Extrudovaný polystyren pod bazén – jak ho položit?

11.05.2021

 

Vlastní zahradní bazén je skvělý nápad pro ochlazení v letních vedrech. Aby bylo možné jej pohodlně a bez problémů používat, je nutné jej předem řádně nainstalovat. Je to spojeno mimo jiné se správnou přípravou terénu, na kterém bude bazén stát.

Kdysi byl bazén synonymem luxusu. Dnes se díky široké nabídce modelů na trhu stále častěji vyskytují v našich zahradách a na rekreačních pozemcích. Obchod BauMax nabízí malé a poměrně velké zahradní bazény, a to samonosné zahradní bazény a zahradní bazény s kovovou konstrukcí. V našem obchodě si také můžete koupit atraktivní vybavení, které vám zpříjemní relaxací na zahradě a čas strávený s rodinou a přáteli v přírodě. Seznamte se také s ostatními produkty na zahradu z naší nabídky, jako jsou: houpací sítě, zahradní trampolíny, příslušenství pro trampolíny, zahradní grily a zahradní hračky pro děti.

Bazény- Baumax.cz

Příprava rovného povrchu- rovné plochy pro zahradní bazén

Místo, kam plánujeme umístit zahradní bazén, musí být rovné. Pokud si koupíte větší bazén, jednou z možností je položit jej na vrstvu zhutněného písku (nejprve by měla být odstraněna část trávníku). Než to uděláte, musíte vyrovnat zem. V případě obdélníkového bazénu je to potřeba udělat pomocí dvou desek umístěných paralelně. Do středu nasypte písek a zhutněte jej. V dalším kroku budete potřebovat tzv. stahovací lať (např. dlouhá zednická vodováha větší než šířka bazénu), kterou posouváním přes desky vyrovnáte hladinu písku a odstraníte jeho přebytek do stran.

Pokud je zakoupený bazén kulatý, bude nejlepší pro vyrovnání povrchu použít desku o délce rovné průměru bazénu. Desku je potřeba položit na písek a na ni dat vodováhu. Desku otáčejte kolem jejího středu tak dlouho, aby byl povrch písku dokonale rovný.

Aby písková základna držela pohromadě, musíte udělat ohraničení. K jeho vytvoření bude vhodná dřevěná nebo betonová palisáda nebo dřevěné kulatiny. Věnujte pozornost výšce okraje. Měl by vyčnívat nad hladinou písku do výšky rovnající se tloušťce extrudovaných polystyrénových desek, ze kterých položíte další vrstvu. Ta poskytne také další tepelnou izolaci.

Bazény- Baumax.cz

Proč se vyplatí použít dodatečnou izolaci pod bazén?

Velmi praktickým řešením je položení další vrstvy tepelné izolace pod dno bazénu, které dokonale zabrání ochlazení vody v bazénu v důsledku úniku tepla do země.

Pro izolaci bude vhodný již zmíněný extrudovaný polystyren (tj. extrudovaný polystyren XPS). Tento materiál má vynikající izolační vlastnosti a je mnohem odolnější vůči zatížení než běžný polystyren, díky čemuž může účinně odizolovat dno bazénu od země bez rizika jeho deformace. Velkou výhodou extrudovaného polystyrenu je jeho nízká absorpce vody, která je pouze 0,5 - 1,5%. Proto nemusíte mít obavy, že polystyren nenasákne a poškodí se při kontaktu s vlhkým prostředím.

Vířivky- Baumax.cz

Jak položit extrudovaný polystyren?

Nejběžnější na trhu jsou desky z extrudovaného polystyrenu o rozměrech 60 × 125 cm nebo 60 × 120 cm a tloušťce 2 až 18 cm. Profil hran extrudovaného polystyrenu může mít hladké provedení, nebo provedení typu pero-drážka. Druhý typ, nejlépe o tloušťce cca 5 cm, bude perfektní dodatečnou tepelnou vrstvou pod dnem bazénu. Tvoří jednotnou, těsnou izolační rovinu. Takto spojené desky navíc navzájem spolupracují a rovnoměrně rozkládají zátěž vyplývající z hmotnosti vody v bazénu a osob, kteří jej používají.

Jedinou nevýhodou extrudovaného polystyrenu je jeho cena - dvakrát vyšší než cena běžného polystyrenu. Naštěstí k položení podkladu pod bazén není potřeba mnoho desek, takže pořizovací náklady nebudou příliš vysoké.

Vířivky- Baumax.cz

Jiné typy ochrany dna bazénu

Podložka pod bazén je dalším - kromě polystyrénových desek - typem ochrany dna bazénu před poškozením nebo odřením. Podložka navíc chrání i stěny bazénu před znečištěním, například během deště. Bazénová podložka je vyrobena z pevné, pružné a odolné umělé hmoty. Bazénové podložky jsou dostupné v různých velikostech, v závislosti na velikosti bazénu. Stojí za zmínku, že čím větší je podložka pod bazénem, tím méně nečistot se dostane do bazénu.

Jako další ochranu dna bazénu můžete použít také měkké podložky z nenasákavé polyetylenové pěny (vypadá jako puzzle). Jednotné díly jsou vyrobeny tak, aby bylo možné je snadno spojit. To umožňuje vytvoření stabilní podložky a zároveň libovolně její velikost rozšiřovat a přizpůsobovat velikosti bazénu. Po skončení sezóny lze jednotlivé díly podložky rozložit a uložit na sebe, díky čemuž nezabírají mnoho místa.

Pokud hledáte vhodnou bazénovou podložku pro zahradní bazén, podívejte se do kategorie příslušenství k bazénům na webových stránkách BauMax - www.baumax.cz Najdete zde také bazénové kryty a bazénové schůdky. Podívejte se také na praktické příslušenství pro čištění bazénu, bazénové teploměry a opravné sady pro bazén.

Shrnutí

Zahradní bazény by měly stát pevně na zemi. Je důležité správně připravit podklad z písku a použít tepelnou izolaci z extrudovaného polystyrenu. Díky svým vlastnostem tento materiál dokonale zabraňuje tepelným ztrátám a nenasává vodu. Ve srovnání s běžným polystyrenem je navíc mnohem odolnější. Nemusíte se tedy obávat, že by se zdeformoval a zlomil. To vše znamená, že takové řešení zaručuje komfort při používání bazénu.

 

Zpět