Elektroinstalace osvětlení v altánu – jak na to? Poradíme!

27.06.2021

Zahradní domky- Baumax.cz

Krásně osvětlený zahradní altán jedinečným způsobem zdobí prostor a umožňuje vám příjemně trávit čas na zahradě i po setmění. Pokud nechceme, aby jediným zdrojem světla byla svítilna zavěšená na trámu, musíme pamatovat na elektrickou instalaci ve fázi architektonického plánování. Díky tomu ušetříme čas a získáme osvětlení, jaké jsme si přáli! Altán je také skvělým místem pro zapojení zásuvky, ke které můžeme připojit například sekačku nebo jiná zařízení používaná na zahradě.V tomto článku:
1. Elektrická instalace v altánu – jak na to?
2. Navrhovaní elektroinstalace na zahradu
3. Příprava zahradního altánu
4. Jak provést elektroinstalaci do zahradního altánu
5. Elektřina v altánu


Elektrická instalace v altánu – jak na to?
Provedení elektroinstalace v altánu vyžaduje zohlednění již ve fázi návrhu zahrady. Je třeba si uvědomit, že dřevěné
zahradní altány vyžadují větší bezpečnostní opatření než jiné venkovní prvky nebo konstrukce. Jak víte, dřevo je hořlavý materiál, a proto vyžaduje zvláštní ochranná opatření.
Zahradní altány mohou využívat elektřinu nejen k osvětlení jejich interiéru, ale také k instalaci další elektrické zásuvky. Toto řešení je výhodné zejména pro majitele velkých zahrad. Díky takovému externímu zdroji napájení bude snazší připojit různá zařízení – sekačky na trávu, elektrické vysavače, drtiče atd. K dosažení nejvzdálenějších částí zahrady nemusíte používat několik prodlužovačů. Nezapomeňte, že takové řešení je nejen nepohodlné, ale také nepraktické – pokles napětí může výrazně oslabit provoz zařízení.
Elektrickou instalaci si můžete naplánovat sami. Pro samotnou práci však budete potřebovat elektrikáře s odpovídající kvalifikací. Pomoc odborníka je nezbytná – pamatujte, že na zahradě je snazší vniknutí vody do elektrické instalace. A odtud je už jen krůček k nebezpečí.

Navrhovaní elektroinstalace na zahradu
V ideálním případě by měla být celá zahradní architektura naplánována před fází vyrovnávání povrchu. Odkládání instalačních prací není dobrý nápad. Vedení kabelů, když už máme hotový trávník, květinové záhony,
zahradní palisády nebo zahradní jezírka, by vedlo ke zničení upraveného terénu.  
Návrh elektroinstalace na zahradě musí zohledňovat dvě věci: osvětlení a
venkovní lampy a možnost připojení elektrického zařízení. U brány podél cesty a vedle domu je vhodné umístit stojící zahradní lampy. Toto je základní minimum. Pokud během teplých letních večerů chceme trávit čas s blízkými v zahradním altánu, budeme také potřebovat světlo na tomto místě.
Osvětlení plní nejen praktickou, ale také dekorativní funkci. Proto předem uvažujme například o ozdobení zahradního jezírka nebo jiných reprezentativních míst v zahradě dekorativními lampami. Zajímavým a módním řešením je podsvícení dekorativních keřů.
V zadní části pozemku by měla být alespoň jedna elektrická zásuvka. Měli bychom také pamatovat na připojení elektřiny k automatické ovládané bráně, zavlažovacímu systému nebo fontánám, pokud je plánujeme mít v naší zahradě.

Zahradní domky- Baumax.cz
Příprava zahradního altánu
Elektrická instalace v dřevěné konstrukci vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření. Ve venkovních podmínkách může i ta nejmenší jiskra způsobit požár. A hořlavý materiál podporuje šíření ohně.
Základem je správná ochrana dřeva. K tomuto účelu použijeme speciální impregnační prostředek, který ochrání dřevo nejen před plísněmi, vlhkostí nebo hmyzem, ale také před ohněm. Altán musí být bezpečný a pravidelně udržován. Ve střeše by neměly být žádné mezery ani praskliny, kterými by mohla prosakovat voda. Přestože jsou kabely a zásuvky určené pro venkovní použití chráněny proti těmto faktorům, je tomu potřeba věnovat zvláštní pozornost.

Jak provést elektroinstalaci do zahradního altánu
Pojďme k čistě technickým otázkám. Elektrická instalace na zahradě musí být vedena zemnícími kabely. Pouze tyto typy kabelů jsou vhodné pro použití ve vlhké půdě. K dispozici jsou kabely pro napětí 0,6 / 1,0 kV se symbolem YAKY – hliník a YKY – měď. Dáváme je do hloubky 70 cm. Během instalace nesmí mít kabel teplotu nižší než -5 ° C a poloměr ohybu by neměl být menší než 10 průměrů. Kabel položte na podsypu a 25 cm nad něj položte ochrannou pásku. Kabel by neměl být příliš napnutý, naopak – měl by být umístěn s lehkou vůlí.
Další otázkou jsou trasy, kterými probíhá elektroinstalace. Měla by být položena rovnoběžně s plotem nebo se stěnami budovy. Toto je třeba mít na paměti ve fázi plánování. Když na zahradě správně uspořádáme jednotlivé prvky, bude snadnější instalovat osvětlení a zásuvky bez zbytečných manipulací s kabely.
Elektroinstalace na zahradě musí být dodatečně chráněna samostatným chráničem RCD a svodičem přepětí. Všechny zahradní okruhy by měly mít v domě vypínače v rozváděči. Díky tomu bude pro nás snazší rychle reagovat v nebezpečných situacích, například během bouře. To platí zejména pro zásuvky, které mohou být mimo jiné hrozbou pro děti.
Vypínač je nutný také z jiného důvodu – udržování přijímačů stále pod napětím není vhodné z důvodu potenciálních zlodějů, kterým to usnadňuje vloupání.  Měli bychom také pamatovat na to, aby se nikdy nedotýkat zdrojů elektřiny mokrýma rukama. Vždy zkontrolujte kabel každého zařízení, zda není poškozený. V případě poškození, je potřeba kabel vyměnit. Neopravujte jej sami pomocí izolační pásky.

Zahradní osvětlení- Baumax.cz
Elektřina v altánu
Aby relaxace na zahradě byla možná i po setmění, použijte v dřevěném altánu dekorativní lampy. Elektrické kabely je potřeba vest podél stěn a upevnit speciálními kabelovými příchytkami. K tomuto účelu nepoužívejte hřebíky ani jiné kovové příslušenství.
Spínače, zásuvky nebo elektrické boxy by měly být namontovány na kovové podložce. Funguje jako pojistka – při použití el. strojů, přístrojů a spotřebičů může být elektřina zdrojem jiskření.
Zahrada je místem, kde by lampy neměly vydávat příliš mnoho tepla. LED osvětlení budou nejbezpečnějším řešením. Při montáži nesmíme kabel příliš utahovat. Dřevo pracuje po celou dobu, pohybuje se nejen pod vlivem větru nebo jiných faktorů. Musíme mu tedy ponechat určitou vůli, aby nedošlo k přetížení kabelů.
Svítidla krásně zdobí nejen altán, ale i celou zahradu. Instalace není obtížná – musíme si však pamatovat na zvýšená bezpečnostní kritéria a nikdy nepoužívat zdánlivě pohodlnější řešení. Díky tomu bude naše zahrada dokonale upravená a bezpečná!

Zahradní osvětlení- Baumax.cz


Inspirujte sie !!!

pink inflatable flamingo on water brown and black charcoal grill Sauna, Relax, Wood Sauna, Wellness Wood, Wooden, Forest, Woods, Tree, Trees, Green
Bazény Zahradní grily Sauny Zahradní domky

 

Zpět