Jak postavit zahradní domek

19.04.2021

 

Mnoho z nás má zahradní nářadí a vybavení, které je užitečné na zahradě, ale vzhledem k sezónnosti prací jej používáme pouze v určitou roční dobu. Zahradní domky jsou nejlepší pro jejich skladování. Co sebou představují? Obvykle se jedná o malý dřevěný domek, který může mít podobu zahradního altánu, altánků, kde můžete uskladnit zahradní nářadí, letní doplňky a vybavení (například sekačku na trávu), sezónní zahradní dekorace a dokonce i zahradní květináče nebo sadu hraček pro děti. Koupit si můžete hotové plastové zahradní domky, kovové zahradní domky a nejoblíbenější - dřevěné domky na chatu, které lze vybavit praktickými příslušenství pro zahradní architekturu nebo přidat k nim zahradní pavilony a zahradní stany, čím zdvojnásobme jejich plochu. V níže uvedeném článku představujeme, jak výstavbu zahradního domku na nářadí „krok za krokem“. Než začne stavba domku, je nutné se rozhodnout, z jakých materiálů chcete zahradní domek postavit. Smrkové dřevo a borovice vypadá atraktivně a je odolné vůči povětrnostním podmínkám, takže bude ideální pro stavbu zahradního domku. Zajímavým nápadem bude vytvoření mini verze domku - ideální pro děti pro zábavu. Co si musíte pamatovat při zahájení stavby dřevěného domu?

Zahradní domky - Baumax.cz

Nezbytné nástroje, produkty a materiály

Jak se připravit na výstavbu dřevěných domků?

Pokud chceme postavit na zahradě domek na nářadí, je potřeba shromáždit potřebné materiály a nářadí, které vám usnadní práci. Terasu lze využít jako dočasné úložiště produktů a materiálů. Před zahájením výstavby zahradního domku je nutné pečlivě zvážit jeho design. Stojí za promyšlení, jaké vybavení v něm bude uloženo, a rovněž jakou plochu zahrady můžeme použít pro výstavbu zahradního domku. V této fázi je třeba rozhodnout, zda bude mít zahradní domek také rekreační funkci – pokud ano, lze poblíž domku vytvořit dětské hřiště se zahradní trampolínou, postavit si vlastní pláž nebo tam umístit stůl a lehátka. Teoreticky lze zahradní domek na nářadí postavit samému, ale další pár rukou poskytne pomoc a zkrátí čas práce. Ke stavbě domu budete potřebovat následující nástroje: svinovací metr, kladivo, vrtačku a prvky, ze kterých bude domek postaven. Pro výstavbu domku budou v první řadě nezbytné: desky, trámy, dokončovací lišty, dveře, okna a asfaltová lepenka. V dalších etapách budete potřebovat žebřík, frézy na dřevo nebo kovové spojovací prvky. Stojí za to konzultovat svůj projekt se známými, kteří již mají takové domky. Můžete zajít na pilu a podívat se, zda vám můžou pomoci, a připravit nařezané desky na míru. Široký výběr prken je k dispozici také v obchodech se stavebními materiály. Takové zahradní domky nevyžadují stavební povolení, pokud nepřesahují povolené rozměry.

Zahradní domky- Baumax.cz

Krok první - příprava podkladu pro zahradní domek na nářadí

Před zahájením výstavby dřevěného zahradního domku musí být pro něj řádně připraveno místo. Podklad by měl být hladký, nejlepší bude betonový potěr. Označíme rozměry - například pomocí provázku, křídy nebo barvy a následně připravíme trámy. Před jejich upevněním je třeba se ujistit, že jsou správně uspořádány, koneckonců budou tvořit základ konstrukce. Když jsou podlaha a boční trámy připraveny, lze provést další fázi práce, kterou je instalace podlahy. Začneme pokládat dřevěné panely od místa, kde bude vchod, postupně se pohybujeme směrem k interiéru domku. Po pokládce podlahy bude další etapou připevnění příčných nosníků, tzn. stěn budovy.

Během prací stojí za to podívat se do zahrady a zjistit, zda děti se nechtějí hrát na našem mini staveništi. Dbejte na to, aby se děti nehráli s nářadím a kusy dřeva- není to pro ně bezpečné.

Krok dva - stavba zdí zahradního domku

Když je podlaha domku hotová, je čas začít budovat zdi. Potřeba nainstalovat příčné trámy, k nimž se postupně přidávají další desky, které budou tvořit stěny domku na nářadí. V další fázi práce nainstalujeme okna a zárubně.

Krok třetí - montáž dílů

Jakmile stěny domku na nářadí dosáhnou přibližně poloviny plánované výšky, je načase nainstalovat okno a začít se vkládáním zárubně u vchodu. Následovně uzavřeme konstrukci přidáním dalších desek do požadované výšky. Posledním krokem bude montáž střechy.

Zahradní domky- Baumax.cz

Krok čtvrtý – pokládka střechy

V této fázi by měly být štíty vloženy do konstrukce střechy - počínaje od zadního a snažit se co nejvíce utěsnit konstrukci. Postupně přidáváme další lišty a navíc zevnitř instalujeme lišty pro zpevnění konstrukcí. Na sestavenou střechu pokládáme asfaltovou lepenku - bitumenovou střešní krytinu. Pokládka se provádí zdola směrem k vrcholu stavby. Po dokončení této fáze zbývají jen dokončovací práce a kontrola, zda konstrukce je v souladu s návrhem a předpoklady.

Krok pátý - dokončení zahradního domku

Zahradní domek na nářadí máme téměř hotový. Obejděte domek kolem dokola, aby zjistit zda všechny prvky konstrukce a střechy jsou správně připevněny. V případě, že je třeba některé prvky opravit, uděláte to rychle pomocí nářadí. V této fázi musíte také našroubovat panty a vložit dveře, můžete také přidat dekorativní prvky a dokončovací lišty.

Tímto způsobem si můžete postavit zahradní domek na nářadí krok za krokem sami. Lidem, kteří se ale na tyhle práce necítí, stojí za to seznámit se s nabídkou hotových sestav zahradních domků. Zahradní domek na nářadí může být atraktivním zahradním doplňkem - stejně jako zahradní jezírka nebo zahradní dekorace. Při stavbě domku je třeba dbát na bezpečnost - na staveništi by si děti neměly hrát a terasa a zahrada by měly být chráněny před poškozením při výstavbě. Po dokončení prací je nutné zkontrolovat, zda zbylé materiály neohrožují členy domácnosti a zvířata na zahradě.

Další produkty, určené k montáži zahradních domků naleznete v obchodě BauMax. Čeká na vás přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.


 


 

 

Zpět