Jak obnovit nástěnné obkladové panely

08.11.2021


Nástěnné panely jsou současnou náhradou za donedávna módní obložení. Předsíně, obývací pokoje, a dokonce i kuchyně byly obloženy dřevem, které, když ponecháme ve stejné barvě, zdobilo domácí zdi po celá léta. V současné době náhradou za obložení jsou moderní nástěnné panely, které lze použít na celý povrch stěny střídavě s nátěrem, rovněž jako tapety nebo jen jako ozdobné fragmenty - pouze v části místnosti.

V tomto článku:

1. Jaké existuji typy nástěnných obkladových panelů?
2. Jak správně renovovat MDF nebo dřevěné panely?
3. Malování nástěnných panelů
4. Jak obnovit nástěnné panely - shrnutí 

Nástěnné panely- Baumax.cz

Krásný vzhled nástěnných panelů však může postupem času zmizet, takže pokud je doma máte, stojí za to vědět, jak o ně správně pečovat a jak snadno materiál osvěžit, aby vypadal opět atraktivně a byl lesklý. Malování nástěnných panelů je velmi snadný proces. Je však nutné zvolit vhodné ochranné přípravky a přípravky určené na dřevěné povrchy. Pokud hledáte návod, jak malovat nástěnné panely pro obnovení jejich původního vzhledu, přečtěte si náš článek.

 

Jaké existuji typy nástěnných obkladových panelů?

Nástěnné panely dostupné v nabídce obchodů s bytovými doplňky potěší svou rozmanitostí! Existují moderní modely v mnoha barvách, texturách a vzorech. Panele připravené výrobcem navíc plní nejen dekorativní funkci, ale také chrání stěny před poškozením, poškrábáním a nečistotami. Nejběžnější nástěnné panely, které si můžete do bytu koupit, jsou:
• Tradiční dřevěné obkladové panely, které jsou vyrobeny z masivního dřeva. Seženete je v různých odrůdách dřeva, ale nejčastěji jsou panely vyrobeny z borovice, smrku, buku a dubu. Můžete také najít trochu více avantgardní řešení, tzn. panely v provedení wenge, teak nebo jatoba. Přírodní dřevo umístěné na stěnách dodává interiéru neuvěřitelné teplo a kouzlo, proto jsou velmi oblíbené mezi zákazníky.

Bytové doplňky- Baumax.cz

• Nástěnné PVC panely (PVC nástěnné panely) - tento typ obkladových panelů je odolný proti vlhkosti a mechanickému poškození, navíc jsou k dispozici v mnoha barevných variantách. Jsou odolnější vůči vlhkosti než nástěnné panely MDF, a co víc - ve srovnání s dřevěnými panely jejich cena je velmi atraktivní.
• Nástěnné MDF panely (MDF nástěnné panely
/)  - obkladové panely MDF jsou vyrobeny z dřevěných panelů, proto jsou levnější náhradou za standardní dřevěné panely. Obvykle jsou velmi trvanlivé a odolné vůči mechanickému poškození, ale neměly by se používat v místnostech, jako je koupelna, kde může vlhkost vzduchu překročit 70 %.
Čalouněné  panely - dokonale izolují stěny a snižují akustický hluk. Jsou skvělým dekorativním prvkem. Mají různé vzory a struktury, díky nimž dávají interiérům expresivní výraz.
• Dalšími typy panelů dostupných na trhu jsou standardní dřevěné obklady (
Palubky), fasádní obkladové desky a panely, které se používají již léta, betonové nástěnné panely, korkové nástěnné panely, obklady stěn a trochu méně známé skleněné nástěnné panely.
 

Jak správně renovovat MDF nebo dřevěné panely?

Pokud máte v interiéru MDF panely, je důležité, vědět, jak správně pečovat o tento materiál. MDF obkladové panely jsou vyrobeny ze dřevovláknitých desek střední hustoty, které se skládají převážně z dřevěných vláken. Tyto přírodní materiály jsou velmi estetické a dokonale napodobují přírodní materiál. Po instalaci tyto stěnové panely nevyžadují žádné speciální lakování ani jinou ochranu. Vše co musíte udělat, je panely jednou za čas otřít vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě.

Typy panelů v kuchyni, Práce s panely, Stěny, Podlahy- Baumax.cz
 


Bez ohledu na to, zda máte doma MDF panely nebo dřevěné nástěnné panely, každý z nich se časem opotřebuje, zmatní a ztratí svůj původní vzhled a svěžest.  Nebo panely již neladí k ostatnímu nábytku, protože v mezičase byt byl rekonstruován. Pokud ovšem jste s panely a jejich životností spokojeni, a místo toho, abyste se jich úplně zbavili, je raději chcete obnovit - můžete to udělat sami velmi jednoduchým způsobem.

Malování nástěnných panelů

Malování nástěnných panelů je extrémně jednoduché, ale zároveň efektivní v případě obnovení tohoto typu materiálu. Nejprve byste si měli koupit vhodné přípravky, jako jsou lakové mořidlo / barva a zabezpečit zbytek místnosti na čas renovace. Zakryjte povrch stěn a stropu malířskou fólií a na čas renovace demontujte dokončovací lišty pro obkladové panely. Před natřením, je potřeba panely důkladně umýt a vyčistit. Následně obrousit brusným papírem a odstranit z povrchu vzniklý prach při broušení. Po dokončení panely opět omyjte a nechte je úplně vyschnout.
 

Nástěnné panely- Baumax.cz

Když jsou panely suché, můžete přistoupit k malování panelů. K renovaci panelů můžete použít několik druhů přípravků na dřevěné výrobky, jako jsou:
• akrylová nebo křídová barva  - tyto barvy jsou k dispozici v různých odstínech, nanesení příslušné vrstvy barvy zajistí dokonalé a rovnoměrné pokrytí panelů. Křídová barva navíc poskytuje matný povlak a je vhodná pro použití na MDF panely.
• lazura na dřevo - ideální pro tradiční dřevěné panely, chrání je a vytváří estetický povlak. Chrání materiál před vnějšími faktory, jako jsou teplo nebo vlhkost.
Pro zvýšení přilnavosti barvy byly panely obroušeny. Nyní můžete začít malovat nejprve základním nátěrem, poté dekorativním nátěrem. Dřevo můžete natřít štětcem nebo válečkem. Pokud používáte váleček, nezapomeňte v místech záhybů a mezer použít menší štětec. Snažte se nanášet barvu tak, aby nevznikaly nevzhledné pruhy. Po malování bude nutné zabezpečit panely. Aby efekt malování trval déle, naneste na povrch panelů vrstvu vosku nebo laku. Tato metoda navíc ochrání povrch před poškrábáním.
Jaký odstín barvy vyberete, závisí na stylu vašeho interiéru. Renovace nástěnných panelů je často dobrým popudem k rekonstrukci vašeho domova a kompletní změny aranžmá. Pokud plánujete dokončení interiéru ve skandinávském stylu, rozhodněte se pro bílé odstíny. Pokud však provádíte metamorfózu v modernistickém nebo glamour stylu, rozhodněte se pro šedé, hnědé nebo přírodní odstíny.

 

Jak obnovit nástěnné panely – shrnutí

Doufáme, že tento jednoduchý způsob malovaní nástěnných panelů usnadní proces osvěžení dřeva a samotná práce proběhne hladce a úspěšně. Pamatujte, že každý byt či dům potřebuje časem proměnu a vzhled vašich panelů ztrácí postupem času svoji přitažlivost. Proto stojí za to jednou za několik let se zbavit zmatnění a škrábanců a vrátit panelům jejich dřívější kouzlo.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Podlahy
Podlahy Dlažba Předsíňový nábytek

 

Zpět