud je používají alergici, ale v průměru lze tyto matrace používat asi 8–10 let (stojí za to si však přečíst doporučení výrobce).

Postele- Baumax.cz

Jak vybrat antialergickou matraci?

Velikost matrace

Při zvažování, kterou antialergickou matraci zvolit, musíte rozhodnout o její velikosti. Pro jednolůžko jsou nejčastěji voleny matrace 80 × 200, matrace 90 × 200 a matrace 100 × 200. Pro dvě osoby spící na jedné posteli se doporučují matrace 160 × 200 nebo matrace 180 × 200. Další oblíbené velikosti jsou matrace 120 × 200 a matrace 140 × 200. Při uspořádání ložnice pro alergiky stojí za to věnovat pozornost také následujícím kusům nábytku - šatní skříně do ložnice a noční stolky – ideálně pokud budou mít antialergický povrch. Nábytek do ložnice by měl být uzavíratelný, aby se omezil pohyb prachu a roztočů.

Latexové a pěnové matrace - jaký je rozdíl?

Nejlepší je vybrat si latexovou matraci nebo matraci z vysoce elastické nebo termoplastické pěny - takové výrobky zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu a navíc materiály, z nichž jsou vyrobeny, mají antialergické vlastnosti. Latexové matrace mohou být vyrobeny z umělého nebo přírodního latexu - přírodnímu latexu je však lepší se vyhnout nebo zajistit, aby složení matrace obsahovalo jej co nejméně, protože může způsobit alergii. Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou alergičtí na latex, ale jedná se o kontaktní alergii, takže použití latexu není zakázáno - stačí se vyhnout přímému kontaktu, např. stačí přikrýt matraci prostěradlem nebo dalším potahem. Bylo by dobré, kdyby matrace měla kanálky usnadňující cirkulaci vzduchu a odnímatelný potah, který lze pravidelně prát. Pěnové matrace jsou antialergické a umožňují průchod vzduchu, takže se v nich nebudou množit bakterie a houby. Struktura pěny zabraňuje pronikání roztočů a prachu, ale pro lidi s větší hmotností nemusí být dostatečně pevné. Když se rozhodnete pro pěnovou matraci, stojí za to zvolit model se snímatelným potahem, který vám umožní udržovat hygienu a také s perforací, která umožňuje cirkulaci vzduchu.

Matrace- Baumax.cz

Další výhody matrace pro alergiky

Některé antialergické matrace mají další antialergické prvky, jako jsou kapsle, které uvolňují antibakteriální přípravky nebo ničí plísně a roztoče - přípravek se uvolňuje pří pohybu. Pokud jste alergičtí, vyhýbejte se matracím vyrobeným z přírodních materiálů nebo plněných přírodními materiály, jako je pohanka, vlna nebo kokosová vlákna - je obtížné dodržovat jejich hygienu a v extrémních případech mohou zhoršit příznaky alergie. Z přírodních vláken je pro matrace pro alergiky přijatelná bavlna - potahy z ní nepředstavují riziko, pokud je lze z matrací sundat a prát.

Alergie a pružinová matrace

Alergici by si měli dát pozor na pružinové matrace, protože v prostorech mezi pružinami se mohou hromadit alergeny, které se uvolňují při pohybu na posteli.

Dobrý spánek pro alergiky - jakou vybrat matraci?

Bez ohledu na to, zda si vyberete pěnové nebo latexové matrace, je důležité, aby měly sundavací potah, a bylo jej možné prát - potah je nutné prát při teplotě nad 60 stupňů, aby se zbavil všech škodlivých látek. Před nákupem stojí za to věnovat pozornost pohodlí a komfortu spánku - nyní si můžete koupit antialergickou matraci s různými úrovněmi tuhosti a přizpůsobení tělu. Musíte však pamatovat na to, že bez ohledu na to, jaký produkt si vyberete, je nutné matraci pravidelně vyměňovat.

Způsoby jak zlepšit spánek

Kvalitní spánek ovšem není jen matrace - musíte si také pořídit vhodné rošty do postele, díky nimž matrace nebude mít přímý kontakt s podlahou nebo koberci (na kterém je ostatně také usazen prach, který může zhoršit alergii) a zajistí cirkulaci vzduchu. Pokud trpíte alergiemi, pravděpodobně dobře víte, že potřebujete také zvolit vhodné polštáře a peřiny – které, stejně jako v případě matrace, by neměli mít přírodní výplň, pouze například silikonovou. Vhodné pro alergiky lůžkoviny najdete ve zdravotnických potřebách.

Další produkty pro alergiky najdete v obchodě BauMax. Čeká na vás zde přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.


 


 


 


 

 

 

Zpět