Jak položit podlahové panely - módní vzory pro podlahy

04.01.2022

Podlahové panely jsou stále oblíbenějším produktem při renovaci podlahy v interiéru. Panely oslovily zákazníky svými vlastnostmi jako je jednoduchost pokládky plovoucí podlahy bez lepení, odolnost proti mechanickému poškození nebo možnost jejich použití v místech citlivých na vlhkost. Navíc je lze použít pro jakýkoliv interiér a jejich možnost použití pro podlahové topení je další z mnoha výhod. V následujícím článku uvedeme informace, jak plovoucí podlahy aranžovat v místnosti a uvedeme vzory pro podlahu, které jsou aktuálně nejoblíbenější.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 


V tomto článku:

1. Čím začít pokládku podlahových panelů v interiéru?

2. Jakým směrem pokládat podlahové panely?

3. Podlahové panely lze pokládat v jakémkoliv vzoru.

4. Jak položit plovoucí podlahu?
Čím začít pokládku podlahových panelů v interiéru?


Montáž podlahových panelů nevyžaduje žádné speciální znalosti, mimořádné dovednosti nebo specializované vybavení. Tyto faktory přispívají k popularitě vinylových prken. Aby bylo možné provést pokládku laminátové podlahy, stojí za to se dobře připravit. Níže uvádíme několik základních kroků, které je nutné dodržet při pokládce tak, aby byla správně provedena. První krok vyžaduje  přípravu panelů a nástrojů. Krok 2. Na podklad, na který budeme pokládat laminátovou podlahu, by měla být umístěna podložka pod panely. Pak už můžeme přejít k pokládání panelů. Při pokládání laminátové podlahy nebo dřevěné podlahy se doporučuje dodržet směr pokládky od oken ke dveřím. To zabrání chůzi po nově položené podlaze v místnosti. 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Jakým směrem pokládat podlahové panely?


Obecně se uznává(připouští), že existují pouze dvě možnosti pokládky podlah. Jedna z nich je rovnoběžná s okny, druhá je kolmá pokládka. V obdélníkových místnostech se rozlišuje pokládka podél nebo napříč. Podélná pokládka znamená paralelní uspořádání, zatímco napříč znamená kolmé uspořádání k této straně. Níže uvádíme dva vzory pro uspořádání panelů.


1) První - podél oken

 

Často se volba pokládky a uspořádání panelů volí v závislosti na umístění oken v dané místnosti a souvisí se směrem dopadu světla. Světlo zde hraje velmi důležitou roli související se způsobem vnímání prostoru. Odborníci doporučují, aby vinylové desky a dřevěné podlahy byly vždy umístěny kolmo k oknům. Díky tomu bude aranžmá podlahy dobře spoluhrát se směrem dopadu slunečních paprsků, což opticky místnost zvětší. Problém může nastat v obdélníkové místnosti, kde nejsou okna pouze na jedné stěně, ale také tam, kde jsou okna různých velikostí. V tomto případě použijte jako orientační okno naproti dveřím. Pokud je naopak jedno z oken v místnosti výrazně větší, je třeba jej brát jako orientační bod. Panely by měly být uspořádány kolmo k tomuto světelnému zdroji. Viditelné spoje mezi podlahovými panely budou díky použití tohoto řešení méně viditelné. Nezapomeňte ani na dilatační spáry, které umožňují pohyb podlahových dílců s měnící se teplotou a vlhkostí. 

 

2) Druhý - podél zdí  

 

Je to nejoblíbenější a všeobecně doporučovaná metoda, kterou používají profesionálové. Jinak se tomu říká "podél delší stěny". Výhodou použití této metody při pokládce podlah je úspora práce a času. To vše získáváme díky tomu, že máme minimum řezání. Pomocí této metody šetříme čas a materiál, který by byl už nepoužitelný. Metodou „podél delší stěny“ můžeme místnost opticky zvětšit. Obrácením směru pokládky podlah se naopak místnost opticky zmenší. Vše záleží na tom, jakého efektu chceme dosáhnout. Pokud jsou vinylové podlahy položeny v menší místnosti kolmo k delší stěně, může to vytvářet vizuální nesourodost a nepořádek.

 

Podlahy- Baumax.cz

 

Podlahové panely lze pokládat v jakémkoliv vzoru.

 

Níže uvádíme krátký průvodce třemi nejoblíbenějšími způsoby instalace nových panelů.

 

Klasická pravidelná vazba 

 

Toto je nejoblíbenější styl pokládky - jinak známý jako anglický vzor. Způsob montáže není náročný, naopak – je mimořádně jednoduchý. Desky musí být spojeny paralelně k sobě podél celé místnosti. Můžeme to udělat sami. Tento vzor je ceněn zejména pro svou univerzalitu. Lze jej použít pro klasické a moderní aranžmá. Dobrou volbou doporučenou profesionály bude instalace panelů podél dopadu slunečních paprsků. To poskytne podlaze nejlepší vizuální efekt. K její dokončení si však potřebujete ještě vybrat vhodné soklové lišty.

 

Vzor rybí kost

 

Další nejoblíbenější metodou pokládky panelů je vzor „rybí kost". Jedná se o metodu pokládky typickou pro domy nebo byty, nejčastěji postavené v 60. letech minulého století. Spočívá v pokládání desek v pravém úhlu do tvaru V. Název pochází od vzhledu jehličí na jedli. Móda na tento vzor pokládky prken se však vrací. Taková pokládka podlahy se nejčastěji používá v prostorných místnostech. Tam přináší nejlepší efekt. V místnostech, kde je podlahová plocha velmi omezená, může však působit dojmem chaosu. Tento vzor je také vysoce ceněn nejen u laminátových nebo vinylových panelů, ale především v případě použití dřevěné podlahy. Tento způsob eliminuje práci dřeva, která vzniká vlivem teploty a vlhkosti.


Šachový vzor

 

Existuje také další způsob montáže, kterým je šachový vzor. Tímto způsobem můžete podlahy z panelů  pokládat tak, aby vůči sobě tvořily geometrické vzory - obvykle čtverce. Podlaha má připomínat šachovnici. Nejčastěji se tento vzor používá v moderních místnostech, kde má uspořádání panelů a jejich vzor upoutat pozornost.

 

Sedací soupravy- Baumax.cz

 

Jak položit plovoucí podlahu?


Podlahové panely se pokládají v určitém pořadí a nesmíte zapomenout ani na samotný podklad. Záleží také na tom, zda máme podlahové topení nebo budeme montovat jen samotnou podlahu. Prvním krokem je použít dobré a ověřené pravidlo a nechat před montáži aklimatizovat desky, které mají být použity pro pokládku a lepení podlahy. Nejlepší je počkat dva dny a přistoupit k příslušné přípravě podkladu. Podklad musí být suchý, ale měl by mít rovněž vhodnou nosnost a musí byt odolný. Poté je nutné položit parotěsnou fólii, která zabraní přestupu (přechodu) vlhkosti na podlahu a podložku pod panely. Podložka může být vyrobena například z osb desek. Bez použití těchto prvků by vám podlaha dlouho nevydržela. Oboje volte podle typu podkladu. Vhodným řešením bude rovněž zvuková izolace, kterou získáme pomocí vhodné podložky. Ta vám zajistí komfort použití. Ujistěte se, že podklad je suchý, neporušený a rovný, jinak může být obtížné položit plovoucí podlahu, protože se bude prohýbat. Pokud chcete podlahové panely pokládat dle vzoru prken v dlouhé a úzké místnosti, měli byste je před položením řádně roztřídit a panely uspořádat kratšími okraji tak, aby  byl vzor umístěn rovnoběžně s kratšími stěnami. Jak jsme již zmiňovali výše, je nutné vytvořit dilatační spáry mezi stěnou a podlahou tak, aby panely mohly správně pracovat. Pokud se rozhodnete vyměnit podlahu v bytě nebo domě, pamatujte rovněž na to, že podlahy můžete volit rovněž podle systému  instalace. Podlahy lze montovat pomocí lepidla nebo zámkového systému. Než se rozhodnete jaké podlahy a systémy montáže budou pro vás nejlepší, mohou být užitečné inspirace, které najdete na našich stránkách.  

 


 

NECHTE SE  INSPIROVAT!

https://www.baumax.cz/rady-profesionalu/drevena-podlaha-typ-rybi-kost-hit-interieroveho-designu-roku-2022,689.html

Dřevěná podlaha typ rybí kost - Hit interiérového designu roku 2022

https://www.baumax.cz/rady-profesionalu/podlahove-panely-pro-podlahove-vytapeni-co-byste-o-nich-meli-vedet,647.html

Podlahové panely pro podlahové vytápění – co byste o nich měli vědět

https://www.baumax.cz/rady-profesionalu/lze-pokladat-vinylove-panely-na-keramicke-obklady,677.html

Lze pokládat vinylové panely na keramické obklady?

 

Zpět