Jak ochránit zahradní altán před větrem

28.07.2022

Počasí v Česku je proměnlivé a vítr bývá silný i uprostřed léta! Zahradní altány a stany vás ochrání před nepřízní počasí a UV zářením. Snadno se instalují a mají praktické využití. Ochrání vás před sluncem a větrem a zajistí, že ani náhlá změna počasí nezkazí rodinné grilování či oslavu! Vhodně zvolený materiál vydrží bez problémů i v dešti. Zahradní altány však splní svůj úkol pouze tehdy, pokud budou řádně zabezpečeny a ukotveny.

Správné upevnění zahradního altánu k zemi ochrání před jeho složením, a je nezbytným krokem k zajištění jeho používání bez úhony. Správná montáž dodává celé venkovní konstrukci dostatečnou stabilitu a zajistí odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí. Jak upevnit zahradní altán a pavilon k zemi a ochránit je před silným větrem, aby vám vydržely bez závady? Poradíme!


V tomto článku:

1. Zahradní altán přizpůsobený rozmarům počasí

2. Vítr – nepřítel zahradních altánů? Ne vždy!

3. Jak chránit zahradní altán před větrným počasím?

4. Materiál odolný vůči větru a dešti

5. Jaké rychlosti větru odolá typický zahradní altán?Zahradní altán přizpůsobený rozmarům počasí

Jedním ze základních prvků na zahradě je dobře upravené místo pro relaxaci a trávení volného času s blízkými - přístřešek, který vám ve slunečných dnech poskytne stín a ochrání před slunečním zářením, a v případě náhlé změny počasí vás ochrání před jeho nepříznivými vlivy. Aby altán na vaši zahradu splňoval tyto požadavky, je za prvé potřeba vybrat vhodný model a materiál, a za druhé jej dobře upevnit. Altány a pavilony poskytuji místo, kam můžete umístit pohodlnou sestavu zahradního nábytku, zahradní houpačku nebo houpací síť. Bez ohledu na to, zda altán potřebujete stále nebo jen občas, když u vás hostí více lidí, jsou zahradní pavilony a zahradní stany pro tento účel skvělým řešením.

Vítr – nepřítel zahradních altánů? Ne vždy!

Pro plné využití možností, které altán, komerční nebo party stan nabízí, je nutné prvky jeho konstrukci řádně připravit, postavit a zajistit. Jakým způsobem zabezpečit altán, aby byl použitelný i při silném větru a bez problémů zvládl rozmary počasí? Je to vůbec možné? Určitě ano! Silnější vítr by vám neměl zabránit v možnosti stolování a posezení venku. Je však potřeba zvolit dostatečně pevný materiál stanu, ale i vhodný způsob montáže a montážních prvků! Ty jsou většinou součástí balení. Jen tak si můžete být jisti, že se vám konstrukce nesloží, a také vás ochrání před deštěm a větrným počasím. Stan je řešením ovšem jen na letní sezonu. Koncem sezony je potřeba jej zazimovat, jinak materiál a konstrukce by nezvládly tíhu sněhu, jako trvalý dřevěný altán.

V obchodech se zahradní technikou najdete - pavilony například s bočními stěnami a bez nich. Tento zdánlivě nepodstatný prvek má při používání rozhodující význam. Boční stěny v něm poskytují nejen ochranu před sluncem, lehkým deštěm, ale dodávají celé konstrukci větší stabilitu. Zastavěná konstrukce odolá i velmi silnému větru a vydatným srážkám. Je třeba zdůraznit, že bočnice kvalitních zahradních stanů lze rozložit nebo složit. Zahradní pavilon si tak můžete přizpůsobit svým individuálním potřebám.

Alternativou k typickým zahradním pavilonům jsou zahradní altány a zahradní domky trvale montované v prostoru zahrady. Vyrobené z dřevěných trámů vypadají stylově a skvěle se tak hodí na zahradu. Navíc odolají nejen dešti a větru ale i sněhu. Tento typ altánu můžete proto bez problémů používat celoročně.

Jak chránit zahradní altán před větrným počasím?

Konstrukce zahradního pavilonu si zachová svou stabilitu pouze tehdy, je-li řádně zajištěna. Pokud je pavilon umístěn na měkkém povrchu - přímo na trávě nebo zemi, stačí použít speciální kotvící kolíky pro venkovní pavilon či stan, dodávané spolu s výrobkem. Připomínají kotvy používané na stany pro kempování. Na takový podklad – trávu nebo půdu můžeme použít i kotevní šňůry s kotvami. Na tvrdé zemi lze pavilony či altány úspěšně upevnit pomocí speciálních závaží upevněných k nohám altánu.

Velmi praktickým řešením jako základna jsou také terasová prkna a podesty. Na takovou základnu ze dřeva nebo kompozitu je vhodné umístit altány a pavilony se speciálními závažími, které vám zajistí stabilitu celé konstrukce. Zaváží se obvykle vyplňuje pískem nebo vodou. V případě odolnějšího zahradního altánu s vyšší stabilitou a ochranou se používají litinová závaží.

Materiál odolný vůči větru a dešti

Dalším důležitým aspektem, který je třeba mít na paměti před výběrem samotného pavilonu, je výběr vhodného opláštění. Materiál, ze kterého je přístřešek vyroben, by měl být opravdu pevný. Pokud chcete vysokou odolnost, zvolte plachtu z polyvinylchloridu (PVC) s vyšší gramáží.

Dokonalé duo, které tvoří stabilní konstrukci a odolný přístřešek, vám dává záruku mnohem větší pevností a stability. V předchozím odstavci jsme zároveň zmínili další faktor, kterým je správné připevnění altánu k zemi.

A co když trávíme více času na terase než v prostoru zahrady? V tomto případě dobře poslouží terasové pergoly a zástěny na terasy. Velmi praktickým řešením jsou pro terasu také markýzy, které je možné skládat a rozkládat dle potřeby. Markýzy lze pořídit jako klasický přístřešek nebo boční markýzy. Bočnice vám navíc dodají větší pocit soukromí.

Jaké rychlosti větru odolá typický zahradní altán?

Standardní, dobře namontovaný zahradní altán si poradí s poryvy až 60-70 km/h. I v silných poryvech můžete na zahradě svobodně trávit čas. Pro větší bezpečnost se vyplatí sáhnout po modelech se speciálně vyztuženou konstrukcí. Dobře fungují při poryvech do 100 km/h. Rám levného zahradního pavilonu zachovává svůj tvar a poskytne vám odpovídající ochranu.

Pro koupi zahradních altánů se nejčastěji rozhodují lidé, kteří často organizují na své zahradě větší akce či rodinné oslavy, ale i firmy pořádající firemní akce a obchodní jednání na čerstvém vzduchu. Ke koupi solidního pavilonu by vás měla přesvědčit jeho odolnost, díky které se vyhnete nutnosti rušit večírek kvůli dešti či jiným špatným vnějším podmínkám. Na tomto místě se sluší dodat, že altány a pavilony mohou být opravdu velké. Jejich přístřešek může mít průměr i několik metrů. I když z našich zahrad známe spíše ty pro několik osob, v prodeji jsou i ty pro velké venkovní akce, jako jsou například svatby.

K uspořádání klasické zahrady postačí ve většině případů obyčejný zahradní altán. Úspěšně se pod něj vejde zahradní nábytek, zahradní houpačky a zahradní hračky pro děti.

Když se altán nepoužívá, můžete pod něj schovat například zahradní dekorace, hračky, lehátka a dokonce i květináče, abyste je ochránili před deštěm a nepřízní počasí. Díky dobré ochraně se dovnitř pavilonu nedostanou jak listí, tak jiné nečistoty.

Zahradní altán je prvkem mále zahradní architektury, který ovšem hlavně účinně chrání před sluncem. Díky tomuto řešení se zahrada stane příjemným místem relaxace za každého počasí – ve slunečném, horkém počasí i v dešti. Stříšky, obvykle vyrobené z polyesteru, vnitřek stanu nadměrně nezahřívají.

Moderní altány se nabízejí v různých stylech, barvách a tvarech. Některé modely připomínají spíše stylový altán než praktický stan. Jeho bočnice vás ochrání nejen před sluncem, ale i večer před obtížným hmyzem. Dekorativní povrchové úpravy budou dokonale ladit do prvků zahradní architektury, jako jsou palisády, dekorace, kompozice z okrasných rostlin nebo houpačky. Altán je proto dokonalým prvkem vybavení do každé zahrady.

Čas strávený venku se stane opravdu výjimečným, pokud se předem postaráme o pohodlí a bezpečnost členů domácnosti a vašich hostů. Určitě stoji za to mít altán na své zahradě! U nás si pořídíte ty nejlepší zahradní altány, pavilony a stany. V kategorii zahradní pavilony a stany jsme pro vás připravili širokou nabídku produktů, ze kterých si vybere každý!

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Elektroinstalace osvětlení v altánu – jak na to? Poradíme!


Dřevěné zahradní altány- kdy se vyplatí je pořídit?


Jak zařídit zahradu? Co a kdy zasadit? Poradíme!


 

Zpět