Jaká pracovní deska do kuchyně

06.05.2022

Kuchyně je srdcem každého domu a bytu. Právě zde trávíme nejvíce času s rodinou. Při přípravě a konzumaci jídel si tam povídáme, sdílíme radosti a starosti všedního dne. Ke zlepšení komfortu každodenního používání jistě přispěje i správný výběr pracovní kuchyňské desky. Pokud navíc zvolíte kuchyňskou desku ladící s uspořádáním kuchyně, jistě zlepší komfort každodenního používání a vzhled a styl tohoto jedinečného místa. V následujícím článku vám pomůžeme odpovědět na základní otázky typu – jakou pracovní desku vybrat do kuchyně, na co je potřeba myslet při výběru pracovních desek. Který materiál se nám v kuchyni nejlépe osvědčí. Dřevěné nebo laminované kuchyňské desky.

Kuchyňské linky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Jaká je role kuchyňských pracovních desek v kuchyni

2. Jaká velikost pracovní desky bude nejlepší do naší kuchyně

3. Jakou barvu pracovní desky do naší kuchyně zvolit

4. Jaký materiál na kuchyňskou desku zvolit?Jaká je role kuchyňských pracovních desek v kuchyni

Na co si dát pozor, abyste si vybrali tu správnou pracovní desku do kuchyně? Především by se to mělo dobře promyslet. Začněme od začátku. Zamyslete se nad úlohou kuchyňských pracovních desek v naší kuchyni. Kuchyňské pracovní desky jsou oblíbené zejména v posledních letech a přesněji řečeno, jejich popularita připadá na 21. století. Všechno to začalo tím, že kuchyně z uzavřených místností se staly otevřenými nebo polootevřenými prostory. Kuchyně se v minulosti skládala z mnoha skříní a kuchyňského stolu na přípravu jídel. Když se kuchyně otevřela, stůl v jídelně nahradil kuchyňský stůl, zatímco kuchyňská deska si našla místo v kuchyni. Kuchyňskou pracovní desku lze využít i jako kuchyňský stůl pro přípravu různých pokrmů nebo pro odkládaní nádobí. Kuchyňská pracovní deska je také druh kuchyňského nábytku. Zkuste ji vybrat tak, aby rekonstrukce kuchyně byla atraktivní.

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Jaká velikost pracovní desky bude nejlepší do naší kuchyně

Pokud jde o výšku pracovní kuchyňské desky do vaší kuchyně, prozradíme, že ta se nejčastěji vybírá podle výšky členů domácnosti. Univerzální výška desky stolu je však cca 90 cm. Obvykle jsou v této výšce spodní kuchyňské skříňky. Jsou velmi funkční. V současné době má mnoho dostupných modulů kuchyňského nábytku nastavitelné nohy, které vám umožňují snadno upravit výšku nábytku podle konkrétních potřeb. Za pozornost stojí, že kuchyňská pracovní deska by měla být vždy širší, než je šířka skříněk. Díky použití takového řešení se vyhneme znečištění čel kuchyňských skříněk při přípravě například večeří. V současnosti jsou standardem kuchyňské desky o šířce 60 cm. Tloušťka pracovní desky úzce souvisí s typem materiálu, ze kterého je naše deska vyrobena. Pokud uvažujete o koupi hotové, sériově vyráběné desky, její tloušťka se bude pohybovat od 3 do 4 cm. Pokud vezmete v úvahu kamenné desky, zejména desky z přírodního kamene, díky své hmotnosti bude tenčí a bude se pohybovat mezi 2-3 cm. Laminované pracovní desky budou silnější kvůli nižší pevnosti. Jejich tloušťka bude přibližně 4 cm. Dřevěná a kompozitní deska bude mít tloušťku cca 4 cm. Dřevěné kuchyňské pracovní desky jsou lehčí než kamenné, a proto mohou být silnější.

Jakou barvu pracovní desky do naší kuchyně zvolit

Při nákupu nebo objednání pracovní desky se vyplatí zvolit její barvu tak, aby byla deska nedílnou součástí zbytku kuchyně. Zde je několik základních pravidel:

  • bílý nábytek je kompatibilní prakticky se všemi barvami pracovních desek, kromě těch v bílé,
  • při výběru pracovní desky z umělého kamene či z masivního dřeva, snažte se zvolit barvu jiného odstínu než je kuchyňská linka. Jinak snadno se stane, že kuchyňská linka splyne s pracovní deskou,
  • dřevěné pracovní kuchyňské desky, jako je lepené lamelové dřevo, vytvářejí v místnosti útulnou atmosféru. Kámen na druhé straně zdůrazňuje svěžest,
  • černá deska stolu odráží světlo, takže ladí s designem interiéru. Vyplatí se však omezit množství produktů umístěných na tmavé pracovní desce. To je způsobeno skutečností, že tento typ pracovní desky více exponuje produkty, které na ní stojí.

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Jaký materiál na kuchyňskou desku zvolit?

Existují různé typy kuchyňských desek. Nejoblíbenější jsou:

Laminované pracovní desky

Oblíbenost laminované pracovní desky je dána vysokou odolností a výhodnou cenou. Mezi největší výhody patří především to, že materiál je odolný vůči mechanickému poškození a teplotě v závislosti na vrstvě použitého laminátu. Bez problémů na pracovní plochu postavíme horký hrnec. Snadno se čistí vlhkým hadříkem. Laminovaná kuchyňská deska je dostupná v široké škále designů a barev, a vzhledem k tomu, že laminát patří mezi levnější materiály, pracovní deska je dostupná pro každý rozpočet.

Pracovní deska z konglomerátu křemene

Křemenný konglomerát je jinými slovy umělý kámen. Vizuálně je velmi podobný přírodnímu kameni, ale jeho výhodou je, že je mnohem lehčí než přírodní kámen. Díky tomu není problém tento umělý kámen použít u většiny typů kuchyňských skříněk. Podobně jako laminát je konglomerát odolný vůči vysokým teplotám, a je i pevný, takže umístění na něj horkého hrnce není problém. Má vysokou odolnost proti poškrábání a odolnost vůči poškození a je velmi elegantní. Největší nevýhodou je její poměrně vysoká pořizovací cena, oproti ostatním typům dostupným na trhu, takže vybavení kuchyně se vám může dost prodražit.

Dřevěná pracovní deska

Dřevěná pracovní deska se bude hodit do každé moderní kuchyně a navíc její povrch zdobí masivní dřevo. Dřevěná kuchyňská deska se obvykle vyrábí na zakázku pro konkrétní velikost. Nejdražší modely jsou ty z exotického masivního dřeva. Vyznačují se také odolností vůči různým faktorům. Údržba tohoto typu desky není snadná. Není totiž odolná vůči vysokým teplotám. Nesnáší kontakt s hrnci, které mají vysokou teplotu a na jejím povrchu zůstávají stopy např. po noži, který jsme používali na řezání.

Skleněná pracovní deska

Skleněné kuchyňské desky dokonale ladí do moderních kuchyní, je ale možné je použít do jakéhokoliv aranžmá. Tato deska je vyrobena z vrstveného tvrzeného skla. Její výhodou je odolnost např. proti rozbití či poškození, ale i snadná údržba. Nevýhodou skla je, že se na něm snadno zanechávají otisky prstů. Bez ohledu na to, vypadá skvěle. Může být použita, a skvěle ladí i ke keramickým obkladům. Je jenom na vás, jak ji aranžujete.

Nerezová pracovní deska

Nerezový povrch obvykle místnost opticky zvětšuje. Nerez je velmi odolný materiál, proto tyto typy desek se obvykle používají v profesionálních kuchyních. Nejodolnější jsou ty, které se vyrábí z kyselinovzdorné oceli.

Pracovní desky z křemene

Křemenné sintry jsou tenké keramické desky o tloušťce cca 3 mm . Mají gastronomické certifikáty. Pod vlivem vody neuvolňují žádné látky. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je křemičitý písek. Je to nejen velmi odolný materiál, ale je také i velmi efektní. Na rozdíl od těch z masivu lze na nich krájet.

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Keramické dlaždice

Zdařile imitují kuchyňské pracovní desky. Keramické obklady se lepí na dřevotřísku. Jsou odolné vůči vlhkosti, ale jejich nevýhodou je křehkost a lámavost, takže se může stát, že je časem nutné dlaždice vyměnit .

Kompozitní pracovní deska

Kompozitní kuchyňské desky se vyrábějí z přírodních minerálů a například syntetické pryskyřice. Jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození. Dokážou úspěšně napodobit mramor, ale jejich cena je největší nevýhodou – může přesáhnout hodnotu žulové desky, která je mezi kamennými jednou z nejdražších.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Kuchyňské skříňky - jak vysoko nad pracovní desku by měly být umístěny?


Jak zařídit kuchyň?


Nejmódnější nábytek do kuchyně


 

Zpět