Jaké zvolit obklady do malé koupelny? Představujeme Top 5!

26.11.2021

Malá koupelna v paneláku může způsobit velké problémy s uspořádáním. Jaké obklady vybrat do malé koupelny, aby interiér nebyl potlačený, vypadal stylově a elegantně? Existuje několik osvědčených způsobů, jak toho dosáhnout! Pokud chcete vědět, které z nich zvolit, přečtěte si náš článek. V něm vám poradíme, jaké obklady zvolit do malé koupelny, aby opticky zvětšily interiér, a vy sami jste se cítili dobře a pohodlně.
Koupelna a pokládka obkladu „na koso“

 

Koupelnový nábytek- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Jaké obklady do malé koupelny byste si měli vybrat?
2. Dlaždice, které odrážejí světlo pro malou koupelnu – optické zvětšení
3. Velkoformátové obklady – malá koupelna
4. Horizontální a vertikální dekory – malá koupelna
5. Vestavěné úložné prostory v malé koupelně
6. Osvědčené triky, jak opticky zvětšit interiérJaké obklady do malé koupelny byste si měli vybrat?


Dobře zvolené obklady do koupelny zaručují ohromující efekt. Dokážou opticky zvětšit a zesvětlit interiér i v případě malé koupelny. Díky takovému optickému prvku na stěnách a podlahách bude malý prostor vypadat větší, než ve skutečnosti je. Důležitý je tvar, barva, typ povrchové úpravy dlaždic, a dokonce i barva a šířka spárovací hmoty. Dobrou zprávou pro majitele stísněných mini koupelen je, že výběr není omezen jen na velké lesklé dlaždice. Co tedy vybrat? Jak stylově kombinovat gresové dlaždice a koupelnový nábytek?

 

Koupelnový nábytek- Baumax.cz


 

Výběr vhodných obkladů do koupelny
 

 • Dlaždice, které odrážejí světlo pro malou koupelnu – optické zvětšení


Prvním důležitým trikem je použít dlaždice, které odrážejí a rozptylují světlo. Lesklé keramické dlaždice, gresové dlaždice, glazované dlaždice nebo mozaiky s leskem a správně zvoleným osvětlením budou působit dojmem mnohem většího prostoru.
Již dávno je známo, že světlé barvy opticky zvětšují, zatímco tmavé zmenšují prostor. Ženy to vědí nejlépe, protože s kily navíc v počáteční fázi, je často maskují v černém oblečení, teprve pak v posilovně. Stejné je to s interiérovým designem. Máte malou koupelnu? Vyberte světlou barvu obkladů, která ji zvětší. Vhodné a zároveň nadčasové barvy budou: bílá, slonovinová, světle šedá.

 

Koupelnový nábytek- Baumax.cz


 

Jaké dlaždice zvolit pro malý interiér


Pro menší interiéry stojí za pozornost dlaždice s lesklou strukturou, protože mají stejný účinek jako světlé barvy – dodávají interiéru hloubku a efektivně jej zvětšují. Kromě tradičních obkladů s lesklým povrchem si můžeme vybrat mozaiky, které jsou dnes velmi módní. Mozaika vypadá nejlépe, když je umístěna na celém povrchu stěn nebo podlahy, ale v případě menších interiérů se bude lépe hodit jen jako jemná dekorace vybrané zóny, například vedle umyvadla nebo sprchy.

 • Lesklé obklady do malé koupelny

Jaké zvolit koupelnové obklady: matné nebo lesklé? To je jedna ze základních otázek, které najdeme na internetových fórech. Mnoho odborníků tvrdí, že matné dlaždice nejsou pro koupelnu tou nejlepší volbou. To vše proto, že dlaždice tohoto typu absorbují světlo, a přestože se ukázaly jako praktičtější, protože se snadněji udržují v čistotě, bohužel mohou vizuálně zmenšit místnost. Opak jsou lesklé dlaždice! Jedná se o perfektní řešení pro zesvětlení interiéru. Lesklé dlaždice odrážejí světlo a vytvářejí efekt většího prostoru. Rozhodněte se tedy pro lesklou glazuru, stejně jako pro glazované nebo leštěné gresové dlaždice. Z bezpečnostních důvodů na podlahu není vhodná vysoce lesklá dlažba, místo něj použijte méně kluzkou pololeštěnou gresovou dlažbu.
Velkoformátové obklady ve světlé barvě – prostornost, světlý interiér

 

Koupelnový nábytek- Baumax.cz

 

 • Dlaždice ve světlých a studených barvách jsou ideální pro malou koupelnu

Pro uspořádání malé koupelny stojí za výběr dlaždice ve světlých barvách. Studenější barvy vytvářejí dojem prostornosti – samotný interiér lze oteplit doplňky. Nedělejte silné, kontrastní spáry, protože šachovnicový vzor malou koupelnu vizuálně zmenší.

 • Stejné dlaždice na zdi a podlaze

Dobrým nápadem pro dokončení malé koupelny je použít stejné dlaždice na zeď a podlahu.  Nemusíte mít obavy, výsledný efekt nebude nudný a nevýrazný. Jednobarevné povrchy udržované ve stejných odstínech budou neutrální pozadím, na kterém vynikne nábytek, armatura a koupelnová keramika. Dalším řešením je také, místo všech stěn stojí ta to zaměřit se pouze na jednu ve stejné barvě, potom zeď spolu s podlahou dodá místnosti hloubku.

Čím více prvků je na podlaze, tím větší vytvoří v koupelně chaos. Proto pro opravdu malé interiéry nejlepším řešením bude zavěšená keramika a takové umístění zařízení, které vám umožní ušetřit místo na podlaze.

 • Velkoformátové obklady do malé koupelny

Velmi důležitý je také formát vybraných dlaždic. Podle odborníků na interiérový design do malé koupelny jsou vhodné malé obklady. Ano, všechny druhy mozaiky nebo malé keramické dlaždice, gresové dlaždice budou dobře fungovat v malém prostoru, jejich pokládka bude bezproblémová a budou rozhodně levnější, ale to velkoformátové dlaždice XL budou vypadat nejvíce působivě v uspořádání malé místnosti. Proč? Velké dlaždice spojené bez spár nebo s úzkou spárou vytvoří jednotnou a vizuálně větší plochu.

 

Obklady- Baumax.cz


Horizontální a vertikální dekory – malá koupelna


Podle toho, zda je koupelna dlouhá a úzká nebo nízká, byste měli použít dekory, které interiér přiměřeně rozšíří (horizontálně se širokými vzory) nebo prodlouží (vertikálně s vertikálními dekory).
Malé dlaždice, tj. vzor rybí kost, mozaika, šestiúhelníky a dlaždice typu metro pro malou koupelnu.
Malé dlaždice do koupelny budou také dobrou volbou! Ovšem vzhledem k tomu, že můžou vizuálně rozdělit interiér na malé části, je nejlepší omezit jejich použití na jeden, ne příliš velký povrch. Může to být podlaha, stěna ve sprše nebo ta v zóně za umyvadlem. Toto řešení zpestří výzdobu, ale zároveň ji nezahltí. V této kategorii lámou rekordy oblíbenosti mimo jiné dlaždice typu metro (tzv. obklad metro), mozaika, šestihranné dlaždice nebo dlaždice ve vzoru rybí kosti.

 

Vestavěné úložné prostory v malé koupelně


Místo skříněk a košů zvolte police, které vytvoříte pomocí vestavěné sanitární keramiky (například WC) obložené keramickou dlažbou – díky tomu, že bude méně vybavení, bude koupelna vypadat prostornější.

 

 • 3D obklady – koupelnové dekory v aranžmá


Dobrým nápadem pro malou koupelnu je také použiti 3D obkladů. Strukturální dlaždice jsou nejnovějším trendem v interiérovém designu a jsou ideální pro použití v každé místnosti – malé a velké. Jejich 3D struktura dodá koupelně hloubku, a tím ji opticky zvětší. Pokud však chcete sáhnout po výrazném strukturálním motivu, vyplatí se zaměřit na světlé barvy.


Osvědčené triky, jak opticky zvětšit interiér


Jaké další návrhy na uspořádání obkladu budou fungovat v malé koupelně? Zde jsou některé z nejzajímavějších nápadů, které mohou změnit interiér a dát mu úplně jiný design.

 

 • Dlaždice do 2/3 výšky stěny v malé koupelně


Takové uspořádání dlaždic a dokončení stěn vhodnou barvou prodlužuje stěny. Pokud navíc v zavěšeném stropním podhledu použijete lišty, budou stěny vypadat mnohem vyšší, než ve skutečnosti jsou.

 

 • Obdélníkové dlaždice pro malou koupelnu


Místnost, ve které jsou použity, působí širším dojmem. Zajímavým optickým trikem je také jeden vodorovný pás v kontrastní barvě, který koupelnu rozšíří.
Zrcadlo zapuštěné do obkladu – efekt jednotné plochy
Zrcadlové povrchy, které odrážejí světlo, koupelnu zvětší. Vyplatí se zapustit je do zdi tak, aby byly v jedné rovině s dlaždicemi – získáte tak dojem ještě většího prostoru.

 

 • Obklady imitace dřeva


Prostor malé koupelny lze opticky zvětšit nejen pomocí koupelnového vybavení, zrcadel a použitím vhodného osvětlení. Za úvahu stojí také výběr obkladů, které mají vliv nejen na konečný vzhled koupelny, ale také na vizuální modelaci jejich rozměrů. Skvělý trik, který bude fungovat v malé koupelně, je položit dlaždice na stěny jen do poloviny její výšky a zbytek vymalovat jednotnou barvou.

 

Koupelnový nábytek- Baumax.czDlaždice ve světlých a studených barvách do malé koupelny


Tmavé dlaždice do malé koupelny nejsou nejlepší nápad. Ještě více vizuálně zmenší již tak malou místnost a zároveň ji mohou potlačit. V malých interiérech je nejlepší použít dlaždice ve světlých a studených barvách. Skvěle bude fungovat bílá, bělená šedá, světle šedá a slonovina, stejně jako módnější řešení, jako jsou dlaždice v imitaci betonu nebo mramoru. Studené a světlé barvy dělají místnost opticky prostornější.
Dobrou volbou jsou také bílé nebo světle šedé spárovací hmoty, které odpovídají barvám dlaždic, což ve výsledku vytvoří jednotnou plochu. Při rozhodování o výběru světlých dlaždic, které mohou vypadat trochu monotónně, stojí za to doplnit je jinou barvu. Výběr a množství barevných doplňků by však mělo být střídmé, aby nevytvářely na malém prostoru dojem chaosu.

 

 • Černobílé nebo barevné dlaždice na podlaze malé koupelny


Zajímavým řešením pro malou koupelnu je použití na podlahu černobílých dlaždic uspořádaných „na koso“. Taková povrchová úprava kombinovaná se světlými obklady, nejlépe bílou spárovací hmotou, opticky zvětší interiér. Kombinace černé a bílé barvy vytváří velmi elegantní efekt, který se často vyskytuje v klasických, retro nebo art deco koupelnách. Malá koupelna se bude zdát prostornější také díky barevným vzorovaným podlahovým dlaždicím, například módnímu patchworku, na pozadí hladkých, světlých stěn.

 

 • Bílé a dlaždice v imitaci dřeva v malé koupelně


Bílá barva opticky zvětšuje, ale také se perfektně hodí k obkladům v imitaci dřeva, velmi populárními a oblíbenými pro svůj přirozený vzhled. Mohou být bezpečně použity v malé koupelně. Díky nejednotné struktuře dodávají interiéru hloubku, a tím – prostornost. Tyto dlaždice použité na podlaze nebo na části stěn v kombinaci s bílými dlaždicemi nebo stěnami natřenými bílou barvou budou dobře vypadat v malých koupelnách zařízených v moderním skandinávském stylu, které se zaměřují na jednoduchost a přirozenost.

 

Sanitární keramika- Baumax.cz


 

 • Lesklé obklady do malé koupelny


V malých koupelnách vypadají lesklé dlaždice lépe než ty matné. Lesklé dlaždice dokonale odrážejí a rozptylují světlo, co dává dojmem prostornosti. Na stěnách proto můžete použít lesklou glazuru, glazovaný nebo leštěný gres a na podlaze pololeštěný gres, který se krásně leskne, ale neklouže. Zajímavým a zároveň odvážným řešením budou dlaždice se stříbrnou nebo zlatou texturou, které také dokonale odrážejí světlo. Krásný efekt vytvoří také současně velmi oblíbená mozaika. V malých interiérech lze její lesk a bohatost vzorů a tvarů použít v oblasti umyvadla nebo sprchového koutu. Při výběru lesklých obkladů stojí za to dbát na vhodné osvětlení, které podpoří optické zvětšení koupelny.NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Dlažba a obklady do koupelny Cement Dlažba a obklady do koupelny Trento & Discover & Logos Dlažba a obklady do koupelny Muse Dlažba a obklady do koupelny Torano


 

 

Zpět