Jak vyrobit posuvné dveře do skříně? Návod krok za krokem

11.08.2021


Skříň s posuvnými dveřmi je estetické a velmi praktické řešení, díky kterému získáme spoustu úložného prostoru, aniž bychom zbytečně zaplnili prostor nábytkem nevhodné velikosti. Pořízení vestavěné skříně na míru bohužel hodně stojí. Ukazuje se však, že s trochou trpělivosti, se sadou vhodného nářadí a trochu šikovnosti si můžete úspěšně vyrobit šatní skříň s posuvnými dveřmi sami! Zjistěte, jak si takový nábytek vyrobit.

Šatní skříně- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Jak vyrobit skříň s posuvnými dveřmi?
2. Materiály a nářadí
3. Posuvné dveře do skříně - jak na to?
4. Jak namontovat zrcadlo na šatní skříň?
5. Vložení posuvných dveří do pojezdů pro posuvné dveře
6. Dokonale sladěný nábytek
Jak vyrobit skříň s posuvnými dveřmi?


Pokud máte ve výklenku rovné stěny, vyrobit si Šatní skříňe s posuvnými dveřmi bude relativně snadné. Stačí nainstalovat dva pojezdy k posuvným dveřím - jeden k podlaze a druhý ke stropu. Police zase přišroubujeme ke stěnám podle návrhu, který nejlépe vyhovuje potřebám domácnosti. Místo zdlouhavého vyřezávání a montování zásuvek můžete sáhnout po hotových produktech dostupných ve stavebních marketech, např. kontejnery do skříně nebo šuplíky. Na vnitřní stěny připevněte hotovou tyč na věšáky.
V případě křivých stěn bude nutné dodatečně instalovat desky, které budou sloužit jako boční stěny, a dokonce i zadní stěnu. Užitečné budou samozřejmě také tyče, koše a podobné příslušenství ke skříním.
Zdi a police se montují relativně snadno. Některé z nich jsou přišroubovány ke stěnám, jiné - k dříve instalovaným vnitřním stěnám. Posuvné dveře pro vestavěnou skříň vyžadují trochu větší přesnosti a úsilí. Musíme být přesní - nejprve vytvořit podrobný návrh skříně a poté se ho držet. V opačném případě špatné usazení prvků výrazně znemožní nejen samotnou montáž skříně, ale také její následné použití.

Šatní skříně- Baumax.cz

Materiály a nářadí


K výrobě vestavěné skříně s posuvnými dveřmi budeme potřebovat:

- přesně nařezané desky na stěny,

- police,

- vertikální přepážku a další prvky.

Připravme si také další prvky:
• pojezdy k posuvným dveřím
• posuvné systémy
• hmoždinky
• úhelníky
• nosníky pro police
a nářadí:
• měrka
• vodováha
• aku šroubovák

Náš nábytek do ložnice může být vyroben z hotových desek řezaných na míru. V obchodech a hobby marketech, stejně jako v truhlářských dílnách si můžeme koupit hotové desky - nejen ořezané, ale také zajištěné a dokonce polepené dýhou podle objednávky. Pro mnoho lidí je to nejpraktičtější řešení. Pokud však chceme úplně sami připravit desky a celý vnitřek vestavěné skříně s posuvnými dveřmi, musíte počítat s nutností mít další vybavení.
Pak bude vhodná:
• kotoučová pila,
• frézka,
• nůž.
Pomocí těchto nářadí připravíte dřevěné prvky pro přesnou montáž.


Posuvné dveře do skříně - jak na to?


Začínáme s návrhem skříně do ložnice. Návrh by měl zahrnovat nejen rozměry, ale mimo jiné také uspořádání polic, tyč na věšáky a jiné části, otvory atd. Poté určíme, kolik křídel musí mít náš šatník. Všechny prvky posuvných dveří by měly být dostatečně široké, aby po roztažení umožnily přístup k celému segmentu polic nebo zásuvek. Každá vestavěná skříň - i ta velmi malá - musí mít alespoň dvě křídla - aby se jedno překrývalo druhým.

Šatní skříně- Baumax.cz


Všechny dveře skříně by měly mít stejnou šířku. Asymetrie nejen vypadá špatně, ale také výrazně ztěžuje používání. Budete potřebovat přesně nařezané desky. Nejlepší bude objednat si je v hobby marketu nebo tesařské dílně. Dostanete je tam hotové opatřené kovovými hranami - je to velmi praktické řešení, díky kterému šatní skříně nejen dobře vypadají, ale jejich dveře se při intenzivním používání nepoškodí.
 

ODBORNÍK RADÍ:
Může být obtížné vyrobit si kovové hrany na dveřích vlastnoručně - vyžaduje to speciální vybavení, jehož nákup se obvykle ukáže jako nerentabilní, když chceme pro svůj domov vyrobit vestavěnou skříň nebo dokonce dvě. Nejlepší je tedy využít pomoci profesionála a objednat si hotové panely.
Aby se křídla dveří navzájem volně překrývaly, měli byste zvolit pojezdy s dvojitými kolejnicemi. Horní a dolní osa musí být navzájem dokonale rovnoběžné. K montáži používáme hmoždinky. Na jeden běžný metr by měly být použity tři nebo více hmoždinek.

¨

Jak namontovat zrcadlo na šatní skříň?


Jednotná barevná skříň se hodí do mnoha interiérů - ložnice, předsíně a dokonce i kuchyně. Mnoho majitelů bytů však raději volí skříň se zrcadly. Prostor získává nejen díky praktické funkci zrcadel, ale také vizuální - interiér se opticky zvětší a vnáší dojem prostornosti v našem domě. Jak namontovat zrcadlo na skříň?
Zrcadlo montujeme před nasazením dveří do pojezdů. Povrch, na který jej nalepíme, je třeba předem důkladně očistit - nejen od mechanických nečistot, ale také veškerých skvrn, zejména mastných. Po vymezení oblasti pro zrcadlo na jeho zadní stranu pečlivě a přesně naneste lepidlo. K tomuto účelu použijte speciální lepidlo na zrcadla.

Šatní skříně- Baumax.cz


Vložení posuvných dveří do pojezdů


Je čas spojit jednotlivé prvky. Pokud má naše skříň dobře namontované pojezdy a precizně vyrobená křídla, jejich nasazení by neměl být problém. V rozích křídel připevňujeme pojezdové mechanismy a vkládáme dveře do pojezdů. Nakonec upravíme polohu koleček tak, aby se dveře skříně plynule posouvaly. V případě potřeby můžete nasadit také speciální zarážky, které omezí rozsah pohybu dveřních křídel.
Lepidlo nanášíme ve svislých pruzích a ponecháme 5 cm prostoru po okraji zrcadla. Následně jej opatrně položte na panel dveří. Necháte jej na podlaze, dokud lepidlo nezaschne - v závislosti na doporučeních výrobce to může trvat 24 až 48 hodin.

Prislušenství na skříně- Baumax.cz

Dokonale sladěný nábytek


Skříň, která dokonale ladí k posteli a toaletnímu stolku a nábytek v místnosti je stylisticky stejný jako skříňka a komoda do obývacího pokoje (Komody do obýváku) - toho všeho lze dosáhnout vlastnoruční výrobou skříní. K tomu potřebujeme pouze precizní a promyšlený návrh šatní skříně s posuvnými dveřmi. Tímto způsobem si můžete vyrobit nejen vybavení do ložnice nebo obývacího pokoje, např. noční stolky, ale také dětský nábytek a dokonce i kancelářské regály!
Uspořádání interiéru nábytkem vlastnoručně vyrobeným přináší spoustu uspokojení a umožňuje vám získat nebo maximálně využít volný prostor i v relativně malých bytech. Rozhodně to stojí za vyzkoušení! V obchodech a hobby marketech jsou k dispozici také další praktická řešení pro uspořádání úložného prostoru, např. použití nástavby na šatní skříně.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Obývací pokoj – nábytek Ložnice – nábytek Předsíň - nábytek

 

 

Zpět