Dřevěné zahradní altány- kdy se vyplatí je pořídit?

01.03.2021

 

Každý zahradní pavilon má dvojí roli - dekorativní a funkční. Dobře navržený a postavený, a proto vysoce kvalitní zahradní altán, je jedním z nejpůsobivějších prvků zahradní výzdoby. Klasické dřevěné domky jsou vizuálně obzvláště atraktivní.

Zahradní altán je místem, kde může celá rodina relaxovat, pořádat večírky a trávit čas na čerstvém vzduchu. Tyto typy staveb doplní a ozdobí každou zahradu. Můžete si je postavit sami nebo koupit hotovou konstrukci. Co je třeba vzít v úvahu při výběru vhodného dřevěného zahradního altánu? Pro jakou zahradu je vhodný? Jaká by měla být jeho cena, aby zajistit komfort a spokojenost uživatele? Jak ovlivní stavbu zahradní architektura? Na tyto otázky Vám odpoví odborníci z BauMaxu.

 Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Pavilon nebo altán

Pavilony a zahradní stany jsou provizorní stavby s jednoduchou a lehkou konstrukcí. Pavilony mají obecně podobu zahradních stanů namontovaných na kovových nebo dřevěných rámech. Nejsou vybaveny podlahou a bočními stěnami a střecha je vyrobena z látky. Pavilony jsou montované, takže je můžete během zimy rozložit a uložit do garáže nebo jiné místnosti. V případě pevnější konstrukce pavilonu, na zimu sundáváme pouze střechu a závěsné stěny pavilonu. Kostra zůstává na místě.

Zahradní altány jsou celoroční. Májí pevnou a solidní konstrukci často ve tvaru domku. Mají pevnou střechou vyrobenou z desek často pokrytých bitumenovými šindeli nebo taškami. Jejich struktura je masivnější než konstrukce pavilonu. Altán má často podlahu a zdi. Je také pevně montován k zemi pomocí kotev nebo zděných základů. Poskytuje tedy lepší ochranu před deštěm nebo větrem.

Výběr dřevěného zahradního altánu

Funkčnost a velikost

Výběr vhodného zahradního altánu závisí především na funkci, kterou má plnit na zahradě. Altán lze především využít jako místo pro odpočinek a relaxaci. Jeho účelem je také poskytnout úkryt před teplem, deštěm a větrem.  Altán bude navíc skvělým místem pro dětské hry.  Pokud je rodina  vícečlenná, měl by být altán dostatečně velký. Má-li sloužit uskladnění zahradního nábytku, nářadí a doplňků, stačí menší konstrukce. Zahradní altán lze také použít ke stolování venku a dokonce k pořádání večírků a grilování. I v tomto případě by měl být dostatečně velký.

Zahradní domky - Baumax.cz

Typy dřevěných altánů

Mezi dřevěnými altány lze rozlišit dva typy. Mohou být otevřené nebo uzavřené. První z nich jsou velmi populární, lehké dřevěné konstrukce, bez plných bočních stěn, nebo částečně uzavřené po stranách. Mohou mít nebo mají vestavěné pergoly. Toto řešení vám usnadní výsadbu popínavých rostlin tak, aby se omotaly kolem altánu, a ve výsledku daly altánu krásný vzhled a jedinečné kouzlo.

Pro konstrukci otevřených altánů se používají osmihranné a desetihranné tvary. Lze je připevnit k zemi pomocí speciálních kotevních pilot nebo kotev. Jsou to malé, mřížkované konstrukce s plnou cirkulací vzduchu a snadnou montáží. Takové zahradní altány jsou vhodné pro skladování zahradního nábytku. Lze je použít také jako místo pro skladování nářadí nebo zahradního příslušenství.

Uzavřené altány jsou mnohem větší, celoroční zahradní domky, jejichž montáž je náročnější. Mohou mít podobu šestihranných, osmibokých a desetiúhelníkových konstrukcí s okny na bočních stěnách. Způsob upevnění k povrchu je stejný jako v případě otevřených altánů, i když kvůli hmotnosti konstrukce musí být pevnější. Mohou být také umístěny na zděných základech. Uzavřené altány mohou být vybaveny osvětlením a nábytkem speciálně zakoupeným nebo vyrobeným pro ně. U větších konstrukcí se používá také topný systém, například volně stojící kamna nebo krb. Tyto typy altánu mohou plnit více různorodou roli než altány otevřeného typu. Mohou posloužit jako ubytování pro hosty, jídelnu pod širým nebem, nebo místo pro oslavy - pro všechny tyto účely budou ideální velké altány uzavřeného typu.

 Zahradní domky - Baumax.cz

Dřevěný altán v naší zahradě

Altán by měl ladit k celkovému uspořádání zahrady. Jeho barva by neměla být kontrastní oproti barvě použité v jiných prvcích zahradních doplňků, jako je houpačka, pergola nebo zahradní nábytek. Měl by být ve stejném stylu jako ostatní prvky. K výzdobě a vybavení altánu budou vhodné zahradní doplňky a další příslušenství, jejichž široký výběr najdete v našem obchodě. K zahradě uspořádané v klasickém stylu rozhodně nebude ladit altán v moderním stylu s mnoha kovovými nebo hliníkovými prvky. Naopak takové altány budou skvělou volbou pro moderně uspořádané zahrady. Altány dobře ladí s takovými zahradními prvky, jako jsou rybníky nebo zahradní fontány.

Nejoblíbenějším materiálem pro zahradní altány je dřevo. Důvodem je několik nepopiratelných výhod tohoto materiálu. Prvním je univerzálnost dřeva jako stavebního materiálu. Může být použito k výrobě altánu jakéhokoli tvaru - od jednoduchých, malých a mřížkovaných otevřených altánů až po složité konstrukce připomínající malý domek. Dřevo navíc dodává celku útulný, teplý charakter. Je také zdravé, přirozené a zajišťuje cirkulaci vzduchu v místnosti. Jedinou nevýhodou dřevěných konstrukcí je potřeba jejich impregnace, aby byly chráněny před vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.

Cena dřevěného zahradního altánu

Velmi důležitým faktorem při výběru zahradního altánu je jeho cena. Ta úzce souvisí s funkčností a velikostí altánu. Obrovskou roli hraje také vybavení - systém osvětlení nebo krb může podstatně zvednout cenu zařízení. Na cenu má vliv také výrobce, velikost konstrukce a materiál, ze kterého je vyrobena. Jaké jsou tedy ceny dřevěných altánů?

Levný dřevěný zahradní altán

Nejlevnějším modelem je tzv. Maciejka, jehož cena se pohybuje kolem 30 000 Kč. Altán je vyroben ze smrkového dřeva a má půdorys pravidelného šestiúhelníku, dvě zastavěné stěny a střechu pokrytou asfaltovou střešní lepenkou. Jeho rozměry jsou: délka - 2,740 m, šířka - 2,36 m, výška - 2,45 m, plocha - 3,5 m2. Takový altán bude vhodný pro menši zahrady a méně uživatelů.

Mezi levnější modely patří také altány, které stojí od 7000 Kč do 50 000 Kč. Zde jsou již k dispozici větší stavby, se složitější konstrukcí. Méně sofistikované uzavřené altány pořídíme také za tuto cenu.

Dřevěné zahradní altány ve střední cenové relaci

Za 15 000 Kč až 30 000 Kč pořídíte větší uzavřený altán, vybavený okny v estetickém provedení. Takový typ altánu je vhodný pro větší zahrady.

Dřevěný zahradní altán pro náročné zákazníky

Náročnější zákazníci mohou zvolit model za více než 30 000 Kč. Tento typ altánů je již poměrně velký, takže možností jeho využiti významně rostou. Altány jsou vice propracované, vyrobené s větší péčí a jsou pevnější než altány z předchozí cenové kategorie.

Elegantní dřevěné zahradní pavilony

Za cenu 15 000 Kč je možné zakoupit skutečné zahradní domky vybavené nejen dveřmi a okny, a dokonce i více místnostmi. Konečné náklady na takový pavilon budou záviset na představách a potřebách majitele. Velikost i další vybavení jsou téměř neomezené, kromě finančních možností investora.

Souhrn

Dřevěné zahradní altány jsou jedním z nejdůležitějších prvků zahrady. Styl, ve kterém jsou postavené, ovlivňuje charakter celého exteriéru. Z tohoto důvodu by měl být výběr vhodného altánu proveden s velkou pečlivostí a po uplatnění příslušných kritérií výběru.

Doufáme, že tento článek vám pomůže s výběrem altánu, který bude sloužit po mnoho let, zajistí pohodlí a potěší oko svým krásným vzhledem. Seznamte se s širokou nabídkou obchodu BauMax, ve které najdete mnoho produktů a doplňků pro vaši zahradu a nejen. Využitím našich služeb jistě najdete ten nejlepší dřevěný altán.


 


 


 

 

Zpět