Jak zařídit kuchyň?

07.04.2021

 

Přemýšlíte, jak zařídit vaši kuchyň, aby mít vždy všechno  po ruce? Máte při vaření večeře dojem, že jste uběhli maraton, protože rozmístění kuchyňských skřínek je neergonomické? Kuchyňský nábytek by měl být navržen v souladu se zásadami ergonomie v kuchyni. Pro dosažení funkčnosti je třeba vzít v úvahu faktory, jako je rozložení a výška pracovních desek, objem skříněk, hloubka dřezu a správné osvětlení. Ergonomii kuchyně mohou ovlivnit i malé detaily, jako jsou správně zvolené nábytkové knopky a úchytky! Proto bychom se s vámi chtěli podělit o několik tipů, jak zařídit kuchyň tak, aby byla příprava jídel, a dokonce i úklidové práce rychlé a efektivní.

Moderní kuchyně a jídelna - Baumax.cz

Jak zařídit funkční kuchyň?

 

Základním principem ergonomie v moderní kuchyni je rozdělení místnosti na 5 nejdůležitějších zón. Díky jasnému rozdělení bude kuchyně funkční a vy získáte prostor pro práci. Je třeba minimalizovat potřebu pohybovat se, ohýbat se, zvedat nebo dosahovat na předměty, které jsou obtížně přístupné - a často používané. Pokud chcete znát tajemství funkční kuchyně, podívejte se do našeho průvodce.

 

Zásobovaní

 

Tato část by měla být nejblíže ke vchodu do místnosti. Bude v ní umístěna: lednice s mrazákem, pracovní deska nebo kuchyňský stůl. Když se vrátíte z nákupu, nebudete mít potíže s vyskladněním produktů do ledničky. S těžkými nákupními taškami ušetříte čas a energii procházkou po celé místnosti.

Moderní kuchyně a jídelna - Baumax.cz

Ukládaní

 

Její součástí budou kuchyňské skříňky na talíře, větší hrnce a stolní příbory. V této zóně by měl být kuchyňský nábytek převážně visící nebo na úrovni beder, protože výše uvedené doplňky se používají velmi často a ohýbání nebo klečení pro vyndání vhodného nádobí vám znepříjemní fungování v kuchyni. Tato část kuchyně je plná prostorných zásuvek a hlubokých skříněk, do kterých se vejde co nejvíce kuchyňských doplňků. Do úložného prostoru můžete přidat malé domácí spotřebiče.

 

Mytí

 

V této části kuchyně by měly být: odpadkové koše, myčka, dřez a menší pracovní deska. Pokud dáváte přednost ručnímu mytí, ujistěte se, že máte prostor pro široký odkapávač. Pokud máte myčku, nezapomeňte, že skříňky v blízkosti zařízení by měly  obsahovat kuchyňskou chemii, jako jsou: tablety do myčky, jar, čisticí prostředky, pytle na odpadky. Pod umyvadlo umístěte odpadkový koš. Chcete-li usnadnit třídění odpadu, investujte do moderních košů s vestavěnými přihrádkami na tříděný odpad

Moderní kuchyně a jídelna - Baumax.cz

Přípravy jídla

 

Toto je oblast v kuchyni, kde trávíme většinu času přípravou jídel. Jestli jste majitelem domu s kuchyňským koutem, bude ostrov skvělým řešením. Zde by měla být umístěna skříňka s pracovní deskou. Pokud je vaše kuchyně uzavřenou, samostatnou místností - pracovní desky umístěte poblíž sporáku. V této zóně uspořádejte místo pro kuchyňská prkénka, nože a malé kuchyňské spotřebiče.

 

Vaření

 

V této zóně kuchyně budou kuchyňské spotřebiče, jako je trouba, plynový sporák, elektrický nebo indukční sporák a mikrovlnná trouba. Ve všech kuchyních by měla být lednička nejdále od sporáků. Tato dvě zařízení by měl oddělovat široký kuchyňský nábytek. Pokud máte kuchyň s oknem, umístěte si v jeho blízkosti kuchyňské náčiní. V případě ostrůvku nebo tmavého interiéru bez okna nainstalujte nad sporák digestoř.

Moderní kuchyně a jídelna - Baumax.cz

Jak naplánovat kuchyňský nábytek?

 

Jednořadé kuchyně jsou v posledních letech nejmódnější druh vybavení kuchyní. Toto řešení spočívá v uspořádání kuchyňského nábytku, počínaje lednicí. Dále je zde pracovní deska pro produkty vyndané z chladničky, dřez, dlouhá pracovní deska a sporák. Jednořadé uspořádání funguje nejlépe pro malé místnosti, kde omezený prostor neumožňuje zajímavější a funkčnější způsob uspořádání.

Dvouřadá kuchyně se vyznačuje uspořádáním skříněk do dvou rovnoběžných linií. V takovém uspořádání by na jedné straně měl být dřez, myčka nádobí a pracovní deska a na opačné straně lednička s pomocnou pracovní deskou. Kuchyňský nábytek umístěte ve vzdálenosti nejméně 100 cm od sebe, abyste mohli volně otevírat dvířka nebo pohybovat se volně i s ostatními členy domácnosti.

Kuchyně s ostrůvkem je velmi oblíbená mezi lidmi, kteří kombinují vaření a trávení času současně s ostatními členy domácnosti nebo přáteli. Uspořádání kuchyně s kuchyňským koutem umožňuje ergonomické uspořádání varné zóny. Na ostrůvku lze uspořádat dlouhou varnou desku. Díky samostatnému místu pro přípravu jídla mohou ostatní členové domácnosti provádět další činnosti v jiných oblastech kuchyně.

Moderní kuchyně a jídelna - Baumax.cz

Jak zařídit kuchyň? Rozměry nábytku a jeho funkce

 

Moderní kuchyně by měly být nejen stylové, ale také funkční. Průměrná výška pracovní desky je obvykle pod 90 cm. Aby byla ergonomie kuchyně udržována na vysoké úrovni, přizpůsobte nábytek výšce členů domácnosti. Pokud jste nízká osoba, navrhněte interiér nábytkem na míru. Pokud jste však vysoký nebo střední výšky, ujistěte se, že pracovní deska končí 10 cm pod loktem. Kuchyňská čela skříněk by neměla být výše, než je vaše zorné pole (s ohledem na jejich nejnižší polici).

Zajistěte otevřené prostory pod skříněmi. Když se připravuje jídlo, na kuchyňskou dlažbu padá spousta drobků a odpadu. Padají mezi volné mezery a také pod kuchyňský nábytek. Kuchyňská linka by proto měla být vybavena pevnými kuchyňskými sokly, které zajištují , že úklid  nebude vyžadovat příliš časté ohýbání nebo klečení.

Ve fázi zařizování spočítejte počet elektrických spotřebičů, které zdobí kuchyňské pracovní desky. Pokud jsou vaše kuchyňské roboty nebo jiné příslušenství velké, měli byste pro ně zařídit dost místa na pracovní desce. Navrhněte si pohodlný pracovní prostor, abyste se při vaření nemuseli starat, kam položit kuchyňské prkénko nebo hrnce.

 

Osvětlení v kuchyni

 

Módní a efektivní vnitřní osvětlení je téma, které je často přehlíženo. A pokud jde o ergonomii kuchyně, je to velmi důležitá otázka! Pro optimální řešení se můžete rozhodnout pro několik světelných zdrojů. Mít jednu centrální lampu na stropě znamená, že ne při každé činnosti budeme mít přístup k tak vysokému světelnému zdroji, jaký bychom očekávali. Na některých místech si vytvoříme vlastní stín a ve večerních hodinách se nám bude složitěji připravovat jídlo.

Prvním řešením může být instalace lustru s pohyblivými reflektory, které budou odrážet světlo ze stropu a rozptylovat  jej po místech, která jsou pro běžnou závěsnou lampu obtížněji dosažitelná. Dalším nápadem je kuchyň vybavená místním osvětlením. Nejčastěji se používají nad pracovními deskami, nad sporákem nebo dřezem. Halogenová svítidla lze namontovat do skříněk, pak je „světelná cesta“ nejkratší, díky čemuž je ostrůvek nebo pracovní deska dokonale připravena na kuchyňské práce. Aby opticky zvětšit interiér kuchyně, můžete také použít lampy umístěné přímo nad jídelním stolem.

Zpět