Co vybrat na fasádu domu - 5 nápadů pro elegantní dokončení budovy

09.10.2022

Vzhled domu, barva fasády a první dojem, který dělá na hosty a kolemjdoucí váš dům, je skutečnou vizitkou majitele nemovitosti. Proto by výběr fasády domu a barvy fasády nikdy neměl být náhodný a nepromyšlený.

Vhodně zvolená barva fasády a materiál na fasádu bude dokonale ladit se stylem stavby, typem střechy, ale i úpravou zahrady obklopující dům. K domu v rustikálním stylu se hodí jiná barva fasády a jiná barva a materiál budou vhodné pro moderní nemovitosti. Stejně tak ke dřevěným oknům ladí spíše světlé, přirozené odstíny, jako jsou okrové a béžové, a k bílým plastovým oknům bude ladit v podstatě jakákoliv.

Možná dnes stojíte před dilematem, jakou zvolit fasádu? Jak kombinovat materiály a barvy, abyste získali ohromující konečný výsledek? Pokud ano, máme pro vás zajímavé nápady na moderní, elegantní a praktické fasády domu a barvy fasády. Podívejte se, jaké materiály se vyplatí použít k vytvoření módních fasád domů v roce 2022, jaké materiály mají delší životnost a jak vybrat barvu fasády.


V tomto článku:

1. ​Fasáda domu – co zvážit při výběru venkovní fasády?

2. Fasádní desky - dřevěné elevace

3. Fasádní obklady - pro vnější stěny domu

4. Kamenné obklady pro venkovní fasádu

5. Betonové obklady na moderní fasádu

6. Silikátové omítky - elegantní dokončení fasády

7. Obklady s flexibilních pryskyřic -  efektivní způsob dokončení fasády

8. Fasáda domu z architektonického betonu

9. Materiály na fasády – jak je sladit s typem stěn?Fasáda domu – co zvážit při výběru venkovní fasády?

Na vnějších stěnách by měl být materiál přizpůsoben stavební technologii, ve které byl dům postaven, ale i podmínkám prostředí. Některé budovy vyžadují použití lehkých a prodyšných materiálů, jiné izolační, jiné zase odolné vůči nečistotám a poškození. Na povrchovou úpravu zateplených stěn můžete použít jiné materiály a na stěny bez izolace zase jiné. Prvním a základním kritériem pro výběr fasády by vždy měla být konkrétní stavba a její potřeby. Nejlépe je proto nechat si poradit odborníky. To samé se tyká výběru barvy. Pokud nevíte, jakou barvu fasády vybrat, nechte si předem udělat vizualizaci, jelikož fasádní barva v katalogu či vzorníku se vám může líbit, ale jak bude vypadat ve skutečnosti, a zdali nebude barva fasády ladit k celkovému uspořádání, uvidíte až v celkovém poměru.

 

Pamatujte!

Fasádu se dělá až po dokončení všech mokrých prací v interiéru domu.

 

Fasádní desky - dřevěné elevace

Přestože léta plynou a módní trendy se mění, fasádní deska je mezi našimi zákazníky stále nejoblíbenější. Není se čemu divit, dřevo je nadčasový a ušlechtilý materiál. Barva a dekor dřeva se hodí jak na fasády moderních, tak klasických staveb. Nadále jej s oblibou používají architekti, kteří navrhují módní fasády s deskami v hlavní roli.

Fasádní desky dokonale ladí se skandinávskými, industriálními, moderními, rustikálními a ekologickými projekty. Jaký druh dřeva se na fasádu hodí nejlépe? Pokud se rozhodnete pro dřevěné desky, při výběru doporučujeme vzít v úvahu exotické druhy dřevin, které nevyžadují náročnou impregnaci a vyznačují se extrémní odolností vůči měnícím se povětrnostním podmínkám. Díky tomu váš dům a barva fasády bude mít dlouho atraktivní, původní vzhled. Velmi oblíbená je také borovice a jasan.

Pokud jste milovníky moderních aranžmá měli byste volit desky z kompozitu v krásných přírodních odstínech, u kterých dekor dokonale imituje vzor přírodního dřeva.

Fasádní obklady - pro vnější stěny domu

Doby, kdy hlavním dokončovacím materiálem byly tradiční cemento-vápenné omítky, se pomalu stávají minulostí. Dnes můžete rozhodovat, jak bude dům vypadat. Můžete k tomu používat moderní dokončovací materiály. Jedním z nich jsou elegantní a funkční fasádní obklady (hlavně klinker).

Venkovní obklady používané na stěny mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně betonu, přírodního kamene, silikátu a flexibilních pryskyřic. Jak vybrat ten správný? A co se o nich vyplatí vědět před nákupem? Níže se vám pokusíme popsat vlastnosti každého z nich.

Kamenné obklady pro venkovní fasádu

Kamenné obklady se vyznačují elegantním vzhledem a odolností. Umožňují dokončit fasádu domu velmi moderním, designovým způsobem. Tím, že obklady ze žuly a travertinu odolávají vnějším faktorům, jako je déšť, mráz, vítr nebo intenzivní sluneční záření, fasáda bude pevná a odolná.

Tento typ fasádních obkladů zaručuje nejen odolný, ale také elegantní způsob dokončení budovy. Za zmínku stojí, že žulové obklady se dodávají v různých barvách, díky čemu lze snadno sladit barvu fasády s barvou střechy a dalšími prvky, jako jsou například dveře a okna.

Betonové obklady na moderní fasádu

Betonový obklad je velmi podobný přírodnímu kamennému materiálu. Odtud pravděpodobně pramení jeho obrovská popularita. Beton v různých podobách je jedním z nejčastěji používaných materiálů v interiérových a exteriérových úpravách.

Výhodou betonových obkladů je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození a měnícím se povětrnostním podmínkám. Betonové obklady se velmi snadno udržují v čistotě a hlavně jejich cena je dokonce několikanásobně nižší než u kamene. Navíc můžete zvolit barvu, která vám bude nejlépe vyhovovat nebo ladit k okolí.

Silikátové omítky - elegantní dokončení fasády

Silikátové omítky jsou velmi elegantní alternativou ke klasické omítce. Vyrábějí se z křemičitého písku a vápna, díky čemu budou odolné vůči různým druhům plísní a hub. Navíc jsou nehořlavé, málo nasákavé a mrazuvzdorné. Všechny tyto vlastnosti dělají silikáty skutečným lídrem kvality.

Obklady s flexibilních pryskyřic -  efektivní způsob dokončení fasády

Pružná syntetická pryskyřičná omítka udělá dojem na každého, kdo má rád neobvyklá řešení. Skleněné vlákno, které je její důležitou součástí, činí omítky trvanlivými a odolnými vůči poškození.

Dlouhá životnost je jejich důležitou vlastností. Obklady umístěné na fasádě si zachovávají svou původní barvu po mnoho let.

Fasáda domu z architektonického betonu

V posledních letech můžeme pozorovat nárůst popularity chladných a surových dokončovacích materiálů. Ty se s oblibou používají uvnitř ale také vně domů. Příkladem takového designového obkladu je pohledový beton.

Betonové obklady, které dobře známe z interiéru domu, našly své využití i venku. Stěny budovy dokončené architektonickým betonem vypadají jedinečně a poutají pozornost.

Výrobci dbají na to, aby obklady z přírodního pohledového betonu byly náležitě přizpůsobeny nejnáročnějším povětrnostním podmínkám a byly odolné vůči mechanickému poškození.

Betonové prvky dokonale zdůrazňují minimalistickou konstrukci budov, dodávají jim surový, tlumený vzhled a hlavně si zachovávají vynikající technické parametry po mnoho let.

Materiály na fasády – jak je sladit s typem stěn?

Jak dokončit stěny domu, aby byly elegantní, odolné a zajistily tepelnou izolaci, a jakou barvu vybrat? Výběr je opravdu obrovský a každý si jistě najde ten správný materiál a barvy pro sebe. Je však vhodné připomenout, že mezi různými způsoby dokončení vnějších stěn domu lze vybrat opravdu jen ty, které jsou přizpůsobeny technologii, ve které byly tyto stěny postaveny.

Zvolte proto způsob dokončení domu podle typu stěn a následujícím způsobem:

Jednovrstvé stěny jsou určeny především k omítání – volte na ně tenkovrstvou omítku.

Dvouvrstvé stěny - zateplují se s použitím minerální vlny nebo polystyrenových desek, můžete je obložit i tenkovrstvou omítkou nebo dřevěnými panely (dřevěná fasáda).

Třívrstvé stěny - fasáda může být z klinkeru, keramiky nebo silikátu, na takový povrch si můžete zvolit i tradiční nebo tenkovrstvou omítku.

Ať už hledáte barvu, omítku nebo fasádní obklady, jako je beton, kámen nebo dřevo, podívejte se na nabídku našeho internetového či kamenného obchodu BauMax. Pokud si při výběru barvy či materiálu nebudete jisti, můžete se zastavit osobně a nechat si s výběrem potřebného materiálu nebo barvy poradit, nebo si případně prohlédnout vzorky. Barva fasády a její struktura určuje vzhled celé nemovitosti, proto její výběr nesmí být náhodný.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak položit dlažbu na podlahu a na schodiště? Efektivní poradenství


Samolepicí obklady do koupelny - rychlý způsob, jak změnit vzhled interiéru


Keramické obklady - trendy pro rok 2022


 

Zpět