Jak ohřívat vodu v bazénu? Zjistěte více o účinných způsobech!

17.07.2021


Zahrada snů pro většinu lidí není jen upravená vegetace, pohodlný zahradní nábytek a stylová zahradní architektura, ale také doplňky, které zpestří trávení volného času venku, například zahradní trampolínyzahradní houpačkyhoupací sítě a zahradní bazény. Ty jsou obzvláště populární v letní sezóně, a to jak u dětí, tak u dospělých. Koneckonců, co může být příjemnější v horkých dnech, než se ponořit do vody? Situace se však mění s příchodem podzimu, kdy teplota vzduchu klesá, a místo ochlazení těla se raději zabalíme do tepla. Abyste mohli venkovní zahradní bazén stále používat, musíte použít jedno z následujících zařízení pro ohřev vody.


V tomto článku:

1, Ohřev vody v zahradním bazénu - jaký zvolit systém vytápění?

2. Elektrické ohřívače vody v bazénu

3. Tepelné výměníky pro ohřev vody v bazénu

4. Bazénové solární panely

5. Jaká další řešení se oplatí použít pro ohřev vody?

6. INSPIRUJTE SE !!! 


Bazény- Baumax.cz


Ohřev vody v zahradním bazénu - jaký zvolit systém vytápění?


Můžeme si vybrat alespoň z několika zařízení, která se liší účinností vytápění, jednorázovou pořizovací cenou a provozními náklady:

  • Elektrické ohřívače vody,
  • Tepelné výměníky,
  • Tepelná čerpadla,
  • Bazénové solární panely ( Solarní ohřev bazénu ).

Níže uvádíme informace o jejich fungování, výhodách a nevýhodách ohřevu vody v zahradním bazénu.

Vířivky- Baumax.cz

Elektrické ohřívače vody v bazénu


Mají velmi jednoduchou konstrukci: filtrační bazénová čerpadla čerpají vodu, která je ohřívána elektrickým ohřívačem. Důležité je, že činnost ohřívače musí být pravidelně kontrolována, abychom si byli jisti, že bazénová chemie nebo vápník obsažený ve vodě nenaruší provoz ohřívače.
Místo toho, abyste kupovali bazénový teploměr zvlášť, je nejlepší zvolit ohřívač s termostatem, který má dotykový panel, který umožňuje regulovat teplotu vody v bazénu (doporučuje se, aby byla mezi 23-28 stupni, ale ohřívače vody mají topný výkon až 40 stupňů Celsia).
Elektrický ohřívač vody v bazénu je ideální pro malý bazén nebo zahradní vířivky. Stojí za to vědět, že samotné zařízení stojí málo, ale je spojeno se značnými provozními náklady.


Tepelné výměníky pro ohřev vody v bazénu


Tepelný výměník lze instalovat pouze, pokud je možné jej připojit k ústřednímu topení (plynový sporák, tepelné čerpadlo, instalace kolektoru). Využívá generované přebytečné teplo, takže ohřívá vodu v bazénu pouze nepřímo a do určitého okamžiku - díky speciálnímu senzoru výměník přestane fungovat po přijetí signálu z termostatu. Výkon výměníku, který určuje rychlost ohřevu vody (od 40 kW do 120 kW), se volí podle kapacity bazénu.
Nepochybnou výhodou tepelných výměníků je jejich relativně nízká cena a snadné použití. Montáž by však měla být svěřena odborníkovi, protože instalace může být náročná pro osobu, která s takovým zařízením dříve neměla styk. Tento typ řešení se nejčastěji používá pro ohřev venkovních bazénů, a také do zahradních domácích bazénů.

Vířivky- Baumax.cz


Tepelná čerpadla pro zahradní bazény


Tepelná čerpadla jsou elektrická zařízení, která lze snadno připojit ke stávajícímu vodnímu okruhu. Jak fungují? Studená voda z bazénu je čerpána oběhovým čerpadlem do tepelného čerpadla a po ohřátí vrácena zpět do bazénu.
Nákup tepelného čerpadla pro bazén je jednorázový výdej až několik desítek tisíc korun, ale je to investice, která se jednoduše vyplatí u větších bazénů. Zaprvé tepelné čerpadlo, i když je napájeno elektřinou, spotřebovává jen malé množství elektřiny, což znamená levné vytápění bazénu po mnoho let. Rovněž stojí za to vědět, že čím blíže je tepelné čerpadlo instalováno k bazénu, tím efektivněji bude fungovat.
Pomocí tepelného čerpadla ve venkovním bazénu můžete ohřívat vodu i při nízkých teplotách a úplné zatažené obloze (na rozdíl od solárních panelů). Jedná se o zařízení, které pracuje velmi efektivně (a zároveň tiše) a po instalaci nevyžaduje žádnou údržbu. Je ideální pro ohřev vody v často používaných velkých zahradních bazénech.


Bazénové solární panely


Solární panely pracují tak, že ohřívají vodu, která projde filtračním zařízením, potom horkým solárním panelem. Jedná se o zcela nejekologičtější a dlouhodobě také nejekonomičtější způsob, jak zvýšit teplotu vody v bazénu, ale ne zcela efektivní, pokud vezmeme v úvahu převládající podnebí v Česku, konkrétněji frekvenci slunečných dnů během roku.
Místo instalace solárních kolektorů má druhořadý význam, klíčem je však výběr vhodného počtu panelů absorbujících sluneční záření pro velikost bazénu. Čím více jich bude, tím rychleji budou schopny ohřát vodu v bazénu. Ovšem s každým dalším panelem se investiční náklady výrazně zvýší.

Bazény- Baumax.cz


Jaká další řešení se oplatí použít pro ohřev vody?


Pokud máme malý zahradní bazén a chceme udržovat teplotu vody co nejdéle nebo ji ohřívat bez vysokých nákladů, můžeme použít jiná řešení, jako jsou solární ohřev, solární bazénové podložky a solární plachty na bazén.

Solární podložky ( Podložky pod bazén se od solárních panelů liší mnohem jednodušším způsobem instalace. Jsou připojeny k filtračním čerpadlům nebo pískovým filtračním čerpadlům pomocí speciálních adaptérů. V závislosti na povětrnostních podmínkách je solární panel s topnou plochou 1,5 metrů čtverečních schopen zvýšit teplotu vody v zahradním bazénu cca o 3 až 5 stupňů Celsia.

Bazény- Baumax.cz

 

Pokud chceme, aby teplá voda v bazénu nevychladla, můžeme použít solární plachtu na bazén. Tento typ krytu zabraňuje odpařování vody a současně absorbuje tepelnou energii, což znamená, že v bazénu vzniká tzv. skleníkový efekt. Bazénové kryty také plní další důležitou funkci - zabraňují pádu hmyzu a znečišťujících látek, jako jsou listy, písek nebo malé větvičky do vody.

Solární sprcha je zase dokonalým řešením, pokud se chcete před vstupem do bazénu umýt teplou vodou. Solární sprcha se skládá z velkého vaku s pohodlnou rukojetí pro zavěšení a hadice se sprchovou hlavicí. Obvykle má vestavěný teploměr, který umožňuje kontrolovat aktuální teplotu vody (která bývá až 50 stupňů Celsia na plném slunci). Je vhodná pro zahradní bazén, na kemp (Camping) a dokonce i na piknik v parku - voda, která se do něj nalije, se za slunečných dní rychle zahřeje a umožní vám umýt si ruce, nádobí, ovoce nebo zeleninu.

Existuje mnoho způsobů, jak ohřát vodu v bazénu, stačí si vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašim očekáváním. Díky tomu relaxace na zahradě bude možná i za mírně chladnějších dnů. Pokud k tomu přidáte bazénové příslušenství, jako jsou plavecké matrace, nafukovací míč nebo potápěčská souprava, zábava bude pro celou rodinu zaručena!


INSPIRUJTE SE !!! 

Bazény Houpací sítě Zahradní lehátka
Zpět