Kuchyňské skříňky - jak vysoko nad pracovní desku by měly být umístěny?

21.10.2021

Kuchyňský nábytek by měl nejen dobře vypadat, ale také poskytovat pohodlí při používání a ergonomii práce u pracovní desky. Při jeho nákupu a montáži byste proto měli vzít v úvahu pokyny týkající se vzdálenosti mezi horními skříňkami a pracovní deskou a zvolit spodní skříňky a nohy, které umožní, aby byl pracovní prostor v příslušné výšce. Promyšlená personalizace kuchyňského nábytku udělá z každodenního používání kuchyně potěšení pro všechný členy domácnosti.

 

Kuchyňské skříňky- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Výška pracovní desky - jaká bude optimální?
2. Jak přizpůsobit výšku pracovní desky svoji výšce?
3. Závěsné skříňky - v jaké výšce by měly být namontovány?
4. Vysoká zástavba nebo moderní úložný prostor?
5. Jaký způsob otevírání skříněk zvolit?Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Výška pracovní desky - jaká bude optimální?

Před zavěšením kuchyňských skříněk musíte nejprve určit, v jaké vyšce by měla být horní část pracovní desky. V případě hotového nábytku je to cca 85-86 cm: korpusy kuchyňských skříněk jsou nejčastěji 72 cm vysoké (82 cm od podlahy, pokud je sokl vysoký 10 cm), zatímco pracovní deska měří 1- 4 cm (tloušťka desky záleží na tom z jakého materiálu jsou vyrobeny, například dřevěné pracovní desky mají obvykle tloušťku 3-4 cm, ale k dispozici jsou také laminátové pracovní desky z kompaktní desky o tloušťce pouze 1 cm).


Taková standardní výška spodní zástavby však nebude fungovat v každé kuchyni. Poskytne pohodlí osobám s výškou nejvýše 170 cm, ale rozhodně nebude optimální pro vyšší členy domácnosti, jejichž páteř začne rychle bolet z častého ohýbání. Problém s výškou pracovní plochy v případě hotového nábytku nabízého výrobci mohou mít také osoby s výškou menší než 155 cm - k přípravě jídla budou muset zvedat ruce, které začnou rychle trpět z důvodu odtoku krve.
Jak poznáte, v jaké výšce umístit pracovní desku, aby byla zajištěna ergonomie práce v kuchyni? Pravidlo je velmi jednoduché - vzdálenost mezi loktem ohnuté ruky a pracovní plochou by měla být cca 10-15 cm. Z toho vyplývá, že výška horní části pracovní desky by měla být následující pro uživatele s výškou:


155-170 cm: pracovní deska ve výšce 85-90 cm
170-185 cm: pracovní deska ve výšce 90-105 cm
185-200 cm: pracovní deska ve výšce nad 105 cm


Standardní výška kuchyňských skříněk, které jsou k dispozici ve většině obchodů s nábytkem, bude vhodná pro osoby vyšší 160 cm.

 

Kuchyňské skříňky- Baumax.cz

 

Jak přizpůsobit výšku pracovní desky svoji výšce?

Jsou dvě možnosti. Ke změně výšky kuchyňských skříněk, které tvoří modulární kuchyňsky nábytek a tím ke zvednutí pracovní desky obvykle stačí objednat vyšší nohy a 15 nebo 20 cm vysoké kuchyňské sokly, které je zakrývají. Musíte však počítat s tím, že takové konstrukce budou vypadat o něco hůře, protože instalace vyššího soklu způsobí, že korpusy kuchyňského nábytku budou působit masivněji, což nemusí být nutně požadovaný efekt, zvláště pokud zařizujete malou kuchyň .
Pokud to rozpočet dovolí, budou kuchyně vyrobené na míru lepším řešením. Takový kuchyňský nábytek nabízí téměř neomezené možnosti personalizace - můžete si vybrat nejen výšku skříněk, ale také šířku a hloubku, povrchovou úpravu a vnitřní vybavení kuchyňských skříněk. Truhlář vám vyrobí přesně takové sady kuchyňského nábytku, jaké požadujete vy a vaše rodina, ale musíte počítat s většími výdaji a být trpěliví, protože na nábytek na míru můžete čekat až několik týdnů.
A co když se členové domácnosti výrazně liší výškou? Poté by měla být výška pracovní desky vyvážena a přizpůsobena osobě, která tráví v kuchyni nejvíce času.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Závěsné skříňky - v jaké výšce by měly být namontovány?

V tomto případě hraje výška členů domácnosti, a tedy i volný přístup k závěsným skříním důležitou, nikoli však klíčovou roli. Nejdůležitější je zachovat vhodný prostor mezi pracovní deskou a hornímí skříňky, což umožní pohodlnou přípravu jídel. Tato vzdálenost by neměla být menší než půl metru (výjimkou je plynová varná deska, nad kterou by měla být ponechána minimální vzdálenost 60 cm).
Při navrhování skříněk pro kuchyň na míru je třeba si uvědomit, že horní skříňky nemusí mít stejnou délku jako spodní skříňky nebo vytvářet přímku. Možností konfigurací je mnohem více - vše závisí na individuálních potřebách a preferencích a také na velikosti kuchyně. Například některé závěsné skříňky úspěšně nahradí kuchyňské tyče s háčky nebo o něco mělčí police na příslušenství, které by mělo být po ruce (např. slánka a pepřenka), nebo je můžete úplně vynechat, díky čemuž bude kuchyně působit prostorněji. Před takovým rozhodnutím se však ujistěte, že máte dost úložného prostoru.
Zatímco v modulárních kuchyních je hloubka horních skříněk obvykle 30 nebo 40 cm. O standardní výšce horních skříněk je těžké mluvit. Mohou mít libovolnou výšku (od 20 cm) a jediným omezením je výška místnosti. Zajímavým, i když zřídka praktikovaným řešením je umístění horních skříněk přímo na desku - toto řešení je ideální pro kuchyně s neobvyklými rozměry nebo umístěnými v podkroví, kde obvykle není možné instalovat modulární závěsné skříňky.

 

Kuchyňské skříňky- Baumax.cz

 

Vysoká zástavba nebo moderní úložný prostor?

Vysokou zástavbou se rozumí oddělení samostatného úložného prostoru v kuchyni, který se skládá pouze z vysokých skřínek a domácích spotřebičů. Jako pracovní plocha slouží kuchyňský ostrůvek sestávající ze spodních skříněk a pracovní desky, do které je namontován dřez. Toto řešení je spojeno se zřetelným rozdělením místnosti na dvě části a bude fungovat pouze ve velkých kuchyních a v těch, které jsou propojeny s obývacím pokojem. Kuchyňský ostrov může posloužit také jako kuchyňský stůl, v případě že umístíme vedle něj odpovídající výšky židle hokery nebo barové židle.
Dalším zajímavým řešením do kuchyně je moderní úložný prostor, tedy dodatečné závěsné kuchyňské skříňky sahající až ke stropu. Pro získaní většího prostoru pro kuchyňské vybavení a doplňky jsou nad řadou horních skříněk standardní hloubky montovány kuchyňské skříňky s hloubkou rovnou hloubce spodních skříněk (60 cm). Takové moderní uspořádání je velmi prostorné a zároveň vypadá atraktivně a zdobí moderní kuchyně. Díky takovému uspořádání můžeme zvolit velmi mělké  horní skříňky, které i když je umístíme nízko nad pracovní deskou nebudou bránit přístupu na pracovní plochu.
Instalaci vysokého nábytku a dodatečných skříněk trochu komplikuje křivý strop a boční stěny v kuchyni, ale můžeme si s tím poradit přidáním podhledu nebo instalací ukončovací lišty.

 

Kuchyňské skříňky- Baumax.cz

 

Jaký způsob otevírání skříněk zvolit?

V případě horních skříněk si můžete vybrat kuchyňská čela otevíraná do strany nebo nahoru. Výhodou druhého uvedeného způsobu je úspora místa a žádné riziko, že se náhodou praštíte do otevřených dvířek skříňky. Při výběru tohoto řešení se však musíte ujistit, že závěsné skříňky budete moci zavřít, aniž byste museli stoupat na špičky nebo používali taburet.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do kuchyně Tanya Modra Nábytek do kuchyně Emma Nábytek do kuchyně Charlotte Grey Nábytek do kuchyně Next III

 

Zpět