Jak vyrovnat terén pod bazén?

24.06.2021

Bazény- Baumax.cz
Pokud již bylo rozhodnuto o koupi zahradního bazénu, je na čase pro něj připravit vhodné místo. Doporučujeme, kde nejlépe postavit bazén, na jakém terénu a jaký by měl být podklad, aby bylo používání bazénu pohodlné po celou sezónu.


V tomto článku:

1. Kam umístit bazén na zahradě nebo na pozemku?

2. Přizpůsobení velikosti bazénu velikosti pozemku

3. Pojďme hledat slunné místo

4. Vyberte místo pro bazén vzdálené od stromů a keřů

5. Zajistěte bezpečný přístup k elektřině v místě, kde bude bazén umístěn

6. Jaký vybrat druh podkladu?

7. Jak připravit podklad pod bazén?

8. Shrnutí – čemu ještě věnovat pozornost?


Kam umístit bazén na zahradě nebo na pozemku?
Zahradní bazény, bez ohledu na to, zda se jedná o samonosné bazény nebo bazény s kovovou konstrukcí, vyžadují vhodné místo pro instalaci na zahradě nebo na pozemku. Je třeba vzít v úvahu několik faktorů.
Přizpůsobení velikosti bazénu velikosti pozemku
Větší bazén je jistě komfortnější. Není však vhodnou volbou, pokud zahrada nemá dostatek místa a bazén zabírá téměř veškerou volnou plochu. To může ztěžovat pohyb po zahradě nebo přístup k dalším prvkům zahrady jako je - gril, zahradní houpačky nebo trampolíny.

Bazény- Baumax.cz
Pojďme hledat slunné místo
Místo pro bazén by mělo být po většinu dne slunné, aby se voda v něm přirozeně ohřívala. To nám umožní ušetřit náklady na provoz bazénu. Na noc je také vhodné zakrýt bazén bazénovým krytem nebo solárním krytem, který účinně brání úniku tepla. Pokud naopak potřebujete ochranu proti příliš silnému slunečnímu záření, můžete použít přístřešek, který lze snadno rozložit, složit a přemístit. Dokonalý bude například velký zahradní slunečník nebo zastřešení pro bazén.
Vyberte místo pro bazén vzdálené od stromů a keřů
Spadané listí, okvětní lístky, malé větvičky a pyl znečišťují zahradní bazén. Ve výsledku máme více práce s údržbou čistoty vody. To je často spojeno s dalšími výdaji na nákup vhodných dezinfekčních prostředků. Proto je nejlepší umístit bazény v dostatečné vzdálenosti od stromů a keřů a - jak jsme již zmínili - v noci je zakrýt.
Zajistěte bezpečný přístup k elektřině v místě, kde bude bazén umístěn
Elektroinstalace je nezbytná pro provoz bazénových zařízení, jako je bazénové čerpadlo nebo ohřívač vody. Důležité je pamatovat na to, aby nestavět bazén pod elektrickým vedením.

Bazény- Baumax.cz
Jaký vybrat druh podkladu?
Pokud bylo vybráno vhodné místo pro zahradní bazén, připravte podklad pro bazén.
Nejčastěji je bazén umístěn na trávě, protože s tím nejsou spojeny velké finanční výdaje. Toto řešení lze vzít v úvahu, pokud máme rovny terén. Musíme však brát v ohled, že po skončení sezóny a demontáži bazénu zůstane na trávě nevzhledná stopa.
Pokud podklad není rovný, umístěte bazén na vrstvu zhutněného písku (před tím odstraňte část trávníku). Plochu pod bazén je potřeba ovšem vyrovnat.  Pokud však není podklad rovný, může dojít k poškození bazénu. To platí jak pro bazény s kovovou konstrukcí, tak pro samonosné bazény. V prvním případě musí konstrukce stát na rovném a stabilním povrchu, jinak by se bazén zdeformoval. V případě samonosných bazénů, voda v bazénu drží jeho tvar. Pokud tedy terén není nerovný, může se bazén tohoto typu naklonit na jednu stranu nebo se zdeformovat. Někteří majitelé bazénu se rozhodnou udělat betonový základ pod bazén nebo dlažební kostku. Tímto způsobem získáte stabilní a rovný podklad pro zahradní bazén, ale je to nákladnější řešení.

Jak připravit podklad pod bazén?
Dětské bazény, nafukovací bazény nejsou příliš velké, proto se obvykle stavějí přímo na trávu. Stačí jen plochu očistit od kamenů, šišek a jiných nečistot, které by mohly poškodit dno bazénu. Kromě toho stojí za to použít bazénovou podložku, která ochrání dno bazénu před možným poškozením. Chrání také stěny nádrže před zašpiněním, například v případě deště. Čím větší plocha kolem bazénu je pokryta podložkou, tím méně nečistot pronikne do bazénu. Pokud plánujete bazén používat několik sezón a je poměrně velký, je lepší jej umístit na dobře zhutněný podklad. Nejjednodušší způsob je použít profesionální zhutňovač nebo speciální válec. Můžeme si takové vybavení pronajmout nebo najmout profesionály, kteří tuto práci provedou za nás. Můžeme také použít dobrou lopatu a sílu vlastních rukou.
Pokud se rozhodneme provést práci na vlastní pěst, pro obdélníkový bazén budeme potřebovat dvě rovné desky a tzv. stahovací lať (např. dlouhá vodováha větší než šířka bazénu). Desky položte na obou stranách dříve vybrané a vyčištěné plochy. Mezi desky nasypete písek a současně jej zhutněte. Poté na desky položte stahovací lať a s její pomocí vyrovnejte úroveň písku a odstraňte jeho přebytek do stran. Pro vyrovnání terénu u kulatého bazénu je nejlepší použít k vyrovnání prkno o délce rovnající se průměru nádrže. Desku položte na pískový podklad a na ni dejte vodováhu. Desku otáčejte kolem jeho středu, dokud není pískový povrch dokonale rovný. Aby byla písková základna „pod kontrolou“, musí být ohraničena dřevěnou nebo betonovou palisádou nebo dřevěnými trámy.
Velmi praktickým řešením je položení další vrstvy tepelné izolace pod dno bazénu, které dokonale zabrání ochlazení vody v bazénu v důsledku úniku tepla do země. Pro tento účel nepoužívejte obyčejný polystyren, který nebude fungovat, ale extrudovaný polystyren XPS. Tento materiál má nejen vynikající izolační vlastnosti, ale je také velmi odolný vůči zatížení a zároveň málo savý. Nebudete se muset obávat, že se časem poškodí.

Bazény- Baumax.cz
Shrnutí – čemu ještě věnovat pozornost?
Příprava vhodného místa pro bazén s kovovou konstrukcí nebo samonosný bazén vyžaduje zohlednění řady faktorů. Za prvé, nevyplatí se kupovat velký bazén, pokud ztěžuje volné používání zahrady. Voda v bazénu umístěném na stinném místě se bude déle ohřívat. Umístění bazénu poblíž stromů bude vyžadovat častější údržbu.
Plocha pod bazén musí být rovná a dostatečně zpevněná, aby odolala značné hmotnosti vody, a aby se bazén nedeformoval. Pokud toto nezajistíme, může se ukázat, že bude nutné po nějaké době vylít veškerou vodu z bazénu a připravit podklad pod bazén od začátku. Pokud zahradní vířivka je vaší touhou, povrch pod ní musí být rovný, pevný a zhutněný. Pro provoz vířivky je také nezbytný přístup k elektřině.
Širokou nabídku všech potřebných produktů najdete v obchodě BauMax a na webových stránkách www.baumax.cz. V našem obchodě si navíc můžete zakoupit atraktivní vybavení, díky kterým relaxace na zahradě a trávení času s rodinou a přáteli v přírodě, bude ještě víc příjemné. Za zvláštní pozornost stojí houpací sítě, zahradní trampolíny, příslušenství a náhradní díly pro trampolíny, zahradní grily a zahradní hračky pro děti.


Inspirujte sie !!!

white and multicolored beach ball Girl, Childhood, Garden, Backyard, Evening, Child Hmong, Festival, Kids, Trampoline, Playing, Children person grilling meat
Bazény Zahradní domky Trampolíny Zahradní grily

 

Zpět