Podlahové panely pro podlahové vytápění – co byste o nich měli vědět

29.12.2021

Podlahové vytápění je v posledních letech velmi módním řešením. Nejedná se však  jen o trend – tento způsob zajištění tepla v bytě vděčí za svou oblibu mnoha důležitým výhodám. Pohodlí, ekonomičnost, ekologie a příznivé účinky na zdraví jsou jen některé z nich. Při rozhodování o instalaci podlahového vytápění pamatujte na to, že na něj nelze pokládat všechny typy podlahových panelů. Podívejte se, jakými pravidly se při výběru řídit.

 

Podlahové vytápění- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Jaké zvolit podlahové vytápění?

2. Správné podlahové panely nejsou všechno – vyberte si dobrou podložku pod panely

3. Panely pro podlahového vytápění – na co si dát pozor?

4. Podlahové vytápění a estetika interiéruJaké zvolit podlahové vytápění?


Dlouhá léta existovalo přesvědčení, že panely a desky nejsou vhodné pro podlahové vytápění. Z tohoto důvodu podlahovka byla používaná pouze pro podlahy z materiálů jako je keramická dlažba nebo gres. Podlahové panely - dřevěné a laminátové podlahové panely - jsou však také skvělé pro instalaci podlahového vytápění. Aby však bylo možné je použít na vytápění, musí splňovat určité požadavky.
Za prvé, panely na podlahovku lze instalovat pouze na specifický typ instalace. Bez ohledu na to, zda plánujeme použít dřevěné podlahy nebo například praktické vinylové podlahy, na elektrické podlahové vytápění to udělat nemůžeme. Tento typ vytápění způsobuje náhlé zvýšení teploty podlahy, což může poškodit panely. Pokud nutně chcete toto řešení použít, musí mít topení opravdu kvalitní termostat. Ale buďte opatrní! Předem si ověřte podmínky záruky. Mnoho výrobců ji nedává
na podlahu položenou na elektrické vytápění.

 

Podlahové vytápění- Baumax.cz

 

Montáž podlahových dílců je naopak zcela bezpečná na teplovodním podlahovém vytápění. V současnosti je to nejoblíbenější a nejekonomičtější řešení. S úspěchem je lze použít jak v rodinném domě, tak v bytě v panelovém domě. Celou vodovodní instalaci může zásobovat prakticky jakýkoliv zdroj tepla, dokonce i plynový kotel.

 

Správné podlahové panely nejsou všechno – vyberte si dobrou podložku pod panely


Výběr správné podložky je stejně a možná ještě důležitější než parametry podlahových panelů. Dobře zvolené podložky pod panely optimalizují tepelnou prostupnost podlahy. Vybírejte materiál o tloušťce maximálně 3 mm – bude to nejen bezpečné pro panely, ale také minimalizují tepelné ztráty. Příliš silná podložka pod panely může navíc oslabit spoje.
Podložka pod plovoucí podlahy by měla mít integrovanou parozábranu. Zabrání hromadění vodních částic kolem instalace, které přispívají k růstu plísní a hub.

 

Podlahové vytápění- Baumax.cz

 

Panely pro podlahového vytápění – na co si dát pozor?


Podlahové panely mají označení od výrobce, které určuje jejich použitelnost pro podlahové vytápění. Bylo by však chybou používat pouze tento faktor. Skutečnost, že  některé laminátové panely lze použít pro topný system, neznamená, že jde v daném případě o optimální řešení.


Laminátové podlahy, podlaha Barlinek a další typy podlah mají rovněž další označení, které je potřeba vzit v ohled. Jsou to především:


Tloušťka panelů pro podlahové vytápění. Standardně jejich tlouštka je od 6 do 12 mm. I když existují také velmi silné panely - dokonce 20 mm. K dispozici jsou také ultratenká 5mm LVT vinylové panely. V případě teplovodního vytápění jsou však nejlepší panely o tloušťce 8-9 mm. Výjimkou jsou zmíněné vinylové panely, které jsou díky moderní technologii odolné a dobře vedou teplo i přes svou malou tloušťku.


Větší tloušťka panelů - nad 10 mm - vytvoří vysoký tepelný odpor. To se promítá do nízké hospodárnosti podlahového vytápění.
Koeficient tepelného odporu. Tepelný odpor označený na obalu panelu jako "R" nesmí být vyšší než 0,15 m2 K/W. To naznačují evropské normy. Pokud však chcete dosáhnout optimálního efektu, vybírejte pro podlahové vytápění panely s koeficientem tepelného odporu nižším než 0,1 m2 K/W. To vám umožní využívat pasivní chlazení v horkých dnech.


Užitná třída. Podle evropské normy EN 13329 je užitná třída panelů číslována na stupnici od 21 do 33. První hodnota udává intenzitu provozu v místnosti:


1 - místnosti s malým provozem
2 - místnosti s průměrným využitím
3 - místnosti s intenzivním provozem.


Druhá udává intenzitu používání:


1 - nízká
2 - průměrná
3 – vysoká
Aby podlaha odolávala vysokým teplotám, musí mít užitnou třídu 31 až 32.


Třída otěru. Označená symbolem AC následovaným číslem od 1 do 6. Čím vyšší hodnota, tím větší je odolnost podlahy proti oděru. Pro podlahy, laminátové a jiné panely by měly mít třídu otěru AC3 nebo AC4. Odolávají nejen vysokým teplotám, ale jsou také velmi pevné, odolné proti poškrábání a poškození – lze po nich chodit dokonce v tvrdé obuvi.


Instalace. V případě podlahového vytápění se použití lepených panelů v obývacím pokoji nedoporučuje. Nejlepším řešením jsou produkty s click systémem. Případně můžete použít speciální lepidlo, které je odolné vůči vysokým teplotám.

 

Podlahové vytápění- Baumax.cz

 

Podlahové vytápění a estetika interiéru


Bez ohledu na to, zda použijeme systém vytápění pro keramické obklady, dřevěné podlahy nebo dýhované podlahové panely, získáme nejen teplo pod nohama, ale rovněž více prostoru. Mezi mnoha výhodami podlahového vytápění majitelé domů a bytů zmiňují možnost vynechaní radiátorů. Díky tomu získáme více místa v ložnici, obývacím pokoji, ale i všude tam, kde je na podlahách dlažba, například v koupelnách. Bez ohledu na typ místnosti, do které chcete dát podlahové vytápění, získáte více prostoru pro jeho uspořádání.


Při výběru podlahových panelů dbejte nejen na jejich parametry, ale také na jejich vzhled. Připomeňme, že barva a vzor podlahy výrazně ovlivňují celkové aranžmá. Zvláštní pozornost je třeba věnovat LVT panelům - vhodným pro podlahové vytápění - které jsou k dispozici nejen v tradičním dekoru imitaci dřevěné podlahy, ale i v mnoha dalších. Zajímavým řešením pro moderní interiéry jsou například výrobky imitující beton. Podlaha v takovém provedení jen zdánlivě působí chladným dojmem. V kombinaci se světlou barvou stěn a pocitem příjemného tepla pod nohama bude působit velmi příznivým dojmem.
Pokud jste se už rozhodli, jaký typ podlahového vytápění zvolit a jaký materiál použít, je čas vytvořit s jejich pomocí estetický a útulný interiér. S pomocí podlahového vytápění je to jednodušší než kdy předtím!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dlažby do obývacího pokoje Marble Dlažby do obývacího pokoje Patagonia Oak Dlažby do obývacího pokoje Roma Grafit Dlažby do obývacího pokoje Polo Pul

 

Zpět