Volně stojící vana výhody a nevýhody

07.03.2022

Volně stojící vana je v koupelně, obzvláště té prostorné, žádaným a atraktivním prvkem aranžmá. Takové řešení do koupelny je stále více populární, a každý rok popularita volně stojících van roste. Jsou vhodné do koupelny v tradičním nebo moderním stylu, dobře se však uplatní především ve větších koupelnách, kde zaujmou centrální místo v místnosti, hlavně ty, které se umisťují na stylových nohách. V tomto článku si probereme jak jejich výhody, tak nevýhody, abychom vám usnadnili výběr té správné vany do prostoru vaše koupelny. Proto než se rozhodněte, jaký model vybrat, přečtěte si náš článek.

 

Volně stojící vany- Baumax.cz

 

V tomto článku:

1. Kde bude volně stojící vana fungovat?

2. Výhody volně stojících van

3. Nevýhody volně stojících van

4. Volně stojící vana – jaký tvar vany zvolit?

5. Volně stojící nástěnná vana – čím vyniká?

6. Volně stojící vana – jak vybrat velikost vany?

7. Čištění volně stojící vany – je to náročné?Kde bude volně stojící vana fungovat?

Volně stojící vanu můžete s úspěchem umístit do velkých prostorů, zvláště když koupelna je zařízena jako SPA salon. Vypadá nejlíp v esteticky a jednoduše zařízených koupelnách. V poslední době je velmi módním trendem spojení koupelny a ložnice. Právě v takových projektech najdou své místo tyto vany, které vnášejí do interiéru pocit luxusu. Volně stojící vanu si často vybírají pro své zařízení hotely nejvyššího standardu, kde je nesmírně důležité dbát o blaho hostů. Tady zde často najdete vany z kamene nebo litého mramoru, co je synonymem luxusu a nejvyššího standartu.

 

Volně stojící vany- Baumax.cz

 

Výhody volně stojících van

Volně stojící vana bude ladit do prostoru v každém stylu aranžmá. Nejste nuceni sladit vany se zbytkem vybavení nebo povrchovou úpravou stěn. Při navrhování prostoru omezit vás může pouze vlastní kreativita. Jedinou překážkou při vytváření koupelny snů s volně stojící vanou je dostatek prostoru. V malé koupelně to řešení nebude fungovat. Pokud ovšem to rozměry vaší koupelny umožňují, stojí za to zvolit instalaci takové vany, už jen z důvodu krásného výsledného efektu. Je třeba ovšem dodat, že kromě vzhledu je vana rovněž mimořádně pohodlná.

Skvěle se bude hodit do světlých místností, či koupelny zařízené ve skandinávském stylu. Zdůrazní jejich útulný, hřejivý charakter. Takové vany skvěle vypadají rovněž v prostoru moderních koupelen, kde dominují například tmavé barvy nebo architektonický beton, protože jim dodávají velmi elegantní charakter. Volně stojící vana je jednoznačně synonymem stylu a dobrého vkusu.

Hlavní předností takových van je jejich ušlechtilý, elegantní vzhled. Taková vana je prvkem, který i vcelku obyčejnou koupelnu promění v jedinečnou a luxusní koupelnovou místnost. Tyto vany skvěle vypadají uprostřed koupelny, ale můžete je umístit i do rohu interiéru nebo ke zdi, kde budou vypadat rovněž stylově.

Další výhodou je možnost přístupu k vaně ze všech stran. Výběr modelů je rovněž obrovský. Na trhu je k dispozicí mnoho van v různých tvarech a velikostech. Existují oválné, kruhové, obdélníkové a asymetrické modely. K dispozici jsou varianty s hydromasáží, výškově nastavitelnými nohami, podnožkami, sedátky a opěrkami hlavy. Jedním slovem, každý si najde vanu, která splní jeho očekávání a představy.

Bohatá nabídka modelů není vše co trh nabízí. Tyto vany jsou hlavně velmi pohodlné. I vysoká osoba se může volně ponořit do vody a relaxovat při koupání jako ve SPA.

 

Volně stojící vany- Baumax.cz

Nevýhody volně stojících van

Takové vany jsou většinou mnohem dražší než vestavěné vany. Jejich cenu však do značné míry ovlivňuje materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Nejoblíbenější jsou akrylátové vany, kovové a modely z konglomerátu. Litinová vana se pořizuje méně často, protože je těžká a mnohem dražší. Dostupné jsou rovněž modely z litého mramoru nebo kamene, ovšem jejich cena je dost vysoká. Volně stojící mají větší hmotnost, co někdy vyžaduje zpevnění podlahy. Sklolaminátové modely van si můžete rovněž zakoupit, jejich cena je však vyšší a samotné vany méně oblíbené.

Pokud chcete, aby byla vaše vana kombinována se sprchovým koutem, zvolte vanu instalovanou ke zdi. Vanovou zástěnu však do takové vany nenainstalujete. Stejně tak nebude pro ní vhodný sprchový panel ani nástěnná sprcha. K takové vaně můžete mít sprchový kout, ale většinou to vypadá neuspořádaně a vyžaduje použití závěsu tam, kde by v případě vestavěné vany byly použity vanové zástěny. Volně stojící vana vám nedává rovněž možnost umístit na ní kosmetiku nebo svíčky. Není zde police, jako u vestavěných modelů.

V případě použití takových van může být obtížný pohyb do určitých částí koupelny, zvláště když se jedná o malou koupelnu. Abyste koupelnu mohli svobodně používat, musíte mít prostor minimálně 10 m2.

Někdy může být rovněž nevýhodou způsob instalace van. Často je nutné instalovat pro přívod vody podlahové vanové baterie.

Tyto vany jsou také náchylnější k poškození než obložené vany a navíc vyžadují časově náročné a pečlivé čištění, protože se špiní ze všech stran. Musíte proto investovat do vhodných čisticích prostředků.

Volně stojící vany- Baumax.cz


Volně stojící vana – jaký tvar vany zvolit?

Výrobci sanitární keramiky nabízejí velký výběr van, které se hodí do každé koupelny. Oválné vany s charakteristickými zdobenými nohami budou skvěle ladit do klasických nebo retro koupelen. Oválná vana může mít rovněž moderní design s neviditelnými nožičkami. Tyto modely se budou hodit do různých stylů aranžmá.

Volně stojící obdélníkové vany a jejich geometrický tvar budou ladit do prostoru mnoha koupelen. Je to ideální řešení, když je místnost zařízena v elegantním, minimalistickém stylu.

Další nabídkou jsou vany asymetrické, navržené pro milovníky originálních interiérů. Taková vana může mít tvar hluboké mísy s nepravidelnými tvary.

 

Volně stojící vany- Baumax.cz

 

Volně stojící nástěnná vana – čím vyniká?

Volně stojící vana, která se umisťuje ke zdi, je stále oblíbenějším řešením. Je to speciálně profilovaná vana a lze ji umístit přímo ke stěně. To umožňuje instalaci volně stojící vany do každé koupelny bez ohledu na její velikost. Volně stojící nástěnné vany jsou na trhu dostupné v mnoha různých variantách. Existují vany obdélníkové, oválné, ale i asymetrické. Jsou perfektní do koupelen v glamour stylu a koupelen inspirovaných skandinávským stylem.

 

Volně stojící vany- Baumax.cz


Volně stojící vana – jak vybrat velikost vany?

Při výběru volně stojící vany je její velikost jedním z nejdůležitějších parametrů, kterým byste se měli řídit. Velikost vybrané vany bude záviset na vašich individuálních preferencích, ale také na velikosti vaší koupelny. Do malé koupelny se větší volně stojící vana nemusí vejít anebo bude ztěžovat pohyb v koupelně. Standardní rozměr van je 170 cm na délku a 70 cm na šířku. Na trhu jsou dostupné rovněž modely od 100 do 200 cm délky. Jinými slovy, velikost vany můžete libovolně přizpůsobit velikosti koupelny. Do menšího interiéru se vyplatí zvolit vanu umístěnou ke zdi nebo některou s asymetrických van, které lze s úspěchem instalovat jako rohové vany do rohu koupelny.

 

Volně stojící vany- Baumax.cz

 

Čištění volně stojící vany – je to náročné?

Na rozdíl od všeobecného zdaní není čištění volně stojící vany nijak obtížné. Po koupání vždy vanu opláchněte a usazeniny z vody odstraňujte průběžně. Pokud budete tato pravidla dodržovat denně, bude čištění snadné a větší údržba s pomocí speciálního čisticího prostředku stačí jednou týdně. Vnější nečistoty vzniklé při výstupu z vany lze setřít hadříkem s prostředkem na čištění keramiky nebo skla. U běžných modelů van takové nečistoty vznikají také na vanových zástěnách. Pokud je chcete udržovat v čistotě, ujistěte se, že kolem vany nestříká voda, která zanechává stopy.


NECHTE SE  INSPIROVAT!

Dlažba a obklady do koupelny Sfumato Graphite Dlažba a obklady do koupelny Marquina Dlažba a obklady do koupelny London Dlažba a obklady do koupelny Day and Night

 

Zpět