Stavba altánu v zahradě. Jak naplánovat práci? Co vzít v ohled

19.07.2021


Samostatně vyrobený zahradní altán vypadá krásně a poskytuje velkou spokojenost! Než však začnete stavět, připravte si návrh – nejen samotné konstrukce, ale nejlépe celé zahrady. Díky tomu bude venkovní prostor na zahradě praktický a estetický. V našem průvodci se zaměříme na stavbu toho nejpopulárnějšího a nejjednoduššího, co si můžete sami vyrobit – dřevěný zahradní altán.


V tomto článku:


1. Z čeho vyrobit zahradní altán?

2. Jak postavit zahradní altán?

3. Kolik stojí stavba zahradního altánu?

NECHTE SE INSPIROVAT!!!



 

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

Plánování výstavby altánu

O zahradním altánu stojí za to přemýšlet už ve fázi navrhování zahrady. Díky tomu budete vědět, jak zapojit elektroinstalaci, naplánovat cesty a další prvky, například zahradní jezírka nebo zahradní fontány. Je samozřejmě třeba vzít v úvahu také stavební předpisy. I když na zahradě stavíme obyčejný altán o rozloze až 35 m2, musíme podat oznámení příslušným úřadům v místě, kde se pozemek nachází. Stavební povolení není nutné.
Povinnost podat oznámení úřadům se nevztahuje na stavby do 35 m2 postavené v areálu zaměstnaneckých nebo rodinných rekreačních pozemků. Toto pravidlo zahrnuje mimo jiné terasové pergoly, zastřešení terasy a zahradní domky na nářadí.


Zahradní altány nemůže být vyšší než 5 m v případě šikmé střechy a 4 m u rovné střechy. Na každých 500 m2 pozemku je povolen maximálně jeden dřevěný nebo cihlový altán.

Stavební zákon pojem zahradní altánu nedefinuje. V praxi se používají různé názvy. Tradičně se jedná o otevřené zařízení poskytující úkryt před sluncem a deštěm. Se střechou a podlahou. V Česku jsou nejpopulárnější dřevěné altány.

Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

Z čeho vyrobit zahradní altán?


Z ekonomického hlediska je k výrobě altánu nejlépe použít smrkové nebo borovicové desky. Tato levná a snadno dostupná surovina nemusí mít horší kvalitu než tvrdší dřevo. Pokud si pamatujete na jeho řádnou ochranu a pravidelnou údržbu pomocí impregnace nebo laky na dřevo, bude vám altán sloužit po mnoho let!


K tomu budete potřebovat dřevěné hranoly a konstrukční sloupy. Samozřejmě můžete sáhnout i po dražších, ale odolnějších materiálech, jako jsou dubové, jedlové nebo modřínové desky. Zastánci módních, designérských řešení v rustikálním stylu se rozhodnou pro kulatiny.

Pokud jde o podlahu, nejodolnější bude vytvoření betonového základu. Aby ovšem vizuální vzhled byl atraktivní, beton je třeba pokrýt panely a desky určenými pro venkovní použití.

Střechu je nejlépe pokrýt asfaltovou lepenkou nebo hoblinami z osiky. Zajímavou alternativou k těmto materiálům je doška z osiky, která dodatečně izoluje vnitřek altánu proti zahřívání.

Dřevené altány- Baumax.cz

Jak postavit zahradní altán?


Stavbu altánu začínáme vytvořením projektu. Nemusí být příliš přesný – je důležité, aby určoval rozměry konstrukce, tvar a typ materiálu. Pokud má náš altán zahrnovat zahradní nábytek, je potřeba ponechat dostatek prostoru, abyste se mohli volně pohybovat. Konstrukce altánu nemusí být čtvercová, ale měla by být symetrická. Pokud lépe rozumíte kutilství, ale moc se neorientujete v designu, využijte hotová řešení.


Krok 1: Budování základů


Začínáme s přípravou základů pro altán. Odstraňujeme kameny, kořeny a všechny nečistoty ze země. Aby byla základna konstrukce stabilnější, stojí za to vyrovnat podklad směsí písku a cementu. Poté na místo rohů vložte kolíky a natáhněte mezi ně provázek – označíte tak stěny altánu. Malé zahradní altány nevyžadují betonový potěr. Na místech konstrukčních sloupů stačí vykopat díry hluboké asi 70 cm.


Dalším krokem je příprava tzv. cementové mazaniny. Mícháme vodu s jedním dílem cementu a sedmi díly písku nebo štěrku. Než hmota ztuhne, umístíme do ní ocelové kotvy – budou použity pro montáž konstrukčních sloupů.


Po zaschnutí malty se konstrukční sloupy připevní k ocelovým kotvám silnými šrouby. Poté k nim připevníme stěny podél stěn a základů – vodorovné prvky na základně konstrukce.

Malý, lehký altán lze umístit na ponořené do země vložky do země. Toto však není doporučené řešení kvůli nedostatečné stabilitě.

Připevněte trámy kolmo ke vchodu do altánu, ke kterému přibijeme hřebíky dřevěné podlahové desky. Pokud jste se rozhodli pro dlažební kamennou podlahu, tento prvek není vyžadován.


Krok 2: Stavba altánu – dřevěné prvky


Je čas na stěny. Nejjednodušším řešením je koupit dekorativní, mřížkované desky. Najdeme je v zahradnictvích a hobby marketech. Stěny si samozřejmě můžete vyrobit i sami podle vlastní představy. Nezapomeňte předem pečlivě změřit a ořezat desky a hranoly na správnou délku.

Ne všechny zahradní altány mají mřížkované stěny – některé jsou výhradně založeny na pevných konstrukčních sloupů. V tomto případě altán chrání před deštěm a sluncem, ale ze zřejmých důvodů bohužel ne před větrem.


Někteří dávají přednost plně uzavřeným altánům s uzamykatelnými okny. Vzhledem k relativně vysoké obtížnosti montáže je v takovém případě lepší mít hotové prvky. O to více, že toto řešení není o moc dražší než samotná práce.


Krok 3: Střecha altánu

Návrh altánu může zahrnovat vytvoření valbové střechy nebo různé varianty – pultové, sedlové atd. Předpokládejme, že naše zahradní architektura zahrnuje konstrukci altánu s valbovou střechou. Základem je postavit pevné dřevěné konstrukce z trámů. Připevňujeme je k sobě hřebíky a dodatečně je zpevňujeme pomocí úhelníků.

Dalším krokem je připevnění desek nebo desek OSB ke kostře. Aby altán poskytoval dobrou ochranu proti vlhkosti, měla by se na střechu položit vrstva střešní lepenky nebo asfaltového šindele. Takto vyrobená izolace tvoří hlavní střešní materiál. Alternativou k těmto materiálům jsou doškové nebo kovové střešní tašky.

Dřevené altany- Baumax.cz

Kolik stojí stavba zahradního altánu?


Zahradní altán vyrobený od základu bude stát cca 15 -20 tisíce Kč. Má-li být tato konstrukce altánu více složitá nebo neobvyklá, musíme počítat s ještě vyššími náklady. Je třeba si uvědomit, že budeme potřebovat nejen stavební materiály, ale mimo jiné i příslušenství zahradní architektury, barvy a laky, malířské nástroje atd.


Pokud chceme přesně určit cenu altánku vlastní výroby, můžeme si u projekční ateliéru objednat odhad investičních nákladů. To je dobré řešení zejména pro prostorné a pokročilé struktury – díky tomu cena investice nepřekročí naše možnosti a očekávání. V případě potřeby budeme mít také čas na změnu příliš ambiciózních plánů.

Stojí za to odpovědět si na otázku, proč jsme se rozhodli altán vyrobit sami. Pokud nám záleží jen na ceně, ekonomičtějším řešením bude nákup hotového altánu. V obchodech a hobby marketech je velký výběr altánů různých velikostí a tvarů. Barvu lze vždy přizpůsobit individuálním preferencím.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, dřevěný altán na zahradě je skvělý nápad! Nejen že krásně vyzdobí zahradní prostor, ale také poskytne klidné místo k odpočinku a trávení času společně s rodinou!


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Houpací sítě Zahradní houpačky Zahradní nábytek

 

Zpět