5 nejčastějších chyb při zařizování koupelny

14.01.2022

Koupelna je vedle kuchyně a ložnice jednou z nejdůležitějších místností v každém domě a bytě. Jde především o užitný prostor, ale vyplatí se jej navrhnout esteticky. Vhodný návrh uspořádání koupelny vám umožní nejen provést efektivní rekonstrukci koupelny, ale také vytvořit moderní, funkční, pěkný a především pohodlný interiér. Při rekonstrukci často dochází k nevhodným rozhodnutím, která znesnadňují a znepříjemňují pozdější užívání koupelny. Podívejte se, jaké jsou nejčastější chyby, a co dělat, abyste se jich vyvarovali.

V tomto článku:

1.Co je důležité při aranžování koupelny?

2. Jak správně provést dobrou rekonstrukci?

3. Nejčastější chyby při zařizování koupelny:
Co je důležité při aranžování koupelny?

Při rekonstrukci koupelny se v první řadě postarejte o vhodný návrh. Naplánujte si, jaké chcete prvky v místnosti umístit a jak je chcete rozmístit v prostoru. Díky tomu se během práce nevloudí žádný chaos a vy se nebudete muset rychle rozhodovat. Je dobré udělat si seznam materiálů a produktů, které potřebujete a připravit si krátký odhad nákladů. Plánované práce půjdou rychleji a koupelna bude dříve připravena k použití. Dobrý plán také znamená méně možných chyb.

Při návrhu pamatujte na dodržení vhodných vzdáleností mezi jednotlivými prvky. Dbejte na to, aby mezi sanitární keramikou (sprchový kout, vana, umyvadlo nebo záchod) byl odstup alespoň 20-30 cm. Tato vzdálenost umožní pohodlné používání těchto prvků. Ujistěte se, že se sprchové dveře mohou volně otevírat. Toto pravidlo je důležité i při projednávání koupelnového nábytku – i ten potřebuje prostor pro otevření dveří, jinak nebudete mít přístup do jeho obsahu.

 

 

Jak správně provést dobrou rekonstrukci?

Pokud máte potíže s návrhem místnosti, poraďte se s odborníky. Můžete využít služeb profesionálního interiérového designéra nebo požádat o vypracování projektu v naší prodejně – 3D vizualizace je k dispozici jak v internetovém obchodě, tak v našich kamenných prodejnách.

Nezapomeňte místnost před rekonstrukcí dobře připravit. Pokud projekt zahrnuje výměnu dlaždic, starý povrch odbourejte. Odstraňte také všechny nepotřebné prvky, sanitární keramiku, kterou chcete vyměnit a doplňky, které se již do nového interiéru nehodí. Naplánujte vodovodní instalace a namontujte je na správná místa, poté vyrovnejte stěny a podlahu tak, aby bylo možné položit nové dlaždice.

V případě menší koupelny pamatujte, abyste tam nedávali příliš mnoho prvků. Vezměte na vědomí, že by měl být přístup ke každému prvku vybavení snadný a pohodlný. Díky tomu bude koupelna plně funkční a její užívání bude příjemné.

 

 

Nejčastější chyby při zařizování koupelny:

Při navrhování samostatného prostoru není těžké udělat přehmaty. Nejdůležitější otázkou je schopnost si jich všimnout ve fázi návrhu – případné pochybení pak bude snazší opravit. Níže uvádíme seznam nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při aranžování tohoto interiéru.

 

1) Nedostatek místa a příliš mnoho prvků

Malé koupelny jsou prostory, které musí být navrženy se zvláštní péčí. Nejčastější chybou je umístění příliš mnoha předmětů a vybavení na malý prostor. Je lepší naplánovat umístění méně kusů vybavení, ale zajistit velký užitný prostor - to je dobré řešení v malých koupelnách. Nevhodné budou do takových místností vysoké sprchové vaničky a příliš velké sestavy koupelnového nábytku. Lepší je zvolit sprchové kouty typu walk-in v koupelně a menší a také praktičtější koupelnové skříňky.

2) Umístění vany do malé koupelny

Při vybavovaní koupelny je častou chybou umisťování vany do malých interiérů. Pamatujte, že místnost je primárně užitková a měla by být pohodlná a vana je poměrně velký prvek, který dokáže výrazně zmenšit užitný prostor. Vyhněte se tomuto problému a pořiďte si do vaší koupelny sprchový kout. Pořízení vany za každou cenu, místo sprchového koutu do koupelny menších rozměrů, se vám totiž může vymstít. Do koupelny se totiž nejen nevejde další potřebné vybavení, avšak i jeho používání bude obtížné. Proto při výběru, co si pořídíte do menšího prostoru, je dobré si všechno předem rozmyslet a naplánovat.

 

 

3) Nedostatečná ventilace

Je třeba pamatovat, že vhodné větrací otvory zajišťují dobré proudění vzduchu a chrání nábytek před poškozením vlhkostí. Dobré zařízené odvětrání v koupelně se vám osvědčí obzvláště v malých místnostech. Větrací mřížky umístěte v koupelně tak, aby byla možná cirkulace vzduchu – větrání v koupelně je důležité a u tohoto pravidla neexistují žádné výjimky. Kromě větrací mřížky můžete použít také dveře s větracími otvory. Pokud je v koupelnách okno, často jej otevírejte a větrejte koupelnu. Pokud je ohřev vody zajištěn pomocí plynového kotle, koupelnu navíc vybavte detektorem oxidu uhelnatého a plynu. Tento přístroj vám zaručí jeho bezpečný provoz, obzvlášť pokud máte starší kotel.

4) Nevhodná dlažba

Při aranžování koupelny jedním z nejčastějších rozhodnutí patří pokládka dlažby a obkladů. Obklady jsou ideální volbou do koupelen - snadno se čistí a jsou odolné vůči vlhkosti, nepoškodí se pod vlivem vody, ale i tady můžeme pochybět. Pokud jste si vybrali pro vaši koupelnu dlažbu s lesklým povrchem, který většinou bývá kluzký můžete mít problém, aby po výstupu z vany nebo sprchy neuklouznout. Dlažba by měla mít protiskluzné vlastnosti nebo drsnější povrch, a to jak v podobě textury, tak speciálních drážek. Co se týče vizuální stránky, nesnažte se vybírat ty nejlevnější materiály. Obklady, dlažba a spáry vám poslouží mnohem déle, a udrží si svůj původní vzhled, pokud jste si zvolili kvalitní výrobky.

 

 

 5) Špatné osvětlení

Posledním bodem na seznamu často dělaných chyb při zařizování aranžmá je nesprávné osvětlení. Jak se zde vyhnout chybám? Je to snadné. Vyplatí se rozdělit světlo na hlavní a pracovní. Hlavním svítidlem je obvykle závěsné svítidlo, které je namontováno uprostřed stropu. Nebo jej lze rovněž nahradit několika rovnoměrně rozmístěnými svítidly s LED žárovkami.

Důležité je rovněž pracovní osvětlení zrcadla. To, že si pořídíte takové osvětlení, nestačí. Je potřeba nainstalovat osvětlení na obě strany zrcadla tak, aby neosvětlovalo samotné zrcadlo, ale váš obličej. Pěkně osvětlené zrcadlo může být estetické, ale nebude praktické, když se v něm, díky odraženému světlu, nebudete moci správně prohlídnout, nebo si udělat make-up. Jen správné osvětlení v koupelně bude nejen funkční, ale také efektní.

Všechno potřebné najdete v nabídce našeho obchodu. Připravili jsme pro vás opravdu bohatý výběr produktů pro správné vybavení koupelen. Obklady a dlažba není všechno, co vám můžeme nabídnout. Kromě prvků jako je sanitární keramika, máte u nás k dispozici také koupelnový nábytek, jako jsou koupelnové komody nebo skříňky, ale také příslušenství například do sprchového koutu či vany. To však není vše, kromě toho máme pro vás spousty atraktivních koupelnových doplňků, které se při vybavování koupelnové místnosti jistě hodí.  Všechno najdete na našich stránkách nebo v kamenných obchodech.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Pokládání panelů symetrické nebo asymetrické
Jaká šatní skříň do malé a velké ložnice?
Obývací pokoj s cihlou na zdi


 

Zpět