Nástroje a nářadí užitečné při rekonstrukci domů - podívejte se, co vám doma nesmí chybět

15.10.2022

Je těžké si představit domácnost bez nářadí. Ty se vám budou hodit jak během rekonstrukce, ale i během drobných oprav bytu či jeho vybavení. I když možná ne vždy dostatečně oceňujeme jejich funkci, různé nástroje nám usnadňují každodenní práci, pomáhají při opravách drobných závad a zahraňují nás od skutečných problémů. Jsou nepostradatelným prvkem během rekonstrukci domu. Budete je potřebovat také na stavbu či přestavbu. Jsou to prvky, bez kterých byste se na stavbě a během rekonstrukce rozhodně neobešli. Na to vše se vám bude hodit kladivo, šroubovák, šroubovák s výměnnými hroty, knihařský nůž, univerzální kleště, vodováha nebo tavná lepicí pistole. To je jen část nářadí, které se používá při rekonstrukci domů, bytů, ale třeba i při jednoduchých opravách, když se vám doma něco rozbije. Jaké nářadí a nástroje byste měli mít doma, tak aby bylo možné si poradit, pokud budete potřebovat doma něco smontovat nebo provést drobné opravy? Co může být užitečné během rekonstrukce? A co bude vhodné pro stavbu? Podívejte se, jak sestavit dokonalou sadu nářadí a co stojí za to pořídit, pokud si chcete drobné opravy a rekonstrukce provádět sami? Jak vytvořit sadu nástrojů nezbytných v každém domě, tak aby obsahovala vše potřebné?

Ruční nářadí- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Ruční nářadí, které se vyplatí vždy mít doma

2. Elektrické nářadí užitečné během náročnějších pracíchRuční nářadí, které se vyplatí vždy mít doma

První skupinou nářadí, o kterých vám chceme říci, je ruční nářadí. Jedná se o nejjednodušší nástroje, ale zároveň nesmírně důležité. Bez sady ručních nářadí nemůžeme udělat nejen během rekonstrukce, ale i v případě drobné poruchy v bytě, doslova nic. Co se tedy vyplatí si pořídit? Jaké nástroje by rozhodně neměly chybět v každé domácnosti?

Kladivo - nejznámější a nejpoužívanější ruční nástroj. Používá se nejen na zatloukání hřebíků, ale také při mnoha různých pracích během rekonstrukce nebo opravy. Z tohoto důvodu je kladivo první položkou, kterou budete potřebovat. Na co bychom se měli zaměřit, pokud chceme vybrat kvalitní kladivo? V první řadě na jeho rukojeť. Měla by být pevná a správně připevněná ke hlavě, abyste měli jistotu že se vám během prací neuvolní nebo neupadne. Vždy je dobré vybírat model s pogumovanou rukojetí. Ta usnadní práci při intenzivním používání. Je vždy také dobré mít v sadě dvě nebo tři kladiva různých velikostí. Budete je moci použít pro různé stavební práce.

Vodováha - je to jednoduchý přístroj, který slouží k tomu, aby určit rovinu. Hodí se zejména během stavebních a rekonstrukčních pracích, dokončovacích pracích v bytě a domu, i na běžné drobné opravy. Na trhu najdete klasické vodováhy z plastu nebo hliníku a stavební laserové vodováhy, u kterých je cena vyšší, ale jsou přesnější a funkčnější.

Kleště - malé ruční kleště budou nápomocné, třeba k tomu, aby ustřihnout drát či vytáhnout zatlučené hřebíky. Stejně tak jako v případě kladiva, i u kleští dbejte na to, aby měly solidní provedení rukojetí ale i celé konstrukce. Rukojeť by měla dobře padnout do ruky.

Metr nebo svinovací metr - během rekonstrukce či úpravě interiéru je často třeba něco změřit. Pro tento úkol je nepostradatelný metr nebo svinovací metr. Na trhu najdete výrobky různých délek - doporučujeme vybavit se metrem o délce minimálně 5 m. Stejně jako v případě jiných přístrojů se u metru vyplatí věnovat pozornost materiálu, ze kterého byl vyroben, a doplňkovým prvkům, jako je třeba zámek nebo západka.

Tesařská tužka - její použití je samozřejmé, ale výběr konkrétní tužky nikoliv. Na trhu seženete tužky různých stupňů tvrdosti a účelů. Vyplatí se koupit automatický model, který je vybaven velmi tenkou tuhou, která nezanechává tlusté a nevzhledné stopy.

Sada šroubováků- může se skládat z několika či dokonce několika desítek prvků, které jsou užitečné během mnoha renovačních a dokončovacích prací. Jejich cena záleží na množství kusů v sadě a typech. To co budete potřebovat, nejsou jen ploché a křížové šroubováky, ale také třeba zkušební šroubovák, kterým můžete kontrolovat průtok proudu. Sada šroubováků je důležitou součástí každé sady nářadí pro kutily.

Klíče - vyplatí se kupovat rovněž v sadách. Na trhu se prodávají celé boxy, ve kterých najdete klíče pro různé použití. Zvláště užitečné budou ráčnové klíče.

Nůž s vyměnitelnou čepelí - nože, čalounické nože, montážní nože a další jsou jen některé z typů nožů s výměnnými čepelemi. Nože mají mnohostranné využití, používají se k řezání plastu, kartonu nebo látek. Zavírací nože se vyznačují především přítomností zámku, který chrání před náhodným složením čepele. Dají se rychle a pohodlně složit a schovat do rukojetí, co může být velmi praktické.

Ruční nářadí- Baumax.cz

Elektrické nářadí užitečné během náročnějších pracích

Elektrické nářadí jsou přístroje napájené elektřinou, nejčastěji s napětím 230 V. Usnadňují práci, která by byla těžká, zdlouhavá nebo nepohodlná s použitím ručních nástrojů. V současné době jsou nástroje stále častěji napájeny bateriemi, co zajišťuje větší svobodu použití.

Vrtací šroubovák

Absolutní "must have" pro každého kutila je vrtací šroubovák. Nástroj, díky kterému budete moci provádět mnoho prací při rekonstrukci bytu či domu. Vrtací šroubováky jsou malá zařízení, obvykle akumulátorová, používaná především pro šroubování a odstraňování šroubů a pro vrtání děr do různých materiálů. Při výběru vrtacího šroubováku se vyplatí věnovat pozornost technickým parametrům souvisejícím s generovaným výkonem a maximálním točivým momentem dosahovaným vnitřním mechanismem. Určují účinnost elektrického nástroje během vrtání otvorů i šroubování a povolování různých typů šroubů. Před koupi elektrických nástrojů, stojí za to zkontrolovat mimo jiné výkon, točivý moment a regulace. Všechny tyto parametry budou mít vliv na výkonnost a rychlost prováděné práce či rekonstrukce.

Ruční nářadí- Baumax.cz

Příklepová vrtačka

Pro domácí použití se bude hodit i obyčejná příklepová vrtačka s nastavitelnou rychlostí otáčení. Vyplatí se vybírat modely, které mají v sadě sadu vrtáků a umožňují dokonalé přizpůsobení hrotu typu prováděné práce. Ujistěte se, že se v sadě nacházejí výměnné vrtáky do betonu, kovu a dřeva. Pokud je nimi vrtačka vybavena, jste schopni provést většinu prací, a rekonstrukce panelového bytu, montáž nábytku, či další práce s jejím využitím nebudou problémem. Příklepová vrtačka je zařízení, které se vyznačuje použitím příklepového mechanismu. Rázová síla vznikající při práci umožňuje efektivní a rychlé vrtání i velkých otvorů, a to i do velmi tvrdých materiálů, co v případě panelových bytů není většinou tak snadné. Stejně jako ostatní elektrické nářadí, vrtačka je napájena napětím 230 V. Kvůli pohodlí používání a komfortu prací nabízejí někteří výrobci i akumulátorové modely, které jsou napájeny příslušnou baterií. To zvyšuje možnost použití nářadí i na malých a těsných místech bez zdroje energie.

Jsme si jisti, že samostatné odstranění závad v domácnosti či rekonstrukce svépomocí může dát hodně satisfakce, pokud se ovšem předem vybavíte všemi potřebnými nástroji. Samozřejmě závisí to na tom, co budete dělat. Proto než začněte provádět všechny plánované či náhlé práce, a chcete se vyhnout zbytečným problémům a nervům, stojí za to pořídit si potřebnou sadu ručního a elektrického nářadí. Je dobré si pořídit seznam, co vše byste si na svou rekonstrukci, stavbu či do domácí dílny měli pořídit. Díky tomu budete mít záruku efektivity a komfortu během prací, a snadno si poradíte i s jakoukoliv menší či větší závadou.

Elektrické nářadí- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak ušetřit na vytápění – nejlepší způsoby, jak udržet teplo ve vaší domácnosti!


Co vybrat na fasádu domu - 5 nápadů pro elegantní dokončení budovy


Je podlaha ve vzoru rybí kostí pořád módní?


 

Zpět