Ratanový zahradní nábytek. Exkluzivní zahradní nábytek z ratanu. Alternativa k zahradnímu nábytku z umělého ratanu.

26.07.2022

Uspořádání zahrady vyžaduje použití různých prvků vybavení a dekorací. Mezi nimi nechybí ani nábytek na zahradu, který hraje v každé zahradní úpravě nesmírně důležitou roli. Jaké by měly být jednotlivé prvky pro zařízení místa pro posezení a zahradní relaxační zóny? Odpověď je jednoduchá – elegantní, pohodlné a funkční. A to je přesně odolný a atraktivní zahradní nábytek z ratanu. Poznejte jeho výhody.

Odkud pochází popularita ratanového nábytku? V čem spočívá jeho jedinečné kouzlo? Jaké trendy a novinky v kategorii ratanového nábytku na rok 2022 uvádějí designéři? Pokud jste zvědaví, přečtěte si náš článek. Naši odborníci připravili obsáhlý přehled ratanových nábytkových prvků a vybrali ty, které obzvlášť stojí za pozornost.


V tomto článku:

1. Co je to ratan?

2. Oblíbené nábytkové kusy v kategorii nábytek z ratanu

3. Zahradní ratanový nábytek starý jako svět

4. Ratan na zahradě - módní zahradní ratanový nábytek

5. Ratan - péče a impregnace

6. Jak pečovat o nábytkové sety z ratanu ?

7. Jaké vlastnosti má nábytek z ratanu?

8. Zahradní nábytek z ratanu – do jakých aranžmá se hodí?Co je to ratan?

Ratan je přírodní materiál, získaný z různých druhů palem, rostoucích na Dálném východě, zejména v částech jihovýchodní Asie.

Získávají se z nich tenké větvičky, které se po úpravě běžně používají pro výplet nábytku. Ratan má surovou, přirozenou strukturu a je extrémně hladký na dotek. Má vysokou odolnost vůči UV záření, vodě ale i nepříznivým povětrnostním vlivům. Vyrábějí se z něj nejen sedací soupravy, židle či stoly na zahradu, ale také mnoho dalších produktů.

Oblíbené nábytkové kusy v kategorii nábytek z ratanu

Jaké nábytkové prvky lze vyrobit z ratanu? V tomto ohledu vlastně neexistují žádná omezení, i když nejoblíbenější je zahradní nábytek. Mohou to být jak celé zahradní sedací soupravy, tak jednotlivé prvky, jako jsou například: zahradní židle, zahradní křesla, zahradní lehátka, zahradní pohovky a rohové pohovky, ale také zahradní stoly a stolky.

Někdy se ratan dokonce používá k výrobě zahradních květináčů, ideálních pro různobarevné květiny nebo bylinky.

Ratan je odolný materiál, který je skvělý materiál pro výrobu prvků, které slouží k relaxaci a odpočinku na zahradě, terase a balkónu. Podobně je to ovšem v případě prvků z umělého ratanu.

Zahradní ratanový nábytek starý jako svět

I když to možná někoho překvapí, ratan se používal k výrobě nábytku již v dávných dobách. První záznamy o použití ratanu pocházejí ze starověkého Egypta a Říma. Jeho použití v této oblasti nebylo náhodné. Vyplývalo to z široké dostupnosti ratanu, ze kterého se daly vyrobit jednoduché nábytkové kusy a další produkty.

Skutečná renesance ratanových nábytkových prvků patří do koloniálních dob, tedy na začátek 19. století. Angličtí cestovatelé a obchodníci, navštěvující své kolonie, čerpali výhody z bohatství tamních zdrojů ratanu.

Ratan a umělý ratan se dnes těší neochvějnému uznání mezi uživateli a ratanové nábytkové prvky jsou považovány za nejelegantnější a nejpohodlnější zahradní sestavy.

Čím se vyznačují zahradní nábytek vyrobený z ratanu? Pozoruhodný je především fakt, že se jedná o celkově ekologický materiál, co znamená, že nespočet produktů z něj vyrobených jsou zcela přírodní. Podle stylu provedení, sedací sestava či židle mohou mít zajímavé ozdobné ornamenty. Ratanový výplet je odolný a pevný, díky čemu vydrží i velkou zátěž. Sedací set a židle přitom zaručují pohodlné posezení a komfort při používání. Díky vysoké elasticitě ratanu se sedací set pod zátěží jemně prohýbá a přizpůsobuje se tvaru těla uživatele.

Ratan na zahradě - módní zahradní ratanový nábytek

Ratan je materiál, který zaručuje přirozený, elegantní vzhled a výjimečný komfort, proto se tak často používá při výrobě zahradních sedacích sestav. Je těžké nesouhlasit s tvrzením, že hnědá barva a výplet produktů z ratanu dodávají interiérům jedinečnou útulnou atmosféru. Ratanové zahradní sety ladí na zahrady, terasy a balkony uspořádané v různých stylech. Skvěle se budou hodit do rustikálního, boho nebo provensálského uspořádání zahrad.

Naši zákazníci se často ptají, zda je ratan vhodný do moderních, minimalistických glamour zahrad nebo pouze do těch tradičních? A zde chceme důrazně říci – ano! Ratanový sedací set či jednotné nábytkové prvky mají natolik univerzální design, že se osvědčí prakticky v jakémkoli stylu aranžmá a jistě budou velmi oblíbené po mnoho sezón.

Ratan - péče a impregnace

Ratanová zahradní sedací sestava je nejen elegantní, ale také odolná vůči poškození a povětrnostním vlivům. To vše díky tomu, že ratan je velmi ohebný a odolný. Každá ratanová sedací sestava, která je správně ošetřovaná, vám bude sloužit dlouhá léta.

Jak pečovat o nábytkové sety z ratanu ?

Přírodní materiál jakým je ratan vyžaduje péči a vhodnou ochranu před škodlivými vlivy slunce a vody. Pro každodenní péči stačí voda s jemným čisticím prostředkem a měkký hadřík. Ratanové výplety podle potřeby můžete očistit kartáčkem. Pro tento účel volte ten s měkkými štětinami. Za zmínku stojí, že zahradní stůl nebo i ratanové křeslo můžete úspěšně vyčistit politím vodou ze zahradní hadice. Pro ochranu během doby, kdy jej nebudete používat, můžete venkovní sestavu přikrýt speciálními ochrannými kryty.

Ratanová zahradní sestava není mrazuvzdorná, proto by se neměla nechávat na zahradě přes zimu. V tomhle ohledu umělý ratan je oproti přírodnímu ratanu ve výhodě, jelikož i během zimy může zůstat venku. Produkty z ratanu by se ovšem neměly přes zimu nechávat na zahradě, protože barva může vyblednout nebo zešednout. Správně udržovaný zahradní set bude sloužit po mnoho let a těšit nás svým jedinečným vzhledem.

Jaké vlastnosti má nábytek z ratanu?

Nábytek z ratanu je mimořádně efektní a klimatický. Ratanový výplet má různé neobvyklé podoby. Výplety můžou mít různé vzory, díky kterým se zahradní soupravy snadno hodí do různých stylů aranžmá – od klasických a vintage až po moderní.

Zahrada s ratanovým nábytkem je klasika, která nikdy nepomíjí. Pokud máte pouze malý balkon, můžete si vybrat některou z menších sestav, která bude skvělou alternativou k velké sedací sestavě. Přírodní hnědá barva ratanu je podobná barvě proutí, díky čemu se hodí pro zútulnění prostoru a skvěle ladí k okolní zeleni.

Zahradní nábytek z ratanu – do jakých aranžmá se hodí?

Jsou ratanová zahradní křesla či jiné nábytkové prvky dobrou volbou jen pro tradiční aranžmá? Inspirace z časopisů o bytovém designu tento názor vyvracejí; v současné době máte možnost vybrat ultra moderní nábytek z ratanu, který se vůbec nepodobá tomu tradičnímu. Ratan je velmi ceněný materiál, bez kterého si aranžmá zahrad nelze ani představit. A proto výrobci stále uvádějí designové novinky, navržené podle nejnovějších trendů. I jejich barva už není jen tradičně hnědá.

Moderní a tradiční aranžmá ukazují, jak atraktivně mohou vypadat tyto sestavy a jejich jednotlivé prvky. Moderní ratanový nábytek je vyroben z přírodního ratanu v kombinaci s kovem a sklem, což mu dodává inovativní charakter a vlastnosti. Při hledání dokonalé sestavy se vyplatí seznámit se s nejnovějšími trendy pro rok 2022. V široké nabídce našeho obchodu najdete perfektní nábytek na vaši zahradu, terasu a balkon. Pokud upřednostňujete umělý ratan, výrobky z něj vám můžeme rovněž nabídnout. Vybírejte online v kategorii ratanový nábytek.

Nábytek vyrobený z ratanu je jistě investicí na roky. Vyplatí se jej vybrat? Podle našeho názoru, rozhodně ano! Více inspirací a produktů skladem najdete online v našem internetovém obchodě BauMax. Můžeme vám zaručit kvalitní výrobky za příznivé ceny.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Renovace dřevěného zahradního nábytku - jak na to?


Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů


Jak zařídit zahradu kolem domu


 

Zpět